Forum

Forum

Měření spotřeby ele...
 
Notifications
Clear all

Měření spotřeby elektřiny pomocí Loxone nebo Arduina

350 Posts
45 Users
19 Likes
92.2 K Views
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

Zdravím všechny. Asi to sem nepatří ale nemáte někdo manual pro elektroměr DDM18SD ?

Potřebuji změnit adresy a nějak nemůžu nikde najít nastavení. 


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3059
Topic starter  

@kostalkarel jasne. ja tvoji frustraci opravdu chapu. Kupoval sem loxone jako otevreny system, kdy se podporovali ruzni bastliri a byli radi, kdyz lide ruzne hackovali jejich system.

A nez sem se nastehoval, tak stihli zrusit fora, uplne otocit a stal se z nich takovy maly zeleny apple. 

Takze ver mi, chapu tu. Jde o to, ze tady se snazime si pomahat a tim, ze si tu frustraci budeme vylevat jeden na druheho si moc nepomuzem.

S elektromerama obecne je probelm. Quido je na Miniserveru v1 nestiha vubec, nevim jak sou na tom orig extension v MS1. MS2 uz je vykonove zase silny dost, takze tam uz zase lze pouzit treba Quido, a mas 100 vstupu za uplne jine penize (cca 10% ceny loxone)


   
ReplyQuote
(@smotek7)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1886
 

@kobra23 @kostalkarel
nevidim v tom problem mat to na MS, teda ak tam neda 10 elektromerov na kurenie.
Problem je anemometer , ten musi ist na extension.
Ale ma tam DI ext. cize lepsie to dat tam, ak ich bude viacej.


   
ReplyQuote
(@vencaol)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 46
 

@kostalkarel

Já mám elektroměr zapojený do analogového vstupu MS1 a funguje. Nejspíše i dobře, podle hodnot. Ale je fakt, že mám zapojený jenom jeden, víc jsme jich nezkoušel ani neměl potřebu. Spotřeby topení "odhaduji" tak, že generátor impulsů AND výstup z bloku topení do Tr bloku měření spotřeby.


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

Přátelé,

pár foteček elektroměru Eastron 630D po 4 letech. 

Vypadly všechny jističe v řadě včetně toho u elektroměru.

eastron 003
eastron 002
eastron 001

   
ReplyQuote
acter
(@acter)
Reputable Member
Joined: 5 years ago
Posts: 256
 

@koldavideo - ve vsi ucte k Tvoji odbornosti a zapalenosti...ale ta nezaizolovana šína na jistici - 100x nic a po 101. zakusis puldenni brneni ruky 😉

 

A jeste jedna vec: Nechci vyvolat flame nebo byt za pitomu...ale mate baraky za miliony, elektroniku a rizeni za desitky - spis stovky tisic korun a cpete si tam ty nejlevnejsi cinsky sunty, ktery nepodlehaji zadnym zkouskam, certifikacim, apod... Osobne mi to za ten risk nestoji, abych riskoval vyhoreni kvuli usetrenym par tisicum za elektromery ci jine hracky.

Netvrdim, ze italske elektromery, co budu nasazovat ja, musi byt bez chyby. Ale preci jenom jsou vyrabene v EU a podlehaji normam ve vsech zemich EU skoro shodnym...a ta sance je jiste mensi.

This post was modified 4 years ago by acter

   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

Ta lišta tam už není. Je to rozvaděč v zahradním domku, který je celý zakrytovaný. Takto to vypadalo ještě nedávno (bez dvířek) 🙂

rozvadec zahradni

Momentálně je tam už modbus elektroměr ABB. Ten Eastron SD630 jsem kupoval v českém eshopu v době, kdy ještě tato diskuse ani nebyla. Prostě jsem potřeboval levnější 3F elektroměr pro měření spotřeby na zahradě. V hlavním rozvaděči mám Eniku a pro podružné měření používám proudové transf. s rozhraním RS485.    


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2193
 

Přehlednul jsem nějakou diskuzi, kde by si se pochlubil, že už máš FVE?


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

🙂 neprehlednul. Stále na ní pracuji.


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2193
 

Aha, tak to jsme dva 🙂


   
ReplyQuote
(@kostalkarel)
Estimable Member
Joined: 4 years ago
Posts: 140
 

 Pánové, musím se omluvit jsem prostě debil. Měl jsem zapojený vstupy na elektroměry z GND, tudíž mi na DI minserveru šli bezpotenciálové impulzy a světe div se, tak to čítač nevzal. po přehození na +24V počítá jak divej.

 Když vím, že to funguje se po dovolené můžu pustit na logiku počítání ceny s impulzem nízkého tarifu (ten mi indikuje sepnutí relátka HDO, kde mám 3 přepínací kontakty a na jednom přivedeno 12VDC)


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

Když jsme u té FVE - měl bych jeden dotaz. Mám ještě jeden volný ABB elektroměr s modbus komunikací. FVE je jednofázová a má tři výstupy, které potřebuji měřit. Napadlo mě použít tento 3-fázový elektroměr jako 3 jednofázové. Bude to fungovat?

V rozvaděči totiž mám jeden modbus extension pro vstupní elektroměr a bazén, který ale umí pouze 19200bd. Samozřejmě elektroměry co jsem dal do elektrárny (DDM18SD) umí rychlost max 9600bd. Takže buď další ext. nebo použít impulsní výstupy nebo právě tento volný 3-fázový elektroměr ABB. 


   
ReplyQuote
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1500
 

Podle mě fungovat bude, pokud bude společný N vodič pro všechny 3 výstupy.

Co budeš všechno měřit?


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

Na výstupu FVE mám dva výstupy - OUT1 a OUT2 plus přebytky, nazvěme to třeba OUT3. Takže 3 výstupy. Vstup do FVE už vyřešený mám - resp. jeho měření. V podstatě chci měřit reálnou spotřebovanou energii z elektrárny a od ní odečíst dodanou. Takže bubu přesně vědět kolik kW jsem "ušetřil". Protože loxplan určitě "nabobtná" rozhodl jsem se přejít na MS ver. 2.

Takže jsem musel zrušit ovládání vrat pomocí KNX (protože se mi nechce dokupovat KNX ext.) a dalších několik kroků. Při té příležitosti samozřejmě vyměním relé ovládání uzávěru vody za bistabilní atd... 

FVE mám ve zkušebním provozu, což znamná že postupně připojuji spotřebiče a ovládání. Zatím mi jede na FVE podružný rozvaděč v zahradě a s ním i celá spotřeba zahrady (1,2MW za rok) a také jsem připojil Datový rozvaděč (Loxone, router, switche, alarm, satelitní server, NAS, Loxone audio, orientační osvětlení). Datový rozvaděč spolkne cca 1,2MW zarok. Vedlejší výhoda FVE je zálohované napájení. 


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2193
 

Už máš vyhozené ty MW zdroje s funkcí UPS? Nebo je tam necháš dožít?


   
ReplyQuote
Page 20 / 24
Share: