X
Forum

Forum

1-wire instalace
 
Notifications
Clear all

1-wire instalace

18 Posts
11 Users
0 Likes
3,322 Views
(@koleen)
Eminent Member
Joined: 6 years ago
Posts: 24
Topic starter  

Zdarvím všechny Loxone guru.

Posledních pár měsíců sleduju diskuze na tomhle fóru a musím říct, že jsem si díky němu udělal pořádek v mnoha věcech. 

Jen mi není moc jasné vedené kabelů s 1-wire sběrnicí. Původní plán byl natáhnout S-FTP do hvězdy a pospojovat v rozvaděči. Každý kabel by tedy byl ukončen nějakým senzorem.

To jsem zavrhnul, protože by mi pak do patra vedl svazek 30ti kabelů.

Otázka tedy zní, jak řešíte rozbočování a spojování FTP v instalačních krabicích?

 

Díky,

 

Radek


   
Quote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3065
 

Drz se původního planu s hvezdou. Jakékoli rozbocky mimo rozvadec vse jen desne komplikuji.

Dotahni vse do rozvaděče, tam to prived na Krone svorky a 3 kabely z kazdeho FTP kabelu prived na 3 propojovaci krone (ty co jsou spojeny vsechny se vsema, rika se jim tusim zemnici).

Tim elegantne vse spojis, do budoucna muzes dle potreby modifikovat a mas vse pohromade v rozvadeci.

L.


   
ReplyQuote
(@koleen)
Eminent Member
Joined: 6 years ago
Posts: 24
Topic starter  

Díky,

tak se zase vrátím ke hvězdě 🙂


   
ReplyQuote
(@kimot)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 80
 

Tak já si vždy myslel, že 1-wire je typická bus sběrnice - od jednoho node k druhému.

Při zapojení do hvězdy s masterem uprostřed to asi bude haprovat, pokud náhodou netrefíte takovou délku, že zrovna nebude docházet k odrazům.

Stejně s odbočkami delšímí než 3 metry.

Takže když vše přivedete do jednoho místa, asi se nevyhnete tomu, že částí vodičů jednoho kabelu půjde sběrnice k čidlu a jinou částí téhož se bude vracet do středu hvězdy a pokračovat jiným kabelem k dalčímu čidlu.

str.52

http://dutta.csc.ncsu.edu/csc453_spring16/wrap/1-Wire-Design%20Guide%20v1.0.pdf


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3065
 

Podle Loxone specifikace to nevadi a z praxe mam rovnez vyzkouseno, ze je to ok ;-). Cely 2patrovy dum mam jako hvezdu


   
ReplyQuote
Aleq
 Aleq
(@aleq)
Honorable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 443
 

Já mám 25 1-wirových senzorů (myslím, že většina zapojená parazitně) a to už nešlo. Došlo tedy na přikoupení dalšího 1-wire extensionu a k rozdělení kabeláže. Je to už převážně OK, stejně to ale párkrát do měsíce na chviličku vypadne (teploměr zahlásí nulu), následně naskočí zpět. IMHO záleží na vzdálenostech, hvězda to zhoršuje, na sběrnici by to zvládlo s přehledem. Stejně bych to ale jinak, než hvězdou, neřešil.


   
ReplyQuote
 Kuba
(@kuba)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 109
 

@Aleq jsi si si jisty ze mas cast parazitne a cas pres tri draty?, moje zkusenost je takova ze jakmile jsem dal jeden parazitne dalsi uz jsem nemohl neb kdyz jsem pripojil pres tri draty senzor zacal hrat (regulerne mi spalil prsty zkouseno vickrat) a nefungoval, kdyz jsem dal parazitne (dva draty) tak vse fungovalo.... Nechtelo se mi zkoumat proc tak jsem to proste nechal tak. Mam cca 10-12 senzoru(dallas teplomery) zapojenych do "trojite" hvezdy (tri patra, jeden ow extension) 


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Ja mam skusenost, ze spalene prsty su dosledkom farbosleposti cinana. Uz som mal v ruke roznofarebnu kabelaz od cidiel (trubickovych) a par krat sa mi stalo ze som to zapojil blbo a vtedy to hrialo. Kupodivu nechciplo.


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2207
 

Přesně tak. Číňan má v popisu barvy, které pak ve skutečnosti nepřijdou. Takže je to pak pokus omyl. Řekl bych, že se to ale ustálilo na černá +žlutá +červená.

Viz foto jak připojit.

164E3D57 A19F 4129 A213 8518DA113A80

   
ReplyQuote
l.adamek
(@l-adamek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 688
 

Presne tak, nastesti minimalne teplotni cidla preziji i chybne zapojeni.

Jinak od cinana vetsinou plati toto (nezavisle na tom, co ma v popisu):

cerna = (-)

cervena = (+)

zluta = (data)


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Videl som cierna+cervena+modra, cierna+cervena+zlta, cierna+neviemaka+fialova (pricom neviemaka != cervena ani nijak podoba farba, takze neslo zistit co je + a co data). 


   
ReplyQuote
radek
(@radek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 895
 

Nemáte tu někdo zapojený magnety na 1-wire senzory od Sedtronicu? Mám s nima trochu problém - nevím proč, ale když se podívám na statistiku stavu nějakého okna tak při otevření okna mi to místo trvalého stavu 1 neustále kmitá mezi 0 a 1 - viz. obr. Možná je to dáno dotazovacími intervaly na 1-wire, možná něčím jiným. Každopádně pár magnetů, které mám přímo do Loxone mi fungují ok, takže v magnetech chyba není. Tušíte někdo co s tím, kde může být problém?

magnet okno

   
ReplyQuote
tomas_iw
(@tomas_iw)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 147
 

Možno toto:  http://hums-baublog.blogspot.com/2014/08/stabilisierung-1-wire-bus-der-loxone.html

Stabilizovať zbernicu kondenzátorom?


   
ReplyQuote
Sedtronic
(@sedtronic)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 61
 
Posted by: radek

Nemáte tu někdo zapojený magnety na 1-wire senzory od Sedtronicu? Mám s nima trochu problém - nevím proč, ale když se podívám na statistiku stavu nějakého okna tak při otevření okna mi to místo trvalého stavu 1 neustále kmitá mezi 0 a 1 - viz. obr. Možná je to dáno dotazovacími intervaly na 1-wire, možná něčím jiným. Každopádně pár magnetů, které mám přímo do Loxone mi fungují ok, takže v magnetech chyba není. Tušíte někdo co s tím, kde může být problém?

magnet okno

Jakým způsobem vyhodnocujete ten magnet. kontakt v Loxone config?


   
ReplyQuote
radek
(@radek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 895
 

Viz. obr. dole. Samotný magnet mám nastaven podle vašeho návodu (napětí Vsens), data vyčítám po 30-ti sekundách a zobrazuji přes virtuální status.

Divné je, že se stavy otevřeno/zavřeno střádají v nepravidelných intervalech. Původně jsme myslel, že je problém v tom 30-ti sekundovém vyčítání, ale to by bylo to střídání pravidelné.

magnet 3
magnet 2
magnet 1
magnet 4
This post was modified 6 years ago by radek

   
ReplyQuote
Page 1 / 2
Share: