X
Forum

Forum

Ovládání vlhkosti v...
 
Notifications
Clear all

Ovládání vlhkosti v domě

86 Posts
15 Users
4 Likes
11.4 K Views
(@kudykam)
Honorable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 555
 

to je ono co potřebuji, ale nechce se mi čekat na čínu. v čr něco takoveho nemají?


   
ReplyQuote
(@smotek7)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1897
 

Mozno kde robia tlakove hadice nieco nakombinujes.


   
ReplyQuote
(@kudykam)
Honorable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 555
 

Ještě mě napadli další dvě varianty na připojení k alpex trubce.

1. použít tu dodávanou vývrtku a navrtat alepx trubku z boku a doufat že to bude dostatečně dobře držet. pak jen uřiznout kousek dodavane hadičky a spojit vývrtku s klapkou

2. nasunout alpex trubku přímo na závit té klapky (vůle je tam opravdu minimální). na alpex trubku nasunout prstýnek co se používá na lisovací koncovky a kleštěma to na ten zavit nalisovat. Otazkou je jestli to nebude protékat a jak dobře to bude držet. A jestli tím nezničím tu klapku.

Koupil sem u nás redukci na 6mm CU trubku na závit M10 a z m10 na G1/4, ale ta dodávaná plastová trubička 1/4" (6,35mm) je o kousek větší, takže to do této redukce nepasuje. Měřil sem díru u matky a má průměr 7mm. Když koupím 8mm redukci, tak nevím jestli ta hadička v tom bude držet spíš ne...

https://www.lpgprofi.cz/spojka-trubky-cu6

https://www.lpgprofi.cz/product/sroubeni-lpg/redukce-extm10x1_extg1_4-pr_8mm-/2510


   
ReplyQuote
(@kudykam)
Honorable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 555
 

Tak sem vyzkoušel jednu s variant a to navrtání alpex trubky dodávanou vývrtkou. Vypadá to že do drží i těsní dobře.

Taky sem přidal podpůrný ventilátor. Při 1800 otáčkách a průtoku cca 6m/s přidává do potrubí hodně hluku a výrazně zvyšuje rychlost proudění. Možná jak naráží vzduch na ten t-kus. Zkusím přidat regulátor otáček, případně vyměnit v potrubí T kus za T do uhlu 45° jestli to bude mít ale nějaký vliv na hlučnost nevím.

IMG 20211021 200213

 


   
ReplyQuote
kraliczech
(@kraliczech)
Eminent Member
Joined: 6 years ago
Posts: 24
Topic starter  

@kudykam

Trochu bych se bál s tou Alpex trubkou, ale proč ne... Amíci to cpou na klasickou měď, tak pokud se nebude deformovat ten hliník víc, tak by to mělo fungovat...

Mě se prostě nelíbila ta by-pass jednotka, proto jsem nakonec šel do 700ky, cpala se celá na teplej přívod do baráku a jelo to. Navíc ventilátor nebyl ani moc hlučnej.

Docela by mě zajímalo, kolik máš odkap, když to jede, jestli to ten proud vzduchu pobere... čůrek bude vždy, tak to má být. Když by to jelo na prd, můžeš zkusit dohřev, já jel bez něj, sice jsem ho koupil, ale nestihl dodělat, barák se prodal rychleji.

kondenzaci cestou jsem neřešil, nikde nic neteklo 🙂

 

PS: ještě na to koukám... co zkusit místo T kusů kalhoty?

This post was modified 3 years ago by kraliczech

   
ReplyQuote
(@kudykam)
Honorable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 555
 

Tak uvažoval sem i o te 700, ale je o dost dražší. Možná by ta hlučnost taky byla jinde. Zapojené a zprovozněné to ještě nemám. Dám pak vědět jak to funguje.

Napojené to mám přímo na vodu z boileru, odkap bude asi dle toho kolik tam te vody pustím ne? Všechno taky dobře zaizoluji kvůli tepelným ztrátám. Kondenzace nehrozí ve vytápěné místnosti.


   
ReplyQuote
kraliczech
(@kraliczech)
Eminent Member
Joined: 6 years ago
Posts: 24
Topic starter  

@kudykam

já kupoval rok starou za 187USD a k tomu asi 100USD poštovné...

Oproti Brinkovi sranda


   
ReplyQuote
(@cijoml)
Estimable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 150
 

Mne by celkem zajimalo vyresit tu vlhkost jako uzavreny okruh - to co nakapa zas vracet do zvlhcovace.


   
ReplyQuote
(@smotek7)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1897
 

To nemusi byt zlozite. Nadoba pod zvlhcovac, do nej WC ventil na napustanie vody. Tlak treba 000 nic cize fontankove cerpadlo, ventil vyhodit.

A to je asi aj odpoved ako vyriesit to aby stale neciklovalo cerpadlo v studni ked mam frekvencny menic.


   
ReplyQuote
kraliczech
(@kraliczech)
Eminent Member
Joined: 6 years ago
Posts: 24
Topic starter  

@smotek7

dobrá úvaha, má to ještě další aspekty

Hygienický  - množení bakterií, což snižuje právě ten stálý odtok a vyšší teplota přiváděné vody

Účinnost - vyšší teplota vody - lepší odpar, mimochodem na odkapu je voda pěkně studená...

Z těchto důvodů, tam amíci pouští horkou vodu, navíc do ohřátého vzduchu a mě osobně to dává smysl, prostě komfort něco stojí a fyziku neošulíš

 


   
ReplyQuote
(@kudykam)
Honorable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 555
 

Kolik vám odkape za minutu? Já to ladím mezi 50 ml a 200ml

 

Te odpadní vody je fakt dost, zajímalo by mě jestli to má zásadní vliv na množství privedené vlhkosti


   
ReplyQuote
(@kudykam)
Honorable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 555
 

Mimochodem ten solenoid ventil je docle žhavý,. Sice je fajn že to funguje jako průtokový ohřívač, ale obávám se o životnost.... 


   
ReplyQuote
(@cijoml)
Estimable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 150
 

@kraliczech to nepopiram ale tu vodu musis tak jako tak ohrat tak proc nevzit odpar ktery je cisty a neohrat misto vody z radu

 


   
ReplyQuote
(@kudykam)
Honorable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 555
 

Nevíte jestli je lepší zvlhčovat chladnější vzduch nebo teplejší vzduch? Pro rychlejší nárůst vlhkosti v místnosti?

Mám dojem že když pouštím z rekuperace chladnější vzduch (snížím její učinnost) do zvlhčovače,  tak vlhkost v místnostech roste rychleji než když pouštím teplejší vzduch (vyšší učinnost rekuperace).

Teoreticky by to ale mělo být naopak, nebo se pletu?


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2209
 

Protože studený vzduch ještě není nasycen vodní parou, tak vlhkost přijímá snadněji.


   
ReplyQuote
Page 5 / 6
Share: