X
Forum

Forum

Notifications
Clear all

LOXONE - MODBUS

426 Posts
46 Users
39 Likes
57.3 K Views
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
Topic starter  

Dopuštění i alarm už mám hotový.

Dopuštění pomocí dvou senzorů v přelivovém žlábku a alarm pomocí magnetickáho čidla s velkou pracovní vzdáleností. Ten extension neposílej. Vyndal jsem ten co jsem měl v rozvaděči a mám objednaný další. 

Mám z toho takovou malou depku. Zatím jediné co jsem z té bedny přes modbus dostal jsou hodnoty Ph a teploty vody. Nechápu jak mám udělat senzor nař na tento registr :

Screenshot 2017 03 27 21.50.06

Nechápu jak mám aplikovat v Loxone masku?


   
ReplyQuote
Georgio
(@georgio)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 264
 

Koldo, rozumím... škoda, že některá připojená zařízení na MODBUS neumí změnit komunikační rychlost. Myslím, že by to mnoha lidem ušetřilo dosti starostí a práce 🙂

Ten Hidrolife je teda velmi šikovné zařízení. Ono se asi vyplatí před nákupem všech zařízení na MODBUS předem ověřit komunikační možnosti, hlavně teda rychlost 🙂 Ale chápu, že na začátku stavby se řeší milion jiných důležitějších věcí...

 


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
Topic starter  

Jasné, já jsem stejně objednal z Číny ten převodník Modbus RTU / Modbus TCP. Stojí i s poštovným 50USD - to je pořád méně než WiFi modul Albixonu za 12.000,-Kč. Chtěl jsem to vyřešit rychle, přemýšlel jsem a hledal jsem na netu i řešení Modbus RTU/TCP gateway for Aduino nebo ESP8266 ale nic kloudného jsem nenašel. A hlavně ten modul z Číny má taky Wifi takže potenciální zákazník má na výběr jestli to připojí přes UTP kabel nebo WiFinkou. Já ale absolutně nedoporučuji umístit toto zařízení do té technologické šachty za bazénem. Je tam hodně vlhko, takže je jen otázkou času kdy odejde. Já tam nechal jen motor atd... Řídící elektroniku jsem přesunul do zahradního domku.  Nechci toto vlákno směřovat k bazénu - chtěl bych ho ponechat čistě jen pro Modbus - k bazénu je vlákno tady.


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
Topic starter  

Jedna malá myšlenka. Pořád bádám nad tím co se na fyzické lince toho modbus extensionu děje - a tak mě napadla jedna věc. Co kdybych paralelně na sebe napojil Modbus extension a RS485 extension ? Získal bych tím možnost spustit okno monitoru v loxone. 

Je moje myšlenka reálná ?

jinak on ten modbus protokol je velice jednoduchý takže teoreticky by opravdu neměl být problém si napsat aktory a senzory sám a ovládat vše přes RS485 extension. 


   
ReplyQuote
 vlne
(@vlne)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 91
 

K té myšlence nic nového nemám. Jen jsem ještě mrkl jednou na ten seznam Modbus registrů od výrobce solničky a nějak jsem neobjevil povely. Mám pocit, že vše je jen pro vyčítání hodnot. Nezkusil jsi je ještě jednou kontaktovat s doplňujícícmi dotazy?


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
Topic starter  

Psal jsem mu už několikrát, ale buď mu to padá do spamu nebo mě už nemá rád 🙁

Každopádně stavy už dokážu vyčítat - snad bez problémů. Dokážu sepnout relé ale hned se vypne. Zkoušel jsem zapnout světlo z jejich aplikace a na počítači jsem se připojil k solničce přes telnet a monitoroval co se tam děje. Zjistil jsem že když zapínám světlo z aplikace výrobce, proběhne několik zápisů do několika registrů. Zřejmě před tím než zapnou relé, tak vypínají automatické rozsvěcování atd... viz příloha.

Screenshot 2017 03 21 19.42.01

Registr 0x047B zřejmě vypne automatiku, kdyby byla zapnutá

Regist 0x0470 asi zapne relé

No ale nejdůležitější je asi registr 0x02F0 který nazval MBF_SAVE_TO_EEPROM !!!

Takže asi nastavíš co potřebuješ a pak se to vše uloží. 

Význam to má podle mě ten, že oproti klasickému Modbusu (kde je vždy jen jeden Master) jsou tady dva fyzické 485 porty pro připojení master zařízení. Uvnítř solničky je obvod který detekuje requsty a podle toho který master byl rychleší na toho se přepne - udělá co má - a zapíše vše tou funkcí MBF_SAVE_TO_EEPROM. Tím je zajištěno to, že solničku je možné ovládat přímo z panelu na té krabici nebo z aplikace na tabletu.

Postupně se tím prokousávám ale pořád mám podezření, že requesty z Loxone asi nejsou úplně košér. Proto si myslím že je jistější si to napsat sám a ovládat to přes RS485 extension. 

Závěr : Ještě chvilku to budu zkoušet, pak se naseru a přepíšu to - a když ani to nepomůže tak se naseru ještě víc a napíšu španělovi ať si to vřiťne do pichy.

Su nějaké unavené nebo co .

Du spat - bo zítra je náročný den.


   
ReplyQuote
Dáda
(@vary)
...
Joined: 7 years ago
Posts: 730
 

Tak už nekdo testoval ty naše elektroměry na modbusu ?


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
Topic starter  

Nezkoušel někdo z vás převod analogové hodnoty, zjištěné senzorem na hodnotu datum/čas ? 


   
ReplyQuote
(@karel-zak)
Active Member
Joined: 7 years ago
Posts: 19
 
Posted by: Dáda

 

Tak už nekdo testoval ty naše elektroměry na modbusu ?

Ano já, 

návod je  https://www.vodnici.net/community/loxone-a-arduino/mereni-spotreby-elektriny-pomoci-loxone-nebo-arduina/paged/16/

 

   


   
ReplyQuote
 Dawe
(@dawe)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 203
 

Koldo můžeš to víc rozvinout, co přesně potřebuješ?


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Jo, pridavam sa, pretoze sice mam Tvoj elektromer, ale neviem, co mam s tym arduinom vlastne robit 😀

Zatial to bez "zadania" vidim na jednoduchy modbus/tcp -> rtu bridge.


   
ReplyQuote
Dáda
(@vary)
...
Joined: 7 years ago
Posts: 730
 

Kolda chce udelat to, že použije Loxone 485 (ne modbus extension) a propoji to stim. Pres nejakej program asi


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
Topic starter  

V jednom z registrů je uložen timestamp, ve formátu "počet sekund od 1.1. 1970". Takže když dám dotaz na 32-ti bitový registr, ten mi vrátí hodnotu 3326607360

čemuž odpovídá datum a čas 2. 4. 2017 12:55:11. 

převedl jsem to podle tohoto. jedná se mi o to, jestli je v loxone nějaký takový převodník - datový typ. No ale to je asi naivní. Takže asi nezbude než to napsat v programu pico-c. Což ale asi nezvládnu, tak se ptám jestli to už někdo někdy neřešil ?

Zároveň řeším otázku, jak zapsat pomocí analogového aktoru hodnotu nula (0)?

 


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Edit - toto nie je odpoved na ten prevod datumu...

Na to by som sa fakt vysral a pockal ci nevymyslim nieco lepsie. Budes sa s tym lamat, ohybat loxone a z programovania toho sa zblaznis.

Pokial loxone vie modbus/tcp (co imho vie, neskusal som este), tak vidim ako lepsiu cestu ten tcp->rtu bridge.


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
Topic starter  

@ msk - No to je v pohodě, já jedu přes modbus extension. Ale autor ukládá start zařízení v tomto formátu, takže te´d přemýšlím nad tím jak to zadám přes loxone app a jek tuto hodnotu převedu na decimální hodnotu kterou zapíšu do registru.

Jde například  jen o to nastavit v app start na 12:30 a tuto hodnotu zapsat do registru.


   
ReplyQuote
Page 2 / 29
Share: