X
Forum

Forum

Ovládání vlhkosti v...
 
Notifications
Clear all

Ovládání vlhkosti v domě

86 Posts
15 Users
4 Likes
11.3 K Views
(@kudykam)
Honorable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 555
 

Ted to bude asi o hledání ideálního nastavení. Ze začátku sem posílal do baráku vzduch kolem 15 stupnů (měl sem nízký odtah venitlatoru a učinnost reku byla tedy kolem 50%).

Zvlhčení bylo o 2 stupně za hodinu

Zvýšením odtahu sem se dostal na 80% a 20°C. Ještě je možnost zvýšit odkap ze zvlhčovače (nyní mám 3,6L/hod), ale je mi dost proti srsti tu vodu vylévat do kanálu....

Dnes mi běží zvlhčovač už 6 hodin a zvýšila se vlhkost jen o 2,5 stupně.

 


   
ReplyQuote
kraliczech
(@kraliczech)
Eminent Member
Joined: 6 years ago
Posts: 24
Topic starter  

@kobra23

"Protože studený vzduch ještě není nasycen vodní parou, tak vlhkost přijímá snadněji."

Tak to ale není..... jen pár řádků z wiki

Hlavním omezujícím faktorem je teplota vzduchu, neboť pro danou teplotu je vzduch schopen pojmout jen omezené množství vodních par. Platí zde úměra, čím vyšší je teplota, tím více je vzduch schopen pojmout vodních par. Tuto závislost můžeme také vidět v Magnusově vzorci:[1]

Takže až bude venku pod nulou, rekuperace nasaje studený suchý vzduch, prožene ho přes rekuperační výměník, v ideálním případě můžeme ještě dohřát dohřevem ( chtěl jsem na 30-35°C ) a pokračuje přes zvlhčovač a dále do baráku. 

A ještě jeden úryvek z jednoho článku

Vzduch dokáže pojmout jen omezené množství vodní páry. Toto množství výrazně závisí na teplotě.

 

Podívejme se, jaké jsou maximální možné hodnoty absolutní vlhkosti vzduchu při různých teplotách (a při obvyklém atmosférickém tlaku zhruba 100 kilopascalů):

0 °C ... 4,8 g.m-3
5 °C ... 6,8 g.m-3
10 °C ... 9,4 g.m-3
15 °C ... 12,8 g.m-3
20 °C ... 17,3 g.m-3
25 °C ... 23,0 g.m-3
30 °C ... 30,4 g.m-3
35 °C ... 39,6 g.m-3
40 °C ... 51,1 g.m-3
 
This post was modified 2 years ago 7 times by kraliczech

   
ReplyQuote
(@kudykam)
Honorable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 555
 

Ahoj, tak závěrečné shrnutí funkce zvlhčovače. Funguje celkem dobře. Denně se spouští při současných teplotách kolem 5°C asi 4 hodiny denně. Odkap mám nastavený myslím něco kolem 100ml za minutu. Důležitá je také rychlost proudění vzduchu. Tu mám na 1,5m/s. Při vyšší rychlosti už mi vadí hluk, při nižší pomaleji zvlhčuje.

Musel sem dodělat regulátor otáček na ventilátor TT150 protože jinak tam hnal příliš mnoho vzduchu a byl hlučný. Příště bych volil spíš stejnosměrný motor a s nízkými otáčkami, protože zde výkon není potřeba. 

Celkové náklady včetně úpravy potrubí se mi vešli pod 10 tisíc.

 


   
ReplyQuote
(@kudykam)
Honorable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 555
 

Oprava průtoku. Nyní se jeví jako dostačující 65ml/min. Za loňský rok sem zvlhčoval od listopadu do dubna.  V průměru 4,7 hodin denně. Vypočtená spotřeba vody 490L za měsíc.


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Nenapadlo niekoho z vas strcit niekam do potrubia vzt za rekuperacku piezozvlhcovac? Riesenie za par korun, len neviem ci by nehrozilo casom zanesenie rozvodov mineralmi z vody, pripadne nevhodne zrazanie vodnej hmly na miestach kde to clovek nepotrebuje.


   
ReplyQuote
Aleq
 Aleq
(@aleq)
Honorable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 443
 

To by dopadlo jako ultrazvukové zvlhčovače. Jeden čas jsem ho zkoušel. Extrémně nízká spotřeba, hlučnost, výkon, ale náročné na údržbu (hygienu) a hlavně s normální vodou všude bílý povlak (jakoby intenzivnější prach. Jo a když se to přežene, tak i nižší viditelnost 🙂

Bez osmotické vody bych nad tím ani neuvažoval.


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

No ja prave ultrazvukove zvlhcovace pouzivam a nevsimol som si nejaky problem s prasnostou. Neaspirujem vobec na to, ze by to bolo plne automatizovane. Proste by som vecer pred spanim nalial 5L kanyster destilky/osmotickej vody do nejakej nadrzky, z ktorej by to tieklo tenkou hadickou do nejakej uzkej nadoby a-la vaza, v ktorej by bol ponoreny piezoclanok co by z toho robil studenu hmlu. Cele by som to vlozil do vystupnej polystyrenovej trubky co ide z rekuperacky vertikalne k stropu. Normalne by som do nej spravil malu dierku a tou prestrcil hacidcku na vodu a kabelaz na napajanie piezoclanku.

Otazkou je, ci by to slo uregulovat tak, aby sa to stihalo vsetko realne odparit a nekondenzovalo to niekde v horizontalnom potrubi.

Normalne ma svrbia dlane to tuto zimu skusit. Kupim si par M tej trubky aby som mal do zasoby, endoskop kameru a asi to tuto zimu skusim.


   
ReplyQuote
kraliczech
(@kraliczech)
Eminent Member
Joined: 6 years ago
Posts: 24
Topic starter  

"Otazkou je, ci by to slo uregulovat tak, aby sa to stihalo vsetko realne odparit a nekondenzovalo to niekde v horizontalnom potrubi."

Toho bych se právě bál, že potrubí rozkvete 🙂


   
ReplyQuote
Aleq
 Aleq
(@aleq)
Honorable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 443
 

Já to takhle zkoušel se Stylies Hera a normální vodou z vodovodu, která je klasifikovaná jako tvrdá. No a byla to hrůza, ten prach. Včas jsem to zarazil, ale četl jsem, že je to následně problém všude, i ve skříních atd.

S osmotickou vodou to ale hádám problém nebude.


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Vcera som v obyvacke odparil asi 3l vody z vodovodu (prefiltrovanej z filtracnej konvice, ta neodstranuje mineraly) a nevnimam, ze by sa zena stazovala na prasnost. Ale ano, pocitajme s tym, ze by som do toho VZT potrubia hnal demineralizovanu vodu. Ci by to tam malo sancu zacat plesniviet? Nemyslim si. Pokial by som to rozumne davkoval tak, aby to potrubie dokazalo raz za cas vyschnut, nema sa tam podla mna sancu nieco rozrast.


   
Aleq reacted
ReplyQuote
(@gregorij)
New Member
Joined: 2 weeks ago
Posts: 1
 

@dusanmsk Zrealizoval jsi ten svůj nápad s ultrazvukem? Také řeším zvlhčovač do rekuperace a ultrazvuk se mi libí o mnoho víc než smáčené membrány. Nicméně obavy, které padly v příspěvcích výš, jsou relevantní. Tak by mě zajímalo, jeslti už máš reálnou zkušenost s provozem.

Jinak já přemýšlím o něčem takovéhlem https://www.hotchilli.cz/zvlhcovace/zvlhcovac-sonicair-pro/ a samozřejmě počítám s osmotickým filtrem na vstupu. Případně využít zkondenzovanou vodu z rekuperátoru :).


   
ReplyQuote
Page 6 / 6
Share: