Forum

Forum

Ovládání vlhkosti v...
 
Notifications
Clear all

Ovládání vlhkosti v domě

86 Posts
15 Users
4 Likes
11.3 K Views
kraliczech
(@kraliczech)
Eminent Member
Joined: 6 years ago
Posts: 24
Topic starter  

Ahoj všem,

provozuji centrální větrání s rekuperací, ovládám 0-10V skrze Loxone, podle hladiny CO2 v ložnicích ( zbastlené CO2 Wifi čidla ). A jako každou zimu jsem řešil problém s nízkou vlhkostí vzduchu, takže jsem zbastlil centrální zvlhčovač a napojil na ventilaci. Má sám o sobě regulaci s čidlem na zpátečce, ale měří to s chybou cca 10%RH, což je pro mě mimo. Potřeboval bych zvlhčovač spínat Loxounem, na to mi stačí relé výstup, jde tam 24VAC, ale nedaří se mi naroubovat na žádný funkční blok, ideálně ovládat přes webové rozhraní... asi by fungoval blok na regulaci, ale ten zase nemá vizualizaci 🙁

Máte někdo prosím nějaký nápad?

Dík moc


   
Quote
Stingray
(@stingray)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 166
 

Ahoj, já sice nemám požadovaný tip, ale rád bych se prosím zeptal, jak přesně jsi technicky vyřešil to centrální zvlhčování?


   
ReplyQuote
kraliczech
(@kraliczech)
Eminent Member
Joined: 6 years ago
Posts: 24
Topic starter  

....přesně technicky jsem použil existující zvlhčovač (USA) a přizpůsobil místním podmínkám a potřebám. Jde o přirozený odpar honěný vrtulí. Na trhu tady nic nebylo, pak jsem objevil něco podobného od Brinku za raketu. Žena je astmatička, takže nízká vlhkost v zimě jí nedělá dobře. 


   
ReplyQuote
 xoor
(@xoor)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 103
 

@kraliczech mohl by jsi sem dát ještě více info? Co to je za typ, úpravy, případně foto? Tohle bude zajímat více lidí. 


   
ReplyQuote
l.adamek
(@l-adamek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 688
 

Pridavam se s pozadavkem na vice info. Pocitali jsme se zvhlcovacem od Brinku, ale pri te cene krvacim.

 


   
ReplyQuote
kraliczech
(@kraliczech)
Eminent Member
Joined: 6 years ago
Posts: 24
Topic starter  

Pánové, tohle jsem přesně nechtěl 🤣 

Fakt se jedná o bastl a nechci konkurovat Brinku, sám to teprve testuju v reálných podmínkách, dřive jsem se k tomu nedostal.

Ta cenovka Brinku je fakt příšerná, navíc je to mrňous, já raději velký věci

Dám pár fotek

IMG 0075(1)
IMG 0076(1)
schema

Fakt nemá někdo nápad? Zatím jsem to nastavil přes průměrný hodnoty čidel, ty jdou do dvoudobého regulátoru a nastavení dodává výběrový vypínač ( ve vizualizaci )

Viz obrázek.... ale přijde mi to takové kostrbaté 🙁 

Líbilo by se mi spíše nastavovací šoupátko, nebo kolečko ve vizualizaci. Samozřejmě počítám s hysterezí, aby se to neucvakalo k smrti.

This post was modified 4 years ago 5 times by kraliczech

   
ReplyQuote
kraliczech
(@kraliczech)
Eminent Member
Joined: 6 years ago
Posts: 24
Topic starter  

....ještě připojená voda

voda

   
ReplyQuote
(@smotek7)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1896
 

@kraliczech ked si porsimta kupoval ten zvlhcovac?
Pozeral som na amazon.com napriklad  Generalaire 900H alebo 1000. Len postovne je asi tolko co zvlhcovac.
Original to vyuziva baypass, prerobil si to na prietokovy system ?
Ako casto menis tu vlozku ? Mas nejaku alternativu alebo beres tiez z USA
Dik za info 


   
ReplyQuote
kraliczech
(@kraliczech)
Eminent Member
Joined: 6 years ago
Posts: 24
Topic starter  

@smotek7

Ahoj,

kupoval jsem Aprilaire 700A, ale pokud to člověk chce řídit loxounem, tak by měla stačit Aprilaire 700M... áčko má navíc venkovní teplotní čidlo a možnost auto režimu vlhkost/venkovní teplota. Kupoval jsem na eBay, na USA adresu, přes "planet express" kde to přebalili a poslali levněji. Přišlo to v sadě s řídící jednotkou a elektroventilem, dokupoval jsem měnič napětí na 120V, řídící jednotku nepoužívám, spínám to Loxem. Případně se dá za levno pořídit Honeywell H6062A1000 HumidiPRO Digital Humidistat, má možnost nastavit větší vlhkost a je daleko hezčí. Jeden jsem pořídil, že ho dám do interieru, ale nakonec jsem to napojil na loxone a šlape to taky. Napojení na vodu jsem vyřešil měděnou chlaďařskou trubičkou s redukcí na evropský rozměr ( Aliexpres ), nebo to amíci řeší sedlovou Plumb Pak PP25502LF Saddle Valve 1/4-Inch Od Lead Free For 3/8-Inch-3/4-Inch

No a vnitřní plástev by se měla měnit jednou za sezonu, kupoval jsem double pack za cca 30USD, anebo prodávají servisní sadu s vnitřním rámečkem a novou trubičkou.. A celé to sedí v plechové krabici, tu mi dělal klempíř.

Zvhlčovač má vrtuli, točí vzduch přes plástev do krabice, celé je to napojené na teplou vodu a odpad. Určitě pomůže předehřev, zkoušel jsem s i bez, nějakou dobu jsem jel na 50%RH, teď mám nastaveno na 40%RH

 


   
ReplyQuote
(@smotek7)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1896
 

Az teraz som si vsimol ze ta Aprilaire to toci v boxe a nema baypass ako Generalaire.
Na 120V som uplne zabudol, dufal som ze tam je nejaky 24V zdroj ktory vymenim.
Riadit to chcem s loxone spolu s rekuperaciu.
Zvazujem ci to kupit alebo kupit len vlozku a cele to ukutit.
Ta tepla voda je nutna? Myslel som ze sa to dava na studenu, a dal by som tam osmoticky filter ako odporucal kobra. 
Teraz som este nasiel totok  to vyzera za rozumnu cenu aj s postovnym.


   
ReplyQuote
kraliczech
(@kraliczech)
Eminent Member
Joined: 6 years ago
Posts: 24
Topic starter  

@smotek7

...tak ono by stačilo koupit jen filtrační vložku s rámečkem a vyrobit bednu. Pak to nechat foukat skrz, bez jakéhokoli větráku... ALE já to chtěl vidět jak to funguje a hlavně to vyzkoušet funkční. U té varianty bez větráku by záleželo asi i na tom, kolik kubíků tam člověk pouští... na mě už moc teorií... A ten měnič napětí byl za celkem nízkou cenu - stál pět stovek na tipa.cz

Měnič napětí BLOW 230V/110V 100W

   
ReplyQuote
(@salinm1)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 108
 

Ahoj, pustil se nekdo jeste do centrlaniho zvlcovani? Pripadne jake mate zkusenosti nedela se na filtru vodni kamen nebo neco podobneho? Dále je potreba tam opravdu poustet teplou vodu? chápu, ze to muze trochu ochladit privodni vzduch, ale otazka je kolik % to udela. Mám velký problem s vlhkosti tj budu muset tez neco takoveho vymyslet, jelikoz kytky ani male zvlhcovace nepomahaji jelikoz mam velky dum a k tomu hodne dreva ve vnitr tj. pokud uz tam vlhost dostanu tak mi to vsechno nasaje drevo.

Dale by men zajimalo, jestli ty filtry maji nejakou stribrnou vrstvu nebo neco podobneho co likviduje pripadne brebery co by se tam mohli teoreticky tvorit zvlast u teple vody.

Dekuji za jakekoliv postrehy a rady..

 

 


   
ReplyQuote
(@smotek7)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1896
 

Ja som sa do toho pustil. Objednal som HE360A s USA. 
Uz prisla takze teraz idem vyrabat box.
Pripojene to bude na vystup rekuperacie.


   
ReplyQuote
dalibor
(@dalibor)
Member
Joined: 5 years ago
Posts: 458
 

a co je to “Mám velký problém s vlhkosti ...” ? Kolik máš % v ložnici a obýváku třeba ??

u mne totiž taky velký dům ( přes 200 m2 ) jedopatrový s galeriemi , podlahovka ( jenom ) , podlahy lepené dřevo , dřevěné schody v místnostech, částečně viditelné trámy  


   
ReplyQuote
(@smotek7)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1896
 

U mna momentalne 26% a byva aj menej, uz nemrzne.


   
ReplyQuote
Page 1 / 6
Share: