X
Forum

Forum

Ovládání topení - p...
 
Notifications
Clear all

Ovládání topení - plynový kotel

160 Posts
33 Users
5 Likes
41.4 K Views
(@david-pr)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 643
 

Ano modulaci horaku bych urcite taky neresil(pripadne vykonu TC), to asi si dela PLC. Urcite je ale dobre, moznost menit topnou vodu a evkitermu, pripadne nahrivani TUV. Ono stejne pokud to clovek stou modulaci horaku pripadne vykonu nejak prezene, tak si toho kotel/TC stejne nebude vsimat a pojede podle PLCka....Kdezto prave topnou resp. ekvitermu a nahrivani TUV urcite i pri prepaleni ignorovat nebude.

Mam TC, kde sice vykon lze pomoci 0-10 resit, ale v Loxone jsem nebyl sto to udelal lip jak PLCko(ano i jejich Foxtrot regulace stoji za vyliz rit, ale to uz je jine tema) Ale zmenit ekvitermu, nahrivani TUV problem neni a nakonec se mi to osvedcilo lepe.


   
ReplyQuote
(@hellmaster)
Eminent Member
Joined: 5 years ago
Posts: 33
 
Posted by: David

Mam TC, kde sice vykon lze pomoci 0-10 resit, ale v Loxone jsem nebyl sto to udelal lip jak PLCko(ano i jejich Foxtrot regulace stoji za vyliz rit, ale to uz je jine tema) Ale zmenit ekvitermu, nahrivani TUV problem neni a nakonec se mi to osvedcilo lepe.

Presne z tohoto duvodu bych uprednostnoval nastavovani pozadavku na vystupni vodu (dle ekvitermu) a vykon, horak atp. si uz kotel bude hlidat sam.

Otazkou je, a to resim ted, proc bych mel pres Loxone pripadne jiny system tlacit kotli pozadavek na teplotu vystupni vody pres svuj ekviterm, kdyz dneska ty kotle ekviterm maji uz v sobe.

Jedine, co me napada je "pohodlnost", kdy si dokazu predstavit mit nejakou Loxoni aplikaci na tabletu, kde si dvakrat kliknu, prenastavim krivku a mam hotovo, nez to ladit primo na kotli pres nejake "industrialni" rozhrani - maly displey atp. Kazdopadne toto clovek nastavi/vyladi jednou a pak uz na to v zasade nebude nikdy sahat, takze i ta externi inteligence je hodne na povazenou.


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2209
 

Hoši, inteligentní dům (elektroinstalace) je o tom, že si ničeho nevšímáte a vše se děje automaticky bez vašeho zásahu. 

Takže určitá zařízení nastavte, pak zkorigujte jejich chování a pak si maximálně nechte posílat jen nějaké notifikace (vysyp popel, objednej servis atd.).


   
ReplyQuote
(@hellmaster)
Eminent Member
Joined: 5 years ago
Posts: 33
 

Muzes byt konkretnejsi s ohledem na slovni spojeni "vse se deje automaticky"? Co vsechno tim mas na mysli? 🙂


   
ReplyQuote
 nksh
(@nksh)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 405
 

Presne tak si inteligentni dum predstavuji i ja:

 

Proste dum topi / vetra / stini / chladi automaticky, aniz bych neco nastavoval v appce nebo nekde na ovladacim panelu.

 


   
ReplyQuote
(@david-pr)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 643
 

Ja to mam kvuli cyklovani a to delal rucne, to by me jeblo...Bohuzel mam docela vysoky nizky vykon u TC, takze pokud je venku vic jak +6st, Loxone zvysi topnou vodu o +1st a tim cele cyklovani skoncilo. Ano nakonec z toho vyjde, ze mam mirne pretopeno, ale zas pokud je venku tech +6 a vice, tak cely den nenahrivat podlahu a vecer, kdyz to zase skoci i na -5 a mene stupnu, uz se akumulace z podlahy vytratila a nahriva to zbytecne velkym vykonem a neekonomicky. 


   
ReplyQuote
(@david-pr)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 643
 

Souhlas s Kobrou, presne tak by to melo fungovat, osobne uz se staram jen o sviceni, ktere proste uplne automaticky nikdy udelat nepujde.

Takhle bych musel resit zaluzie, zavlahu, cumet zda nekde deti nenechali rozsviceno, chodil zavirat a otvirat slipkam(pripadne co tyden menil casy),audio, otevrena okna, reku,topeni atd atd. Ano ty prachy jsou velky, ale co si budeme rikat, je to vse proste o komfortu a ten se  plati.Diky blogu, ne tak drasticky 🙂


   
ReplyQuote
(@hellmaster)
Eminent Member
Joined: 5 years ago
Posts: 33
 

Vytopit dum lze prave i bez nejake logiky. Kotle atp. maji svuj ekviterm. Muze se stat to, co pise David, ale to by mel clovek vedet uz dopredu a necemu takovemu zabranit... a kupovat pro jistotu nejakou intelilgenci pocinaje 20k a vice jen pro jistotu, kdyz tu vetsina lidi smysli ekonomicky mi prijde zasadni.

Cili pokud nepocitam topeni a mozna chlazeni? tak mi zbydou rolety. A rolety maji svuj system - somfy snad ma nejake takov reseni.

Vetrani jsem tedy neslysel. Jakoze se ti automaticky oteviraji zaviraji okna nebo myslis nejakou rekuperaci?

Rekuperaci jsem nestudoval, bohuzel ji rodice neplanuji, myslim si, ze to je mozna skoda, ale to je jejich rozhodnuti. Kazdopadne mi ve hre zustavaji dva systemy:

Rolety/zaluzie
Rekuperace
A to me moc nepresvedcuje o investici za i desitek tisic. Kor kdyz to v jadru nic nema a na vsechno potrebuju rozsirujici modul pocinaje 4.000,- investici. Ja osobne bych sel do reseni pres UNIPI, ale chapu, ze to je jina liga pro hardcore lidi, ale cena je cca 1/4 - 1/5.


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Ja mam automatizovane a skoro bezzasahove:

  • kurenie/chladenie (este to treba doladit nejakou predikciou a zapocitanim zotrvacnosti, ale nebudem to realizovat pomocou loxone ale niecim vedla)
  • rekuperacku (sme doma/nie sme doma/spime/sedim na hajzli/sprchujeme sa)
  • vonkajsie svetla
  • nocne svetla

V plane je:

  • zaluzie (zatial nemam)
  • zavlahu (zatial nemam)
  • nic dalsie ma nenapada

Kupovat loxone len kvoli tomu aby som tym ovladal iba svetla mi pripada total overkill.


   
ReplyQuote
(@hellmaster)
Eminent Member
Joined: 5 years ago
Posts: 33
 
Posted by: msk

Ja mam automatizovane a skoro bezzasahove:

  • kurenie/chladenie (este to treba doladit nejakou predikciou a zapocitanim zotrvacnosti, ale nebudem to realizovat pomocou loxone ale niecim vedla)

Pokud mas automatizovane topeni, muzes se rozepsat, jakym zpusobem? Protoze to je primarni vec, proc jsem prisel na toto forum. Chlap z firmy mi rekl, ze topeni na Loxone nikdy nezapojuje, protoze ma vlastni ekviterm a tudiz nema cenu to na Loxone zapojovat, proc taky. S cimz do jiste miry souhlasim.


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Mam "tepelne cerpadlo *1" riadene 0-10V, podlahovku a dom z vpc. Priemerujem teplotu miestnosti, to beriem ako referenciu. 0.1stC rozdielu od pozadovanej teploty znamena 2V na vystupe loxone, tzn. plny prikon cerpadla pri rozdieli 0.5stC. Aby mi to moc nekmitalo, priemernu teplotu este vyhladzujem klzavym priemerom dlzky 1h a az potom posielam do TC. Bohuzial akekolvek sofistikovanejsie riesenie alebo len obycajna PID regulacia je s loxone absolutne nemozna, je to sracka na ohurovanie lam led paskami, ale mne to takto uz druhy rok staci, resp. som si nenasiel cas napisat to riadenie niekde vedla na rpi alebo niecom podobnom.

Co nemam doriesene su akekolvek predikcie (takze sa kolkokrat TC pusta v noci alebo nadranom namiesto toho aby prednabilo podlahu poobede s lepsim COP), to v loxone riesit by ma jeblo, takisto nemam rozumne poriesene predikovanie ohrevu TUV, takze sa kludne moze stat, ze sa osprchujem, zapne sa TC, nabije bojler, vypne sa a za 5 min sa zas spusti pretoze je treba kurit. Co som pozeral do grafany, este nikdy sa to nestalo, prisudzujem to obrovskej akumulacii domu kde tie reakcie su proste na hodiny.

Kto ale nema vzduchove TC a nie je zavisly na vonkajsej teplote nijak extra sofistikovane riadenie nepotrebuje. Vo vysokoakumulacnom dome s elektrokotlom alebo plynom bohate staci on/off, ekviterm je nadstandard, cokolvek nad je luxus. Mne by ale vadilo nemat moznost z loxone nastavit utlm domu napr. pri dovolenke alebo zrusit utlm nadialku pri predcasnom navrate tak, aby bol dom uz nahriaty ked sa vratim. U ekvitermu je treba pocitat s ladenim prvu-druhu sezonu.

*1 - skladal som si sam z klimy, takze nemam absolutne ziadne riadenie a musem som na vsetko pouzit loxone - riadenie teploty, kontroly prietoku, teplot chladiva a vody, trojcestak atd...

 

viac tu: http://divamse.cz/therm/diskuze/?thread=149-asge24---stredocechy


   
ReplyQuote
 Kuba
(@kuba)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 109
 

Pro inspiraci:

Kdysi jsem uvazoval o ekviterme z Loxone do kotle. Kotel nema vstup 0-10V musel bych dokoupit modul.

Mam dva okruhy jeden podlahovka, jeden radiatory + bojler TUV

Z loxona ovladam dve relatka, ktere spinaji ty dva topne okruhy (prakticky stejne jako termostat), takze muzu ridit dle termostatu (teplomery v loxone) ale po dvou letech zkusenosti k tomu prakticky doslo jenom pri odjezdu z domu (napr. na tyden na lyze at barak nevychladne uplne) jinak je termostat vetsinou nastaven na 25 stupnu a ekvitermni krivky (pro kazdy okruh zvlast) tak ze barak vytopi na 21-22 stupnu. Nijak jinak do toho nezasahuju.

Vyhody: topeni muzu zapinat/vypinat na dalku

Nevyhody: neumim vzdalene nastavovat parametry kotle, neumim zapnout vzdalene bojler, kdyz je venku teplo tak to trochu cykluje - ale to loxonem nevyresim minimalni vykon je 2kW a niz ten kotel nepujde at s loxonem nebo bez

Monitorovani delam tak, ze mam na trubkach pripaskovane one wire teplomery (stoupacky, tepla voda) - popravde ze zacatku jsem to sledoval, ted uz spis ne 🙂

Taky si myslim, ze by kotel mohl psat krasny log aspon na flasku, ale hold to tam vyrobci nedavaji.

Popravde jsem rad ze si kotel resi sam - myslim ze to maji vychytane 🙂

Ale vymyslet se da cokoliv, jenom se to potom musi chtit udrzovat 🙂

 

Good luck


   
ReplyQuote
(@hellmaster)
Eminent Member
Joined: 5 years ago
Posts: 33
 

Panove, dekuji za informace. No, cim dal tim vic jsem presvedceny, ze Loxone neni prilis cesta a spis to vidim na Jablotron, ktery zvladne vse potrebne, jelikoz nemame zadne dodatecne smesovaky, rekuperaci, servo-hlavice (ci jak tomu spravne rikat), zavlazovacku aj. No, musime to promyslet, protoze to nezalezi na me a potom se prijdu "pochlubit", co se vlastne vybralo a proc. Uz to vidim, jak mi tchyne rika, ze myslela, ze pozijeme ty loxoni petitlacitka... 😀

Btw. mate to doma nekdo? Jen ve strucnosti, bo to je off-topic.


   
ReplyQuote
(@skadra)
Estimable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 171
 

Jen pro inspiraci, Loxonem řídím prakticky vše.

-Žaluzie - ráno otevřít,podle toho jestli je topná sezóna naplno nebo na stínění, večer zavřít

- světla - ráno ,při odchodu, když jsem spát zhasnou, ovládání nočního a večerního svícení

-Ventilace 

-topení

-Garážová vrata

Topíme z akumulační nádoby která se nabíjí z krbový vložky a letos první sezónu pomocí výměníku v zásobníku TUV v rekuperační jednotce (ano opravdu topíme bojlerem RJ s TČ). Dva okruhy podlahových smyček 7+6, každý okruh má svůj směšovací ventil (ovládání otevrít/zavřít) a svoje čerpadlo. Čerpadlo do přízemí jede trvale, do patra se na noc vypíná. Teplota do podlahy se řídí prostorovým termostatem a dvěma ekvitermními křivkami. jedna křivka udává teplotu v době kdy se "netopí" ta je nastavená tak že při +7° a požadované teplotě v místnosti 22,5° jde do podlahy nějakých 23° a při -10° už 25°. Když je požadavek na topení od "inteligentní regulace teploty v místnosti" je blokem "inteligentní ovládání teploty"(pro každé patro zvlášť) vypočítána teplota podle druhý, strmější ekvitermi a rozdílu teplot (požadovaná/skutečná). Řízení ventilů obstarávají bloky směšovací ventil(což je vlastně obyčejný PID regulátor). Reguluje na teplotu výstupní vody, tu snímám jímkou v trubce.

Nabíjení se zase řídí, podle teplot v akumulaci a v zásobníku TUV, ten má dvě čidla, přibližně v 1/5 a 4/5 výšky. Výměník je ve spodní polovině. Vytahování tepla probíhá jen do -2°C venkovní teploty, pak už má jednotka malý COP tak akorát aby utáhla ohřev TUV a pak přihřívá přívodní vzduch a při -7°C už zase posílám pokud zrovna topím v krbu nebo mám hodně nabitou akumulaci teplo zpátky do zásobníku TUV abych zbytečně netrápil kompresor s malým COP kterému pak trvá ohřev TUV po večerním koupání třeba 16h proto se v tomto režimu snižuje teplota TUV na 55°C. V létě při chlazení přívodního vzduchu je teplota zase snížena až na 40°C aby zbytečně primárně nedohříval zásobník TUV když ho stejně dohřeje odpadním teplem(umí to až na 80°C pak se jednotka odstaví).

Logika přečerpávání tepla je nastavená tak že čerpadlo se 4 cestným ventilem (mění směr proudění čerpadlem) zapíná při teplotě na spodním čidle na 50°c a přečerpává teplo do akumulační nádoby a na 45°C zase odstaví, teplota TUV je nastavena na 60°C takže kompresor jede pořád. Od 17:00 do 22:00 se  toto deaktivuje aby byl dostatek vody pro večerní koupání. Na horním čidle zůstává kolem 60°-63°C. od průměrné venkovní teploty za 24h cca + 7°C stačí na vytápění tento zdroj.

Máme tu ještě elektrokotel, který by při nedostatku teplé vody v akumulaci sepnul, ale to se za dva poslední roky nestalo, ten je zase blokován teplotou v krbu, jede na plný výkon a cykluje podle nejvyššího čidla v akumulaci. Máme ho hlavně pro to že díky němu máme tarif na elektrické topení který by jsme jinak nedostaly. Momentálně topíme jen o víkendech a sem tam když je nálada večer v týdnu 1,5 - 3h.

Všechno řízeno pomocí Loxone bloků, řekl bych spolehlivě a čistě, jen si člověk musí vyhrát s nastavením bloků.

 

 

bojler

   
ReplyQuote
(@vlada)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 99
Topic starter  

Teda srovnat Loxone a Jablotron... ufff...


   
ReplyQuote
Page 7 / 11
Share: