X
Forum

Forum

Ovládání topení - p...
 
Notifications
Clear all

Ovládání topení - plynový kotel

160 Posts
33 Users
5 Likes
41.6 K Views
(@novvac)
Active Member
Joined: 5 years ago
Posts: 8
 

@pitrsonek Zdravím, Tak já mám v místnostech 1W čidla pod UNICA vypinačema, někde jen teplota, někde i s měřením vlhkosti. Na radiátorech pak analogové hlavice (od Honeywellu) abych využil analogové výstupy.  A kotel pak spínám jedním relátkovým výstupem.

Regulace zatím není doladěná, snad letos. 😀

 


   
ReplyQuote
(@oliver-es)
Eminent Member
Joined: 4 years ago
Posts: 31
 

Zdravím, mám pylnový kotel Immergas Zeus Superior 32 kW. K němu se dá dokoupit nějaká jejich jednotka Immergas Super CAR, která s kotlem komunikuje. Má to mít protokol OpenTherm, ale nějak upravený pro kotle Immergas. Tušíte někdo co je to za protokol a na jaké lince? RS232/485?. Rád bych to zkusil rozchodit s Loxone. Stačí mi úprava teploty vody tak abych si udělal ekvitermní regulaci.

https://www.immergas.cz/produkty-prilohy/73-super-car-navod.pdf

https://www.kosemo.cz/files/zeus-superior-kw-navod.pdf

 


   
ReplyQuote
(@killeriq)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 816
 
Posted by: @oliver-es

Zdravím, mám pylnový kotel Immergas Zeus Superior 32 kW. K němu se dá dokoupit nějaká jejich jednotka Immergas Super CAR, která s kotlem komunikuje. Má to mít protokol OpenTherm, ale nějak upravený pro kotle Immergas. Tušíte někdo co je to za protokol a na jaké lince? RS232/485?. Rád bych to zkusil rozchodit s Loxone. Stačí mi úprava teploty vody tak abych si udělal ekvitermní regulaci.

https://www.immergas.cz/produkty-prilohy/73-super-car-navod.pdf

https://www.kosemo.cz/files/zeus-superior-kw-navod.pdf

 

uz to tu bolo...kotol ma 2 linku pripojenie , ked spojis kable kotol hreje, ked rozpojis tak sa vypne.

Najdi kde to je a napoj to na loxone , ostatne doriesis tam...

Ziadne jednotky, protokoly netreba


   
ReplyQuote
(@oliver-es)
Eminent Member
Joined: 4 years ago
Posts: 31
 

@killeriq to samozřejmě mám, ale jak udělám ekvitermní regulaci, když mám kotel jen on-off ?


   
ReplyQuote
(@hellmaster)
Eminent Member
Joined: 5 years ago
Posts: 33
 

@oliver-es

To jsou zase odpovedi. :-/ OpenTherm je skutecne protokol, ktery bezi po dvoulince. Ta dvoulinka by mela slouzit jednak jako napajeni a druhak pro prenos protokolu. Imo se moduluje to napajeci napeti.

Ma to ale hacek, s Loxone to nepripojis nebo ne jednoduse. Loxone z nejakeho duvodu nema modul na OpenTherm protokol - nebo alespon v dobe, kdy jsem to hledal to tento system nemel/neumel. Uz jsem to resil a chtel jsem to pro kotel Viessmann.

Dalsi problem je v tom, ze OpenTherm je sice otevreny protokol, ale jako kazdy protokol ma i proprietarni cast. Dle nejakych clanku na webu ale psali, ze vyrobci pouzivaji prave tuto proprietarni cast pro nejake svoje rizeni atp. Je to jedna baba povidala, ale tak to bohuzel je. Na druhou stranu existuje mraky termostatu s opentherm regulaci, ktere jsou pro plynove kotle urcene a nabizeji prave ekviterm atp. a funguje to a ted babo rad.

 

No a jake je reseni?

To jsou jen idee, ale:

a) Zkusit se podivat, jestli se lze na nejaky volne prodejny termostat, ktery umi opentherm a ma ekviterm, napojit a komunikovat s nim. Tim termostatem myslim treba PT52 (jestli se na nej da ale nejak napojit, to netusim, jen uvadim jako priklad).

b) Musis si udelat nejak prevodnik z OT na neco, cemu Loxone rozumi. OT - RS232/485/I2C/SPI nebo nejakou podobnou linku. Jelikoz jsem Loxone nikdy neprogramoval, tak ale nemam tuseni, jak se da komunikovat pres linku s necim vlastnim a jestli to vubec je mozne. Neprislo mi, ze by Loxone byla zrovna otevrena platforma.

Krom toho je za me je takove reseni uplne spatne a uprimne to je pro me i duvod, proc bych do loxone nesel. Samozrejme jsou lide, kteri na to nemaji cas a nerozumi tomu, takze si Loxone koupi - nic jineho jim nezbyva. Ale delat nejake mezi prvky, aby ses s necim domluvit...

c) Misto Loxone koupit neco vice otevreneho. Bohuzel takove reseni je casove vyrazne narocnejsi asi, nez Loxone, ale budes tim schopen asi ridit kotel. Treba nejake Raspberry/Arduino nebo podobne.

Jenze ja se potom ptam, proc mam tedy investovat do Loxone, kdyz uz budu mit RPi nebo Arduino? Kdyz uz bych sel do Loxone, tak bych asi nechtel mit doma dalsich X platforem, abych uridil zbytek domu.

 

Rozhodne v badani neobvolavej jen jednu firmu, ale x, protoze kazdy tomu rozumi nejak a nikdo poradne komplexne. Ovladani kotle jsem resil primo se servisnim technikem od Viessmannu a ten mi byl schopen rict, kde je jaka svorka a jeji cislo a barvu, ale k OpenTherm protokolu mi rekl, ze s tim se nedomluvim, coz neni pravda.

 

Hodne zdaru

 

EDIT:
Ono vlastne ten kotel nemusis mit nutne na Loxne pripojene a muze si zit vlastnim zivotem. Jakmile mu nastavis spravnou krivku a budes spokojeny s otopnym rezimem, tak na to clovek asi nesaha. Na druhou stranu na to ladeni a diagnostiku je fajn to mit pripojene do nejakeho chytreho systemu, ktery si snima teploty atp. Nevim, za me je to cele takove zacarovane.

This post was modified 4 years ago by HellMaster

   
ReplyQuote
(@killeriq)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 816
 
Posted by: @oliver-es

@killeriq to samozřejmě mám, ale jak udělám ekvitermní regulaci, když mám kotel jen on-off ?

naco ti je Ekviterm, ked chces riadit cez Loxone? 🙂

Ber kotol len ako vyrobnik tepla a dalsie nechaj na loxone, zbytocne robit niejake harakiri.

Pozri ci ma kotol riadenie s pripojenim na "klasicky termostat" to je ta 2 linka.

Zalezi ci mas radiator, podlahovku alebo mix...podla toho nastavis teplotu na kotli na ktoru ma hriat vodu a ostatne riadi Loxone. Blbost davat dalsiu logiku na kotol, len ak nebude reagovat ako Loxone potrebuje, tak bude problem aby sa "dohodli" kto a co ma prioritu.


   
ReplyQuote
(@hellmaster)
Eminent Member
Joined: 5 years ago
Posts: 33
 

@killeriq

Protoze on je velky rozdil, jestli ridis kotel On/Off a nebo jestli mu ridis vykon plynule. Jako kupovat drahy kondenzacni kotel a potom ho ridit On/Off mi moc nedava smysl.

 

Loxone v rezimu On/Off vubec nic neuridi


   
ReplyQuote
(@sundevil)
Estimable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 197
 

@hellmaster

 

 kjotel si to ridi sam. Ekviterm je ze mu freknes jen podle venkovni teploty kolik ma dat teplotu do topeni.

 

Coz je tak trochu nesmysl protoze ja mam nastaveno radiatory na 38 stupnu a vytopim vse co potrebuji. Dam tam asi tak 2x za rok vic kdy je venku -10 jinak vse ok.

 

Regulaci hoiraku si kotel ridi sam podle vstuponi a vystupni teploty otopne vody.

 

Takze abych napriklad daval KNX na Vailant  pro Ebus za 800 Euro( 2 moduly) plus za 6000 regulaci od Vailantu tak to radsi 2x za rok pridam a mam klid.

 

zapamatuj si jednu vec a to je. Cim jednoduchsi system tim lepe na regulaci a hlavne mene problemu. 

This post was modified 4 years ago by sundevil

   
ReplyQuote
(@oliver-es)
Eminent Member
Joined: 4 years ago
Posts: 31
 

Mám jen radiátory, žádná podlahovka, takže topím na nějakých 55 stupňů. Mám teplotní čidla 1wire na měření teploty vstupní a výstupní vody, takže si podle toho můžu to topení ještě víc řídit alespoň dobou hoření, ale tedy bez možnosti úpravy nastavení teploty vody v kotli. Jediné řešení by fakt bylo mít mezi to nějaký termostat, který byl nebyl originální (ten žádnou komunikaci nemá), ale uměl by to ovládat a zároveň by měl třeba rs485 s čím by si rozumělo loxone. A nebo prostě koupím venkovní teplotní čidlo a připojím ke kotli ať si ten ekviterm řídí sám. Křivka se dá nastavit na kotli, ta jednotka SuperCAR není třeba.


   
ReplyQuote
(@vlada)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 99
Topic starter  

@oliver-es To je podle mě nějjednodušší a plně funkční řešení. Z Loxone dělat on/off a ekviterm nechat na kotli. Sám to takhle provozuji už několik let.

Kotel od loxone dostává jen pokyn na sepnutí, když z nějaké místnosti přijde požadavek na topení a sám si moduluje výkon podle venkovní teploty...


   
ReplyQuote
(@hellmaster)
Eminent Member
Joined: 5 years ago
Posts: 33
 

@sundevil

Co znamena "mam radiatory nastavene na 38°C"? Jakoze tam mas nejake elektricke hlavice, ktere si meri teplotu a podle toho se zaviraji/oteviraji spojite nebo On/Off?

Takze kotel mas nastaveny na vystupni teplotu 40 stupnu, jestli to chapu dobre? A hlavice mas elektricky regulovatelne?


   
ReplyQuote
dalibor
(@dalibor)
Member
Joined: 5 years ago
Posts: 458
 

Už jsem to tady jednou zmiňoval po OT ( Open Therm dvojlinka ) posílám z regulátoru L požadovanou teplotu výstupní vody. Kotel Termona a OT krabička kde na vstupu je analogové napětí z L a výstup je ta požadovaná teplota. Krabka ( 0-10V -> OT ) stála asi 2,5 tis Kč

Zatím v provozu jednu sezónu. Je potřeba galvanicky oddělit analog z L od OT ( pro jistotu ) 


   
ReplyQuote
(@hellmaster)
Eminent Member
Joined: 5 years ago
Posts: 33
 

Jeste pro upresneni, ja "trvam" na tom OT nebo vidim jeho vyhodu v tom, ze z toho kotle muzu tahat data a pripadne ho ridit. K cemu jinemu tu sbernici vyuzit.

Vychazel jsem z tvrzeni killeriqa:

Zalezi ci mas radiator, podlahovku alebo mix...podla toho nastavis teplotu na kotli na ktoru ma hriat vodu a ostatne riadi Loxone.

Tam nevidim zadne rizeni, jen rizeni vypni a zapni kotel s tim, ze kotel v kazdem okamziku topi na konstantni hodnotu.

 

Pokud to provozujete tak, ze na kotli jste nastavili nejaky ekviterm a kotel se jen zapina/vypina pri prehrati domu nebo naopak nedostatku tepla, tak to je samozrejme reseni. Ale jak jsem psal, nemam ty data z kotle. Ale ne kazdy ty data potrebuje/chce.

 

Jinak jsem se chtel zeptat, jak casto zapinate/vypinate kotel? Ja mam radiatory a dum v en. tride C, takze jak zaptnu TC, tak ho prakticky nikdy nevypinam. Nestava se mi, ze bych pretopil dum. A kdyz se mi pretopi treba o pul stupne, tak to nevypinam, ono se to vykompenzuje casem. Nekdy je tepleji, jindy chladneji atp.


   
ReplyQuote
(@oliver-es)
Eminent Member
Joined: 4 years ago
Posts: 31
 

Já jsem to měl poslední topnou sezonu řízeno přes Honeywell Evohome jednotku s hlavicemi. Pocitově kotel "pořád" topil. Výsledek byl 4000 doplatek za plyn. Samozřejmě byla mírnější, ale o mnoho delší topná sezóna a po pořízení CO2 měření se víc větralo. Ty hlavice Honeywell bohužel špatně detekovaly otevřené okno, braly to jako že je chladno a topily. Takže jsem je vyházel (mám na prodej kdyby někdo chtěl :-D) a nasadil jsem všude hlavice Loxone a okenní kontakty, které budou požadavek na topení z dané místnosti blokovat natvrdo.

Musím někde sehnat originál venkovní čidlo pro Immergas a zkusit tu ekviterm.


   
ReplyQuote
(@killeriq)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 816
 
Posted by: @oliver-es

Mám jen radiátory, žádná podlahovka, takže topím na nějakých 55 stupňů. Mám teplotní čidla 1wire na měření teploty vstupní a výstupní vody, takže si podle toho můžu to topení ještě víc řídit alespoň dobou hoření, ale tedy bez možnosti úpravy nastavení teploty vody v kotli. Jediné řešení by fakt bylo mít mezi to nějaký termostat, který byl nebyl originální (ten žádnou komunikaci nemá), ale uměl by to ovládat a zároveň by měl třeba rs485 s čím by si rozumělo loxone. A nebo prostě koupím venkovní teplotní čidlo a připojím ke kotli ať si ten ekviterm řídí sám. Křivka se dá nastavit na kotli, ta jednotka SuperCAR není třeba.

OMG 😀

Nechapes vobec jak kotol, vykurovanie funguje + loxone takze este raz a pomaly.

1. Kotol ber iba ako ohen co ti ohreje vodu na 55C , toci sa cez neho voda studena prichadza a tepla odchadza.

Aby to spravil potrebuje dostat signal (zopne sa 2linka cez loxone rele) a zacne kurit.

Tymto zacne kurit celu vodu v obehu. ked zavres vsetky radiatory tak nakuri len ten zvysok co ostane par Litrov a vypne sa, lebo svoju ulohu uz splnil.

Ziadny termostat nepotrebujes ak vies smart riadit radiatory, pripadne vies vypnut ventilom cely okruh.

2. Ked nemas Smart Hlavice na radiatore , tak nevies nijako inac riadit kotol ako cez loxone (loxone bude tvoj termostat) , stav zapnut vypnut a reaguje len podla teploty z 1 miestnosti, ked chces kazdu miestnost zvlast potrebujes Smart hlavice na radiator , inac sa s tym rozluc.

Smart Hlavice su fajn od Tuya (ZigBee) robi sa na implementacii momentalne ( https://www.vodnici.net/community/postid/24514/)

 

Ziadne cisla, termostaty a podobne picoviny na kotol nekupuj...vsetko mas v loxone aj cidlo exterieru ak si ho tam das.

 

Chapes uz? 🙂


   
ReplyQuote
Page 9 / 11
Share: