Forum

Forum

Měření spotřeby ele...
 
Notifications
Clear all

Měření spotřeby elektřiny pomocí Loxone nebo Arduina

350 Posts
45 Users
19 Likes
93.6 K Views
MartinB
(@martinb)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 132
 

To jsem si tež myslel ale podle schneidera je to ještě jinak pac tam mají na výběr protokol modbus a M-BUS viz http://www.schneider-electric.com/en/product-range/61273-acti-9-iem3000
A ten elektroměr má právě M-BUS tak sem z toho na rozpacích.


   
ReplyQuote
radek
(@radek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 895
 

Mbus je jednodussi protokol nez modbus a komunikuje zmenou nepaeti (resp. proudu).

K pripojeni potrebujes nejprve Mbus master (nejcasteji s RS232 popr. ethernet vystupem) a ten potom musis do Loxone. Netusim jak to Loxone ma podporovany ...

S Modbusem to nema nic spolecneho.


   
ReplyQuote
MartinB
(@martinb)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 132
 

Dobře děkuji za osvětu 🙂


   
ReplyQuote
(@petr86)
Eminent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 26
 

Minulý týden mi dorazil pzem-004t - modulek (kolem 10$ např na na Ali) k měření proudu/napětí/výkonu/celkového výkonu se sériovou komunikací, tak přináším pár postřehů:

- modulek měří proud přiloženým trafíčkem

- i když je seriák oddělený optrony, nezdají se mi úplně ty izolační vzdálenosti na desce. I proto jsem připojení seríaku dál vyřešil přes ESP8266 (kdyby odešel - za pár babek) a data posílám do db přes wifinu a MQTT.

- modulek krásně pasuje do 2modulové krabičky na DIN lištu (ještě tam mám neodstraněný vodiče seriáku ven před dokončením) a schová se do něj i zdroj (HLK-PM01 - zalitý zdroj 220v->5V) a ESP8266 (Wemos mini).

IMG 20170915 110514

   
ReplyQuote
(@smotek7)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1896
 

Mate niekto aktualne dobry typ na 3F modbus elektromer?
Zatial najlacnejsi som nasiel
https://www.enika.cz/et340din-av23x-s1x-65a-rs485-opt-nd_z32043/?search=et340
je bez displeja


   
ReplyQuote
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1503
 

1700,- s displejem 🙂

https://goo.gl/Ckuv4L


   
ReplyQuote
(@smotek7)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1896
 

@Pavel dik. Tento som nasiel len som si nebol isty kvalitou. Preto som hladal nieco kupene tu.  Ale teraz pozeram ze sa ta znacka predava aj tu.


   
ReplyQuote
(@zmata)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 115
 

Eastron SDM používám jednofázové i třífázové už skoro rok a zatím spokojenost. Jednofázový nemá display, takže se musí předem nastavit. Před nastavením je třeba přepnout do modu nastavení pomocí tlačítka, a pak tam teprve poslat přes modbus nastavení. Třífázový jde nastavovat přes display, resp. tlačítka vedle displaye. ještě pozor, abys koupil modbus verzi. Prodávají se verze bez modbus, které vypadají stejně. V popisu je ale vždy uvedeno.

Jednofázový se dá sehnat pod značkou Deson SDM120 za 22$, což je o 2$ levnější než Eastron. Ve skutečnosti jsou úplně shodné. 3F má zase o 2$ levnější Eastron. Asi se kluci čínský dohodli 😉


   
ReplyQuote
radek
(@radek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 895
 

@zmata - a ses s tema elektroměrama Deson SDM120 spokojenej? Myslis ze to mri trochu presne?

Komunikace pres modbus OK?

 

Díky!


   
ReplyQuote
(@zmata)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 115
 

Elektroměry měří. Jejich konfigurace je podporováná loxonem, tak doufám, že ano. Modbus OK. Respektive bavíme se o Eastron / Deson. Mám SDM120 od Eastron i Deson. Rozdíl není a měří stejně.


   
ReplyQuote
(@pavka28)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 309
 

Jde u SDM120 vypnout podsvícení displeje?

U SDM 630 po čase zhasne


   
ReplyQuote
 Beny
(@beny)
Active Member
Joined: 5 years ago
Posts: 8
 

Ahoj všichni,

 

řeším nějaký kvalitní zápis spotřeby energie domácnosti na 3f systému. Hodlám stavět na jaře FVE a chci si prověřit denní spotřebu rozloženou v čase.

Přemýšlel jsem o použití Arduina a 3 ks jednofázových S0 elektroměrů. Bohužel s Arduinem nemám zatím zkušenost.

Náhodou jsem našel toto forum, kde řešíte použití Modbusu na elektroměrech. To by snad také šlo přes Arduino, ale to programování ...

U Loxone tohle asi odpadá že? Stačí Server+Modbus Extension+eletroměr a jedu?

Grafy spotřeby bych rád viděl na externím webserveru, je množný nějaký upload grafů z web serveru Loxone?

Díky

 


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3062
Topic starter  

@beny: Vitej na foru. Jako prvni doporucuji projit starsi vlakna. Vse na co se ptas je jiz zodpovezeno (at uz formy mereni na arduinu, to jak to udelat, jak dostat grafy z Loxone do Grafany, atd.). Projdi zde forum a pak wifi  https://www.vodnici.net/wiki/

Kdo hleda, najde 😉


   
ReplyQuote
(@killeriq)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 816
 

Beny/L : kde by som nasiel ako rozbehat ten elektromer na Arduino ? hladam vselikade ani  https://www.vodnici.net/2017/02/elektromerovy-raj/ tiez nic. Ak je to tu niekde hotove fajn ak nic, asi to budem muset niekde vyskumat a upravit 🙂 dik


   
ReplyQuote
MartinB
(@martinb)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 132
 
Posted by: koldavideo
DSC00948

Tak jsem si koupil Modbusový elektroměr ENIKA EM340 a zatím jsem z něj opravdu nadšený. V podstatě to bude nejen elektroměr ale i detekce výpadku proudu, sledu fází, zatížení jednotlivých fází celého domu atd...

Co mě překvapilo je zjištění jak jsme na tom se spotřebou celého domu. Tak třeba topení je od začátku sezony cca 1MW ale celková spotřeba od posledního odpočtu je cca 4,7MW. Takže to co jsem si myslel - že největší spotřeba bude za topení byl omyl. Docela velkou spotřebu má např. vinotéka 🙁

Pomocí bloku vzorec a virtuální status jsem si ve vizualizaci vytvořil aktuální účet za elektřinu.

Screenshot 2017 03 06 17.47.53

http://www.mojezubarka.cz/rd/tzb/elektroinstalace/elektroinstalace-loxone/148-6-3-2017-mereni-spotreby-elektricke-energie

 

Ahoj měl bych prosbu potřebuju nakopnout mám ten samí elektroměr, ale nedaří se mi z něj nic vyčísta nevím zda to není i špatným modbus extention či to nastavuju blbě.

Screenshot 2019 01 16 21.50.57
Screenshot 2019 01 16 21.50.03

Den tu prohazuju nastavení a komunikaci na elektromeru rychlost 19200 parita žádná, stop bit 1, též to mám nastaveno na modbus extention timing Auto, dle tabulky tam mám pro senzor Hz nastaveno adresu 33 viz screenshot prohazuji různé příkazy a datový typ ale bez uspěchu to samé na L1-N měl bych vyčíst 236v pač ho mám zatím pouze na jedné fazi ale bez uspěchu. Předem děkuju za každou radu..      

 


   
ReplyQuote
Page 17 / 24
Share: