X
Forum

Forum

Měření spotřeby ele...
 
Notifications
Clear all

Měření spotřeby elektřiny pomocí Loxone nebo Arduina

350 Posts
45 Users
19 Likes
95.1 K Views
Dáda
(@vary)
...
Joined: 7 years ago
Posts: 730
 

Oficiálně aby nebrzdil, neoficiálně aby si bastliri nekupovali pouze miniserver a ostatní aliexpres. Rozjel se stim bussines, plno firem to takto dělali. 


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

Tak jsem to rozběhl. Vždycky když něčemu nerozumím, mám z toho hrozný pocit a když se mi to podaří rozchodit, dvojnásobnou radost 🙂

Tak teď najít čas, rozhodit celou jednu řadu v rozvaděči a připojit nový elektroměr pro celý dům. No a hlavně docela nový poznatek - Musím předělat ovládání bojleru, místo jednoho relé musím zapojit dvě sériově z důvodu větší bezpečnosti (slepení kontaktů relé) a samozřejmě jejich monitoring - což znamená další dig. vstup.

Asi se budu muset připravit na papoucha 🙂

 

Screenshot-2017-01-04-13.07.28.png

   
ReplyQuote
Dáda
(@vary)
...
Joined: 7 years ago
Posts: 730
 

pekne 🙂 ja bojler vubec neresim, at si zije svým životem


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3074
Topic starter  

@koldavideo - parada ;-). Ja uz mam objednany ten impulzni, tak sem na nej taky zvedav.

Papouch je pripraven uz na vse 😉


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

V pátek se s Tebou domluvím, hlavně bych rád probral toho rooobota 🙂

Pořád nevím jak na to. Dojedu domů z práce sednu k PC a slyším, že si už zase hraju 🙁 

Nejhorší je, že když restartuju miniserver Loxone, tak zhasnou některá světla a hned žena ví co dělám 🙁


   
KaZaN reacted
ReplyQuote
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1506
 
Posted by: koldavideo

 

Musím předělat ovládání bojleru, místo jednoho relé musím zapojit dvě sériově z důvodu větší bezpečnosti (slepení kontaktů relé) a samozřejmě jejich monitoring - což znamená další dig. vstup.

Tohle jsem u táty vyřešil pomocí třífázového SSR relé z číny. Přidal jsem mu hliníkový chladič. Spirála je celkově 2kW a když je sepnuto, tak relé mírně hřeje. Bral jsem přesně toto.

Spínám ho měničem od FVE kde je nastaveno při jakém výkonu se má sepnout 🙂


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3074
Topic starter  

@koldavideo rozhodne proberem. Na to blikani musis nastavit remanenci vsude, pak to nepozna ;-)). Taky sem to tak udelal. A kdyz ji zrovna nejde zmacknout tlacitko, musis zatloukat, zatloukat zatlkoukat. Ze to spatne zmackla, ze spatny tlacitko, nebo neco jinyho 😉

Jinak ta roomba je fakt snadna, takze jde jen zjistit co mas doma k dispozici a nejak to pujde.

 


   
KaZaN reacted
ReplyQuote
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1506
 

Taky jsem uvažoval jen nad pulsními elektroměry, ale je pěkný že z těch RS485 jde vyčíst i proud, napětí a kmitočet, jako hračičkovi se mi to tuze líbí 🙂 Na druhou stranu RS485 stojí nějakej peníz 🙁 a kupoval bych ho nejspíš jen pro elektroměry...  


   
ReplyQuote
(@honza)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 103
 

Zdravím,

tak nevím jestli sem to už někdo nepsal, ale zde zasílám jeden zajímavý odkaz.

Implementace vychází již jednou zmiňovaného OpenEnergyMonitoru.

 

http://tnweb.tode.cz/sledovani-spotreby-elektriny-domu-emontx/


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3074
Topic starter  

@honza: Celkove zajimavy web. diky za tip


   
ReplyQuote
Maros
(@maros)
Eminent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 39
 

@koldavideo - prosim ta ako sa ti podarilo rozchodit ten elektromer cez RS485 Extension. A aky 3-fazovy typ mas pouzity? Pripadne poprosim o linku.
Ja som sice este len na zaciatku stavby ale postupne by som uz chcel nakupit jednotlive elektronicke sucasti.

Inak neviem ci ste si vsimli, ze LOXONE presunul vecsinu dokumentacie sem
https://www.loxone.com/cscz/kb/

Vecsina liniek na ich stranke na detaly momentalne nefunguje....


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

Takže rozchodil jsem to přes modbus extension a elektroměr je tento :

https://www.aliexpress.com/item/SDM220-Modbus-Single-Phase-Din-Rail-Energy-Meter-Bi-directional-Multi-Function-CE-80A-RS485/2044194398.html?spm=2114.13010608.0.0.fYVOir

Je to jednofázový a používám ho pro měření spotřeby v datové skříni.

Jen pro úplnost, spotřeba datové skříně při vypnutém domě je 80-100W, podle toho zda běží NAS.

Ten třífázový elektromě zatím nemám zapojený. Potřebuji vypnout alespoň na půl dne elektřinu a to te´d bohužel není možné. Snad Příští týden, když budu o víkendu sám doma. No uvidíme.


   
ReplyQuote
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1506
 

@koldavideo

jakou ten elektroměr používá rychlost pro Modbus?

Jde mi o to zda to půjde použít v případě, že budu mít Nilan rekuperaci a jak tu někdo zmiňoval ta jede na 19200.


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

Rychlost je 9600. U toho Nilanu už nevím co od nich bereš, ale po zkušenostech pokud bereš pasivní rekup. tak bych ji vzal bez elektroniky a vše by nechal na loxone. Mám to taky tak udělané - navíc celá jednotka bude levnější.


   
ReplyQuote
(@karel-zak)
Active Member
Joined: 7 years ago
Posts: 19
 

Mám aktivní rekuperaci nilan VPL15K a když jsem se ptal kolik by stála bez elektroniky tak by byla o 9900 CZK bez daně levnější. Ale byly ještě další trouble.Níže je kus emailové komunikace s Nilanem.( kupoval jsem ji v akci -20 tis.)

Dodání bez regulace má tyto další úskalí:
1) V případě demontáže naší regulace je zapotřebí naprogramovat ovládání. Přesto by to jednotku a její ovládání degradovalo, nebyl by možný přístup do servisního menu, s hlavní deskou by byly demontovány čidla.
2)  Z jednotky demontujeme regulaci (hlavní desku) a museli bychom jednotku prodat jako na náhradní díly, tedy jako klasické zboží s 21% DPH. To by mělo také důsledek na záruční dobu.
3) Ve slevové akci jsou jen komplet zařízení, tedy i s regulací.

Celkově si myslím, že ta moje  by to šla předělat na loxone, ale bylo by potřeba 4 teplotní čidla-vyhodnocování stavů, 4 relé na ventily, kompresot atd, 1 vlhkostní čidlo na zvýšený odtah, 2 výstupy 0-10v na řízení otáček motorů. A pak spoustu času na vyladění funkčnosti .


   
ReplyQuote
Page 3 / 24
Share: