X
Forum

Forum

Regulátor horenia v...
 
Notifications
Clear all

Regulátor horenia v krbe ovladaný LOXONE

35 Posts
12 Users
5 Likes
7,620 Views
hedyso
(@hedyso)
Eminent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 29
Topic starter  

Ahojte , chcem sa spýtat ci niekto sa pokusal pripojit takuto vzduchovu klapku do LOXONE http://www.krby-tuma.sk/product/regulator-horenia-rt-08-os-grafik-ii-titan-vzduchova-klapka-o-120-mm-novinka-8140/
dal som si namontovat aj to teplotne cidlo bez toho displeja.

Jednoducho podla teploty to ma vediet otvorit alebo privret klapku, rovnako aj ked sa otvoria dvere na krbe (magneticka spinka) sa ma automaticky privret klapka.

Pripadne mate nejake ine riesenie ?

Diki za kazdu radu alebo skusenost.

 

 


   
Quote
Dáda
(@vary)
...
Joined: 7 years ago
Posts: 730
 

hledal bych klapku na rekuperaci - potrubí


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

Samotná klapka je třeba tady

To co Ti ale bude hlavně chybět, je křivka, podle ktré se bude klapka otevírat a přivírat. Nejedná se o lineární proces. Mrkni na stránky výrobce TIMPEX. Kdysi jsem chtěl od nich info ale samozřejmě že Ti ho nedají. je to jejich know-how. Dalo by se to ale vysledovat. Na panelu se zobrazuje teplota, takže by se dalo vysledovat jaký je úhel otevření klapky při určité teplotě. Úhel otevření se zobrazuje také.

Jaké teplotní čidlo jsi umístil do napojení komínu a jaká byla cena? 


   
ReplyQuote
(@budulinek)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 355
 

Oživuju starší téma...

@koldavideo jak jsi nakonec řešil regulaci krbu?

Podařilo se mi najít křivku hoření (v závislosti na % otevření klapky) od polského výrobce automatizace Tatarek:

https://tatarek.com.pl/files/img/cz_rt08gom2_2015_v201.pdf

Mám klapku, čidlo v komíně a čidla otevření dveří. Nějaký program už v Loxonu mám, chystám se ho upravit a vyladit podle té křivky od Tatarka. Vypadá to opravdu sofistikovaně. Hoření je rozděleno do několika fází, přičemž jsou nadefinovány podmínky přechodu z jedné fáze do druhé. V každé fázi se klapka chová jinak.


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

Tak já mám ten Timpex ale zatím bez integrace do loxone. Asi to ani nemá smysl. Žije si to svým životem. V podstatě by stačila pouze informace, že se topí krbem. Chtěl jsem totéž udělat na chatě ale tam mám krbové kamna s terciálním spalováním, takže to asi ani napojovat nebudu. Každopádně mě čeká ještě jedna stavba, kde bude také krb, tak bych si to mohl předpřipravit 🙂


   
ReplyQuote
(@budulinek)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 355
 

Já to  řízení krbu nemám ani tak kvůli integraci do topného systému celého domu, ale hlavně jako pojistku proti přetápění krbu. Abych nemusel myslet na to, že po rozhoření mám ztlumit přívod vzduchu. Takže můj Loxonem řízený krb si taky žije vlastním životem (aspoň zatím).

Když jsem stavěl krb, tak jsem pro jistotu rovnou namontoval čidlo do kouřovodu a klapku na externí přívod vzduchu. Ale regulace pro mě nebyla takovou prioritou, abych dal tisíce za Timpex a spol.

Co mám:

Pak musíte vymyslet připojení toho Pt1000 odporového čidla do Loxone, viz třeba https://www.vodnici.net/community/loxone-a-arduino/zapojeni-odporoveho-cidla/. Já jsem na to využil jeden ze vstupů na Unipi Neuron.

V Loxone jsem naprogramoval řízení podle Tatarka, včetně všech jeho parametrů (ve formě konstant, takže si je můžu v Configu snadno editovat). Je to na dvě strany v Configu. Nedávám to sem, páč to ještě čas od času ladím, ale pokud by měl někdo zájem, dejte vědět.

Ovládání senzorem otevřených dveří + manuální zahájení spalovacího cyklu vypínačem, indikace teploty (ve stylu nízká/optimální/vysoká) přes modro/zeleno/červenou led ve vypínači. K tomu i nějaká zvuková signalizace (pokud by se krb přetopil i při zavřené klapce....), ale k té už potřebujete další věci (Arduino). Původně jsem přemýšlel, že si zbastlím i displej, ale zjistil jsem, že ho nepotřebuju. V případě potřeby je základní info v Loxone app (teplota, fáze spalovacího cyklu, stav klapky, přehled nastavených parametrů...).


   
ReplyQuote
hedyso
(@hedyso)
Eminent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 29
Topic starter  

Roz sa s rokom stretol a ja som sa ktomu este nedostal. Vsetko mam namontovane (klapka, teplomer, magnet. switch)

Uvital by som veru nejaku napovedu vo forme loxconfigu, ak ta teda mozem poprosit vies mi to exportnut ? rad by som sa na to pozrel ... pomohlo by mi to

Dakujem


   
ReplyQuote
(@tlarys)
Active Member
Joined: 4 years ago
Posts: 6
 

@budulinek

Ahoj, mohl bych tě taky poprosit o export toho configu na regulaci teploty v krbu? Mám v podstatě stejný problém jako ty a chtěl bych nabrat trochu inspirace. Díky


   
ReplyQuote
 PCA
(@pca)
New Member
Joined: 3 years ago
Posts: 3
 

Oživím toto staré téma, třeba se mé zkušenosti budou někomu hodit.

Krbová vložka Romotop Dynamic 2G 44.55.13, hypokaust, akumulační obestavba cca 1t materiálu (pasivní dům, proto hypokaust). Nasávání vzduchu z venku, 2 těsné klapky (silikonová manžeta).

https://www.aliexpress.com/item/32749939555.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.27424c4dIBKDWS

Klapky jsem koupil 2, jsou včetně serva, které ale umí pouze on/off, proto jsem dokoupil servo s regulací 0-10v

https://www.aliexpress.com/item/32794338611.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.27424c4dafhXPv  

Klapky jsou venku, neovládám klaku uvnitř krbu (kdybych to dělal znova, ovládal bych jedním serverem i klapku v krbu - viz dále).

V krbu mám čidlo spalin a čidla teploty v hypokaustu a čidlo otevření dvířek. Čidlo spalin mi udělali na míru (včetně šroubení) ve firmě Rawet (980Kč), protože když jsem chtěl orginál po Romotopu, odkázali mne na firmu Timpex, co pro ně dělá regulace a ti mi poslali nabídku na 3300Kč za čidlo a 3500Kč za servo (vše bez DPH). Z výše uvedeného asi vyplívá i to, jakou jsem dostal od Romotopu odpověď na to, jestli mají nějaké křivky hoření, optimální teplotu spalin atd., odpověď byla Timpex a tam mne poslali do háje. Nicméně něco se dá vyčíst na technickém listu a něco dohledat na netu. Co jsem zjistil, tak křivky jsou různé pro různá dřeva, brikety z pilin atd., a v Timpex regulaci se tyto údaje zadávají, což si doma nedovedu dost dobře představit, diskuze se ženou typu "když si budeš chtít zatopit v krbu, musíš nastavit čím budeš topit, pak zmáčknout že chceš topit a pokud přiložíš něco jiného, třeba briketu, tak to musíš přenastavit" nevím jak u vás, u nás neprůchozí 🙂 proto jsem si dal tyto požadavky:

- vše automatické, to že chci topit to musí poznat samo

- ideální teplota spalin by měla být mezi 220-280°C

- rozhoření co nejrychleji (plně otevřená klapka), od 140°C postupně zavírat, aby nevznikl překmit nad 300°C, pak přivírat/otvírat dle teploty

- jiné chování klapky pokud teplota roste (=roztápím) a jiné, pokud teplota klesá (=dohořívá)

- primární výstupní hodnota je pro mne co nejdelší udržení teploty v hypokaustu (=to co sálá do místnosti)

Je jasné, že hodně věcí je nastaveno empiricky, dle naší zkušenosti a u jiných krbů to bude jinak, ale to jsou jen parametry. Co je důležité, tak jsem provedl 2 měření a porovnal topení s a bez regulace. Použil jsem stejnou hmotnost dřeva na zátop, pak přiložil 2x 1,5kg brikety. Brikety jsem nepřidával ve stejný čas, ale v okamžiku kdy začala klesat teplota spalin i přes více otevřenou klapku (=indikace přilož). Následně jsem u obou měření vytáhl z loxone teploty v hypokaustu a spočetl plochu pod křivkou do 37°C (tj.když to ještě hřeje do zad 🙂 Výsledek byl o 40% lepší s regulací než bez, což mne docela překvapilo, tak jsem ještě porovnal uložené sestupné křivky při topení s a bez regulace a je tam jasně vidět, že teploty při topení s regulací klesají pomaleji. Obecně krbová obestavba hřeje i 12h po posledním přiložení.

Jak je to uděláno v loxone:

K1 = klapka s řízením 0-10v, K2=klapka on/off

1. při otevření dvířek krbu se spustí napájení, čítač, K1 = plně otevřeno a K2=plně otevřeno

2. pokud do 3min teplota spalin nedosáhne 35°C, vše se zavře a vypne

3. pokud teplota >35°C, K1 i K2 plně otevřeny, začne se sledovat trend (analogová paměť), zda teplota roste či klesá, pokud roste klapky jsou pně otevřeny (roztápění). Dokud čítač nedosáhne 30min, tak se poklesy v rozsahu 35-140°C ignorují.

4. nad 140°C do 300°C je nastaveno postupné uzavírání klapky K1 (ve skocích kvadraticky, tj.při nižších teplotách méně, při vyšších více), to platí pouze tehdy, když teplota roste. Pokud teplota klesá, klapka se otevírá, to ale platí jen do 180°C, pokud klesne níže a trend je klesání, zapne se signalizace přiložení, pokud se nic nestane a teplota pořád klesá, klapka K1 se už více neotvírá a naopak se začne zavírat s poklesem teploty, pod 140°C se zavře úplně (K2 zůstane otevřená, tím tam zůstává opravdu malý tah, samostatná klapka není 100% těsná), když teplota spalin klesne pod 80°C, zavře se i K2 (tím se přívod plně utěsní) a vypne se napájení.

5. pokud se teplota přehoupne přes 320°C, K1 se uzavře úplně (na 2%), K2 zůstane otevřená, protože malinký tah tam zůstává (když jsem to zkoušel a zavřel to úplně, neměl jsem z toho dobrý pocit, bál bych se otevřít dvířka co na mne vybafne).

Co bych udělal jinak, pokud bych byl na začátku:

Nechal bych si udělat jednu revizní kachli i pod dvířky, abych se dostal na originál klapku v krbu, protože není otočná, ale přítlačná, takže je úplně těsná. Tj. servi 0-10v bych měl v krbu na této klapce a on/off uzavření přívodu pak venku. Nikdo by tak neměl nutkání hýbat s ručním ovládáním klapky v krbu. Zároveň ale nedoporučuji mít jen jedno servo v krbu, protože tak zůstává přívod otevřený a ochlazuje celý krb (studený vzduch jde zvenku až na klapku v krbu, ten je železný a je tepelný most jako vyšitý. Tj.určitě uzavření přívodu vzduchu i venku.

Do kachlí bych si osadil diody-indikace toho, co se děje, např. bílá=roztápím, zelená=vše je ok (udržuji optimální teplotu spalin) , červená=teplota klesá, přilož, modrá=dohořívám, vše uzavřeno, nic nesvítí=vše je uzavřeno a vypnuto. Teď to mám jen v loxone a v diodách na vypínači vedle krbu, ale efektnější by to bylo vidět hned někde vedle dvířek.

V akumulační obestavbě je tuna materálu (včetně akulačních prstenců a bočních akumulačních desek), hypokaust je těžkých šamotů, kachle taky něco váží, přesto, pokud topíme třeba několik hodin a přesto že jde o malou vložku a tedy stačí málo dřeva, tak se několikrát stalo, že v hypokaustu bylo skoro 120°C  a já se bál, že přijdu o čidlo (klasické 1wire v ocelovém pouzdře). Takže větší akum.hmotnost. Topíme, protože nás s to baví, je pěkné se dívat do plamenů a i kvůli tomu sálavému teplu. Jsme v pasivním domě, takže jiná možnost chlazení vložky než akumulací do hmoty obestavby nebyla možná. Funguje to, ale pár kilo navíc by se hodilo.

 


   
orlik80 reacted
ReplyQuote
dalibor
(@dalibor)
Member
Joined: 5 years ago
Posts: 458
 

@pca tedy na první vstup do fóra pěkné. Kdybys doplnil nějaká schémata a fotky případně Loxplán bylo by to na článek do wiki ( tedy za mne ano ) . Už dlouho v sobě živím myšlenku že s tím naším krbem něco udělám ... jenže před sedmi lety jsem bohužel nic ve směru k automatizaci "krbení" neřešil 🙁 takže bych musel vše "nějak" dobastlit k čemuž mne tvůj příspěvek definitivně přesvědčil. 


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2209
 
Posted by: @dalibor

@pca tedy na první vstup do fóra pěkné. Kdybys doplnil nějaká schémata a fotky případně Loxplán bylo by to na článek do wiki ( tedy za mne ano ) . Už dlouho v sobě živím myšlenku že s tím naším krbem něco udělám ... jenže před sedmi lety jsem bohužel nic ve směru k automatizaci "krbení" neřešil 🙁 takže bych musel vše "nějak" dobastlit k čemuž mne tvůj příspěvek definitivně přesvědčil. 

Kup tomu tvému krbu aspoň regulátor komínového tahu a hodně si pomůžeš. 

Např. Www.esreko.cz (pro tebe umím lepší cenu).


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2209
 

@pca

Zajímalo by mě to spalinové čidlo. Právě to řeším u svého kotle na pelety. Můžeš prosím poslat přesný typ nebo specifikaci?


   
ReplyQuote
dalibor
(@dalibor)
Member
Joined: 5 years ago
Posts: 458
 

@kobra23 díky jenže mám krbovou vložku BEF Home Fire 8CL už napevno obestavěnou a komín vede ze sklepa kde jsou taky vymetací dvířka tak nevím kam bych to namontoval aby to omělo nějaký smysl. Do vestavby bych se asi mohl dostat přes horní nebo dolní otvor pro cirklulaci vzduchu do místnosti nebo bych z boku mohl udělat servisní dvířka. Bohužel jsem takový osel, že jsem si říkal že zatopím jen párkrát. Jenže mi hlavní obytná místnost 85 m2 a zhruba 480 m3 bere zhruba 65% výkonu kotle a když topím v krbu na pohodu celý den ušetřím na plynu 50-60 Kč denně. Jenže mne sejří, že kolem toho musím pořád skákat a že nejspíš dost topím do komína. 


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2209
 

Musí to být v komíně nebo v kouřovodu v prostoru z kterého bere vzduch ta krbová vložka. Ve sklepě to nemá smysl.

Každopádně to sníží teplotu spalin, která jde jako odpad do komína (snížíš tím komínovou ztrátu).

Výsledkem je samozřejmě nižší spotřeba paliva a tím pádem i méně práce se dřevem atd.


   
ReplyQuote
 PCA
(@pca)
New Member
Joined: 3 years ago
Posts: 3
 

@kobra23 Je to PT30 3x1000mm Tc „K“ 1,5m teflon kabel, teplota 0-800°C +posuvné šroubení mi udělali dle náčrtu. U čidla jsem si mohl definovat rozsah teplot. K tomu jsem si koupil převodník ISOL600 Tc"K" 0...800°C / 0-10V (poslali mi už všechno přednastavené na tento teplotní rozsah).


   
ReplyQuote
Page 1 / 3
Share: