X
Forum

Forum

Notifications
Clear all

LOXONE - MODBUS

426 Posts
46 Users
39 Likes
57.2 K Views
(@killeriq)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 816
 
  • Pro spojení s Loxone používáš Modbus UDP (tj. UDP vstupy a výstupy) nebo TCP ("Modbusserver")? Z toho, co píšeš, tak asi TCP. - Modbusserver
  • Co to znamená, že "Arduino padá"?
    • Spadne jenom Modbus TCP spojení? - V loxone hodi hlasku ze prestal komunikovat
    • image
    • Nebo nefunguje ani Web UI na Arduinu? - WebUI este nejaky cas ide ale neposiela nic, lebo na Loxone je to OFF a aj na Elektromere nevidim ikonu komunikacie
    • Funguje ping? Ping je plně v režii ethernet shieldu (W5x00) a měl by fungovat i když samotné Arduino vytuhne. Pokud ping funguje (ale Web UI ani Modbus TCP nikoliv), tak vytuhlo Arduino a problém bude v mém SW. Pokud nefunguje ani ping, tak bude problém v HW (respektive v Ethernet shieldu). - Ping som neskusal
  • Na Arduinu máš statickou IP adresu nebo DHCP? - Staticku na DHCP nema UNO priestor

Ked to slapalo tak nebol problem, ale jak to padne...tak musim vzdy restartnut Loxone, to mi vadi najviac. 

Necham par dni ten WaveShare, v Loxone som nemenit nic (som som ho aj na rovnaku IP) a uvidime co to bude robit.

 

 

 


   
ReplyQuote
(@killeriq)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 816
 

po 5d hlasim ze WaveShare PoE nepada a frci to bez problemov.

BTW co som si vcera vsimol ze sem tam ako spina stikac HDO tak to na FVE zhodi na 1s nejaku fazu...takze je mozne ze to zhodi arduino ale loxone Modbus Server sa nejako sekne.

Nahodou som bol pri WaveShare ako sa to stalo , ten sa restartol a islo to dalej.

 

Je v plane co najskor prehadzat a rozsirit cely rozvadzac hlavny , tak ten stikac dam prec, aj tak je to v podstate na nic


   
ReplyQuote
(@budulinek)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 355
 

@killeriq 

jo, s napájením to může souviset. U levných eth shieldů pro uno se mi stávalo, že po ztrátě napájení naběhl moc rychle a selhala komunikace shield - arduino a celé to "vytuhlo". Proto u levných eth. shieldů dělám "bypass" RST pinu na nějaký jiný pin (defaultně 7). Už jsme to spolu před lety řešili:

https://www.vodnici.net/community/arduino-hw/univerzalni-udp-brana/paged/2/#post-17309

používáš tenhle bypass na pin 7?

A pak si zkontroluj na eth shieldu resistor:

https://reedpaper.wordpress.com/2018/09/17/arduino-ethernet-w5100-how-to-fix-the-wrong-board/

Já jsem si před pár dny mezi Loxonem a MOdbus bránou cvičně rozběhl Modbus TCP (běžně ho nepoužívám, preferuju UDP) a zatím bez problémů.


   
ReplyQuote
(@budulinek)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 355
 

@killeriq @smotek7

Ahoj. Jak jsem psal, bohužel problém nemůžu zreprodukovat a nasimulovat. Moje hypotéza:

Krátký výpadek napájení (nebo pokles napětí) shodí ethernet čip (W5100 / W5500), ale nedojde k restartu Arduina. Pokud by to shodilo i Arduino, tak by vše znovu naběhlo jak má.

Možné řešení: Arduino periodicky kontroluje, že je ethernet shield připojený (dotazem na lokální IP adresu ethernet shieldu). Interval 2000ms. Pokud třikrát za sebou nedostane odpověď, tak se Arduino restartuje a vše znovu naběhne jak má. Můžete zkusit, je to na githubu v dev větvi:

https://github.com/budulinek/arduino-modbus-rtu-tcp-gateway/tree/dev/arduino-modbus-rtu-tcp-gateway

Problém: Zkoušel jsem nasimulovat HW výpadek / odpojení eth shieldu:

  • když jsem natvrdo vytáhl eth. shield z Arduina, mechanismus fungoval a Arduino se restartovalo.
  • když jsem restartoval shield tlačítkem (mám udělaný  bypass na pin 7, takže tlačítkem na shieldu nerestartuju Arduino), tak Arduino vytuhlo (a k restartu nedošlo). Pravděpodobě proto, že se přerušila komunikace na SPI sběrnici. Trochu jsem to Googlil a zjistil jsem, že na rozzdíl od I2C, SPI sběrnice nemá žádné timeouty. Konkrétně ve funkci SPI.transfer() je while smyčka, která čeká na odpověď ze sběrnice a když se komunikace přeruší, tak čeká věčně 🙁

Čus


   
ReplyQuote
(@milan53)
Trusted Member
Joined: 4 years ago
Posts: 64
 

Zkoušel jste někdo dostat do Loxone napětí 1-10V přes Modbus Air? (nějakým převodníkem 1-10V na Modbus RTU). 


   
ReplyQuote
(@smotek7)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1898
 

Len cez klasicky Modbus extension. Ale to by nemal byt rozdiel.


   
ReplyQuote
(@milan53)
Trusted Member
Joined: 4 years ago
Posts: 64
 

Jaký převodník používáš?


   
ReplyQuote
(@smotek7)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1898

   
ReplyQuote
(@milan53)
Trusted Member
Joined: 4 years ago
Posts: 64
 

Díky za odkaz.

Modbus Extension nepoužívám a tak s tím nemám zkušenosti. Příští týden budu mít půjčený převodník AD4USBU - pro vstupní napětí 0 až 10 V od Papoucha nastavený na Modbus a s adresou 222. Jen ještě nevím (když má 4 vstupy, které se po 1 sec. přepínají) jak zjistím ten správný měřený vstup. No uvidím.

Převodník v odkazu může mít aktivní všechny 4 vstupy najednou?


   
ReplyQuote
(@smotek7)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1898
 

Ano, kazdy vstup ma svoj register.


   
ReplyQuote
(@milan53)
Trusted Member
Joined: 4 years ago
Posts: 64
 

Ahoj. Objednal jsem v aliexpressu. Je k převodníku nějaká dokumentace? Nebo špatně hledám?


   
ReplyQuote
(@smotek7)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1898
 

@milan53 pomasirujes cicana a nieco ti posle. Poslem do ss co mam. 


   
ReplyQuote
(@killeriq)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 816
 

@budulinek

 

Dnes jak som odisiel do prace tak jak naschval CEZ mal nejaky vypadok, baterky na FVE neboli dostatocna nabite tak asi vypadok celeho domu, o 2h to nabehlo. Viem sa pripojit na Loxone ale WaveShare brana je stale nejako dole. Nejdu mi ani AIR zasuvky, takze pozrem az doma.

Pokial nenastal takyto stav ako teraz tak Modbus slapal dlho bez vypadku.

Tym ze sa to arduino sklada z viac dielov , tak moze jeden z tych komponentov zmrznut a je to tazko nasimulovat kde sa co stane. Mozno ta doska co ste dali spravit "allinone" takyto problem nema, plus dalsia verzia ak bude aj s PoE - bude super riesenie 


   
ReplyQuote
(@smotek7)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1898
 

Aj POE uz je  ....
Ale uz bude na takej cene ze sa to neoplati.

image

   
budulinek reacted
ReplyQuote
elpaso
(@elpaso)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 829
 

kluciii, poradi mi prosim nekdo:

- mam tento elektromer ve wallboxu air skrz modbus a funguje vyborne. https://library.loxone.com/detail/eastron-sdm630-53/overview koupil jsem ten samej k rodicum na mereni spotreby self-made wallboxu... 

jede to ale skrz modbus tcp server Elfin-EE11 - http://www.hi-flying.com/nb-iot-module doma ho pouzivam na tepelko a funguje super).

njn, nastavil jsem ho na serial interface stejne jako posledne u loxone wallboxu -> 9600/8 data bit/no parita/address 1 .... a loxone vyhazuje nesmyslny cisla...

jeste teda dodam screen z nastaveni modbus serveru, kde je vyrazne vic configu (data flow, cli atd), vyzkousel jsem snad vsechno... a budto to prestane komunikovat uplne, nebo to hazi nesmysly

image

 

zkusil jsem otocit A/B (prestane komunikovat uplne), prosel jsem config elektromeru, je v defaultu (9600/1/none/8/1)

cim to muze byt??? 🙁 jsem z toho zlehka zdrcen 🙂

thx

Kuba

This post was modified 7 months ago 2 times by elpaso

   
ReplyQuote
Page 27 / 29
Share: