Forum

Forum

Měření množství vod...
 
Notifications
Clear all

Měření množství vody v retenční nádrži

407 Posts
65 Users
15 Likes
87.7 K Views
(@killeriq)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 810
 

Ahoj,

Dnes dorazilo cidlo...

1.Ohladom zapojenia ma to 3 kable 0-10V ma 2 vstupy...kde ide ten 3 kabel?

https://www.aliexpress.com/item/33003863661.html

2. Modul v loxone config (neviem ktory vybrat - Analogova pamat a Meranie spotreby?)

Dat senzor do nadrze na zem zapisat hodnotu = 100% a vybrat z vody 0%?

IMG 20201216 151024
IMG 20201216 151031

 

Dik


   
ReplyQuote
(@_petr_)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 483
 

@killeriq dva dráty má 4-20mA, předpokládám, že jsi koupil 0-10V, tak dva jsou napájení a třetí je výstup.


   
ReplyQuote
(@killeriq)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 810
 
Posted by: @_petr_

@killeriq dva dráty má 4-20mA, předpokládám, že jsi koupil 0-10V, tak dva jsou napájení a třetí je výstup.

jj 0-10V som kupil...ale jaky vystup? Analog 0-10V na loxone miniserver ma jeden konektor - a dalsi + , ten treti bude robit co?

Predpokladal som ze mimo vody bude 0V a na dne 10V a to na meranie staci...ci?

image

 


   
ReplyQuote
(@_petr_)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 483
 

@killeriq jak ten třetí??? + a mínus, pravděpodobně červený a černý, zapojíš na napájení (zdroj) výstup 0-10 V zapojíš na analogový vstup.

 

... jo a pokud bys měl samostatný zdroj pro čidlo, tak propojíš země (mínus) zdroje čidla a loxone.


   
ReplyQuote
(@killeriq)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 810
 
Posted by: @_petr_

@killeriq jak ten třetí??? + a mínus, pravděpodobně červený a černý, zapojíš na napájení (zdroj) výstup 0-10 V zapojíš na analogový vstup.

 

... jo a pokud bys měl samostatný zdroj pro čidlo, tak propojíš země (mínus) zdroje čidla a loxone.

ah ok dik, som myslel doteraz ze ten 0-10v zazrak funguje len cez 2 kable 😀

este cez aky modul to merat?


   
ReplyQuote
Jakub
(@jakub)
Reputable Member
Joined: 5 years ago
Posts: 249
 

@killeriq Ono to meri dokonce pres 1 kabel, pouze to potrebuje 3 zily 🙂

Jinak MS ma 0-10V vstupy (oranzove AI), jestli se ptas na tohle.


   
ReplyQuote
(@_petr_)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 483
 

@killeriq přes dva dráty sis představoval něco jako malou elektrárnu?

S měřením tak není co vymýšlet. Žádný blok nepotřebuješ. U analogovévo vstupu nastavíš, že 0 je 0 10 je 2 nebo třeba 200 pro centimetry.  Taky si to můžeš přepočítat na litry ...

obrazek

V zobrazení pak nastavíš jednotky.

Pro větší přesnost by sis měl změřit skutečnou hloubku vody v nádrži, tomu odpovídající napětí na výstupu a z toho spočítat korekce. Třeba změříš 150 cm a 7,4V tak zadáš 7,4 a 1,5 místo 0 - 10.

Píšeš něco o měření spotřeby, ale to jen z výšky hladiny nepoznáš, pokud může současně voda přitékat i odtékat.


   
ReplyQuote
(@killeriq)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 810
 

pohram sa s tym...nieco podobne som riesil na sud ale z ultrazvukom. Spotreba vody za sezonu ma zaujima napr.

tie prevody v oprave chapem, mam tiez tak riesene cm=L u ultrazvuku.

Len este musim kabel dlhy natiahnut k tomu.

 

Dik za vysvetlenie 😉


   
ReplyQuote
(@xmarwin)
New Member
Joined: 3 years ago
Posts: 1
 

Potřebuju udělat měření hladiny v nádrži a inspiroval jsem se v tomto vláknu - bude to skrz tuhle sondu.

Chtěl bych to odečítat přes NodeMCU a posílat si to do automatizace, ale bohužel nejsem dost zběhlý v hardwaru, takže mi chodí dost divné hodnoty. Mám to zapojené takhle (nejsem schopný přidat obrázek, tak bohužel link).

Používá to stepdown měnič 24V -> 5V a konvertor z proudu na napětí.

Je tam na první pohled něco blbě, nebo mám hledat problém v nějaké vadné součástce?

Díky.


   
ReplyQuote
(@smotek7)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1886
 

Na prvy pohlad, preco je ten prevodnik napajany s 5V , ked ma napajanie 7-35V ?
Najskor treba rozchodit ten prevodnik a ci ma na vystupe napatie 0-xV, merat voltmetrom.
Potom pozor na rozsah analogoveho vstupu NodeMCU.


   
ReplyQuote
skybor
(@skybor)
Trusted Member
Joined: 3 years ago
Posts: 74
 

Mám v plánu měřit hladinu vody ve studni a v nádrži na dešťovku. Po té co jsem pročetl tohle vlákno (uff), tak jsem usoudil, že pro mé účely by nejvíc vyhovovaly (asi zde i nejvíce zmiňované) buď ultrazvukové senzory

https://ali.onl/1Yql

anebo senzory na bázi měření hydrostatického tlaku

https://ali.onl/1Yqm

Zajímal by mne názor těch co tyhle čidla již provozují, jaké s něma maji praktické zkušenosti a jaké by volili v těchhle případech:

1) kopaná studna (skruže průměr 1m) - hloubka cca 9m - hladina kolem 5m (většinou 4-6m), ale ještě nezažila pořádné sucho, tak je možné (pravděpodobné) že hladina půjde i níž

2) (před)retenčka na dešťovku - objem 6m3 - hloubka cca 2m - hladina 0,2 - 1,8m

Za názory předem díky 😉 


   
ReplyQuote
(@milan53)
Trusted Member
Joined: 4 years ago
Posts: 64
 

Používám už několik let na 3 místech (studna 12m, nádrž cca 2m a vrt 40m) tyto sondy s výstupem 4 až 20 mA a převedu to odporem na volty a přímo do Loxone. Není to nejlevnější, ale spolehlivé a jednoduché. 

https://www.bdsensors.cz/vyska-hladiny/ponorne-sondy/


   
ReplyQuote
Kops
 Kops
(@kops)
Eminent Member
Joined: 5 years ago
Posts: 19
 

@skybor Používám tlakový senzor už skoro 4 roky v retenční nádrži na dešťovou vodu. Na čidlo jsem v podstatě nesáhnul. Mám verzi s výstupem 0-10V což je snadno připojitelné k Loxone. Pokud by se jednalo o delší kabelovou vzdálenost, tak je možná lepší sáhnout po proudové verzi jak píše @Milan53.

Jinak pokud bych něco příště změnil, tak určitě způsob napojení samotného čidla. V zájmu snadné údržby jsem situoval konektor na připojení čidla přímo do vstupního tubusu nádrže. V tomto vlhkém prostředí se trápí snad jakýkoliv konektor. Je určitě vhodnější protáhnout originální kabel někam bokem mimo vlhké prostření, a teprve tam realizovat nějakou spojku. Pozor na to, v kabelu je i hadička která do čidla přivádí atmosférický tlak.


   
ReplyQuote
(@mikael)
Trusted Member
Joined: 5 years ago
Posts: 58
 

V retenční nádrži mám ten 0-10V senzor z Aliexpresu a v poradku. Do vrtu na pitnou vodu bych ho ale nedal.

 

@milan53 : Který přesně senzor od BD máš v tom vrtu a na kolik to přišlo? Díky


   
ReplyQuote
(@milan53)
Trusted Member
Joined: 4 years ago
Posts: 64
 

U vrtu mám LMP 307 + přípojná krabice KL1. V ostatních připojeních bez KL1. Mám to od vrtu do RD asi 30m a tak jsem raději zvolil proud 4 - 20 mA (pozná se přerušení funkce, I = 0 mA). Cenu už nevím, ale nebylo to levné. Do vrtu jsem nechtěl riskovat něco neověřeného - ve studni to funguje už 7 let bez problémů i když je ukončení orig. kabelu s hadičkou v obyčejné elektrikářské krabici.

Udělej si poptávku na [email protected] a rozmysli si rozsah měření a délku kabelu. Ten se dost špatně zkracuje, cena je závislá na jeho délce a při jeho zkrácení je po záruce. 


   
ReplyQuote
Page 22 / 28
Share: