Forum

Forum

Připojení garáže
 
Notifications
Clear all

Připojení garáže

11 Posts
5 Users
0 Likes
2,928 Views
Hvezdic
(@hvezdic)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 144
Topic starter  

Ahoj,

jak by jste řešili připojení garáže, kde chci sledovat teplotu, otevírat vjezdové vrata ad? Udělali by jste v rozvaděči  v garáži podružný - jen třeba s jednou jednotkou, nebo by jste to  řešili přímým zapojením do rozvaděče v RD?

Díky


   
Quote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

Garáž jsem řešil z hlavního rozvaděče. Vzhledem k tomu že je v garáži tepelné čerpadlo tak mám v garáži i podružný rozvaděč, čistě jen pro tepelné čerpadlo. Vrata jsem řešil přes spojení Loxone-KNX. Vrata jsou Hormann a motor Supramatic. Nevýhodou tohoto řešení je cena, výhodou je že máš úplný přehled o tom co vrata dělají a v jaké poloze jsou. Vrata jsou tmavé barvy (RAL7016) a 5,5 široká, takže v létě je trošku problém s tím jak dilatují - občas se stane že se při zavírání zastaví a vyjedou zpět nahoru. Zřejmě je větší odpor, když na ně sluníčko zasvítí. V garáži mám kameru, takže když mi někdo něco doveze, otevřu mu vrata a přes kameru vidím co se v garáži děje. Teplotní čidlo v garáži mám tak jako v každá místnosti pod vypínačem. Dále v garáži mám PIR senzor a požární senzor a 1x magnetický senzor dveří do zahrady.  PIR senzor napojený na alarm v hlavním rozvaděči, Požární senzor a megnet taky - vše propojené přes RS232 do Loxone. V podstatě vše tahahé přes UTP. Kamera v garáži s PIR senzorem je zapojena na jeden UTP Cat 5e kabel. K motoru vrat jsem dal 1x CYKY 3x1,5 plus jeden UTP pro komunikaci s KNX. 


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3060
 

Ja to budu resit ted v te boude co stavim v rohu pozemku. mam tam natazene CATyny i elektriku, ale stale vaham mezi variantou vse na dalku, nebo nejake arduino+ethernet a komunikace po CAT jakozto ethernet.

Vyhoda na dalku je jednoduchost, vyhoda pres ethernet je rozsiritelnost do budoucna 😉


   
ReplyQuote
Hvezdic
(@hvezdic)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 144
Topic starter  

@koldavideo noo, to mám dost podobné. Vrata široké 5m v antracitu. To se mám teda na co těšit... No tak to budu řešit jako vy, natáhnu si teda ještě jeden krk, protože tím 75tkou nic už pak zpětně neprotáhnu :-/ 

V garáži toho budu mít také poměrně dost, tak mě právě napadlo tam dát třeba 2 komponenty z Loxone, napájení a propojit tyhle dva rozvaděče (netuším jestli na to stačí CAT7 či jiné). Mělo by to výhodu že nemusím řešit kolik si toho tam vymyslím, prostě jsem omezen jen počtem vstupů, co jsem si narval do druhého rozvaděče - ale to asi nejde ne? Takhle propojit na dálku extension?


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

Pokud budeš dělat v garáži podružný rozvaděč, stačí Ti natáhnout stíněnou dvojlinku pro loxone sběrnici (modrý konektor na extensionech). Mám to tak udělané např v zahradním domku.


   
ReplyQuote
Hvezdic
(@hvezdic)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 144
Topic starter  

To by bylo asi nejlepší řešení. Navrhnu ho takhle realizátorovi Loxone. Moc se na mě netváří od doby, kdy jsou mu Loxone projekt trochu zkrouhnul a chci tam dát Papoucha (L. tebe budu brzo kontaktovat 😀 ).


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3060
 

Oni realizatori celkove moc nesdili nase nadseni pro papouchy a dalsi veci ;-). To vis, nemaj na tom %% a jeste je to cizi technologie 😉


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

No realizátoři papoucha a pod. nikdy nenasadí právě proto, protože není podpora ze strany Loxone. Představa, že něomu nco nainstaluji, pak přijde upgrade SW a ono to nebude fungovat, je nepředstavitelná. Ale to je asi každému jasné. Představa že mě jednoho dne bude volat x -lidí a já budu řešit jejich problém, je skličující.

Spíše mě trošku mrzí takový - téměř arogantní přístup ze strany Loxone. Na začátku, když loxone oficiálně vstoupil na trh ČR, byla euforie a hlavně chuť jít dál. Dnes mám pocit, že když něco navrhnu, že se automaticky jedná o pokus obejít jejich systém. Z posledního emailu jsem trošku rozhozený, téměř jako kdybych měl mít pocit že jsem něco provedl 🙁

Ale třeba je to jen takový pocit.

 


   
ReplyQuote
 Dawe
(@dawe)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 203
 

@L - mě osobně se papouch líbí, ale abych ho někomu nabízel a zprovoznil, tak o to opravdu nestojím, protože pletu bič na sebe. Jak psal kolda, něco se stane, přestane to fungovat. A o telefonáty o víkendech opravdu nestojím.

Zákazník potom nevidí, že se mu ušetřilo část peněz na HW, ale bude ho zajímat funkčnost systému a když to fungovat nebude, tak koho bude urgovat? Toho dotyčného, který to montoval. Už jsem to párkrát zažil a nepotřebuji a nechci to zažívat znovu.

Jestli je dotyčný člověk schopný si to zapojit a zprovoznit sám, tak s tím nemám vůbec problém, ať si to klidně udělá, ale jde to úplně mimo mě jako realizátora loxone.

Nechci nijak hanit papoucha a jiné systémy, jen jsem napsal názor z té druhé strany.


   
ReplyQuote
(@majdovan)
New Member
Joined: 7 years ago
Posts: 3
 

Ja som to vyriesil priamym napojenim do rozvadzaca. Mam tam meranie teploty, ovladanie brany a kontrolu otvorena/zatvorena


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3060
 

Jasne, byt integrator, tak BFUckum doporucovat Papoucha+mustek nebudu. Ale pokud clovek uz ma nejake know-how a chce integratora hlavne kvuli konzultacim+prvotnimu zapojeni, nevidim duvod, proc by tam Quida nemohl mit (i kdyby mu ho prvotne zapojil).

Ale je to jako vzdy pisu, quida na nekriticke veci, aby kdyz se neco pokazi, aby nebyl pruser. A to si musi lidi uvedomit.

 


   
ReplyQuote
Share: