X
Forum

Forum

Loxone, Railduino, ...
 
Notifications
Clear all

Loxone, Railduino, alarm, Nilan a MODBUS

28 Posts
8 Users
1 Likes
7,144 Views
 Pepe
(@pepe)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 91
Topic starter  

Ahoj

Mám taky takový menší projekt, který se blíží snad už ke zdárnému finále ?Na fotce v příloze je ještě než to bylo zakrytovaný a zapojený.

Nyní bych potřeboval ještě jednu věc.

Mám Loxone čidla na 24V (OEM z číny) které fungují super na rozvědcování a přítomnost a paralelně jsem si nainstaloval i 12V čidla Paradox NV5, které jsem chtěl původně zapojit do ústředny Paradox. Nicméně čím víc o tom uvažuji, raději bych to dal na loxone a loxone nechal zálohovat UPSkou. Protože ten Paradox by byl redundantní.

V přízemí mám rozvaděč s Loxone prvky a ve sklepě mám rack do kterého vedou ethernety, kabely od čidel a ještě propojení jedné CAT 7 z racku. 

Objednal jsem si Railduino od Sedtronicu (i kvůli 1Wire vstupu) a chtěl bych to připojit do sklepa do racku na DIN rackovou lištu a do toho zapojit ty PIR čidla od Paradoxu. Půjde to nějak udělat ? Včera jsem to zkoušel měřit a není tam v těch čidlech relé. Musel bych k tomu připojit asi 2x zdroj 12V pro čidla + 24V pro Railduino asi. Musely by mít ty zdroje společnou nulu nebo to je kravina ? Předpokládám, že 12V by se mohlo chovat jako jednička ?

Budu mít dále ve sklepě asi Nilan rekuperaci a tu jsem chtěl aby komunikovala po Modbusu na RS485.

Lze udělat to, abych ten Railduino nechal komunikovat na ethernetu a měl tam ještě Loxone Modbus modul v rozvaděči nebo v racku (ještě nemám koupený) a kabel mezi rackem a rozvaděčem použil buď na připojení Nilanu přes RS485 nebo na prodloužení sběrnice Loxone do racku, nebo musí být Railduino i Nilan připojený na MODBUS sběrnici stejným kabelem ?

Děkuji

Tomáš

IMG_4888.JPG

   
Quote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3067
 

Pres SedTronica udelas vstupy s maximalnim rozlisenim 5sec kvuli omezeni Modbusu. Existuje tu hack na Railduino, ktere ti ethernet povoli (vyrabel ho jeden ze clenu fora) -  https://github.com/dusanmsk/railduino-udp

Ale znamena to nekolik zasahu do modulu a slozitejsi flashovani. Pripadne se vykasli na Railduino a bez do papoucha, ktery je primo ethernetovy.


   
ReplyQuote
 Pepe
(@pepe)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 91
Topic starter  

Jo to vím že je tam takové omezení, mě ale vstupy 5sec nevadí. Nebudu tam mít vypínače nebo něco u čeho bych to potřeboval. U teploty a věcí jako je kotel mě to nevadí. Výstupy jsou ale rychlé stejně ne ?

Co to zapojení ? Jde toto?

1)  Loxone =Ethernet= Railduino

      Loxone =Modbus = Nilan (přes Modbus extension)

 2)  Loxone =Modbus = Railduino =Modbus= Nilan

Nebo by šlo i 

Loxone =Ethernet=Railduino =Modbus=Nilan

?


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Ja by som to nenazyval hackom, je to proste alternativny firmware a naflashovane to mas za 10 sekund. Skor dobre zvaz, ci chces alarm riesit tak, ze medzi cidlom a 'mozgom' budes mat ethernet a arduino. Ja by som do toho nesiel a to napriek tomu, ze si kopu veci budem stavat sam. Ani poistovnu tym moc neohuris 😀

Takisto si spocitaj, ako dlho Ti podrzi UPS-ka loxone + railduino, zdvojnasob si pocet zdrojov (lebo nebudes chciet drzat pri zivote ostatne veci na 24V ked pojdes z UPS), podla mna to bude dost tragicke, takze pri dlhsej dovolenke Ti len niekto zhodi istic a pol dna pocka.

Resume - ser na to. Dedikovany alarm dnes nestoji zas take prachy a vzdy mozes tie cidla zapojit naopak (cidlo->alarm->loxone/railduino/whatever)


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3067
 

Ten "Hack" nebyl ve zlem ;-). Jen to je proste uz obchazeni klasickeho FW. Navic si nekde psal, ze ten flash obnasi to rozebrat ne? Ze to nejde nejak uplne jednoduse. Zkratka uz je to dalsi komplikace, ktera se imho nevyplati


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Ano, treba to rozobrat a mat usb mini kabel. Inak dnes uvazovat o akomkolvek IO module na 485 je nezmysel, toto som po kroku Loxone definitivne zavrhol.

@Pepe - u cidiel alarmu sa potrebujes o zmene stavu dozvediet okamzite. Cidla co mam doma vysielaju pri pohybe kratke signaly (rozpojenie kontaktu), za 5 sekund kludne aj 10 signalov. Ty potrebujes zaprve na to reagovat okamzite (takze zabudni na 485 s 5 sekundovym intervalom) a potrebujes este inteligentne vyhodnotit kadenciu signalov, aby si predisiel false alarmom.

Nie je to neriesitelne, ale je to blbost. Dokonca by som si tipol, ze to vo vysledku bude viac penazi, ako autonomny alarm.


   
ReplyQuote
 Pepe
(@pepe)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 91
Topic starter  

Ahoj
děkuji za příspěvky.
UPSku mám v racku velkou, zálohovat Loxone jsem stejně chtěl. Mě nejvíce vadilo, že ty paradoxy a jablotrony jsou takové ehm z doby ledové, nemá to v sobě ethernet modul atd. Jak třeba odjistím alarm, když do baráku vlezu standardně otiskem prstu zapojeným na Loxone ? Ta komunikace musí nějak fungovat. Našel jsem ještě zařízení od Dahuy:

https://www.asm.cz/detail/368557

Má to ethernet, nemusí se k tomu připojovat žádný další bazmek, uvnitř se dává baterka na zálohování, konfigurace přes webové rozhraní a dá se k tomu připojit externí klávesnice. 

Co si o tom myslíte ? Je tam v příloze na webu návod s instalací a s popiskem. Šlo by to ovládat přes UDP z Loxone ?

https://www.asm.cz/detail/368557

Děkuji


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Co viem tak paradox/jeblotron sa normalne integruju s loxone cez 232/485 a nemal by to byt problem.


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 
Posted by: Pepe

 

Ahoj
děkuji za příspěvky.
UPSku mám v racku velkou, zálohovat Loxone jsem stejně chtěl. Mě nejvíce vadilo, že ty paradoxy a jablotrony jsou takové ehm z doby ledové, nemá to v sobě ethernet modul atd. Jak třeba odjistím alarm, když do baráku vlezu standardně otiskem prstu zapojeným na Loxone ? Ta komunikace musí nějak fungovat. Našel jsem ještě zařízení od Dahuy:

https://www.asm.cz/detail/368557

Má to ethernet, nemusí se k tomu připojovat žádný další bazmek, uvnitř se dává baterka na zálohování, konfigurace přes webové rozhraní a dá se k tomu připojit externí klávesnice. 

Co si o tom myslíte ? Je tam v příloze na webu návod s instalací a s popiskem. Šlo by to ovládat přes UDP z Loxone ?

https://www.asm.cz/detail/368557

Děkuji

   

Z paradoxu do Loxone přes RS232 zcela v pohodě. Vše co se děje v systému paradox - tedy každá událost je vidět na sériové lince. Je jedno jestli je to otisk nebo rozpojené PIR čidlo. Všechna zařízení mají svou identifikaci. Události můšeš řídit jak chceš. Pomocí venkovní klávesnice si můžeš přes Loxone např otevřít vrata, možnosti jsou téměř neomezené. Sytém Paradox funguje podobně jako Loxone má tedy i virtuální vstupy atd... 

jeden rozdíl oproti Loxone ale je : je na světovém trhu už hooodně dlouho a lze ho považovat za spolehlivý. Nechci se ale pouště do diskuse na toto téma. Jen chci říct to, že s integrací do Loxone vůbec není problém.

Zřejmě budu muset udělat příspěvek do sekce DIY 🙂


   
ReplyQuote
 Pepe
(@pepe)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 91
Topic starter  

Ahoj Koldo 🙂

Paradox používáme v práci, byl to tenkrát pokrok oproti konkurenci a je fakt spolehlivý.

No mám v rozvaděči místo na poslední asi jeden modul a ten jsem objednal MODBUS kvůli Nilanu :-/

Dále tam mám z rozvaděče do racku jen jeden kabel a to musím použít na Nilan na RS485/Modbus.

Co tedy dále ?

Paradox by nešel napojit na MODBUS ? (musel by být stejných parametrů jako Nilan) nebo ještě lépe na Ethernet a UDP ?

Node address
Default 30, Address is selectable between 1 and 247
Device type
CTS 602 is a Modbus slave
Baud rate
19.200
Databits
8
Stopbits
1
Parity
Even
Packet size
Max. 255 bytes

   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

Paradox ti přes modbus asi bez vlastního interface nepůjde propojit. Pokud ti vede z rozvaděče do datového UTP kabel, tak je to v pohodě ne?

Píšeš : Dále tam mám z rozvaděče do racku jen jeden kabel a to musím použít na Nilan na RS485/Modbus.

 Já bych na Tvém místě propojil do toho datového rozvaděče systémovou sběrnici Loxone (Modrý konektor - dva vodiče). Dole v datovce si pak můžeš dát co chceš - i ten modbus extension i rs232 extension. 

Co se týče Nilanu tak to jsem vyřešil tak, že jsem ho celý vybral a nechal jen motory. celou logiku jsem si udělal přes Loxone (ale to není tématem). 

 


   
ReplyQuote
 Pepe
(@pepe)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 91
Topic starter  

Jestli té Loxone sběrnici nebude vadit 10m CAT 6 FTP tak v tom případě to tak asi udělám...


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

Tak to ji určitě vadit nebude. já to tahám cca 30m do zahradního domku. Takže v pohodě. Navíc v té datovce se ti to bude hodit. 


   
ReplyQuote
radek
(@radek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 895
 

Tak dobrá zpráva, podle informací na webu sedtronicu je nová verze Railduina s komunikací přes UDP pakety nebo po 485.


   
ReplyQuote
Zdenek
(@zdenek)
Eminent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 36
 

Už jsem to zaznamenal minulý týden že to bude. Takže asi jeden možná dva koupím na nedůležité věci v domě a do budoucna na dvoře a v zahradě.


   
ReplyQuote
Page 1 / 2
Share: