X
Forum

Forum

Měření spotřeby ele...
 
Notifications
Clear all

Měření spotřeby elektřiny pomocí Loxone nebo Arduina

350 Posts
45 Users
19 Likes
93.8 K Views
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

Ty tam nechám. V případě že FVE nebude stíhat a bude přicucávat energii z veřejné sítě, nebo jí budu muset přepnout do havarijního režimu (v případě poruchy měniče), budou se ty meanwelly ještě hodit. 


   
ReplyQuote
jimyjims
(@jimyjims)
Trusted Member
Joined: 4 years ago
Posts: 97
 

Nepodělil by se někdo prosím se screenem, jak pracujete s daty z elektroměru? Zjistil jsem, že moje logika není úplně správná a chtěl bych to upravit, tak hledám inspiraci. Děkuji!


   
ReplyQuote
Jakub
(@jakub)
Reputable Member
Joined: 5 years ago
Posts: 249
 

@jimyjims Zalezi ceho chces dosahnout. Ja treba data z elektromeru posilam do InfluxDB, ale to asi neni to, co hledas...


   
ReplyQuote
jimyjims
(@jimyjims)
Trusted Member
Joined: 4 years ago
Posts: 97
 

tam určitě budu směřovat, protože statistiky loxonu je děs..... teď jsem dal do provozu FVE a chtěl bych porovnávat spotřebu jak v nízkém, tak ve vysokém tarifu, výrobu atd. právě nevím, co všechno pro ten influx musím v configu spojit, abych pak v grafaně dostal co chci...... zatím jsem překopal starý notebook na synology a teď budu muset přijít jak do toho naisntaluju ten influx atd.


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Pokial mas stroj s dockerom, tak som si spravil toto. A nepotrebujes ziadne synology, staci obyc linux, naco si komplikovat zivot.

Pripadne ak chces len selektivne par statistik, staci ti influx+grafana a do influxu to strielat ako ciste udp pakety (je to tu popisane niekte na fore).


   
ReplyQuote
Jakub
(@jakub)
Reputable Member
Joined: 5 years ago
Posts: 249
 

Ja mam InfluxDB na RPi4 s SSD, jak pise msk, docker je asi nejlepsi (+portainer), takze dej na notebook linux a mas z nej home lab.

Az bude behat InfluxDB + Grafana, tak tady v jedne diskuzi je skvely navod, jak posilat data z Loxone primo do InfluxDB 1.8 pres UDP/HTTP.


   
ReplyQuote
jimyjims
(@jimyjims)
Trusted Member
Joined: 4 years ago
Posts: 97
 

díky za reakci! Já právě překopal starý book na NAS, protože nemám RI4 a myslel jsem, že to je nejlepší volba a budu to používat doma ještě pro ukládání souborů atd. Včera jsem to koumal a i na synology jde nainstalovat docker. Má ten Linux výhodu? nejsem v tom zatím vůbec zorientovanej a hledám cestu.....

V budoucnu chci ještě instalovat meteostanici Eurochron EFWS 2900 a  určitě nechci kupovat RI4.....

 


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Neviem aky ma zmysel prevadzkovat distribuciu urcenu pre NASy na notebooku, ale ak ten notebook chces skutocne pouzivat ako NAS, tak preco nie. Synology ma docker a s nim sa (asi) instaluje aj docker-compose, takze je jedno ktoru cestu zvolis. Ale pokial chces len par statistik a pouzijes ten UDP logger, tak nepotrebujes compose, staci ti docker a v nom influx a grafana. Pokial chces logovat do grafany vsetko, potom je lepsie pouzit ten moj docker-compose suite, kde je vyhoda, ze je vsetko pripravene. Staci par konfiguracnych hodnot a dedikovany user v loxone (vid. readme na githube).


   
ReplyQuote
(@killeriq)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 816
 

ako NAS OS skus "unraid" nic lepsie som neobjavil a mozes to pustit na HW akom len chces.

Tam mam dockery na jednotlive komponenty a aj LoxBerry VM

Z arduina zberam cez pulzny elektromer data do InfluxDB->Grafana , ale z nejakeho dovodu tie hodnoty (Vykon1,2) skacu, neprisiel som nato preco.

Vidiet to v grafe a mam to este zapojene na Loxone Zasuvke ako kontrola

 

image

   
ReplyQuote
Jakub
(@jakub)
Reputable Member
Joined: 5 years ago
Posts: 249
 

@killeriq Kdyz vidim tenhle graf, tak si libu ruce za to, ze jsem objednal elektromery s Modbusem 🙂


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

@killeriq Ja mam pulzak na tepelnom cerpadle a taketo skoky nevidim. Ake mas parametre I a T?


   
ReplyQuote
jimyjims
(@jimyjims)
Trusted Member
Joined: 4 years ago
Posts: 97
 

Jak prosim realne z modbus elektromeru snimate data, aby nebyly zkresleny. Kdyz bych chtel prubeh spotreby podle casu, tak se modbus zepta kazdych 5 s, coz ve vysledku/souctu urcite bude orientacne spravne, ale ne presne. Druha varianta je snimat po dni stav elektromeru, ale chtel bych videt nizkej a vysokej tarif…. Mel jsem to necelej rok, kdy jsem scital aktualni spotrebu na jednotlivych fazich, jenze jak jsem psal vyse, to je nepresne. Diky za nasmerovani 


   
ReplyQuote
Jakub
(@jakub)
Reputable Member
Joined: 5 years ago
Posts: 249
 

@jimyjims Pokud pozadujes lepsi presnost, tak jsou vicetarifove elektromery (napr. tento nebo tento). Me to staci orientacne.


   
ReplyQuote
jimyjims
(@jimyjims)
Trusted Member
Joined: 4 years ago
Posts: 97
 

@jakub mám tenhle, tak umí dvoutarif https://www.enika.cz/em340din-av23x-s1x_z24767/ chyba bude v nastavení, musim vyresit i monitoring pretoku. 


   
ReplyQuote
acter
(@acter)
Reputable Member
Joined: 5 years ago
Posts: 256
 

@jimyjims - jen upozornim. Mam taky par techto a az diskuze s prodavajicim z Eniky potvrdila totalni blbost, ale je to bohuzel tak. Prepinani T1/T2 nejde po Modbusu, ale musi se vydratovat HW na elektromer.


   
jimyjims and MartinB reacted
ReplyQuote
Page 21 / 24
Share: