Forum

Forum

Notifications
Clear all

Miniserver 2

183 Posts
36 Users
8 Likes
25.6 K Views
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Dovod? Cely barak mi stoji a pada na tplink switchi za 200 Kc. Zacinam stvrty rok bez zasahu do tejto casti. Recovery scenare:

- ked to chcipne a ja budem doma, sahnem do skrine a vymenim kus za kus

- ked to chcipne a ja nebudem doma, zavolam susedovi a poviem mu kde najde nahradny switch a kde najde rozvadzac.

Keby to bol manag switch, kde treba riesit konfiguraciu po vymene, mozno by som sa zamyslel. Ale tupy switch co sa meni kus za kus a za 20 sekund je barak v povodnom stave, nevidim motivaciu.


   
ReplyQuote
elpaso
(@elpaso)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 829
 

@dusanmsk

ja mam switch za 20k, protoze potrebuju POE, VLANy atd... mit vse na jedne siti jdu v kazdem pripade cestou industry switche bez zdroje/adapteru za 50KC.

todle je uhel pohledu, ja pro sebe NIKDY nekoukam na penize, delam to pro sebe, chci mit to "nejlepsi" a vse ostatni jde stranou. Plus z levnych veci obecne nemam radost a vylozene me serou 🙂 navic nakupem levnych veci nepodporujes ekonomiku 😀


   
ReplyQuote
IamDanielDinner
(@iamdanieldinner)
Eminent Member
Joined: 3 years ago
Posts: 21
 

@dusanmsk důvod je ten že přesně tohle nechci 20 let řešit. Nechci nad tím vůbec přemýšlet. Ty průmyslové switche jsou nesmrtelné mrchy, je jim jedno v jakém sou prostředí, počasí, co přes ně teče. Prostě to funguje.

Ten tplink může (a to už sem fakt realně zažil) začít dělat drobné niance v síti. Jediné na co bych ho použil tak je právě ta záloha ve skříni (na kterou snad nikdy nesáhnu).


   
ReplyQuote
(@budulinek)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 355
 

@elpaso

1) no jo, ale my jsme nevybírali řešení pro tebe, ale pro @dave

2) nevím, jestli dave "kouká na peníze" nebo ne, ale každopádně jsem věděl, že "kouká na čas", který potřebuje na nastudování všech těch "POE, VLANy atd..."

3) levný switch s Ali jsem mu (a obecně všem, kteří kromě peněz řeší i čas strávený hledáním odpovědi "proč to nefunguje") doporučil hlavně proto, že u takového switche se nic nenastavuje (ani se nedá nic nastavit - což je výhoda)

4) trvám na tom, že pro @dave je levný switch to nejlepší (bez jakýchkoliv uvozovek), podle mého nejlepšího vědomí a svědomí, přísahám na smradlavé fusekle mé babičky

5) to nejlepší pro něj a spoustu dalších je fyzicky oddělitelná hloupá síť, postavená na levném switchi z Ali, na kterém nejde nic nastavit (tj ani pokazit). Je to dostatečně spolehlivé, snadné na nastavení, nahraditelné, autonomní (kdykoliv to můžeš fyzicky odpojit od hlavního routeru a bude to fungovat). A až se člověk všechny ty VLANy naučí, tak si z toho snadno samostatnou VLAN udělá pomocí nadřazeného routeru.


   
ReplyQuote
elpaso
(@elpaso)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 829
 

jasne jasne... ale i tak bych zasadni prvek celeho systemu at uz managed nebo namanged z Ali nekupoval. mozna hlavne kvuli tomu adapteru


   
ReplyQuote
(@_petr_)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 491
 

Přiznám se, že nechápu smysl průmyslového zdroje do rozvaděče v RD, pokud má sloužit na propojení Loxone a Quida, tedy prvků uvnitř domu. Když bych chtěl "podpořit ekonomiku" 🙂 tak místo Quida bych použl komplet Loxone prvky a LAN by nebyla kritickým místem. 

Mimochodem, každá ta levná krabička má externí adaptér, takže napájet jí z vlastního zdroje není problém. Taky si myslím, že je to dobrý řešení. Hlavně lepší, než z rozvaděče vytáhnout několik kabelů do snadno přístupného routeru někde v místnosti.


   
ReplyQuote
elpaso
(@elpaso)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 829
 

ad Loxone vs Quido -> to jsem samozrejme udelal. quido jsem pouzival 2 roky a bylo to v ramci standardniho setreni pri stavbe/rekonstrukci. ovsem v long-runu to nedava absolutne smysl. setrit par tisic za cenu takoveto complexity

ad switch -> je preci uplne jedno jeslti spojuje loxone a quido, nebo dalsi 4 veci. je to single point of failure a je treba aby to melo alespon nejakou kvalitu, nebo?

LAN bude vzdy kritickym mistem, protoze chces/potrebujes pouzivat appku a pristup z venku


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

No, 20 rokov na to nesahnut + zelena hracka pre velke deti od loxone tak nejak nejdu dohromady. Kolko tu uz bolo odprasknutych krabiciek co ani nemaju blbe transily na zbernici? Pamatam si na 1x 1wire a 1x dmx extension.

Uznavam ze ja som v tomto trochu extremista, kedze mam polovic baraku na arduinach za 100 kc z ciny, ku ktorym nebudem preboha kupovat switch za 20k, ale ani v "normalnej" instalacii mi to nepripada adekvatne.

Mimochodom, ty planujes 20 rokov zostat na gigabite?


   
ReplyQuote
Froggg
(@froggg)
Trusted Member
Joined: 4 years ago
Posts: 54
 

Switch za 20k je stejnej extrém jako switch z Alíka. I když nechce někdo (a objektivně ani nepotřebuje) managovatelnej switch, může si koupit kvalitní switch. Jestli to udělá, to je jeho věc, ale za sebe to považuju za rozumný z x důvodů. Pokud vezmu jen samotný vyhodnocení kritičnosti případný závady na switchi, tak záleží na tom, co za tím switchem je a co přestane fungovat. Pokud mi přestane při selhání switche fungovat zabezpečovačka a přístupy, tak je to poměrně kritická část infrastruktury, když mi přestane fungovat automatický osvěžovač na WC, asi to snese i switch z Alíka, i když osobně pořád nevím, proč to řešit tímhle způsobem. Já mám rád klid a tak holt zákonitě končím u zařízení, který se dají považovat za kvalitní/statisticky spolehlivý/s vyšším než nízkým MTTR nebo MTBF. Je to ale furt jen statistika. Asi na to nikdy nebude shodnej názor, jinej ho mají elektrikáři, jinej ho mají lidi, co se profesně zabývají automatizací, jinej zas budou mít ajťáci a úplně jinej hobbíci, co to mají jen jako hračku. A je jedno jestli jde o switche, zdroje, UPS nebo třeba kabely...

O čem bych trochu polemizoval, to je ten scénař s tím, že když switch odejde, vytáhnu druhej ze skříně a jede se dál. Ono závada switche (nebo jeho zdroje - poměrně časté) se může projevovat pozvolna, nahodile nebo třeba jen na některých portech. A zpočátku se můžou objevit problémy a přitom nemusí být úplně zjevné, že jde o switch. Výměna to každopádně vyřeší, ale roste tam obvykle doba hledání, odhalení a řešení závady. Levné switche a routery taky trpí na nestabilitu (rychlosti, latence...), ale pro spoustu uživatelů jsou to sice měřitelná, ale nezajímavá fakta, protože je při svém způsobu užívání nejsou schopni postřehnout.

Abych byl i trochu konkrétní, tak slušné switche, i ty hloupé, jsou třeba HP/HPE/Aruba. Já používám (profesně i doma) i managovatelné HP switche. V jedné instalaci mi už prakticky 10 let spolehlivě tiká 1400-8G, šikovnej, malej, hloupej switch, co nic nechce. Ostatní mám kratší dobu. U routerů to mám s výběrem horší, Mikrotik i UBNT zařízení považuji za zaplatitelné i kvalitní, ale na každém mi přeci jen něco vadí, takže jsem šel cestou "stavby" vlastního routeru, kdy jsem koupil desku APU2E4, krabičku na to a navalil do toho PfSense. Teď aktuálně budu na tom samém HW testovat OPNsense.


   
ReplyQuote
(@_petr_)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 491
 

@elpaso Za poslední dobu jsem tu zaregistroval několik problémů se sítí a jestli se nepletu, tak se tu ve vlákně mluvilo o průmyslovém switchi do rozvaděče. K tomu jsem se vyjádřil. Jinak myslím, že v případě, kdy bych měl navrhnout zapojení, tak bych se shodnul s tebou. Preferoval bych dobrý switch v racku než cokoliv samostatného v rozvaděči. Zejména v případě, kdy by ty krabičky neměly management. Jestli do racku průmyslový nebo ne by už záleželo na penězích, určení a taky elektroinstalaci. Třeba jestli jsou do něj zapojené dráty, které vedou ven z objektu, jak je řešená přepěťovka u elektra ... Nejde jen tak podle čísla 20k hodnotit, jestli je to adekvátní nebo není.

Já třeba za kritické místo považuju jen MS. Kdybych chtěl to nejlepší bez ohledu na peníze a další okolnosti, tak bych upřednostnil něco standardizovaného a decentralizovaného. To, že se nemůžu něco ovládat apkou se dá přežít, pokud nemám všude na zdi tablety k ovládání, ale vypínače. Pokud ale bude v domě tma a nebo dokonce zima, tak je to dost blbý.

@dusanmsk gigabit po kroucené dvojlince už tu těch cca 20 let je a zatím se mi nezdá být slabým místem. Takže já třeba doufám, že to nebdu muset dlouho řešit. Ostatně většina domácností jede výhradně na wifi s výrazně nižší propustností.


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Nebudem sa hadat, nedava to zmysel. Ja mam nejake usecase a k tomu adekvatne naskalovane resources, niekto iny to ma inak. Ked niekomu chcipne manageovatelny switch za 20, na ktorom to ma nastavene k dokonalosti - a zisti ze na trhu uz nie je identicka nahrada *1, tak bude mat vyrazne vacsi downtime nez zas vsetko nastavi, nez ja, ktory mrtvolku vymeni za par desiatok sekund.

*1 vlastna skusenost z relativne velkej instalacie, kde po x rokoch zacali odchcipavat switche. Nahrada na trhu bola, ale samozrejme v inej revizii a neslo do nej nahrat povodny backup. Takze som musel prist na to co sa novemu firmware v povodnom backupe nepaci a rucne ten konfigurak poeditovat. A to existuju switche, co maju backup binarny - a tam je clovek uplne v hajzli.


   
ReplyQuote
IamDanielDinner
(@iamdanieldinner)
Eminent Member
Joined: 3 years ago
Posts: 21
 

Ne že bych chtěl prudit, ale ten switch co sem poslal má 5 portovou verzi která je unmanaged ale

A) je průmyslová a vydrží docela ranec + záruka, ale to prdí pes

B) má duální napájení

To by mi za těch 1600 na propojení všeho v rozvaděči stálo.

 

Mimochodem jedna věc by mě fakt zajímala, když tady řešíme co nejméně věcí při komunikaci, proč nepoužít přímo RS485 a necpat mezi to ethernet? To vážně po té síti posíláte tolik dat že je potřeba víc než 115kbps?


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Odpoviem za seba - u mna zvitazila jednoduchost. Nez nad svojimi io modlulami robit 485, srat sa s framingom a protokolom, kupovat 485 extension atd atd... Plus loxone obmedzil dotazovacie cykly nad 485 na nepouzitelnu hranicu pre vstupy - a odrezal tym Railduino v 485 variante. Preco by som to robil preboha, ked ethernet shield stoji par korun, switch stoji par korun, nepotrebujem adresaciu ani framing ani nic (bezim nad udp broadcastami) a mam to na podnose zadarmo? A kedze to mam doma v rozvadzaci a nie niekde vo fabrike natiahnute kilometrovou dvojlinkou v subehu so 110 kV napajanim gigantickeho gigawattoveho motora, co by ma malo motivovat k 485?

Inak proti priemyselnemu switchu za 1600 nemam vobec nic, dokonca dobra cena. Akurat by u mna nic neriesil, pretoze single point of failure budu s najvacsou pravdepodobnostou v pripade nejakeho pruseru (blesk, prepetie) arduina za 100 kc z ciny, pripadne samotny loxone s jeho canbusom, alebo tou debilnou sdkartou, alebo s jeho odflaknutou 1wire zbernicou bez ochran, alebo .... 🙂 Cokolvek z toho chcipne, som v prdeli a musim to riesit.


   
ReplyQuote
(@gisbern)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 161
 

Za sebe mam v rozvadeci taky malej 8mi port prumyslovej switch od westermo i-line. (hloupej, jsou na nem jenom vyvedeny dva porty s vetsi prioritou) Taky jsem chtel hloupej, z duvodu snadne vymeny. Je na nem napojeny vsechno, co ma neco spolecnyho s LOXONE, tedy papagajove, loxone, wiegand controller atak. Duvody za me: 1 - ma to dualni napajeni 24V, a kvalitnich 24V mam za prepetovkou a kvalitnimi zdroji od weidmullera (pro jistotu taky zdvojene)  dostatek.

A samozrejme modri vedi, ze vetsina problemu se switchi a routery, kdyz uz se maji posrat, serou se primarne od zdroje (nafouknute kondy atd...)

Takze papousci si tam v klidu povidaji jenom mezi ssebou a lox v ramci jednoho sw. 

Dal je propoj do pracovny rack, kde je switch, na kterem je zbytek baraku, kamery atakpodobne. Vzhledem k tomu, ze ten switch potrebuju obsas vobratit z ruznych duvodu (konfigurace ruznych veci atak) neovlivnuju tim chod loxone. A dale se mi nepletou pakety od loxone a kamer dohromady. Jde to udelat elegantne na jednom switchi VLANy, jako to ma elpaso, ale proste me to nevyhovuje kvuli tem restartum. Nebo se stane, ze nejsem doma, zasekne se nahore na strese antena a na dalku muzu rict, vypnete cely rack, cimz se restartuje switch router a antena a finito, zase bez naruseni komunikace loxone....

ad cold standby: elpaso muze preci v zaloze mit take hloupy switch, pokud se mu se switchem s vyssim IQ neco stane, kdyz tam vrazi neco jednoduchyho, stane se leda tak hovno, pokud ma lox komunikaci na jedne adresni vlane bude mu fungovat....

Jinak Aliexpress se mi z ruznych duvodu nechce podporovat, a co lze koupit u nas, kupuju primarne tady, i treba pouzite (jsou ale bohuzel veci, ktere v EU sehnat nejdou). Takze pokud bych si mel vybrat jestli cinskej sw, nebo bazarovej 8mi port od HP tady, tak jednoznacne HP.

howgh


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2205
 

Když jste přecházeli z MS1 na MS2, kolik jste měli vytížení MS1 před změnou a kolik po změně na MS2?

This post was modified 3 years ago by kobra23

   
ReplyQuote
Page 11 / 13
Share: