X
Forum

Forum

Ovládání topení - p...
 
Notifications
Clear all

Ovládání topení - plynový kotel

160 Posts
33 Users
5 Likes
41.6 K Views
(@vlada)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 99
Topic starter  

@vlne - mám Baxi a na nějakou komunikaci jsem se úplně vykašlal. Nechávám jet kotel podle jeho vlastního ekvitermu (venkovní čidlo je připojené přímo ke kotli) a z Loxone mu jen dávám povel TOPIT, sepnutím kontaktů pro pokojový termostat. Kotel si řídí teplotu vody a i výkon čerpadla sám. Pozná, když se otevře víc okruhů a na čerpadle přidá výkon...

Jakmile se otevře servopohon na nějakém okruhu, kotel naběhne a topí do té doby, než jsou zase všechny ventily zavřené.

Podle mě jsou to vyhozené prachy za nějaký komunikační modul...


   
ReplyQuote
(@vlada)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 99
Topic starter  

@RG - co se týký těch automatických žaluzií, tak i když jsem všechno nastavil, tak mi zbytečně dost stíní. I když jsou v režimu Maximum světla, tak udržují lamely naklopené tak, že stíní.


   
ReplyQuote
 nksh
(@nksh)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 405
 

@RG To rad slysim, ze Ti automatika funguje. Mas nastavenou vymeru mistnosti? 

 


   
ReplyQuote
 RG
(@rg)
Eminent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 28
 

@nksh ano mam nastavene vymery miestnosti (aj ked to podla mna nema vplyv na toto). skor umiestnenie (GPS suradnice) domu. a spravne nastavenie svetovych stran okien. 

@Vlada - a vidis rozdiel oproti tomu ked das optimalne chladenie vs optimalna svetlost?


   
ReplyQuote
 nksh
(@nksh)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 405
 

Podle me ma nastaveni vymery zasadni vliv - vcera jsem mel vsude 0m2 a zaluzie si delaly (teda spise vetsinou nedelaly) co chtely. Dnes jsem vsechny mistnosti poctive vyplnil a voala - automatika najednou funguje. Nejsem bohuzel na miste, tak to jen na dalku sleduju z appky. Ale zda se ze to snad uz bude dobre.

 


   
ReplyQuote
 RG
(@rg)
Eminent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 28
 

@nksh otazkou je ako by sa to spravalo, keby to nebol vyplnene poctivo (napr. boli by tam vsade 1) mozno prave tie 0 robili problemy. ono, ak nieco nie je ako si predstavuju sudruhovia z aut, tak mozno to nefunguje dobre...


   
nksh reacted
ReplyQuote
 nksh
(@nksh)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 405
 

Tak beru zpet, dnes uz si to zase (ne)dela co chce. Taky jsem nahodou objevil ze po aktualizaci na V9 prestal fungovat radiobutton ovladajici rezim stineni, tak mozna problem bude zde 🙁


   
ReplyQuote
(@vlada)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 99
Topic starter  

Já mám všechny plochy místností poctivě vyplněné a stejně je to zmatené. Stíní to i při zatažené obloze. Zavírá to žaluzie, když vyleze slunce a uvnitř se topí, takže by to mělo využít solárních zisků...


   
ReplyQuote
 nksh
(@nksh)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 405
 

@Vlada Presne to same je i u me. Taky mi to nesmyslne zavira zaluzie. Jedine co funguje je, ze se zaluzie zatahnou při zapadu slunce. Ale cekal jsem trosku vic...

Parametry mam poctive vyplnene. Jizdy zaluzii jsem si natocil na kameru a v Sony Vegas jsem pak presne zmeril casy.


   
ReplyQuote
 pa4k
(@pa4k)
Eminent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 23
 

Caute,

No ja zase uz druhu sezonu riesim podobny problem. Momentalne zvazujem ci dokupit EA01 modul k viessmann kotlu lebo momentalne sa deje to ze sice mi loxone ovlada jednotlive ventili ale cerpadlo kotla ide vkuse pocas celeho dna, kedze mu nema co povedat ze ma prestat kurit.  Len som akurat zisitl ze 90% dna je nieaky ventil otvoreny i ked na 10% takze asi by mi to robilo to same i po kupe modulu.

A tym padaom mi stale ostava problem ze tym ze cerpadlo ide vkuse mi vytahuje teplu vodu z nadrze a zvysuje spotrebu. Fakt neviem ako to najlepsie poriesit.

Dalsi problem je ze neviem ci niekto z vas kuri i krbom, ale ja napr, v obyvacke ked zakurim tak i 2 dni drzi teplotu nad 22.5 stupna a tym padom tam ventili nezopne vobec. Potom mame studenu podlahu a nervoznu manzelku 😀


   
ReplyQuote
(@zmata)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 115
 

@pa4k: Už jsem to tu psal. Také topím plynem. Inteligentní regulace je bohužel hloupá. Nedá se podle ní řídit ani ventily, ani kotel. Jediné, k čemu je dobrá, je to, aby předávala požadovanou teplotu. Za tím mám svou vlastní logiku. Když mi klesne teplota pod požadovanou, otevřu ventil. Když klesne o 0.5 stupně, sepnu kotel. Takže pokud mi někde klesne o 0.5 a víc, tak se a zároveň topí i v místnostech, kde je rozdíl menší než 0.5, protože je otevřený ventil.

Tvůj problém s podlahou se dá vyřešit, pakliže máš v podlaze teplotní čidlo.


   
ReplyQuote
 pa4k
(@pa4k)
Eminent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 23
 

@zmata: bolo by mozne ze by si zozdielal pripadne config ako to u teba vypada, ozaj by to doriesilo moj proble.

 

JJ dodatocne som dal do podlahy senzor takze tym by sa to dalo poriesit. i ked som bol prekvapeny z reakcie z loxone ked som sa ich na tento pripad pytal :

"to je vždy oříšek a nemám na to odpověď. Sám doma krb používám (velmi málo, ale občas ano) a s tímto jevem se nesetkávám. Jistě lze ale vyřešit vlastní logikou - např. pokud topím krbem, tak na následující den pro topení nastavím ne kompfortní teplotu, ale zvýšenou spotřebu tepla - tím donutím regulátor topit (minimálně třeba na dopoledne). Sledovat ale jednoduchým způsobem teplotu v podlaze a v prostoru a na základě toho regulovat teplotu úplně nejde. Buď jedno nebo druhé, protože pokud chci teplou podlahu, tak se logicky i zvedá teplota v místnosti."


   
ReplyQuote
(@vlada)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 99
Topic starter  

@pa4k: Já právě spouštím kotel tím výstupem Qp, kde mám nastaveno, aby se sepnul jakmile je nějaký okruh otevřený na více než xx%. To je podle mě dostatečné. Výkon čerpadla si řídí kotel sám nějakou pwm regulací podle toho, kolik okruhů je otevřených...


   
ReplyQuote
(@sundevil)
Estimable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 197
 

Zdravim, 

mam kotel vaillant a budu to asi resit prez toto:

 

http://www.ise.de/de/produkte/ise_smart_connect_KNX_Vaillant

https://www.my-knx-shop.net/ise-smart-connect-KNX-Vaillant-komplett-Set-S-0001-006

Je to teda ranec ale asi mi nic jineho nezbude.

 

Prave mi jen visi kabely a jeste to nemam vyresene. 


   
ReplyQuote
(@zmata)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 115
 

@pa4k: Tak takhle nějak to mám několik let beze změny. Trochu jsem to okomentoval.

Těch 24 na AI mám proto, že mi jinak vizualizace ukazovala co dělá a ne jaký je režim. Přes 24 nikde netopím. Jinak nemá žádnej hlubší význam z pohledu logiky. Třeba už ta vizualizace tak nefunguje, ale nezkoušel jsem. Do fungujících věcí se nemá zasahovat 😉

Kotel pak spínám na základě toho, že značka Kotel alespoň jedné z místností je "1" a zároveň virtuální vstup Topení On/Of je zapnutý (to abych případně mohl ručně ovlivnit, že se nemá topit).

topeni

   
ReplyQuote
Page 2 / 11
Share: