Forum

Forum

Relátka na DIN lišt...
 
Notifications
Clear all

Relátka na DIN lištu

398 Posts
55 Users
38 Likes
83.2 K Views
(@david-pr)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 643
 
Posted by: msk

Vratim sa na zaciatok tejto temy - zlepilo sa uz niekomu nejake rele? Ja mam tie oranzove 165A inrush 1.5 roku a zatial v pohode. Ked tak mozeme doplnit uvodny rozcestnik ktore su odskusane a ktore robia problemy.

railduino 3 rele docela rychle 🙂 jinak loxonacke drzi vsechny v pohode. Ale uz je radeji mam taky mimo, resp jen 24V na dalsi rele.


   
ReplyQuote
radek
(@radek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 895
 

Ja mam ty oranzovy na 80A (inrush) a drzi po cca. roce vsechny. Na Loxone taky vse ok. Jedine, ktere mi umrelo je 12V rele, ktere spina 230V pro zdroj 6-ti ledek v terase (kde bych teda zadny velky proudy necekal)  


   
ReplyQuote
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1503
 

Zdroj je zrovna na spínání pěkná mrcha, než se nabijou kondenzátory vytvoří krátkodobý zkrat. Určitě ste si všimli jak občas dokáže prsknout nabíječka od notebooku, když jí zapojujete do zásuvky...

Jinak u mě relé po roce, zatím všechna OK, jak inrush na relayduinu, tak v Loxone.


   
ReplyQuote
 Joe
(@joe)
Active Member
Joined: 6 years ago
Posts: 12
 
Posted by: David
Posted by: budulinek

Pokud neplánuješ nějaké vychytávky (jako například constant current pásky/panely), tak doporučuji DMX extension v kombinaci s tímto :

https://www.aliexpress.com/item/10pcs-lot-New-D24-CV-Led-DMX512-Decoder-Constant-Voltage-DC5-24V-input-3A-24CH-output/32821457070.html

24CH*3A 12-24VDC CV DMX Decoder D24

Je to z Číny, ale od ověřeného výrobce Skydance ( http://www.iskydance.com/index.php?c=product_show&a=index&id=70).

Cena je tak nízká, že se vyplatí to použít i na 24V věci, které nechceš stmívat. Plánuju, že kromě světel to použiju třeba i na 24V termoelektrické ventily na podlahovku.

Možná by tenhle stmívač šel použít i na spínání 230V relátek, třeba těchto: https://www.aliexpress.com/item/HF41F-5-ZS-12-ZS-24-ZS-And-the-base-6A-5V-12V-24V-Rela-DIP/32870372851.html (zatím mám jenom objednáno, nevyzkoušeno).

Používat DMX stmívač i na nestmívané věci rozhodně není "zbytečný luxus". Naopak mi přijde, že je zbytečný luxus používat Loxone relátka na spínání 24V. Loxone použij na spínání bezpečných 230V (tedy žaluzií, zásuvek). Na "nebezpečné" věci (230V Led světla, která mají vysoký náběhový proud) použij dedikovaná relátka (viz třeba ten odkaz výše) spínaná buď tím 24-kanálovým dimmerem na 24V od Skydance (jak říkám, spínání relátek dimmerem nemám vyzkoušeno, ale mělo by to fungovat) nebo spínaná klasikou od Papoucha ( https://www.papouch.com/cz/shop/product/quido-eth-4-32-oc-vstupy-vystupy-otevreny-kolektor-a-teplomer /).

Čus bus

@budulinek

Relatka pres DMX jdou spinat bezproblemu, pouzivam tyto verze NPN od skydance nebo SSR na zaluzie a LED svetla. Jeste jsem ted vzal SSR 5 in 1 , tak uvidim, jestli tim nenahradim ten velky 12ch rele board(jen pro zaluzie).

@david

Ta deska s 12 relátkama vypadá dobře. Jak ji spínáš přes DMX? Předpokládám, že máš Loxone DMX extension, a jaký máš pak dekodér mezi tou extension a deskou relátek?

U těch relátek ale nepíšou, že by byly kontakty inrush, nepřilepili se ti někdy? Jestli má patice standardní rozměry (rozchod 7,5 mm a rozvor v rastru 5 mm), tak by ty relátka šly vyměnit za nějaký lepší případně s mechanickým ovládádním, aby se daly nahodit ručně pokud by Loxon stávkoval.

Už jsem si na podobnou desku navrhl plošňák, byly by tam lepší svorky, tl. mědi na plošňáku 105 mikronů, aby to vydrželo spolehlivě 16 A, ale ta z Ali je za zlomek ceny součástek, nehledě na práci co by s tím byla. Asi lepší koupit nějakou do desku zásoby pro případ vyhoření pěšinky při zkratu a nezabývat se s tím.

A ješte proč na žaluzie používáš ty SSR a nejedeš vše přes ty relátka, tam to vychází na jeden kanál levněji.


   
ReplyQuote
(@david-pr)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 643
 

@david

Ta deska s 12 relátkama vypadá dobře. Jak ji spínáš přes DMX? Předpokládám, že máš Loxone DMX extension, a jaký máš pak dekodér mezi tou extension a deskou relátek?

U těch relátek ale nepíšou, že by byly kontakty inrush, nepřilepili se ti někdy? Jestli má patice standardní rozměry (rozchod 7,5 mm a rozvor v rastru 5 mm), tak by ty relátka šly vyměnit za nějaký lepší případně s mechanickým ovládádním, aby se daly nahodit ručně pokud by Loxon stávkoval.

Už jsem si na podobnou desku navrhl plošňák, byly by tam lepší svorky, tl. mědi na plošňáku 105 mikronů, aby to vydrželo spolehlivě 16 A, ale ta z Ali je za zlomek ceny součástek, nehledě na práci co by s tím byla. Asi lepší koupit nějakou do desku zásoby pro případ vyhoření pěšinky při zkratu a nezabývat se s tím.

A ješte proč na žaluzie používáš ty SSR a nejedeš vše přes ty relátka, tam to vychází na jeden kanál levněji.

Memam origo DMX extesnion, ale DMX-UDP z arduina nano. Ma, aspon u me, lepsi charakteristiku stmivani, nehlede ze to stalo asi 300Kc. Decoder je vyse zmineni Skydance. Celkem 3ks 🙂 

Relatka jsou tam tyhle tme.eu za 57,-kc,takze lze vymenit v pohode, ale jeste se mi ani jedno nespeklo(rok jedou i 230V ledky). DPS mi prijdou fakt dobry,takze tech 16A verim v pohode.

SSR na zaluzie mam protoze mi prijde, ze nabehnou rychleji a po nejake dobe mi prislo, ze loxone uplne vedel kde uz jsou, protoze relatko melo zpozdeni(ale jen ciste subjektivni pocit),ale hlavne kvuli mistu, rozvadec neni nafukovaci a tak jsem jednu tu 12 releovou desku vyhodil a dal tam ty SSRka a hned zas nejake bylo 🙂

Na to zpozdeni jsem prisel az vlastne pro zapojeni jednoho 230V LED svetla, to melo zpozdeni pri stisknu tlacitka cca 1.5-2s vc 0.35s pro mozny dvojstisk( prisuzuju to prave rele na tom boardu+trafu ve svetle) = vetsi prodleva. Kdyz to svetlo bylo na railduinu,tak to bylo o tu 1s rychlejsi. Nezda se to, ale 1s dost prudi...


   
ReplyQuote
 blaf
(@blaf)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 490
 
Posted by: Joe

Ještě dotaz - jakými svorkami řešíte spojení všech drátů od vypínačů do nuly - od každého vypínače jde jeden na vstup Quida, druhý na "zem". Takže je třeba hodně svorek propojených do jednoho bodu.

Myslel jsem třeba tyto naletovat na jednu desku:

http://pselectronic.cz/k5101-0675-ark2502-s-3-50-de-svorkovnice.html

 

 

Asi něco nechápu, ale proč by měla jít z tlačítka zem? Po jedné žíle jde do tlačítka 24 V, druhá žíla z tlačítka na vstup Quida. Zem ze zdroje se připojuje přímo na IGND Quida. Nebo ne?

2019 01 20 1919

   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2205
 

A kde vidíš v tlačítku zem?


   
ReplyQuote
 blaf
(@blaf)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 490
 

To právě nevidím. Ale citovaný post od Joe píše o zemi v tlačítku (vypínači). Nebo ten post špatně chápu?


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2205
 

Myslím, že ty to chápeš dobře a Joe to nechápe.

Nula je ve vypinačích třeba jen když si tam přidáš podsvícení tlačítek a jiné vychytávky. Pro rozsvícení je tam zbytečná.


   
ReplyQuote
(@smotek7)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1896
 

Asi sa nechapete. Ale Quido ma iny vstup ako Loxone DI.
Quido ma galvanicky odelene vstupy, cize ma sa svorkach vyvedene aj IGND.
IGND nemusis ho tahat do tlacitka, staci ked ho prepijis na doske. Podla obr. co si sem dal.


   
ReplyQuote
 blaf
(@blaf)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 490
 

Jasně. Že musím připojit mínus ze zdroje na IGND je mi jasné. Mě jen rozhodila ta "zem" v tlačítkách. Díky za objasnění.


   
ReplyQuote
 blaf
(@blaf)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 490
 
Posted by: kobra23

Řešil jsem to paticemi i relátky od Finder. Šíře 6mm. Na 1 metr se jich vleze 166 ks. Stavové diody jsou součástí patice. Relé je jednoduše vyměnitelné.

A co tím spínáš? Tahle relé jsou jen do 6 A a nejsou inrush. LED světla v pohodě?


   
ReplyQuote
 blaf
(@blaf)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 490
 

Jak je to s těmi startovacími proudy? Vysoký startovací proud je, když sepnu relé, na kterém je nějaký spínaný zdroj, tj. na relé mám LED "žárovku", LED pásek se zdrojem u pásku (až za relé), DC zdroj, atd. Když budu mít 24 V LED pásek, který je napájený z DC zdroje v rozvaděči a těch 24 V budu spínat přes relé, tak tady žádné inrush proudy nehrozí? 


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Tam zase hrozi ze prekrocis povoleny prud DC a opalis kontakty rele DC oblukom. Skontroluj si ake DC prudy mozes spinat relatkami a ze si to led-kami neprekrocil. Casto to byva zlomok povolenych AC prudov, napr. u mna je to 16A AC / 5A DC.


   
blaf reacted
ReplyQuote
 blaf
(@blaf)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 490
 

Jaká relátka na infrapanely? Výkony budou 300 a 500 W. Startovací proudy žádné. Na to lze použít ta úzká 6 A relátka?


   
ReplyQuote
Page 14 / 27
Share: