X
Forum

Forum

Notifications
Clear all

Loxone DMX

89 Posts
16 Users
7 Likes
14.5 K Views
 ager
(@ager)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 146
Topic starter  

Zdravim Vse

Mate prosim niekto skusenost ci bude fungovat aj tento DMX stmievac: DMX303 3channels Dimmer 220V 3 channels 0-10V output signal DMX dimmer controller
https://www.aliexpress.com/store/product/DMX302-DMX-triac-dimmer-led-brightness-controller-AC90-240V-50Hz-60Hz-high-voltage-3-channels-1A/508860_32800706479.html?spm=2114.12010615.0.0.hwKdEn

Loxone pise: Podpora DMX-512 protokolu
Tento modul je oznaceny ako DMX 303 ale ma tam relatka a teda ci by sa to nedalo pouzit aj ako spinac?

Vysie niektory napisali ze DM302 (triakovy) funguje bez problemov.

Este jedna otazka ohladom pripojenia na loxone DMX extension:
Loxone pise: DMX kabel musí jít z přijímače do přijímače („daisy chained“, sběrnicová topologie)
Vysie som cital prispevok od Petr kolařík: Vše funguje tak, že mám paralelně napojené dimmery na DMX extension.

Tak rad by som vedel ci musia byt vsetky DMX dimmery na jednom kabli ktory sa v rozvadzaci pripoji na DMX extension alebo mozem mat z kazdej miestnosti DMX dimmer napojeny jednym FTP cat6 kablom a v rozvadzaci ich vsetky (Z kazdej miestnosti) pripojim paralelne na dmx extension?Bude to fungovat?
Dakujem moc za radi a odpovede.


   
Quote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3065
 

ta 303 vs 302 je zajimava, nikdy jsem si toho nevsiml. Za mne mam vyzkousene jen ty 302.

ohledne DMX, ja je mam zapojene do sbernice za sebou a i podle vsech DMX dokumentaci se to tak dela. Podle mne to do hvezdy zapojit nepujde


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

Mám to do hvězdy a vše je v pohodě 🙂


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

U diskusii hviezda/zbernica je to vzdy len a len o kapacite (a ruseni/induktivite/odrazoch) vedenia. Potom zavisi od technologie (frekvencia, napatie, ...) kedy sa ten signal zacne srat. DMX je 485, ta je relativne dost odolna voci kdecomu, takze pokial to nebudu stovky metrov hviezdy, neocakaval by som zasadny problem. Empiricky overene to ale nemam, testoval som jednotky metrov, kedze sa budem snazit drzat veci pohromade v rozvadzaci. Testoval som si ale 485 na celej cievke utp-cka (>300m) a fungovala bezproblemov.


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

Já mám cca 250 UTP do hvězdy - 70 kanálů DMX (některé i zdvojené). Zatím bez problémů.


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3065
 

A kdyz je to hvezda, tak to se pak ten terminator dava na vsechny konce?

Nebo se tam ten odpor davat vubec nemusi?


   
ReplyQuote
 ager
(@ager)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 146
Topic starter  

Dakujem vsetkym za pomoc a odpovede!

Koldavideo:

250 mas metrov kabla UTP alebo mas 250 UTP kablov v rozvadzaci zapojenych do hviezdy a pripojenych na jeden dmx extension?

co prosim ta znamena: nektere i zdvojene?


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

No, vsetci asi vieme, ze Kolda nie je tak uplne v cajku 😉 , ale tipoval by som, ze 250 dmx dimmerov je uz aj nad jeho sily 😀


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

Celková délka UTP kabelů od DMX extension k jednotlivým DMX dimmerům je cca 250m. Celkový počet DMX kanálů mám 70. Některé dmx dimmery jsou ale nastaveny na stejný kanál, což v praxi znamená to, že několik dimmerů reaguje na stejný kanál DMX. Mám to tak například pro osvětlení Onyxového kamene, u kterého mám asi 25m LED pásku. 32m pásku ale na jeden kanál nemůžeš zapojit, z důvodu velké proudové zátěže, takže je nutné je rozdělit na např 8x4 m, takže 8 kanálů dimmeru mám nastaveno na stejné číslo. Zrovna tento případ ale nemá vliv na celkovou délku kabelu, protože dimmery jsou naskládané vedle sebe. 


   
ReplyQuote
 ager
(@ager)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 146
Topic starter  

Ok vdaka za odpoved, ale tym padom to nemas do hviezdy ale mas normalne na jednom kabli a ten zacina z dmx extension v rozvadzaci. Ja sa ale pytam to ze ci mozem na dmx extension v rozvadzaci paralelne napojit viac FTP alebo UTP kablov na ktorych su DMX dimmery? A ako to je potom s tym odporom co sa pyta aj Moderator ?

vdaka  


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Kolda jasne pise, ze to ma do hviedzy. Celkova dlzka kablu je 250m. Co je na tom nejasne?


   
ReplyQuote
 ager
(@ager)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 146
Topic starter  

a co ten odpor ?


   
ReplyQuote
(@budulinek)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 355
 

Zdar,

zrovna jsem na AE kupoval DMX stmívač. Narazil jsme na zajímavý kousek v promo akci:

https://www.aliexpress.com/item/Promotion-24-Channel-CVDMX512-Decoder-DC5-24V-input-3A-24CH-output-with-display-for-setting-dmx/32702257558.html

Pro ty, kteří si chtějí dát DMX stmívač do rozvaděče na DIN lištu.


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

Abych to tedy shrnul. DMX Extension mám v rozvaděči, a odtud mi vede několik utp kabelů do jednotlivých místností. Tyto UTP kabely mám v rozvaděči zakončené klasicky na PATCH panelu. Výhodou je, že ten UTP kabel může sloužit jak pro data, tak pro DMX, DALI, DATA atd.. Z pacth panelu pak kabel zapojím na DMX ext. Na opačném konci UTP kabelu mám jeden nebo i několik dimmerů. Většinou používám 3 nebo 4 kanálové dimmery z aliexpressu.

Zakončovací odpor u DMX nepoužívám a tuším že se ani nepoužívá. Vícekanálový mám jen jeden tuším 9-ti kanálový, kterým rozsvěcuji schodiště viz tady. NEJSEM s ním ale spokojen. Bylo by to na delší povídání. prostě ten vícekanálový jednu špatnou vlastnost, a to tu, že když se připojí na napájení, tak všechny kanály na pár ms probliknou. Ze začátku mě to štvalo a chtěl jsem ho vyměnit za tři 3-kanálové ale nakonec jsem ho nechal, a pokaždé když světla na schodišti probliknou, vím že se dům přepnul do nočního režimu a spustil se systém orientačního osvětlení.

Ten onyxový panel vypadá viz příloha:

onyx (1)

   
nksh reacted
ReplyQuote
 ager
(@ager)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 146
Topic starter  

Dakujem pekne za jasnu odpoved Koldavideo

ak mozem mam este par otazok:

1. Tie kable UTP myslis cat5 UTP? vsade pisu aspon cat5 ftp alebo dokonca cat6 alebo cat7...

2. Zaujimalo by ma, aky tam mas PATCH panel a ako mas riesene prepojenie tych UTP kablov z patch panelu na ten DMX extension kedze pacth panel do racku je dost hlboky? Ak by som mohol poprosit o foto rozvadzaca bolo by to super. Ak nie nevadi.

3. To video schodista som uz videl a vyzera to fakt super len by ma zaujimalo ze ako riesis postupne rozsvecovanie a ci to mas na pohyb alebo na vypinac kedze na videu sa rozsvecuje z dola hore ale co sa deje ked ides z hora dole ? rozsvacuje to naopak teda z hora dole?

Ako vidim odpor netreba funguje aj bez toho tak fajn a ten onyxovy panel vypada ozaj super klobuk dolu a vdaka za foto. Ano o tych vicekanalovych DMX som cital ze preblikavaju...pisal si to uz niekde...dnes som objednal 4 kanalovy na skusku ako tu pisali

https://www.aliexpress.com/item/4channels-LED-RGBW-Controller-DMX-512-LED-Decoder-Driver-12V-DMX-Controller/1903373011.html?spm=2114.13010608.0.0.YdCIuA

Vdaka za vse


   
ReplyQuote
Page 1 / 6
Share: