X
Forum

Forum

Ovládání vlhkosti v...
 
Notifications
Clear all

Ovládání vlhkosti v domě

86 Posts
15 Users
4 Likes
11.4 K Views
Stingray
(@stingray)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 166
 

@kraliczech z jakého materiálu je prosím ta odpařovací mřížka? ta je totiž podstatou celého zařízení.

Protože OOTB ten zvlhčovač na moje potrubí jednoduše napasovat nejde, proto uvažuju jestli by mi nestačilo udělat vlastní pozinkový bypass box, do něj si koupit jen tu samotnou mřížku, a na ni kapat solenoidem, přebytek vody poslat do kanálu a hotovo. Větrák i čidla mám, vyrobit ten box vzduchařem by stálo možná 1500.


   
ReplyQuote
(@smotek7)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1898
 

@jurak vyskusame a uvidime. Inak sam som zvedavy ci sa to da zregulvat aby neisla zbytocne do odpadu.

@stingray vyzera to ako papier, ale podlamna tam bude fungovat aj hocico nasiakave.
Napriklad aj filtracnu tkaninu. 
Da sa to kupit ako nahradny diel, ma sa to myslim kazdy rok menit.

Tiez som zvazoval cestu ako ty, ze to vyrobim, lebo nemam miesto kde to dat.
Nakonec som to kupil aj ked by som to vyuzil len na diely a vyrobil novy box.
Kym to prislo tak uz mam vymyslene ako to pridam vedla rekuperacie.


   
ReplyQuote
kraliczech
(@kraliczech)
Eminent Member
Joined: 6 years ago
Posts: 24
Topic starter  

...nasákavé to moc nevypadá, spíše to po tom jen teče. Na povrchu to vypadalo jako něco mezi alobalem a stříbrem... měl bych tu mít náhradní kus, tak jestli nezapomenu, tak vyfotim

Box i s hrdly mě stál tuším kolem tisícovky


   
ReplyQuote
(@smotek7)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1898
 

Na tom honeywelli to je nasiakave , mne to vyzera ako filtracny papier nasekany.
Je tam aj nieco leskle semtam ako keby na vystuz.

filter

   
ReplyQuote
(@smotek7)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1898
 

@kraliczech kreslim si box a mam dotaz.
Riesil si aj odpad z boxu ? Alebo ked mas privod vyvod zospodu, nahodou nieco nakvapka tak sa poceste odpari?
Ja budem mat privod zboku a odvod hore, preistotu tam asi nieco nachystam.

Zvazoval som ze vymenim motor na ventilatore za 230V, ale ten menic je najjednoduchsia cesta.

Ja som mal pribaleny aj spinac tlaku. Pouzil si nieco take alebo to len tvrdo spinas s rele.


   
ReplyQuote
(@jurak)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 70
 
Posted by: @smotek7

Na tom honeywelli to je nasiakave , mne to vyzera ako filtracny papier nasekany.
Je tam aj nieco leskle semtam ako keby na vystuz.

Jo, je to papír a měl by se měnit 2x za topnou sezonu... 250czk není zádná hrůza, ale asi se musí dovážet (link)


   
ReplyQuote
(@smotek7)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1898
 

@jurak 250czk nieje moc, horsie to bude s prikonom venilatora. Ten mam vacsiu spotrebu ako cena filtra.


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3067
 

Cau, rovnez sem toto zacil resit a @smotek7 mne odkazal na tuhle diskuzi, kterou jsem nejak uplne minul.

Chtel bych proto pozadat ty z vas, kdo uz si samo-domo instalaci dodelal a provozuje ji.

Kolik litru vody to teda denne/rocne sezere? Kolik to sezere elektriky? A jste s tim vasim resenim spokojeni? 

Jak nakonec resite filtr, kupujete ze zahranici, nebo jste nasli neco u nas? Jdou nakonec pouzit filtry do rekuperace, ktere by se namacely? A kapat do toho solenoidem?

Diky 😉


   
ReplyQuote
(@jurak)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 70
 

@l zatím mi to leží doma v krabici, přes léto byly priority jinde a vůbec na to nepřišla řada 🙁


   
ReplyQuote
kraliczech
(@kraliczech)
Eminent Member
Joined: 6 years ago
Posts: 24
Topic starter  

@smotek7

.... neřešil jsem, ze začátku jsem to kontroloval, jestli to někam neteče a neteklo.

Jediný odpad měl samotný zvlhčovač... neustálý čůrek vody

Dům jsem musel prodat, teď má nový majitel, ale zrovna nedávno jsem tam byl, začalo mrznout, tak mi volal a nechal si ukázat zprovoznění a každoroční údržbu. Nastavil si to na nějakých 40-45% relativní vlhkosti.


   
ReplyQuote
kraliczech
(@kraliczech)
Eminent Member
Joined: 6 years ago
Posts: 24
Topic starter  

@l

Barák jsem sice už prodal, ale tuhle jsem tam byl a šoupl tam na chvíli měřák. Bralo to 40W.

Běželo to tak 60% času, alespoň co jsem koukal na sepnutí v Loxounu.

Co se vody týče, tak jsem platil navíc do tisíci korun za kvartál.... a zima trvá pár měsíců.

Energii za ohřev vody vyčíslit nedokážu, měl jsem TČ, takže jsem neřešil.

Shrnuto a podtrženo, já byl spokojený a nový majitel si taky nestěžuje. Jen, že mu teče Brink 🙂

Teď trpim v bytě a kroutim hlavou nad CO2 senzorama a stýská se mi po baráku lol


   
ReplyQuote
kraliczech
(@kraliczech)
Eminent Member
Joined: 6 years ago
Posts: 24
Topic starter  

@jurak

Já kupoval tyhle link , v balení jsou dva kusy, z Ebay. A podle manuálu, se má měnit 1x ročně 🙂 

This post was modified 3 years ago 2 times by kraliczech

   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3067
 

@kraliczech Diky moc za info, ta spotreba vypada naprosto rozumne.

Jen je teda desive to cteni o prodeji domu a nastehovani se do bytu. Predpokladam, ze nejaka neradostna udalost v souziti, co? ;-). Tak snad budes brzo stavet zase dum, nedokazu si predstavit uz jit do maleho bytu nekam.


   
ReplyQuote
(@kudykam)
Honorable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 555
 

Ahoj, zajímaly by mě podrobnější informace/fotky k tomuto řešení pomocí jednotek Aprilaire od těch co to již realizovali.

Zvažuji jednotku 700M nebo 600M s přípojením na spiro. Zajímalo by mě jak se řeší regulace vlhkosti, jestli jen průtokem vody nebo i rychlostí ventilátoru v případě jednotky 700. Vše budu regulovat přes loxone, u jednotky 600 tedy jen ventil vody a jak rychle bude protíkat? dá se nastavit jak moc bude otevřen?

Bohužel mám asi jen 50cm potrubí pr150 na které to mohu připojit. Jako lepší se mi jeví jednotka s bypassem, kdy je jednoznačně oddělena sací a výfuková část. Sací bude muset jít na nějaký plechový rámeček s redukcí na spiro. Akorát netuším jak moc tam bude proudit vzduch a jak bude fungovat v případě nízkého proudění vzduchu a jestli nebude potřebovat přídavný ventilátor do bypassového potrubí.

Jednotka 700 by musela sát i vyfukovat přes ten stejný průměr potrubí 150, (s nějakou redukční krabici na celou jednotku) což se obávám že nebude moc dobře fungovat. Anebo cele hlavní potrubí hnát přes velkou plechovou krabici (s namontovanou jednotkou), což zase může generovat větší hluk a odpor proudění vzduchu. A taky se mi do toho pulmetru nemusí vejít.


   
ReplyQuote
kraliczech
(@kraliczech)
Eminent Member
Joined: 6 years ago
Posts: 24
Topic starter  

@kudykam

můžeš to nakreslit? Nějak nechápu, co řešíš za přívod a odvod u 700ky.

U mě byl on/off ventil, jakmile se zapnula 700ka, tak se zároveň aktivoval cirkulační ventilátor a otevřel ventil. Žádná další regulace nebyla třeba, do odpadu šel odkap.

Vyšší hlučnost jsem nezaznamenal, odporem jsem se nezabýval, na vstupu do krabice byla 180 a pak dvě větve 150 do jednotlivých pater.

Bypas verzí jsem se zabýval ze začátku, pak jsem to zhodnotil, jako více složité - pro moje účely.


   
ReplyQuote
Page 3 / 6
Share: