Forum

Forum

Ovládání topení - p...
 
Notifications
Clear all

Ovládání topení - plynový kotel

160 Posts
33 Users
5 Likes
41.2 K Views
(@hellmaster)
Eminent Member
Joined: 5 years ago
Posts: 33
 

Nikdo nesrovnava Loxone a Jablotron, spis rikam, ktere reseni je vhodnejsi pro danou aplikaci.

To co popsal Skarda samozrejme ani Jablotronem ridit nejde. Ale kdyz nemam zadny smesovak, cerpadlo mam jedno na kotli (takze ho taky prakticky neridim), servohlavice rovnez zrejme nebudou, rekuperace se neuvazuje, kotel si ridit asi taky nebudeme, tak vlastne neni moc co ovladat a kvuli venkovnim roletam to moc nevidim. Kazdopadne mam dost informaci o tom premyslet a probrat to a podle toho se rozhodnout.


   
ReplyQuote
(@skadra)
Estimable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 171
 

Tak ono když vezmu že k roletám jen chytřejší tlačítka aby měly dojezdy a centrální funkce tak dám za jedno dvoutlačítko 2000-4000 a mám porát jen tlačítka na zdi, když to vezmu tak Loxone miniserver je nějakých 13000 a uřídí 4 rolety 13000/4 = 3250 + 250 obyčejný dvoutlačítko. Takže za 3500,- ovládám jednu roletu což je cena slušného tlačítka na zeď a můžu využít funkce jako otevírání a zavírání podle polohy slunce(západ / východ) a ovládání pře aplikaci popřípadě na dálku. A třeba časem se něco přidá


   
ReplyQuote
(@hellmaster)
Eminent Member
Joined: 5 years ago
Posts: 33
 

Kdyz uz jsi zminil ty rolety, jake pohony pouzivas? Ja jsem uvazoval nad tim, co doporucuje Loxone, Geiger, protoze se mi nechtelo resit nejake programovani a polohovani, Geiger by mel byt plne podporeny. Ale urcite jde pouzit obycejny pres dve relatka s tim, ze si musim doprogramovat zbytek.


   
ReplyQuote
(@skadra)
Estimable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 171
 

Já mám Geigery, ale hloupí, jen nahoru/dolu, jak píšeš, na dvě relátka, a vnitřní koncáky, zbytek zařídí Loxon. Proto píši že loxon uřídí 4 pohony (1 miniserver nebo extension).


   
ReplyQuote
(@hellmaster)
Eminent Member
Joined: 5 years ago
Posts: 33
 

A proc jsi nesel do tech bezdratu, pokud pominu, ze to je divny koncept nabizet bezdrat a mit podporovany jen ten oproti dratove variante. Ale to zase souvisi s tim, co Geiger do pohonu tlaci za elektroniku.


   
ReplyQuote
(@skadra)
Estimable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 171
 

To je jednoduchý, 

1. Kabel je kabel a když se to řeší od projektu tak je to jasná volba. Na bezdrátu nemám zatím nic, teď budu doplňovat nějaký věci který mě nenapadly. Ale více méně jen nějaký spínání pár zásuvek a světel, napočítám na jedné ruce. A hlavně přez Wifi která tu stejně je, přeci jen toho radiovýho smogu už je dost, není potřeba si ho přidělávat na všech možných frekvencích.

2. před 3-4 lety, když jsem to řešil, mě to ani nenapadlo

3. cena


   
ReplyQuote
(@micambr)
Active Member
Joined: 5 years ago
Posts: 6
 

Ahoj,

prosim o radu, uplně začátečnickou, budu mít v domě podlahové topení a chci ho řídit Loxone, ale nějak tápu v tom jak zapojit/nahradit rozdělovač. Vím, že musím mít servo na každém okruhu a měření teploty na zpátečce. Potřebuji tedy vůbec rozdělovač? Dám servopohony na ventily rozdělovače? Nebo servo ventily až za rozdělovač. Můžete mi dát nějaký link na vhodný materiál? Nikde jsem nic nenašel.

Věřím že jakmile budu mít v Loxone teplotu zpátečky a relátko otevřít/zavřít, tak to nějak ureguluji ale tu topenařinu nezvládám.

Moc díky


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2205
 

Napiš více o jaký objekt se jedná, jaké je zdivo, jaké izolace fasády atd.

Z toho vyjde zda se jedná o lehkou stavbu, kde nějaká regulace po okruzích má smysl anebo je to těžká stavba s velkou akumulační schopností a pak je řízení po okruzích nesmysl.

Obecně se to dá celé řídit tak, že bude čidlo teploty na stoupačce do topného okruhu, čidlo teploty na fasádě (sever, severozápad) 2 relé na 3-bodovém smešovači topné vody pro všechny okruhy, 1 relé na čerpadlu topného okruhu + originální blok od Loxone 

Edit: Samozřejmě ještě čidlo teploty interiéru, pro nějakou korekci.

This post was modified 5 years ago by kobra23

   
ReplyQuote
(@killeriq)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 816
 

na podlahovku urcite rozdelovac potrebujes - ako by si inac riadil jednotlive okruhy v dome?

Ako to funguje by ti mala vysvetlit firma/topenac co to robi, aby si vobec chapal co ides zapajat.

Priklad:

1. rozdelovac

hlavny privod - 5 vstupov tepla voda

hlavna spiatocka - 5 spiatociek/hadic

2. 3 cestny ventil / zmiesavac mozno teoreticky vypustit ak ti kotol nepojde viac ako 45c

3. cidla na vstup a vystup vody aby ti 3cestny ventil vedel regulovat vstup

4. cidla do podlahy ku kazdej hadici aby si vedel kolko sa asi hreje podlaha

5. cidla do priestoru v kazdej izbe kde je hadica aby si vedel ako to pece

- musis kupit 5x ventil na rozdelovac ON/OFF (ziadne 0-10v na podlahovku je to blbost)


   
ReplyQuote
(@skadra)
Estimable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 171
 

Já to mám vyřešené tak že mám pro každé patro jeden směšovač a za nimi rozdělovače. Loxon je na to i připravený. Jen měřím teplotu na vstupu do rozdělovače. Na vratce mám taky měření, ale to bych pro regulaci nepoužil, mám to jen pro orientaci. Do podlahy by neměla jít moc vysoká teplota, zvlášť při natápění. Mě při natápění mojí chybou hrklo do podlahy skokově 35°C čehož jsem si všiml až podle hodně hlasité rány když praskla podlaha v kuchyni (anhydrid).

Blok inteligentní ovládání pokojové teploty řídí otevření ventilu na rozdělovači pro jednotlivou místnost a blok inteligentní řízení teploty přes blok směšovací ventil řídí teplotu do rozdělovače, buď analogově nebo otevřít / zavřít. Obsahuje ekvitermní křivku a přiřadí se mu jednotlivé místnosti(termostaty).


   
ReplyQuote
(@milan53)
Trusted Member
Joined: 4 years ago
Posts: 64
 

@skadra

Dobrý den. S Loxone jste mě potěšil. Uvažuji o něm v novém RD. Ze začátku bude elektrokotel a následně aku-nádrž (jen pro topení) a TČ.

Jakou máte ztrátu objekt, tomu výkon TČ a jak je velká nádrž ?

Milan53

 


   
ReplyQuote
(@pitrsonek)
Trusted Member
Joined: 4 years ago
Posts: 46
 

@vlada

Dobrý den,
mohl byste se trochu rozepsat jak máte řešené řízení vytápění plynovým koltem přes loxone?

Já budu mít kotel geminox: https://www.geminox.cz/produkty/kotle-thrs-spickove-reseni-narocnych-aplikaci/kondenzacni-kotel-thrs-jednookruhovy/solo/thrs-9-s469099759

+ všude podlahové vytápění v několika okruzích

Zvažuji jak bych mohl řídit plynový kotel a regulovat topení. Jestli vůbec má smysl dávat na všechny okruhy regulační hlavice a případně vůbec jaké. A jak řídit kotel z loxone.

Děkuji


   
ReplyQuote
(@vlada)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 99
Topic starter  

@pitrsonek

Když se podíváte o pár stránek do historie, tak jsem to tam poměrně detailně rozepisoval a vkládal tam i obrázek z Loxone Configu. Zkuste si to projít a případně se zeptat konkrétněji...


   
ReplyQuote
(@pitrsonek)
Trusted Member
Joined: 4 years ago
Posts: 46
 

@vlada Regulaci topení, řešíte na základě teplot v místnostech, jaké tam máš teploměry (loxone tlačítka s měřením teploty) nebo 1-Wire teplotní čidla? Hlavice na regulaci okruhů máš od loxone nebo jiné, případně jaké konkrétně. A pro spínání baxi kotle používáš jen nějaké relé?

 

Moc děkuji za ochotu

Petr


   
ReplyQuote
(@vlada)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 99
Topic starter  

@pitrsonek Ve většině místností mám Loxone Touch, v některých 1-wire. Hlavice mám úplně obyčejné Rehau 24V, které mám připojené přes Loxone Relay modul. Kotel spínám jedním z výstupů Loxone Relay modulu.


   
ReplyQuote
Page 8 / 11
Share: