Forum

Forum

Loxone -> ISG (Modb...
 
Notifications
Clear all

Loxone -> ISG (Modbus) -> Stiebel Eltron TČ + Clima (CAN) -> podlahové topení  

  RSS

Tormen
(@tormen)
Active Member
Joined: 5 days ago
Posts: 6
28/06/2020 9:20 pm  

Zdravím, nejedná se o dotaz. Spíš se tu musím pochválit/pochlubit a možná nabídnout někomu pomoc.

Koupil jsem Loxone ještě přes zahájením stavby RD s 1x okenním čidlem, 1x touch a 1x Spot WW. A hrál jsem si s ním na stole, abych pochopil jak funguje a zda mi vyhovuje.

Když jsem zjistil škálovatelnost, tak jsem natáhl potřebné kabely a rozvody a už asi 5let postupně bod po bodu oživuji (a hlavně dokupuji), bydlím v novém jen cca 1/2roku, takže ladím ostrý program podle aktuální potřeby.
Jsem trochu blázen (a hlavně to kupuji na svoji firmu) takže mám vše od Loxone. V pár tématech jsem četl, že kupujete a nasazujete do Loxone levnější aktory třeba pomocí analogových výstupů, což chápu. Já mám třeba jen 16x Thermohlavic tree (podlaha + i žebříky v koupelně), všude mám jejich RGB Spoty a Stropní LED RGB. - jen pro info jaký jsem blázen, ale firma to snese.

O čem se chci zmínit je to, že jsem pořídil TČ s funkcí Clima od Stiebel Eltron. A přes odpor dodavatelské firmy (nemají s tím zkušenost a nechtěli se tím vůbec zabývat) jsem k němu dokoupil jejich jednotku ISG, která slouží k napojení čerpadla na webové rozhraní a hlavně podporuje MODBUS. Ale ISG jsem dostal od dodavatele jen v krabici s informací "neumíme s tím, a vy to nepotřebujete, TČ si řeší vše samo....".

Úplně jsem si s modbus tehdy nerozuměl a tak jsem to nechal samostatně, tedy něco jsem nastavoval v Loxone, něco ve webovém rozhraní ISG. Ale nastal problém s clima. Protože topím/chladím podlahovkou a tedy mám 1x termohlavice pro oba směry, tak při přechodu zima -> léto nebo opačně mi třeba clima ještě nefungovala (v akumulaci jsem měl třeba 26 - 30C°, sice bez požadavku na topení), ale loxone si usmyslel, že chce trochu snížit teplotu a otevřel thermohlavice. Tím se mi místnost zahřívala o to více. A bylo to peklo. Plné léto/zima bylo v pořádku, ale přechod hrozný.

Takže jsem se chtě nechtě do Modbus musel ponořit. Nikde, ani tady jsem funkční řešení nenašel (snad jsem ho nepřehlídnul) a tak jsem se ponořil do čtení manuálů a zkoušení.
Nyní už můj loxone ví, zda může chladit nebo topit podle toho jak se rozhodne TČ (obráceně se mi to řešit nechtělo) a taky se mi nastavuje požadovaná teplota v Loxone podle režimu TČ (v zimě 22°C, v létě ještě nevím, ale právě climovat na 22°C mi v těhle dnech přišlo hodně málo, respektive rozdíl venkovní a vnitřní velký, sice příjemný.

Tímto tedy pokud by někdo potřeboval pomoci s podobnou realizací, tzn. Stiebel Eltron + ISG, mohu pomoci.

A já se jdu ponořit do čtení pár témat zde, abych nasbíral další inspiraci.
Díky všem co se o toto fórum staráte. 


Aleq and L liked
Quote
Topic Tags
Aleq
 Aleq
(@aleq)
Reputable Member
Joined: 3 years ago
Posts: 353
28/06/2020 11:17 pm  

Na loxforum.de nekdo integraci pres ISG delal a napsal k tomu navod. Vis o nem, mas i dalsi info?

Diky za nabidku, mozna se mi to jednou bude taky hodit. Mimochodem, jakou teplotu poustis do podlahy a jakou mas podlahu? Jak se to osvedcilo na komfortu v praxi? A kondenzace nehrozi?

Diky


ReplyQuote
Tormen
(@tormen)
Active Member
Joined: 5 days ago
Posts: 6
29/06/2020 8:58 pm  

@aleq já vycházel/inspiroval se zde: https://www.loxwiki.eu/pages/viewpage.action?pageId=24840030

Ale jeho XML pro import mi vůbec nefungovalo, nakonec jsem našel na Stiebel k ISG Modbus manuál s hodnotami, ale musí se ty stránky procházet v DE, v CZ mi to v Supportu k ISG to zmíněné PDF nenajde vůbec.

Druhá věc je, že v manuálu mají například hodnotu 1501, ale ta mi ukazovala úplný nesmysli. Tak jsem si stáhl do NB ModbusMasterToolPC a vyčetl si z ISG všechny adresy od 1 - 4000 a porovnával hodnoty s manuálem. Nakonec jsem zjistil (nechápu proč), ale mám vše o 1hodnotu jinde. Tedy podle manuál 1501 je u mně 1500 apod. Pak teprv to dávalo všechno smysl a vše se mi podařilo rozběhnout, i se zápisem Loxone -> ISG - to ale nepoužívám, jen jsem to zkusil.

Mám aktivní clima teprve týden. Nejdůležitější bylo si z ISG vzít "režim léto" protože Loxone ho počítá z průměrné hodnoty za 48h a to neodpovídá volbě režimu léto v ISG. Pak chtě nechtě musím v Loxone zapínat "pouze topit" a "pouze chladit" právě tímto impulzem. Jinak to hrozně blblo.

A taky v režimu léto vypínám pomocí thermohlavice žebříky a klasické radiátory (garáž). Ty jsem první noc zapomněl a byly orosený.
Jinak rozvadeč podlahovky orosený není a tedy snad ani v zalité podlaze by to nemělo udělat žádnou škodu.

Původně tam byl nastaveno do podlahy pouštět 15°C ale s těma orosenýma žebříkama mi to vyděsilo, tak jsem tam nastavil 18°C - ale ještě s tím laboruju. Občas TČ naclimují 16°C a nechají v akumulaci do nějakejch 22°C, asi podle potřeby teploty v místnosti.

Dneska třeba požadavek na clima podle vnitřní teploty nemám, ale režim léto je a v akumulaci mi to od rána drží na 24°C, ale netočí se (ani TČ okruh) ani Loxone. Takže ještě nemám 100% výsledky.

Taky bylo potřeba si z ISG vzít nastavenou teplotu v místnosti (clima), komfort + eko (topení) a tu dávám jako komfortní teplotu pro Loxone. A spínám ji jednak podle režimu léto a druhak podle volby režimu TČ (EKO třeba při vícedenní nepřítomnosti). Protože jsou všechny 3x teploty jiné a Loxone měl pořád 22°C a tak to taky zlobilo. Sice můžu každou místnost mírně korigovat, ale primárně se rovná teplotě, kterou má nastavený ISG. Jinak si myslím, že by to taky hrozně zlobilo.

Pokud budeš potřebovat a hlavně budeš mít čas, tak ti můžu jak ten PDF manuál i ten SW na kontrolní čtení hodnot MODBUS do PC pro přesné hodnoty zaslat. Případně jak mám nastavené aktory a senzory.
Ale asi bych ti nedával svoji logiku - jen pro inspiraci, protože si myslím, že není ještě učesaná.


Aleq liked
ReplyQuote
Aleq
 Aleq
(@aleq)
Reputable Member
Joined: 3 years ago
Posts: 353
29/06/2020 11:17 pm  

Super, díky moc.

Já zatím ISG nemám, přemýšlím, jestli ho potřebuju. Topení reguluju docela vyladěnou ekvitermní křivkou + servo hlavicema v Loxone. Chlazení jde do chladiče VZT, kam pouštím, co to dá (pod 10-11 C se nedostanu). Má to ale malej výkon (chlazení VZT), takže nejspíš příjdou na řadu stropní fancoily, na které mám udělané rozvody. Ale kdy, to je otázka. 

Za jakékoliv dokumenty (do šuplíku) budu vděčný

Díky, A.


ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Noble Member
Joined: 3 years ago
Posts: 1051
30/06/2020 8:32 am  
Posted by: @tormen

 

Původně tam byl nastaveno do podlahy pouštět 15°C ale s těma orosenýma žebříkama mi to vyděsilo, tak jsem tam nastavil 18°C - ale ještě s tím laboruju. Občas TČ naclimují 16°C a nechají v akumulaci do nějakejch 22°C, asi podle potřeby teploty v místnosti.

Pod 17°C nikdy do podlahy nepouštěj. A pokud máš anhydrid, tak bych i s těmi 18°C byl opatrný. 

Jinak to rozcházení Modbus adresy o 1 je známá věc. 


ReplyQuote
Tormen
(@tormen)
Active Member
Joined: 5 days ago
Posts: 6
30/06/2020 9:09 am  

@aleq 
Pokud budeš potřebovat tak na mém OneDrive: https://tomassuchy-my.sharepoint.com/:f:/g/personal/it_tomassuchy_cz/Ep1PivQ-F5dOn83G5fWIddoBSFHRB2GUh0NtZkI_MOnphg?e=X0qziw

najdeš celou moji pracovní složku, je tam aktualizace FW pro ISG, protože stará verze mi nefungovala.

"ModbusMasterToolPC_20141017" je ten SW pro čtení Modbus hodnot, návod ti pak když tak pošlu extra až si s tím budeš hrát.

A "ISG_Modbus_Stiebel_Eltron.pdf" je manuál na ty modbus hodnoty (ale u mně o +1 nesouhlasí)

v ISG je možné chlazení max od 15°C, ale zatím testuji.

O tom, zda ISG člověk potřebuje (za tu cenu) je to otázka. Asi bych to bez něj vydržel, a TČ si žije svým životem, ale rád si hraju. Není to tak, že bych si sledoval spotřebuj a teploty. A asi by stačilo na začátku léta přenastavit ručně v Loxone "Jen chlazení" a na konci léta ze "Jen topení". Ve skutečnosti tahám do Loxone jen asi 5x analogových hodnot. Tedy minimum. Ale možná bude čas, chuť nebo potřeba na více.


Aleq liked
ReplyQuote
Tormen
(@tormen)
Active Member
Joined: 5 days ago
Posts: 6
30/06/2020 9:15 am  

@kobra23

Díky, tak mi přišlo těch defauktně 15°C hrozně málo. Teď pro testy 18°C - a mám anhydrid. Ale možná to ještě zvednu ke 20°C.

O tom Modbusu rozdílu o 1adresu jsem se nikde nedočetl. Myslel jsem si, že je to chyba starý manuál vs nový ISG. Tak teď už je to OK, na funkci to nemá vliv a musí s tím člověk počítat.


ReplyQuote
Aleq
 Aleq
(@aleq)
Reputable Member
Joined: 3 years ago
Posts: 353
30/06/2020 1:12 pm  

Díky

Co se týče integrace, mám čidla na bečce (dole, nahoře), na TUV (dole, nahoře), na topení (za mixem) pro podlahovku, na výstupu pro radiátory, na výstupu do chlazení. A na všech třech ještě vratky. Asi by se mi zatím hodilo jen zapínat / vypínat chlazení. To chodím dělat ručně...

This post was modified 4 days ago by Aleq

ReplyQuote
Share: