X
Forum

Forum

Notifications
Clear all

Loxone DMX

89 Posts
16 Users
7 Likes
14.5 K Views
Richard
(@richard)
Member
Joined: 6 years ago
Posts: 1199
 
Posted by: @jimyjims

Zdravím, po několika hodinovém studování vláken o DMX ovládání světel bych potřeboval vyjasnit nejasnosti, abych mohl rozšířit moji instalaci:

Nemám DMX extension a chtěl bych ovládat RGB pásky přes aplikaci Loxone. Našel jsem variantu Arduina, která je finančně dostupnější než varianta přímo přes DMX Extension. Nevím jakým způsobem se propojuje arduino s Loxonem a už vůbec mi není jasné, zda je pak možné přes appku měnit barvy a případně naprogramovat situace kdy má svítit v jedné barvě a jindy v jiné. 

Taky tady někdo psal, že DMX funguje jako RS485, znamená to, že když budu mít tento modul, nahradím tim dmx extension a mohu pak k RS485 napojit jen RGB DMX Dimmer třeba z Ali?

Předem děkuji moc za informace

neres to a investuj do DMX modulu. Jsem na tom asi podobne jako Ty, nakonec jsem sel do modulu, Arduino muze byt super, ale stejne to neco stat bude, bude to risk pro ovladani svetel. Uz tak kdyz tam bude DMX modul z Ciny je tam stupen, ktery je rizikovy, ale mit i DMX sbernici takovou bych uz nechtel. Stav kdy budu na sluzebni ceste a nebude svitit dum, to bys asi nechtel 🙂


   
ReplyQuote
jimyjims
(@jimyjims)
Trusted Member
Joined: 4 years ago
Posts: 97
 

Díky moc všem za rychlou reakci. Je mi jasné, že DMX extension od Loxonu bude fungovat bez problémů, ale musím zvážit význam té instalace. Všechny světla v domě mám, buď přes obyčejné výstupy a nebo dimmer, nicméně pouze dva okruhy led pásku (jen dekorace) chci ovládat přes DMX a proto zvažuji poměr cena/výkon. Jestli dát 1000. Kč za Arduino, nebo 7.000 za original. Tak mi z toho vychází nejlíp Arduino. Když mi pásky přestanou svítit, když bude žena doma sama, tak se až tak moc zase nestane. 

 

Ještě Vás asi budu dotazovat s dalšíma otázkama ohledně NFC klávesnice atd., ale vše se budu snažit dát do příslušného vlákna, protože už takhle se dočíst kolikrát k informaci, kterou člověk potřebuje je složité. Každopádně i tak předem děkuju!


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2207
 
Posted by: @jimyjims

Když mi pásky přestanou svítit, když bude žena doma sama, tak se až tak moc zase nestane. 

Asi jste spolu krátce. S přibývajícími léty soužití bude i na vánoce "kardinální problém" když bude stromeček o 20cm nižší, než ona si myslela, že bude. (jen takový příklad). Takže až bude běhat s čelovkou po domě, nebude tak úplně nadšená, jak si ty teď myslíš.


   
ReplyQuote
Richard
(@richard)
Member
Joined: 6 years ago
Posts: 1199
 
Posted by: @jimyjims

Díky moc všem za rychlou reakci. Je mi jasné, že DMX extension od Loxonu bude fungovat bez problémů, ale musím zvážit význam té instalace. Všechny světla v domě mám, buď přes obyčejné výstupy a nebo dimmer, nicméně pouze dva okruhy led pásku (jen dekorace) chci ovládat přes DMX a proto zvažuji poměr cena/výkon. Jestli dát 1000. Kč za Arduino, nebo 7.000 za original. Tak mi z toho vychází nejlíp Arduino. Když mi pásky přestanou svítit, když bude žena doma sama, tak se až tak moc zase nestane. 

 

Ještě Vás asi budu dotazovat s dalšíma otázkama ohledně NFC klávesnice atd., ale vše se budu snažit dát do příslušného vlákna, protože už takhle se dočíst kolikrát k informaci, kterou člověk potřebuje je složité. Každopádně i tak předem děkuju!

a Dimmmery jsou od koho?

 


   
ReplyQuote
jimyjims
(@jimyjims)
Trusted Member
Joined: 4 years ago
Posts: 97
 

@kobra23

teď to bude 9 let. Snažím se uzdu držet velmi na krátko 😀

@Richard

Dimmer řeším přes origo Dimmer extension. 


   
ReplyQuote
Richard
(@richard)
Member
Joined: 6 years ago
Posts: 1199
 
Posted by: @jimyjims

@kobra23

teď to bude 9 let. Snažím se uzdu držet velmi na krátko 😀

@Richard

Dimmer řeším přes origo Dimmer extension. 

mozna jsem dimmer jako takovy nepochopil, ale pouzit ho me nenapadlo. 

Zvolil jsem DMX a vsechny svetla pak budu ovladat pres DMX, jak 12V, 24V, tak 230V. Podelat se muze cokoliv, ale DMX modul snad za 15 let pujde koupit jako nahradni dil.

Jeste pro Tebe rada, premyslej az budes jednou dum prodavat, jestli jsi ochotny to tam chodit servisovat 😀


   
ReplyQuote
(@budulinek)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 355
 

Naopak. Arduino se servisuje mnohem lépe než Loxone.

Reálná situace: V rozvaděči mám napevno namontovaný "terminal shield" ( https://www.aliexpress.com/item/32933662259.html - něco podobného bude určitě existovat i na Arduino Uno). Když se něco pokaká (už se mi povedlo arduino spálit...), tak jednoduše rukama sundám arduino a ethernet shield. Hodím je do koše. Vezmu nové arduino za pár korun, nahraji skeč, který mám zálohovaný. Píchnu nové arduino (nebo nový ethernet shield) do terminal shieldu a během 5 minut je všechno hotové.

Skeč samozřejmě předám novému majiteli domu. Skeč, není potřeba nijak upravovat, nahrát ho zvládne každý.

Co se HW týče, pravděpodobnost, že se tobě (nebo novýmu majiteli tvýho baráku) podaří za 15 let sehnat Arduino (ethernet shield a MAX485 modul) je mnohem větší než že se ti podaří sehnat DMX modul od Loxonu.

EDIT: Až budeš prodávat svůj barák za 10 mega, nic ti nebrání dát novému majiteli třeba 10 rezervních Arduin s ethernet shieldy a nahraným programem.....


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

@budulinek

Suhlas.

Rezervnych arduin mam v supliku pokokot a to ani nepredavam barak za 10M. Nakupil som ich ked som zacal vyvijat svoje moduly (a potom ked som ich par kusov dodal ludom z fora) a drzim ich v rezerve spolu s hlavnymi suciastkami mojich dosiek (i2c expandery, optoizolatory atd...). Primarne som si drzal zasobu lebo som tomu, ze to bude fungovat takto dlho bez zasahu moc neveril, ale uz to bezi treti rok a ani neviem kde to mam a ako sa to flashuje 😀


   
ReplyQuote
jimyjims
(@jimyjims)
Trusted Member
Joined: 4 years ago
Posts: 97
 

Ještě bych si rád ověřil tyto věci: 

1) DMX kontroler (třeba z Ali) může i světla stmívat? Nebo jen dokáže měnit barvy? Vím že na profi světlech, se dokáže přes dmx kontroler nastavit vše, včetně gobo, intenzity a blikání, ale je tam komunikace přes více kanálů. 

2) Je správné zapojení: Když budu mít dmx kontroler někde u světla včetně trafa, které bude napojené na stálý přívod proudu a miniserver bude přes dmx kontroler spouštět a vypínat LED pásky?

3) RGB pásek musí být stmívatelný, nebo stačí jen stmívatelné trafo a všechy LED pásky je možné stmívat?

Díky moc za odpovědi!


   
ReplyQuote
Richard
(@richard)
Member
Joined: 6 years ago
Posts: 1199
 
Posted by: @jimyjims

Ještě bych si rád ověřil tyto věci: 

1) DMX kontroler (třeba z Ali) může i světla stmívat? Nebo jen dokáže měnit barvy? Vím že na profi světlech, se dokáže přes dmx kontroler nastavit vše, včetně gobo, intenzity a blikání, ale je tam komunikace přes více kanálů. 

2) Je správné zapojení: Když budu mít dmx kontroler někde u světla včetně trafa, které bude napojené na stálý přívod proudu a miniserver bude přes dmx kontroler spouštět a vypínat LED pásky?

3) RGB pásek musí být stmívatelný, nebo stačí jen stmívatelné trafo a všechy LED pásky je možné stmívat?

Díky moc za odpovědi!

na vse jsou tady odpovedi. Zacni https://www.vodnici.net/community/diy-navody-loxone-arduino/dmx-moduly/

1) ano muze. Barvy neumi menit, jen zapinat a menit intenzitu. Na kazdy vystup das jinou barvu a pak muzes menit... 

2 a 3 odpovi urcite nekdo jiny


   
ReplyQuote
(@budulinek)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 355
 
Posted by: @jimyjims

2) Je správné zapojení: Když budu mít dmx kontroler někde u světla včetně trafa, které bude napojené na stálý přívod proudu a miniserver bude přes dmx kontroler spouštět a vypínat LED pásky?

3) RGB pásek musí být stmívatelný, nebo stačí jen stmívatelné trafo a všechy LED pásky je možné stmívat?

2) Ano. Je na svobodném rozhodnutí každého soudruha, jestli si zdroj+DMX kontroler strčí do podhledu ke světlu ke světlu (vyvarujete se možnému poklesu DC napětí při delších drátech) nebo do rozvaděče (snadný přístup v případě opravy). Obě řešení jsou podle mě možná, každé má své plus a mínus.

3) Pokud vím, tak všechny LED diody, pásky, bodovky, panely atd. na DC napětí (počínaje 3V u obyč diod až po 24V u některých pásků či bodovek) jsou z definice stmívatelné. O stmívání se nestará "trafo" (tj. zdroj), ale právě DMX kontroler (třeba tento https://www.aliexpress.com/item/32900632282.html ). Pro úplnost: většina pásků a většina DMX kontrolerů je ve variantě "CV" (constant voltage). Ale existují i pásky a panely ve variantě "CC" (consstant current). K těm je potřeba kupovat CC DMX kontroléry.


   
ReplyQuote
Richard
(@richard)
Member
Joined: 6 years ago
Posts: 1199
 

Na kolik kanalu jste se s DMX dostali? Jaky je limit kolik kanalu zvladne jeden DMXmodul, prosim? 128?

Diky


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2207
 

Ano, 128.


   
ReplyQuote
(@kuliss9)
Eminent Member
Joined: 4 years ago
Posts: 28
 

Ahoj, 

 

rád bych se zeptal zkušenejších, kdo už máte DMX dekodéry z Alíka delší dobu v běhu. Máte nějaké opravdu ověřené prodejce? Nebo radši nemám Alíka riskovat a připlatit si za CZ distribuci?

 

Moc děkuji.

Zde na fóru jsem našel např. tento https://www.aliexpress.com/item/32900632282.html

Od elektrikáře mám navržen tento https://www.ledshopik.cz/dmx-512-dekoder-na-din-listu-12-kanalu-5a-1ch-x11081

 

Rozdíl tam přeci jen je celkem větší.


   
ReplyQuote
radek
(@radek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 895
 

Nedělal bych si o cz prodejcích velké iluze. Většinou prodávají, co nakoupili sami v číně.

Měl jsem problém s jedním dimmerem z číny že mi někdy světle problikly. Koupil jsem tedy dimmer z T-led - https://www.t-led.cz/p/dmx-dimled-dekoder-4ch8a-65604.

Ještě jsem si ověřoval, zdali tento takové věci nedělá.. Ujistili mě, že je ok. Tak jsem ho koupil a co myslíš - problikává taky. Naštěstí je to jen malé bliknutí, tak jsme si na něj časem zvykli..

 

Osobně bych koupil z číny.


   
ReplyQuote
Page 5 / 6
Share: