X
Forum

Forum

Relátka na DIN lišt...
 
Notifications
Clear all

Relátka na DIN lištu

400 Posts
56 Users
39 Likes
83.7 K Views
(@kubrt_cz)
Estimable Member
Joined: 2 years ago
Posts: 166
 

Značka RELPOL

Polský výrobce, ekonomická varianta, perfektně zpracovaný katalogový list

Relé 16A inrush varianta (inrush do 80A, AgSnO2) 0,48W

RM85-5021-25-1024 - 29 Kč

Patice:

4 druhy, zatížení 10/12A, pro 16A je jen třeba propojit dvojice vývodů (viz katalogový list, strana 2)

šroubovací terminály (liší se uspořádáním vývodů)

GZM80 - 63 Kč

GZT80 - 54 Kč

GZS80 - 63 Kč

+Spona:

GZT80-0040 - 5 Kč

Pružinové terminály:

GZMB80 - 108 Kč + spona 9,50 Kč

 

Ochranné či signalizační moduly - x variant, např. LED + ochranná dioda:

M41R - 43 Kč (červená) případně M41G (zelená) za 45 Kč

 

Propojovací můstek:

ZGGZ80 - 57 Kč

 

Při použití patic se šroubovacími terminály cena do 100 Kč za okruh!

 


   
ReplyQuote
l.adamek
(@l-adamek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 688
 

Tak zrovna na RELPOLY opatrne. Mam je v rozvadeci treba na odpojovani zdroju a lepi se i u zdroje bez zateze. Jeste jsem nemel cas resit, ale prohozenim za Schrack rele se problem vyresil.


   
ReplyQuote
cybermole
(@cybermole)
Ubiquiti hater
Joined: 6 years ago
Posts: 577
 

@kubrt_cz kámo ty to budeš mít těžký, jestli budeš řešit takhle celej dům 🙂 ale chápu to, byl jsem podobnej


   
ReplyQuote
cybermole
(@cybermole)
Ubiquiti hater
Joined: 6 years ago
Posts: 577
 

@l-adamek startovací proudy u zdrojů nejsou závislé na jejich zatížení, řádově jsou to vyšší desítky ampér


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

To TE connectivity sa robi aj s integrovanou packou na manualne ovladanie, akurat dostupnost v CR bude tragicka, cenu netusim a v ruke som to nikdy nemal. Kazdopadne by som sa na to vysral. Ja som pod blok rele nainstaloval cca 16 DIN spinacov na 220V (forma ako istic), ktorymi som premostil silovu cast najdolezitejsich rele (po 1 svetle z kazdej miestnosti, topeni, cerpadla a par dalsich kravin - za tych 5 rokov som pouzil jeden jediny - svetlo v TM, ked zhodim loxone, aby nebola tma). A to prosim bezim vlastne na arduinach z ciny za 100 kc, loxone spina fakt len par najdolezitesich veci (mam len server a 1 ext)


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Inak nechcem znevazovat tu hromadu prace do toho vlozenej, pre furu ludi to bude urcite uzitocne (kick-back diody, prudy napatia limitacie 2803 atd...), ale co je cielom tejto novej analyzy? Podla mna tu uz vsetko padlo v minulosti, novinkou je pre mna akurat info od l.adamek ohladne Relpol - skrtol by som ich zo zoznamu na prvej stranke nech si nenabije hubu niekto dalsi a je vybavene.


   
ReplyQuote
(@kubrt_cz)
Estimable Member
Joined: 2 years ago
Posts: 166
 

Cílem není nic, jen si dělám přehled o možnostech a nesobecky jsem sdílel to, co jsem nastudoval, na rozdíl od některých jiných - viz vlákno o FVE.

Ano, informace jsou různě rozesety po různých vláknech a proto se lidi (třeba nově příchozí) ptají pořád na to samé dokola a motají nesmysly o spínání LED apod.

Přemostění relé vypínačem je taky cesta, ale je to zas o nějakém místě v rozvaděči a dalších drátech atd. Právě z důvodu, že se to využívá minimálně, se mi líbila úplně první varianta - FINDER.

Ad RELPOL - nevím, jestli je použit konkrétní typ inrush, nechci soudit, osobně taky nemám úplně rád polské výrobky, nicméně generalizovat "nenabije hubu" mi přijde dost silné tvrzení u pár relátek za pár korun. 

Bohužel už jsem po pár dnech zde pochopil, že to tady je dost plné lidí, kteří chtějí mít vše za pár korun z Číny, že všechny instalační firmy jsou v podstatě zloději (zkoušel někdo z vás rozumbradů mít firmu a shánět práci pro 100 lidí + ta neskutečná administrativní zátěž a režie apod.). Přiznám se, že mě tyto a podobné rychlé soudy dost nebaví číst.

Já jsem zde něco načerpal, něco jsem sem tedy dal (a některým to snad pomohlo, jak soudím z PM), tím mám bilanci vyrovnanou a klid v duši.

Krásný den všem!


   
jimyjims, msk and Vladiczek reacted
ReplyQuote
vita_k
(@vita_k)
Trusted Member
Joined: 5 years ago
Posts: 59
 

Já si tvoje elaboráty rád čtu. 

Já myslím, že trochu zase generalizuješ, že z číny je všechno k ničemu, protože to stojí pár korun, nebo podobné důvody. V číně se prakticky dělá všechno. Stejně tak vetšina věcí z polska je OK. Pravda bude někde uprostřed a já osobně nechci všechno z číny, ale dávám tomu šanci. 

Instalační firmu, která by mi to zapojila podle mých požadavků v dnešní době shánět je dost těžké (pokud nechci loxone). Chvili jsem si chatoval s týpkem (třeba tu taky je?) ze smarteonu Brno - dycky loxone :-). A ten říkal, že to dělají stylem Studie, Projekt, Elektroinstalace, Oživení, Programování, údržba, dohled 😀 . Toto fakt nechci - to chcou lidi, co to zadaj, zaplatí a je jim to jedno, co je uvnitř, protože rozvaděč v životě neotevřou a dobře jim tak.

Chtěl bych firmu, která by mi zapojila rozvaděč obsahem, co bych chtěl já a co si sám natahám až k němu (schneider vypínače, několik 1-wire, pár PIR, unipi, quido OC - bude-li potřeba, elektriku k topným panelům, el podlahovce, žaluzkám) , co je vyzkoušené, žádné harakiri - podle základních zásad, předpisů, praxe atd, ale na takovou jsem ještě nenarazil - zatím jsem ale málo hledal, máte-li někdo tip, budu vděčný. 

Jen teď sehnat na cokoli firmu je pain, všichni jsou zasekaní. 

Každopáně já jsem rád, že jsi tu udělal studii podle aktuální nabídky na trhu, mně se to hodí.

 


   
Kubrt_CZ reacted
ReplyQuote
(@kubrt_cz)
Estimable Member
Joined: 2 years ago
Posts: 166
 

@vita_k To jsme se trošku nepochopili, já nemluvil o výrobcích z Číny, ale o lidech, kteří chtějí mít nejlépe vše za pár korun z Číny - tím jsem myslel, že sice máme baráky za x  či xx MKč, ale budeme šetřit na páteřní infrastruktuře. Ano, pokud má Loxone non-inrush relé, určitě je nahradím Quidem OC a vlastními relé (a proto i vznikl tento elaborát) ale pro zbytek nevidím moc důvod. Možná ještě nějaké ty vstupy, ale já budu spíš řešit decentralizovaně (Nano DI Tree) což je sice dražší, ale jen na první pohled - vzhledem k velikosti domu tahat každý jeden kontakt do technické místnosti by taky něco stálo.

Viděl jsem i poznámku, že jakékoli novinky jsou k ničemu a přibývají nesmyslné moduly - u mě byl například modul Schüco důvodem k rozhodnutí, proč zvolit Loxone. Budu mít tato okna v celém domě, dost z nich pro ventilaci (nemám a nechci rekuperaci, klimatizaci apod.) s jejich motorem a i HS portály s motory a tento modul za pár tisíc mi umožní elegantně řešit větrání i bezpečí apod.

Je to přece stejné jako s auty, asi si nemůžu koupit Porsche a čekat provozní náklady na úrovni Fabie. Ano, můžu si k němu koupit neznačkové stěrače nebo disky, ale snažit se tam připasovat levnější brzdové destičky z jiného auta je přece nesmysl?

Samozřejmě chápu, že někdo to může mít jako koníčka, hobby (taky jsem trošičku bastlíř), ale pokud jsem běžný uživatel, chci mít dům postavený na robustním řešení a bastlení si nechám na něco jiného.

A co se týká toho hejtování firem - pročetl jsem vlákno o FVE a tam je toho plno. Bohužel resp. spíš bohudík jsem dlouhé roky stál na opačné straně (ale ne ve FVE, ale IT+strojařina - automotive) takže vím, jaký je rozdíl mezi marží a ziskem. Neměl jsem na mysli to, co píšeš ty o rozvaděči, tam to chci úplně stejně. Naštěstí mám již 20 let stejného elektrikáře, který mi to udělá tak, jak budu chtít, resp. dokončí to, co případně nezvládnu sám (nebo co mě nebude bavit).

Konec planých diskuzí, přehled jsem dělal mmj. i proto, že se blížil Black Friday a TME má  tedy zrovna dnes slevy!

Již 26. listopadu 2021 v době 0:00 do 24:00 hodin (CET) mohou naši zákazníci využít nakupování se slevou až 15%!*

Osobně ještě nevím, do čeho z mého přehledu půjdu, ale určitě dnes něco nakoupím.

 


   
vita_k reacted
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Ten elaborat je super detailne spracovany, to bez debaty, len som chcel poukazat na to, ze hromada veci uz bola vlastne vyriesena a minimalne co sa tyka rele som povazoval temu za uzavretu. Co sa tyka inteligentnej instalacie, dnes by som urcite spravil niektore veci inak. Minimalne by som netahal vsetky utp-cka do rozvadzaca na krone pasky, ale asi by som do podhladu strcil nejaku krabicku ktora by zdruzovala cidla per-miestnost (svorkovala 1wire, na DI by tam bolo nejake arduino,...) a v pripade potreby by som tam liezol cez dieru po LED paneli. Lenze to su veci, ktore si clovek nevie uplne predstavit/domysliet ked este dom nestaval a planuje to prvy krat a hlavne nema cas nieco vlastne vyvijat. Toto forum mi bolo velkou inspiraciou, zaroven mi ale urobilo zbytocne velke oci a hromadu veci som robil zbytocne a nevyuzivam ich (ani nebudem nikdy vyuzivat, napr. led pasky).


   
Kubrt_CZ reacted
ReplyQuote
(@smotek7)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1898
 

@kubrt_cz no  ja este dufam v nejaky Zaver elaboratu, vyhodnotenie.

@dusanmsk az 3. dom je dobry, tak este musis 2 postavit.


   
msk and Vladiczek reacted
ReplyQuote
(@kubrt_cz)
Estimable Member
Joined: 2 years ago
Posts: 166
 

Závěr? Nakoupil jsem:

TE Connectivity Relé RTS3T024 + Patice 78725 (které jsem původně nějak nenašel, ale vyhovují mi; jsou šroubovací a mají na 1 straně COM a NO a na druhé cívku a NC, který se nebude používat).Jinými slovy mi silovina půjde shora a řízení cívek zespoda.

K tomu krásné oranžové spojky pro distribuci +24V, když to tak Loxone zavedl, tak aby to bylo v rozvaděči jasné na první pohled.

Plus nějaké drobnosti (pojistková pouzdra na DIN lištu) atd.


   
ReplyQuote
(@ivob)
Active Member
Joined: 6 years ago
Posts: 9
 

@kubrt_cz Máš žaluzie/ rolety? pokud ano planuješ je nějak blokovat? Toto relé ma pouze NO kontakt, tam nevím jak by se to dalo udělat.

Jinak- pěkná rešerše ohledně relé. 🙂


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Mam zaluzie, spinam to z loxone cez arduino, ziadnu hw blokaciu nemam, len tu sw co je v bloku zaluzii.


   
ReplyQuote
(@kubrt_cz)
Estimable Member
Joined: 2 years ago
Posts: 166
 

@ivob

Díky za pochvalu. Ne, žaluzie nemám v plánu, možná jen motorizovaný interiérový závěs - vidíš, to je hezký námět na samostatné téma... zatím vybírám. No a pokud by se ukázalo, že někde potřebuju přepínací relé, tak si ho dokoupím. Patice jsou na to připraveny.

Spíš jsem chtěl použít tohle od Loxone, ale pak jsem zjistil, že existují i nativní motory na závěsy 24V, takže by to mohlo být ještě jednodušší. Jen všichni dodavatelé mi "cpou" 230V, protože s těmi 24V DC nemají zkušenosti. Stejně to je totožný motor, ale vevnitř jen další zbytečný zdroj.


   
ReplyQuote
Page 23 / 27
Share: