Forum

Forum

LOXONE restart gene...
 
Notifications
Clear all

LOXONE restart generuje zaslani mqtt payload z nodered

13 Posts
2 Users
0 Likes
940 Views
(@gisbern)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 161
Topic starter  

Ahoj vsem, kdoz zapasi s nodered a loxone. Mam takovy zajimavy problem, treba s tim uz nekdo bojoval. Jak jsem jiz psal, "uspesne" jsem integroval DANALOCK via zigbee. Pri sepnuti dig. vstupu na LOX generuje pres contrib-loxone do nodered spravny payload zamku jako lock nebo unlock. Funguje spolehlive a spravne.

(informativne... signal po baraku rozsiren pres 230v zasuvku blitzwolf)

Narazil jsem ale na blbou vlastnost (zrejme contrib-loxone) , ze pokud restartuju loxone, pri opetnem navazovani spojeni (contrib-loxone s miniserverem) se payload unlock vygeneruje jaxi sam po uspesne navazani komunikace. To same se samozrejme deje pri restartu dockeru nodered, nebo treba jenom pri "restart flows" v nodered...

Proste jak se navazuje znova komunikace s miniservrem, otevrou se dvere 🙂 coz je trochu blby... viz payload vpravo dole na obrazku. 

Teda oni se automaticky generujou oba payloady, jak odemknout tak zamknout, ale protoze ten prvni se generuje odemknout a v milisekunde zamknout hned za nim, provede se jenom ten prvni...

Zadnej jinej zigbee actor aktualne bohuzel nemam, abych vyzkousel, jestli je to jenom u toho zamku nebo se to deje i u jinejch aktoru..

Nejakej napad ?

dan2

jeste log z nodered po connectu... treba to je jenom nejaka blbost, co nevidim...

dan

Diky

 


   
Quote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3059
 

je to pravdepodobne to, o cem sem primo psal na blogu clanek

hledej retain: true v konfiguraci a retain priznak v MQTT topicu.

https://www.vodnici.net/2020/09/zigbee-nodered-a-zigbee2mqtt-podruhe/


   
ReplyQuote
(@gisbern)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 161
Topic starter  

@l ne ne, to jsem si prostudoval. Retainy sem vymazal, zkousel sem je nastavit i na false, a deje se to furt...


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3059
 

aha, tak to bude jeste nejakej jinej poser 😉

jeste mrkni, jestli ten retain nema nastaveny primo ta zigbee-node-red-contrib knihovna. ta u kazdeho prvku ma:

  Send value on start


   
ReplyQuote
(@gisbern)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 161
Topic starter  

@l dik, kde to mam hledat ?? V properties ziggbee2mqtt prvku jsem to nenasel, ale zpusobuje to s nejvetsi pravdepodobnosti ta loxone komponenta, protoze kdyz to jednoduse upravim takto

dan3

tak se nic nespousti. Samovolne payloady se objevi az kdyz propojim komponentu loxone s komponentou zigbee2mqtt... a to i v pripade restartu miniserveru -> ztrata konektivity = automaticky payload...

Jeste me napadlo to vyzkouset postaru, bez te loxone komponenty pres uuid prvku, jak si to popisoval, ale takto to je elegantnejsi ....

 

No, dalsi zjisteni je, ze akce k odemknuti/zamknuti je v loxone vyvolana uplne normalnim tlacitkem s Q vystupem. Kdyz ho aktivuju, ten samy payload se posle 2x rychle za sebou... misto 1x . mozna to spolu souvisi...


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3059
 

ja to tam mam takto:

chrome 2020 12 10 08 53 32

bez te komponenty jen pres uuidy je to strasny opruz.


   
ReplyQuote
(@gisbern)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 161
Topic starter  

@l  Jj, to maji ale jenom zigbee komponenty pro vstupy. Pro aktory na vystup to tam neni.

dana6

A jak rikam, samotny zigbee prvek to nedela, vnuti mu to ten loxone prvek.
vcera sem to resil az do pulnoci, a nahovno. Asi nejakej bug, studoval jsem na githubu parametry toho contrib-u, ale nic sem nenasel. Proste fest oser ( © msk :  ) 

Jeste me napada to nejak vyresit naslednou logikou, protoze restart vyprodukuje dva payloady po 1 vterine, jeden na odemknuti a jeden na zamknuti. Nejak todle vyspecifikovat podminkou a pokud se to stane neudelat nic. Pokud prijde pouze payload na odemknout / zamknout a pak uz nic, pak teprve to poslat na zigbee actor..

Nenapada te neco takhle narychlovku:) ? precijenom s nodered terpve zacinam, ty uz mas neco za sebou...


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3059
 

aha, ja to popravde moc nestudoval, jen sem postoval co vim a co mne napadlo.

to zdvojeni nahovno je, protoze kdyz sem to resil ja, taky sem zvazoval nejakou navazujici logiku a proste to nedas. akorat se tim bud strasne zesloziti projekt a hlavne je v tom hromada dalsich potencianlnich problemu.

jak pises, ja na tom stravil taky mraky hodin, nez sem nasel ten retain, ktery to delal u mne. bohuzel ti neporadim asi nic jineho, nez to dal zkouset, psat na forum tomu pluginu a testovat.

 

Mozna jeste posledni vec, zkontroluj si verzi NodeREDu. To byl taky jeste problem u mne, ze sem to bral z repositare dockeru a oni zmenili repositar. takze sem jel porad na stare 0.x verzi namisto nove 1.x, se kterou pak zacal lepe fungovat prave mqtt plugin.


   
ReplyQuote
(@gisbern)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 161
Topic starter  

Tak jsem ze zoufalstvi napsal na github, bug to neni, je to vlastnost se kterou se musi pocitat. Proste pri resetu se posilaji stavy prvku v loxone configu. U me tlacitko stav 1/0

Pri resetu se posle payload 0 - tedy tlacitko je vypnute. pri aktivaci tlacitka se poslou dva stavy, 1 a hned za nim 0. Poradil tedy to osetrit prvkem RBE, to jsem ale nejak nepobral, mozna by se tim nejak dalo osetrovat to posilani 1ky a okamzite 0 aby ta nula uz neprosla, ale pro praci se zamkem to neni potreba, protoze zamek v akci dalsi prikaz ignoruje.

Ale zafunguje SWITCH , ktery 0 posle do kanalu a v pripade 1ky ji posle teprve do zamku...

Tak asi me to fcera uz po par pivkach v noci nejak nepremejslelo... tak to je...

 


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3059
 

to poslani stavajicich stavu bych chapal, ale proc se v pripade zapleho stavu posle 1 i 0? to je divne ne?

 


   
ReplyQuote
(@gisbern)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 161
Topic starter  

Ja si to vysvetluju tak, ze to je tlacitko, ktere pri zmacknuti vygeneruje dva stavy 1 a po uvolneni nula a oba se poslou...


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3059
 

@gisbern hm, zajimave. Z tohodle pohledu bych cekal, ze posle jen 0 tim padem, resp neposle nic.


   
ReplyQuote
(@gisbern)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 161
Topic starter  

Ja jsem si to prave taky myslel, a proto jsem to nechtel porad pochopit, proc se pri vypnutem stavu porad neco posila...


   
ReplyQuote
Share: