Forum

Forum

Ovládání vlhkosti v...

Notifications
Clear all

Ovládání vlhkosti v domě

Page 6 / 6

kudykam
(@kudykam)
Reputable Member

Ted to bude asi o hledání ideálního nastavení. Ze začátku sem posílal do baráku vzduch kolem 15 stupnů (měl sem nízký odtah venitlatoru a učinnost reku byla tedy kolem 50%).

Zvlhčení bylo o 2 stupně za hodinu

Zvýšením odtahu sem se dostal na 80% a 20°C. Ještě je možnost zvýšit odkap ze zvlhčovače (nyní mám 3,6L/hod), ale je mi dost proti srsti tu vodu vylévat do kanálu....

Dnes mi běží zvlhčovač už 6 hodin a zvýšila se vlhkost jen o 2,5 stupně.

ReplyQuote
kraliczech
(@kraliczech)
Eminent Member
Topic starter  

@kobra23

"Protože studený vzduch ještě není nasycen vodní parou, tak vlhkost přijímá snadněji."

Tak to ale není..... jen pár řádků z wiki

Hlavním omezujícím faktorem je teplota vzduchu, neboť pro danou teplotu je vzduch schopen pojmout jen omezené množství vodních par. Platí zde úměra, čím vyšší je teplota, tím více je vzduch schopen pojmout vodních par. Tuto závislost můžeme také vidět v Magnusově vzorci:[1]

Takže až bude venku pod nulou, rekuperace nasaje studený suchý vzduch, prožene ho přes rekuperační výměník, v ideálním případě můžeme ještě dohřát dohřevem ( chtěl jsem na 30-35°C ) a pokračuje přes zvlhčovač a dále do baráku. 

A ještě jeden úryvek z jednoho článku

Vzduch dokáže pojmout jen omezené množství vodní páry. Toto množství výrazně závisí na teplotě.

Podívejme se, jaké jsou maximální možné hodnoty absolutní vlhkosti vzduchu při různých teplotách (a při obvyklém atmosférickém tlaku zhruba 100 kilopascalů):

0 °C ... 4,8 g.m-3
5 °C ... 6,8 g.m-3
10 °C ... 9,4 g.m-3
15 °C ... 12,8 g.m-3
20 °C ... 17,3 g.m-3
25 °C ... 23,0 g.m-3
30 °C ... 30,4 g.m-3
35 °C ... 39,6 g.m-3
40 °C ... 51,1 g.m-3

This post was modified 10 months ago 7 times by kraliczech

ReplyQuote
kudykam
(@kudykam)
Reputable Member

Ahoj, tak závěrečné shrnutí funkce zvlhčovače. Funguje celkem dobře. Denně se spouští při současných teplotách kolem 5°C asi 4 hodiny denně. Odkap mám nastavený myslím něco kolem 100ml za minutu. Důležitá je také rychlost proudění vzduchu. Tu mám na 1,5m/s. Při vyšší rychlosti už mi vadí hluk, při nižší pomaleji zvlhčuje.

Musel sem dodělat regulátor otáček na ventilátor TT150 protože jinak tam hnal příliš mnoho vzduchu a byl hlučný. Příště bych volil spíš stejnosměrný motor a s nízkými otáčkami, protože zde výkon není potřeba. 

Celkové náklady včetně úpravy potrubí se mi vešli pod 10 tisíc.

ReplyQuote
Page 6 / 6
Share: