X
Forum

Forum

Propojení Loxone Mo...
 
Notifications
Clear all

Propojení Loxone Modbus + Abb elektroměr

164 Posts
33 Users
10 Likes
39.7 K Views
(@jaant)
Eminent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 37
 

Ahoj,

Dekuji za vycerpavajici popis a sablonu.

 

PS: Stale bych potreboval znat reseni trilematu. 😉


   
ReplyQuote
 nksh
(@nksh)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 405
 

Jiri.sv: Dovolim si zpochybnit tvuj vypocet celkove spotreby. To co jsem zmeril mi nasledne nauctoval CEZ, takze puvodni nastaveni bylo urcite OK. 

Cinny vykon ukazuje nesmysly, tam zkusim tvuj prepocet.


   
ReplyQuote
jirin.sv
(@jirin-sv)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 123
 

nksh> Hodně záleží, kolik si toho spotřeboval a jak spotřebu získáváš :). Čtení, co jsem zde udal je ve výsledku jen získání toho, co je na displayi elektroměru. Pokud spotřebu počítáš pomocí pulzního výstupu, tak bude určitě správná. V případě, že se spotřeba čte jako 1 registr unsigned int, tak může nabýt max. hodnoty 2^16 – více se do jednoho registru prostě nevleze :). Osobně počítám jak pulzy, tak zobrazuji hodnotu z displaye.

JaanT> Zapojení je jednoduché:

WP 20170831 006
WP 20170831 005

Aleq+JaanT> Nemáte zač ;-).


   
Aleq reacted
ReplyQuote
 nksh
(@nksh)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 405
 

Pripojeno mam do Modbus ext.

Na displeji je 450kWh

Modbus cte 450kWh

CEZ nauctoval 450kWh

Pokud bych pouzil tvuj prepocet, tak dluzim CEZu 10x tolik?


   
ReplyQuote
jirin.sv
(@jirin-sv)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 123
 

Hodnota, na kterou se odkazuji je v 0,01 kW/h, takže k přetečení dojde při překonání 655,35 kW/h. Až se ta hodnota na displayi objeví, tak si povíme, jak má být :).

Jo a jen ještě jedna poznámka – bylo by to 100× tolik. Sám mám v tom vzorci ještě na závěr / 100, kdy se to převede na kW/h (je to už jen otázka formátování – proto jsem to tam nepřidal). Někdo může chtít zobrazovat v těch 0,01 kW/h ;-).


   
ReplyQuote
 nksh
(@nksh)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 405
 

K preteceni dojde az po prekonani 65MWh, ale OK rozumim problemu tohle me nenapadlo. Me spis slo o to, ze numericky to nemůže dat stejne cisla, když to ještě roznásobíš nejakou konstantou na zacatku.


   
ReplyQuote
jirin.sv
(@jirin-sv)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 123
 

Tak ještě abych to uvedl na správnou míru, bavím se o dvojím přetečení.

Přetečení první – když se hodnota čte dle uvedených návodů jako 16bit unsigned int (registr 20483). Zde se čte jen 16bitů k chybě dojde, když je hodnota vyšší než 655,35 kW/h => 0,65535 MW/h.

Pak je tu přetečení druhé, když se použije čtení pouze z registru 20482 jako 32bit unsigned int. Je to hodnota „Činná import 2“ v šabloně, co jsem sem dodal. Zde je maximální hodnota 42949672,96 kW/h =>42949,67296 MW/h. Jak jsem zmínil u toho přepočtu, je vysoce nepravděpodobné, že by tuto hodnotu někdo doma na elektroměru nakroutil :). Pro 99,999 % uživatelů bude bohatě stačit číst hodnotu „Činná import 2“ a prostě neřešit.

Já se řadím do té skupiny 0,001 %, která to chce mít kompletně správně, tak si tu hodnotu proženu ještě i tím vzorcem a budu mít dobrý pocit, že to mám ošetřené správně a hodnotu čtu tak, jak má být – 64bit unsigned int z registru 20480 (32bit uint z 20480 a 32bit uint z 20482). Zde je teoreticky možné mít hodnotu až 184467440737095516,16 kW/h => 184467440737095,51616 MW/h.

Numericky to dá naprosto stejná čísla, protože když tou konstantou (2^32) budeš násobit nulu (což, těch 99,999 % uživatelů bude), tak dostaneš zase nulu a vezmeš v potaz pouze tu hodnotu z I2. Je už to trochu jasnější :-)?


   
nksh reacted
ReplyQuote
slunko
(@slunko)
Eminent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 41
 

jirin.sv: diky moc, ze ses podelil o sablonu 🙂


   
ReplyQuote
 nksh
(@nksh)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 405
 

Dnes jsem otestoval a konecne jede cinny vykon s real hodnotama. Diky.

Kazdopadne jsem musel trosku zmenit nastaveni sablony - odskrtnout "poradi registru", jinak to ukazovalo nesmysly.

 


   
ReplyQuote
jirin.sv
(@jirin-sv)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 123
 

Jak máš elektroměr připojený – je to pomocí Modbus extension? Pokud ano, tak tam to může fungovat trošku jinak. Já používám USR-TCP232-410S a šablonu mám ozkoušenou s tímto převodníkem. Možnost, co jsi odškrtl, říká, který registr je první (obsahuje bity 1–16 a druhý 17–32 v případě 32bit (u)int).


   
ReplyQuote
Mira
 Mira
(@mira)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 263
 
Posted by: nksh

1.) A/B svorky jsou opacne nez v loxone

2.) Je treba nastavit MODBUS adresu, rychlost a paritu na el metru:

modbus

 

Dělám to podle návodu (zde i v ofic dokumetaci je to stejné), ale já v menu prostě nemám možnost nastavení Modbus adresy, respektive vůbec v menu namám kolonku "M-bus". Nevíte někdo, jestli to je tím, že nemám ještě modbus zadrátovanej? Chtěl jsem nastavit adresy na elektroměrech než to připojím, ale prostě to v menu nemám. So mwnu "Set" se dostanu, vidím všechny volby krom tohi "M-bus"

Někdo s podobnou zkušeností? Nebo je na to nějaký fígl?


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

@ Jirin.sv - nevíš jestli je možné na ten USR modul připojit více slave zařízení?

Momentálně nejsem doma a nemám to jak odzkoušet 🙂


   
ReplyQuote
jirin.sv
(@jirin-sv)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 123
 

koldavideo> Mám na něm momentálně 2 elektroměry a jedno další zařízení – bez problémů vše funguje. V brzké době mi tam přibude další zařízení pro měření atmosferického tlaku, vlhkosti etc. (meteostanice) ;-).


   
ReplyQuote
jirin.sv
(@jirin-sv)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 123
 

Mira> Jaké máš přesné označení toho elektroměru? Existuje hodně variant, které liší tím, jestli mají Modbus či jen pulzní výstup. Ten „správný“ by měl mít označení B23 212-100.


   
ReplyQuote
Mira
 Mira
(@mira)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 263
 

jirin.sv tak ten presne mam, stejne jako vsichni ostatni co kupovali elektromery v UK; jeste jsem vecer koukal do navodu a zda se mi, ze tech polozek v menu mi chybi vic - nebo to spatne ovladam, to je taky mozne.


   
ReplyQuote
Page 3 / 11
Share: