X
Forum

Forum

Návrh funkčního blo...
 
Notifications
Clear all

Návrh funkčního bloku pro 1-Wire senzor

13 Posts
8 Users
4 Likes
1,558 Views
 Styx
(@styx)
Eminent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 26
Topic starter  

Ahoj,
jelikož nejsem elektrotechnicky zdatný, zakoupil jsem 1-Wire teplotní čip. Potřebuji poradit jak propojit na základě snímané teploty spínaní jednotlivých fází elektrokotle.
Čidlo je připojené na výstupní část výměníku TČ vzduch/voda, kde při odmrazování klesá teplota a potřebuji pomocí elektrokotle při odmrazování jednotky zvednout teplotu pomocí elektrokotle tak, aby mi výměník nezamrzl. Takže když čidlo začne hlásit pokles teploty na 15°C tak sepne první fázi "Kotel 01" při 10°C druhou fázi "Kotel 02" a při 5°C třetí fázi "Kotel 03" a opačně. Až bude teplota zase nad 15° tak elektrokotel úplně vypne. Viz. obrázek. Děkuji.

Snímek obrazovky 2018 11 26 v 14.26.24
Snímek obrazovky 2018 11 26 v 14.50.16
This topic was modified 5 years ago 4 times by Styx

   
Quote
(@koleen)
Eminent Member
Joined: 6 years ago
Posts: 24
 

Ahoj,

 

šel bych cestou dvoudobých regulátorů. Určitě to bude lepší než Dvoutlačítko.

This post was modified 5 years ago by Koleen

   
ReplyQuote
 Styx
(@styx)
Eminent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 26
Topic starter  

Děkuji, a našel by se někdo by byl ochoten načrtnout funkční blok? :-/


   
ReplyQuote
cybermole
(@cybermole)
Ubiquiti hater
Joined: 6 years ago
Posts: 577
 

V loxone ještě nepatřím mezi pokročilé, ale zapojil bych to takto. Samozřejmě je potřeba pak nějak ošetřit určité vyjímky, když budeš chtít udělat třeba servisní odstávku apod.

teplota

V podstatě na to můžeš použít jakýkoliv blok ovládání teploty. Záleží jaké všechny vstupy a výstupy očekáváš. Dvoudobý regulátor je to nejjednodušší řešení.


   
Georgio reacted
ReplyQuote
(@koleen)
Eminent Member
Joined: 6 years ago
Posts: 24
 

Přesně takhle. Jen ještě nezapomeň nastavit Hysterezi, aby ti to pořád nezapínalo a nevypínalo, když se bude teplota pohybovat kolem těch 5, 10 a 15 st. Na kolik stupňů jí nastavit je na Tobě. Musíš vědět, jestli je pro výměník ještě třeba 14st OK, nebo ne. A jak dlouho pak trvá, než se teplota zvýší z těch 14st třeba na 16st. 

 

   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

@Styx - novy bastlic homemade TC na fore?


   
ReplyQuote
 Styx
(@styx)
Eminent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 26
Topic starter  

Děkuji všem, mám zapojeno. Hysterezi moc neřeším, protože při odmrazováni to rychle klesá a proces netrvá dlouho. Pak jde teplota vody zase rychle k normálu. Zatím TČ ještě neodmrazovalo, zkoušel jsem pouze simulaci, tak uvidíme.


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

Asi by nebylo špatné ošetřit chybu připojení 1-wire čidla. 

Já z loxone přímo řídím i ohřev vody v bojleru. Jako hlavní teplotní čidlo mám ale analog 0-10V a 1-wire mám jako havarijní čidlo. Momentálně jsem ve fázi výstavby sauny, takže jsem objednal SSR relé i pro bojler. Jakmile budu přehazovat jističe a relé v rozvaděči, udělám to zároveň i pro bojler a rovnou přípravu pro fotovoltaickou elektrárnu. To už bude docela velký zásah, tak to pořád odkládám. Moc se mi do toho nechce ale budu muset 🙁

Jinak co se týče tepelného čerpadla, tak to má své řízení a já přes RS485 pouze vyčítám hodnoty a stavy. Loxone mi posílá pouze povel topit/netopit. Řízení 3cest ventilu, teploty vody v akumulačce už ale nechávám na logice TČ. V případě BlackOutu miniserveru topíme alarmujeme atd... Proto i na nové stavbě počítám s koncovými prvky KNX. Je to ale na delší povídání - u piva 🙂


   
ReplyQuote
cybermole
(@cybermole)
Ubiquiti hater
Joined: 6 years ago
Posts: 577
 

Taky jsem si všiml, že když jsem odpojil 1-wire čidla, tak loxone z toho nic nedělalo. Čekal jsem nějak warning nebo něco jako u ostatních periferií. Místo toho zůstala u čidel viset poslední známá teplota. Jak to ošetřit? Podmínkou, když se teplota hodinu nepohne o 0,1°C, tak pošli notifikaci?


   
ReplyQuote
KaZaN
(@kazan)
Reputable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 240
 

@koldavideo ty mi s tím KNX dáváš dost zabrat 😀


   
ReplyQuote
l.adamek
(@l-adamek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 688
 

@Cybermole - uz se to tu resilo:

1) Primo u cidla si zapni 'Validace' > 'Prekroceni casoveho limity pri prijmu' (nastav cas stejny jakkym cidla vycitas).

2) potom u cidla v 'Nastaveni' > 'Zobrazit chybovy vystup ' nassmeruj treba do posilani mailu

 


   
cybermole and Georgio reacted
ReplyQuote
(@smotek7)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1898
 

@l-adamek @Cybermole 
pozor v v8.3xxx to nefunguje spravne, vo V10 uz je to opravene.


   
cybermole reacted
ReplyQuote
 Styx
(@styx)
Eminent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 26
Topic starter  
Posted by: cybermole

V loxone ještě nepatřím mezi pokročilé, ale zapojil bych to takto. Samozřejmě je potřeba pak nějak ošetřit určité vyjímky, když budeš chtít udělat třeba servisní odstávku apod.

teplota

V podstatě na to můžeš použít jakýkoliv blok ovládání teploty. Záleží jaké všechny vstupy a výstupy očekáváš. Dvoudobý regulátor je to nejjednodušší řešení.

Děkuji za pomoc, funguje to dle mých představ.


   
ReplyQuote
Share: