Forum

Forum

Ovládání topení - p...
 
Notifications
Clear all

Ovládání topení - plynový kotel

160 Posts
33 Users
5 Likes
41.2 K Views
(@vlada)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 99
Topic starter  

Ahoj,
jak kdo řešíte ovládání topení s plynovým kotlem? Mám na všech okruzích podlahovky servopohony, které otevírám blokem Inteligentní regulace pokojové teploty v každé místnosti. Jakmile se kterýkoliv ventil otevře, tak se spustí kotel, který mám připojený na blok Inteligentní ovládání teploty na výstup Qp. Tím jen říkám, že se má kotel spustit, jinak si jede podle své ekvitermní křivky a výkon čerpadla si řídí také sám, podle toho, kolik okruhů mám otevřených. Řeší to někdo z vás jinak - lépe?


   
Quote
(@vlada)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 99
Topic starter  

A teď ještě k problému, který mám. V některých místnostech se mi ventil otevírá, i když je místnost mimo čas, kdy má nastavenou komfortní teplotu a měla by být v režimu Úspora. Dělá to i v případě, že mám dvě místnosti identicky nastavené... obě v režimu Úspora, se stejným nastavením, jedna netopí a druhá ano...

Tady je vidět, že je místnost mimo zónu s komfortní teplotou a přitom hlásí, že je Fáze vytápění aktivní a topí na 21C, přitom má jet jen na 18C...

file

Řešil někdo podobný problém?


   
ReplyQuote
Michael
(@miches)
Eminent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 23
 

To bude asi ten inteligentní režim, kdy se začne topit dříve, aby ve zvolený čas, už byla v místnosti požadovaná teplota. Každá místnost má jinou setrvačnost, zkusil bych tam napevno nastavit stejnou konstantu a sledoval co to bude dělat. Snad nejsem úplně mimo.


   
ReplyQuote
(@vlada)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 99
Topic starter  

No to mě taky napadlo, jenže aby to inteligentně začalo topit 8 hodin předem, když je teplota o 0,3C nižší, než je ta komfortní, tak to nedává smysl. 

Navrch mám dvě úplně stejné místnosti, které mají stejné nastavení, mají stejnou teplotu a přitom jedna mi topí a druhá ne. 

Tak prostě nevím...


   
ReplyQuote
 RG
(@rg)
Eminent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 28
 

Skus otvorit ticket na Loxone. Zaujimala by ma ich odpoved. Ale asi ju poznam - je to odladene, maju tam fuzzy logiku a funguje to dobre. Ja som ten boj s nimi vzdal 🙁


   
ReplyQuote
(@juras)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 306
 

Skus sa este pozriet na jednu vec. Vo vlastnostiach miestnosti mas info - ci sa tam ludia zdrzuju, alebo spia atd....mne to robi uplne to iste, ale vypozoroval som, ze miestnosti sa lisia podla tohoto nadstavenia...


   
ReplyQuote
 nksh
(@nksh)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 405
 

Zrovna s necim podobnym bojuju u automatickych zaluzii - zda se ze na to ma vliv i nastaveni podlahove plochy a nastaveni uzivatelského rezimu. Kdyz jsem mel zadano 0m2 delalo si to v tej mistnosti co chtelo.

BTW: Je tady nekdo komu blok automaticke zaluzie funguje dle jeho predstav?


   
ReplyQuote
(@juras)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 306
 

to mi ani nehovor, zaluzie sa budu instalovat za 2 tyzdne... som dufal, ze aspon nieco pojde podla planu....


   
ReplyQuote
radek
(@radek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 895
 

já jsem zatím neměl odvahu dát žaluzie do automatu, pokud ale někomu funguje, ať se podělí o nastavení 🙂


   
ReplyQuote
 vlne
(@vlne)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 91
 

@Vlada - můžu se zeptat, co máš za kotel? Mám Vailant a řeším, jak to ovládat. Mají nějaký KNX modul, ale stojí 15k, to se mi zdá nereálné. Pak jsem objevil nějaký převodník z 0-10V na jejich bus...


   
ReplyQuote
(@vlada)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 99
Topic starter  

@Juras: Teď jsem to testoval a toto nastavení na nic vliv nemělo, nicméně jsem přišel na to, co to způsobuje. Dělá to hodnota Ths - rychlost ohřátí místnosti. Když je tam nastavena 0, tak si tam "inteligence" v Loxone něco vypočítá a podlo toho zatápí s předstihem. Jenže to počítá nějak úplně blbě a pak dochází k tomu, že zatopí dříve třeba o 10 hodin, přitom teplota je jen o 0,3 stupně nižší, než je komfortní.

Nastavil jsem tam 60 minut a najednou se to začalo chovat normálně. Zkusím změřit, jak dlouho zhruba trvá ohřát místnost o 1 stupeň a ty hodnoty tam natvrdo nastavím. Be využití vestavěné inteligence...


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Je vseobecne zname, ze ta ich "automaticka inteligencia" co si sama pocita predstih na spustenie topeni je uplne tupa nepouzitelna sracka. Obcas pomoze tym blokom nastavit konstanty z realneho sveta, obcas pomoze ich vobec nepouzivat (moj pripad) a mozno obcas pomoze vobec nepouzivat loxone, lebo najma v poslednej dobe nadobudam pocit, ze okrem ohurovania ludi blikanim farebnymi led paskami je to uplne nepouzitelne na cokolvek zmysluplne.


   
L reacted
ReplyQuote
 RG
(@rg)
Eminent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 28
 

@nksh No ja nemam s tymto blokom (automaticke zaluzie) ziaden problem. Aspon som nezbadal. Vsetko funguje ako chcem. Ano na zaciatku som sa vyhral s nastavenim (orientaci okien, prekrytie spaliet, meranie casov - jazda hore/dola, otocenie,...), ale teraz to uz ide. 


   
ReplyQuote
 RG
(@rg)
Eminent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 28
 

@Vlada Obavam sa ale, ze pri podlahovke je ten narast nelinearny - kym pri studenej podlahe nahrajes masu betonu v potery a zacne to rast - tak narast o prvy stupen moze byt radovo v hodinach, ale o ten dalsi je to radovo menej.

Ale uznavam - ta Loxone radobyinteligencia je uplne mimo. Napr. opakovane som sa ich pytal, na co su dobre pri podlahovke 10s zapnutie v ramci PWM modulacie? Ved terpohono sa otvarar 2-3 minuty. Ak teda ich system sa vraj uci, tak preco nepride na to, ze to nema absolutne ziaden vyznam... 


   
ReplyQuote
(@vlada)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 99
Topic starter  

@RG - Jj, vím, těch 60 min je jen na zkoušku. Budu to ještě ladit. Raději ale ručně, než se spoléhat na tu skvělou inteligenci...


   
ReplyQuote
Page 1 / 11
Share: