X
Forum

Forum

Programování ve sty...
 
Notifications
Clear all

Programování ve stylu funkce "když"

26 Posts
9 Users
2 Likes
3,220 Views
 kiko
(@kiko)
Active Member
Joined: 7 years ago
Posts: 12
Topic starter  

Ahoj, nepomohl byste mi někdo s configem. Nějak mi chybí funkce ve stylu excelovského "když" a neumím to obejít.
Příklad - koupelna, stmívací světlo + ventilátor, oba na samostatné tlačítko.

Chci udělat program, kde bude fungovat toto všechno najednou:
a) pokud stlačím tlačítko ventilátoru, při vypnutém světle, doběhne sám po x sekundách. - to jsem zvládnul, ale toto už ne:
b) pokud stlačím tlačítko ventilátoru, při zapnutém světle, doběhne sám po x sekundách, ale až od okamžiku zhasnutí.
c) pokud stlačím tlačítko ventilátoru, při vypnutém světle a ještě za jeho doběhu rozsvítím, doběhne sám po x sekundách, ale opět až od okamžiku zhasnutí.
d) po celou dobu musí být současně funkční tlačítko pro vypnutí ventilátoru - kdykoliv jej stlačím, případně dvojklikem vypnu vše najednou, světlo i ventilátor. Světlo musí být stmívatelné 0-100.

Děkuji.


   
Quote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3070
 

Tohle jsou bohuzel presne ty pripady, kdy se to da bud "ojebat" nejakyma jinyma blokama v loxonu, ale vznikne z toho naprosto neprehledny monolit, nebo se to da napsat v PicoC, ale tam to taky neni zadna slava, a nebo radsi tyhle slozitejsi veci delat v NodeRed a z/do loxone je cpat pres virtualni vstupy/vystupy.


   
ReplyQuote
 Kuba
(@kuba)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 109
 

V podstate zadne PLC neumi IF, protoze ladder diagram je prakticky jedno velke IF...:)

Loxone graficka nastavba to trochu skryva, ale musi z toho generovat neco jako ladder a posleze strojak.

U Loxone je smutne ze detekce nastupne a sestupne hrany je ponekud problematicka. A dale taky ze njde vytvaret user definovane podbloky pro opakovane pouziti (krome tedy Pico C, ale to je jina kapitola dle meho nazoru)

Nicmene jsem presvdcen ze kombinaci AND/OR/XOR, bloku Pritomnosti (sestupna hrana) , wiping rele, analogove pameti, RS klopnych obvodu pripadne vhodneho mnozstvi markeru/znacek to musis dat dohromady 🙂 Mam za to ze to nebude na lusknuti prstu, ale pujde to 🙂

Doporucuji zacit od nakresleni ladderu se dvema vstupy (dve tlacitka) a dvema vystupy... ono se to potom pomalu vyvrbi samo 🙂 (a i si ujasnis co vlastne chces)

Doporucuji dukladne prostudovat vsechny bloky co delaji, nekdy se daji pouzit i k jinym akcim nez ke kterym byly primarne urceny 🙂


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3070
 

Nerekl bych to lepe ;-). Jen nejsem uplne zastancem prave toho mohutneho mnozstvi AND/OR/XOR a pripadne pouzivani bloku pojmenovaneho jako neco k necemu uplne jinemu.

Bohuzel, u Loxonu to vetsinou moc jinak nejde 😉


   
ReplyQuote
 kiko
(@kiko)
Active Member
Joined: 7 years ago
Posts: 12
Topic starter  

No nějak podobně jsem na to šel (AND, zpožděný impuls, rovná se a OR), i jsem se celkem dobral funkčnosti, ale vždy jenom poloviční. Nepovedlo se mi udělat to b). Nešlo mi zhmotnit stav svítí, aby se sám načítal - když mu dám číslo, a dám do nějakého logického bloku, funguje to jenom napoprvé a pak už to ten stav ignoruje, možná ten wiping by to mohl oživovat. Tyhle logiky jsou ale potřeba skoro na všechno, to bude boj 🙂 

Děkuji za tipy, zkusím něco vyplodit a poslat ke komentům. 

 

 

 


   
ReplyQuote
 Kuba
(@kuba)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 109
 

Zkus "zhmotnovat stav" vystupu tak ze k nemu das paralelne M (znacku), ktera bude 1:1 ukazovat stav fyzickeho vystupu. (Loxone bohuzel neumi pouzit stav vystupu jinde v programu, alepson si to myslim)


   
ReplyQuote
 kiko
(@kiko)
Active Member
Joined: 7 years ago
Posts: 12
Topic starter  

Ahoj, zhmotnění jsem dával i před tím, ale nešlo mi to pospojovat. Vymyslel jsem to takto, zatím jenom přes simulaci v práci, ale funguje vše od a) až do d), navíc to není snad moc bloků. Tuhle logiku budu potřebovat na většinu podmínek v domě, takže pokud někomu poslouží, zde je: 

Doběh

   
ReplyQuote
 Kuba
(@kuba)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 109
 

cekal bych to slozitejsi 🙂 asi jsi dobry 😉 jak se chova zdroj impulsu ovladany analogovym vystupem ?


   
ReplyQuote
 kiko
(@kiko)
Active Member
Joined: 7 years ago
Posts: 12
Topic starter  

No nevím, dělat 4 bloky 2 dny mi nepřijde moc produktivní 🙂 Už to ale chodí naostro a funguje přesně jak má. Analog se chová stejně jako digitál, prostě zdroj impulsů spustí v jakémkoliv rozsahu 1-100. Trochu mi to připomíná časovanou bombu, tiká to tiká, a když jeden dotiká, tak začne odpočet a BUM. Nakonec celkem jednoduché. 


   
ReplyQuote
 Kuba
(@kuba)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 109
 

Nu hold kvalita zvitezila nad kvantitou 🙂 nektere myslenky daji praci a neprijdou hned 🙂 good job


   
ReplyQuote
Georgio
(@georgio)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 264
 
Posted by: kiko

No nevím, dělat 4 bloky 2 dny mi nepřijde moc produktivní 🙂 

To tak nemůžeš brát. V dalším příspěvku píšeš "Tuhle logiku budu potřebovat na většinu podmínek v domě". Takže další věci už budeš mít jedna dvě 🙂


   
ReplyQuote
 Bery
(@bery)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 379
 

Zdravím, děje se to jenom mě, nebo to máte i ostatní?

U některých příspěvků kde autor píše že je nějaká příloha, tak ji nikde nevidím. Je to chyba Chromu (u mě) nebo fora?


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3070
 

Fixnuto. Diskuzi o chybe jsem smazal, at to tu nestrasi. Tenhle post pak smazu taky. Kdyby to jeste nekde bylo, dejte vedet.

To jsou ty automaticke aktualizace wordpressu ;_(


   
ReplyQuote
 Kuba
(@kuba)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 109
 

dik. @L priznam se ze jsem nehledal uplne detailne, ale mam pocit ze to tady nikde nemas da se Ti nejak poslat nejaka koruna jako prispevek na beh celeho tady toho 🙂


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3070
 

@kuba - Jojo,da. Bud pres patreon, ktery se pak stara o automaticke strhnuti kazdy mesic. Lze poslat od 1USD nahoru. A nebo pak normalne na ucet jednou za cas. Zalezi co ti vyhovuje vic. 

Patreon lze tady -  https://www.patreon.com/vodnici

A nebo pak na ucet Airbanky treba sem: 1012036013/3030

Diky!


   
ReplyQuote
Page 1 / 2
Share: