X
Forum

Forum

Měření spotřeby ele...
 
Notifications
Clear all

Měření spotřeby elektřiny pomocí Loxone nebo Arduina

350 Posts
45 Users
19 Likes
94 K Views
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

Ano je tam vstup (1) a výstup (3) pro L, jeden vstup s pro N (4). Pak So+ (21) a So- (20) pro 24V. Impulsy přivádím na vstup Loxone (zatím mám ještě nějakou rezervu). Z boku je nalepené schéma. jedniné co mi chybí je místo v rozvaděči, takže musím tak různě improvizovat. Tato varianta je 1000ipm/kWh


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3065
Topic starter  

tak to je supr. objednal sem na test jeden kus. diky


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

Není zač, od toho jsi to diskusní fórum dělal. 

Jen by mě zajímalo jak jsi na tom s digitálními vstupy? Je ten vstup pro tyto účely dostatečný? Na aliexpressu se prodává fůra elektroměrů a některé mají výstup třeba 2500 impulsů na 1kW. 

Asi by to chtělo nějak teoreticky spočítat jakou frekvenci je ten vstup schopen zaznamenat. Až mi dojdou vstupy od loxone, tak to budu  muset taky nějak pořešit 🙂 


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3065
Topic starter  

No ja mam na digitalni vstupy toho Quida(Papoucha) a ten muj SW, takze ja mam jeste tusim 70 volnych vstupu ;-). A ty dokazi detekovat podle me v radu ms, takze myslim, ze i 2500 impulzu by nebyl problem.

Jestli je to 2500/1kw a maximalni odber mas treba 5kw/h, tak je to 3.5 impulzu za sekundu. a to imho zvladne.

V soucasnosti merim z elektromeru 800 pulzu za 1kw.

 


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

Aha, tak to asi ano. Navíc pokud zde dojde ke ztrátě nějakého impulsu, tak se až tak moc nestane. Já mám varianty 400, 800, 2000 a 2500 imp.


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3065
Topic starter  

ono tech 800 impulzu na cely dum je ok. Ale kdyz nad tim tak premyslim, tak na jednu vetev to bude chtit co nejvic, jelikoz je tam ten odber setinovy/desetinovy oproti celemu domu a uz by tech 800 mohlo byt malo. 

Mas nekde link i na tu 2500 impulzni variantu,ze bych to nemusel hledat?


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

Pokusím se to dohledat. Je to jednofázový s výstupem na rs485. Ten hlavní elektroměr mám také s výstupem na rs485, hlavně z důvodu že nemusím spoustu veličin řešit. Měří a posílá to každou fázi zvlášť.


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

... aha tak jsem se asi sekl. I ten modbusový má jen 2000imp/kWh https://www.aliexpress.com/item/DRS-205C-Single-phase-DIN-rail-energy-meter-with-Modubs-protocol/2030211503.html?spm=2114.13010608.0.0.a80AvE  


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780

   
ReplyQuote
(@karel-zak)
Active Member
Joined: 7 years ago
Posts: 19
 

Ještě si dejte bacha u modbusových na rychlost, jednofázové vetšinou končí na přenosové rychlosti 9600. Jinak  mám doma tyto a běhaj rok v pohodě, ale nemám je zapojený na modbus protože moje rekuperace běhá na přenosové rychlosti 19200 ( a nejde zvolit jiná rychlost). https://www.aliexpress.com/item/SDM120-Modbus-RS485-Single-Phase-DIN-Rail-Energy-Meter-with-Pulse-Output-Digital-LCD-Energy-Meter/32443118361.html?spm=2114.13010608.0.0.QSSiJW


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3065
Topic starter  

Diky za vsechny linky. Ja osobne pujdu do toho impulzoveho. Vstupy na Papouchovi mam, takze proc to resit modbusem/rs485, kdyz to pujde odecitat jen impulzem.


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

No já právě mám RS485 extension, protože když jsem dělal objednávku v Loxone, tak vzhledem ke slevě a možnosti nákupu bez DPH jsem koupil i tento extension. Mohl by mi někdo poradit - nakopnout ? Mám elektroměr viz příloha. Jak by tedy měl vypadat RS485 senzor? Je nějaký podstatný rozdíl mezi RS485 a Modbus?

Zkusil jsem propojit RS485 extension s elektroměrem, a spustil okno monitoru a nic tam není.


   
ReplyQuote
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1504
 
Posted by: koldavideo

 

 Je nějaký podstatný rozdíl mezi RS485 a Modbus?

   

Tohle by mě taky strašně zajímalo 🙂


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3065
Topic starter  

Z toho co jsem pochopil (ale nemam to nijak vyzkousene), tak RS485 je klasicky seriovy port, pres ktery muzete posilat data jak chcete (vcetne treba komunikace s Quidem pomoci RS, kdy se pak musi napsat vlastni Spinel protokol a cele to provozovat stejne, jako je udelany ethernet Quido). 

A modbus je protokolova nadstavba, ktera prave rika, jak si zarizeni povidaji. Modbus pak muze bezet bud pres ethernet, nebo pres RS485.

Ja osobne provozuju Modbus over Ethernet treba u tepelneho cerpadla, nebo jde i pro Quida. Ale jeho problem je v pomalosti. Ale treba na vycitani stavu elektromeru by to melo stacit.

 


   
ReplyQuote
(@karel-zak)
Active Member
Joined: 7 years ago
Posts: 19
 

Extension Modbus od Loxone používá fyzickou vrstvu  RS485, ale protokol použivá Modbus RTU( značně osekaný). Já ho používám na komunikaci s rekuperaci Nilan a s relé od Papoucha Quido( načítání stavů je omezeno na 1 x za 5 vteřin od 11/2016 kvůli tomu aby nebrzdil Loxone). Jinak extension RS485 by měl být normální  seriový port RS485 s otevřenou možností komunikace . Jelikož ho nemám tak nedokážu potvrdit.


   
ReplyQuote
Page 2 / 24
Share: