X
Forum

Forum

Lacné 8-kanálové re...
 
Notifications
Clear all

Lacné 8-kanálové relé modbus moduly z ebay

35 Posts
5 Users
4 Likes
3,108 Views
(@ansuz)
Active Member
Joined: 2 months ago
Posts: 11
 

Věřím, že to jde, jen to neumim :-).
Mám Modbus Extension od Loxona.
K němu připojené Modbus RTU relé na din lištu.

Dostal jsem se sem:

image

Když na aktoru dám Testovací příkaz, deska s relátky zabliká, tedy nějaké spojení, je, ale relátko nesepne (zkoušel jsem i testovací "Příkaz" 5,15,16 tam to ani nebliklo a házelo chybu spojení).
"Testovací příkaz" dávám dle návodu hodnotu 1, když jsem použil příkaz dle dokumentace 01 06 00 01 01 00 D9 9A , tak to vezme vždy první číslo v řadě, tedy 1.

Kde to mám nastavené špatně, a jak má být config nastaven?
Vyčítání hodnot mám nejspíš úplně mimo, nastaveno jako digitální senzor, tam dostanu taky odpověď a deska probliká.
Jak rozcvakat relé přes Testovací příkaz, nebo se to dělá jinak?

Mám to doma asi tak týden a včera jsem se dostal k zapojení a testování. Než dostavím dům, tak bych si připravil Config. Teda pokud se dostanu přes začátek a to nastavení relátek. Samozřejmě se s tím lámu proto, že tam mám do 100 výstupů a řešit to přes orig loxon, tak nebudu mít na dostavení domu :-D. A tohle je zase zajímavá výzva.

Moc děkuju za Váš čas a pomoc.


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Nemam modbus extension ale tcp->rtu prevodnik. Na zavlahu na zahrade som kupil nejake genericke rele dosky z ali. Co si pamatam, tak sa na nich nastavovala modbus adresa pomocou modbus prikazu (nenormalny oser, dnes by som siel jedine do dosiek s adresaciou pomocou dip switchu). Jak je adresa nastavena, tak potom je to easy:

obrazek

   
ReplyQuote
(@ansuz)
Active Member
Joined: 2 months ago
Posts: 11
 
image

Neuspěl jsem i když mám verzi s dip switch. Podle návodu relé modulu nastaven i extension. V logu jak je vidět z předešlého mi to s relé deskou komunikuje. ale relé nesepne. 12V mám, Jupery jsou dle návodu, viz odkaz výše k desce, kde je i na stránkách návod. Pokus omyl jsem vyzkoušel všechny možností co digitální výstup nabízí a nic. Jeden by řek, že Modbus RTU bude hračka, ale evidentně je někde něco, čemu nemůžu přijít na kloub.

Kdyby se někdo našel komu se to povedlo a měl stejný případ, prosím o radu, děkuju.


   
Jan reacted
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Modbus nie je hracka, ale strasna sracka. Ja osobne ten protokol uplne z duse nenavidim, aj ked chapem ze je poplatny dobe kedy vznikol. S loxone modbus extension neporadim. Ja ked som skusal ozivit tie svoje boardy, tak som ich mal od zaciatku pripojene cez modbus tcp prevodnik a rucne som tam posielal sekvencie bajtov dokym to nezacalo to chodit. A potom som to podla toho nakonfiguroval v loxone.

Pozeram do dokumentacie na laskakit a zaraza ma veta "Note MODBUS command must be HEX" a "6 MODBUS commands can be made serial HyperTerminal (serial assistant)". Nepoznam windows, ale mam pochybnosti o tom, ze jeho seriovym terminalom ide posielat binarne data rucne, takze to fakt na mna posobi, ze sa to po tej 485 posiela v textovej hex podobe, coz by bol teda s loxone showstopper. Hodil by som tu dosku do kosa a pouzil nieco, co ide ovladat udp-ckom.


   
ReplyQuote
Jan
 Jan
(@xtasker)
Active Member
Joined: 6 years ago
Posts: 7
Topic starter  

@ansuz som rád že táto téma opäť ožíva. Možno sa nakoniec nájde niekto kto vie aspoň naviesť na nejakú informáciu ako to do boha komunikuje s loxone extension. Mám takýchto dosiek 6ke - presne rovnakých s dip switchom. Keď o tom s niekým prehodím pár viet tak mi každý povie že to nemôže byť zložité. Zaplatím 30€ na hodinu v čistom keď mi to niekto vysvetlí. Po pripojení Homey Pro do siete viem ovládať a pripojiť k loxone takmer  všetko. Až na modbus


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

No, ja nepomozem, nemam modbus extension. Z toho co som v rychlosti precital v tych pdf-kach to na mna posobi priam az tak, ze ten board komunikuje pomocou modbus-ascii, coz je uz obskurdnost na n-tu. Moje doporucenie je - hod to do kosa. Pokial nechces, tak ti nezostava nic ine, len skusit komunikovat s tou doskou napriamo - kup si usb->485 prevodnik, zapoj do kompu, pusti si seriovu konzolu a nastav spravne parametre (na windows neporadim, mozno putty?) a skusaj. Stravis s tym tolko casu, ze to potom aj tak hodis do kosa a kupis si ine rele boardy s nejakym normalnym komunikacnym protokolom. Ponukol by som ti moje riesenie, ale nemam kapacitu na vyrobu.


   
ReplyQuote
(@smotek7)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1898
 

@xtasker no mne sa este nedostlo do ruk modbus zariadenie, ktore by sa nedalo rozchodit.
Je pravda ze niekdy to bol velmi dlhy porod.
Odkial si? Alebo ak sa ti chce dosku poslat mozem to skusit.


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Ono to urcite pojde rozchodit. Ale ak je to modbus-ascii, tak je otazka, ci s loxone napriamo.


   
ReplyQuote
(@smotek7)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1898
 

Posted by: @dusanmsk

Ono to urcite pojde rozchodit. Ale ak je to modbus-ascii, tak je otazka, ci s loxone napriamo.


Podla manualu je to hex

 


   
ReplyQuote
(@ansuz)
Active Member
Joined: 2 months ago
Posts: 11
 

Ano podle manuálu je to HEX, naposílal jsem to na podporu Loxonu, zejtra budeme přes TeamViewer ladit. Dnes to bylo jen o informaci jestli to lze spojit, jelikož nejsem u té správné sítě.
Na podpoře Loxonu se zatím netvářili, že by to nešlo, první reakce byla, že hned začali printovat co mám nastavit, dle dokumentace co jsem jim zaslal.

Výsledek napíšu. Osobně věřím, že to půjde, a to hned z několika vodítek, dle dokumentace se to tváří jako standardní Modbus RTU protokol.
Deska mi vrací i stavy relátek, testovací příkaz rozbliká kontrolku na desce a vrací ACK, takže komunikace je prokopnutá, teď je to snad jen o správném nastavení v Lox Configu a jelikož si s tím hraju po večerech a mám za sebou cca tak 3h zkušeností 😀 s Loxonem obecně, takže s tím vlastně ještě neumím, tak slepě věřím, že to bude spíš o správné konfiguraci. Ale zatím jen moje domněnky, tedy nedělejme z toho plané naděje :-D, pořád to může skončit jak píše msk.

Tak či tak, alespoň chci vědět, důvod proč by to nemělo jít, nebo lépe proč to nejde.


   
ReplyQuote
(@smotek7)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1898
 

Prebehol som ten manual narychlo. Myslim ze to nebudes moct posielat ako digitalny aktor, budes musiet posielat na analogovy aktor spravne cislo. 


   
ReplyQuote
(@smotek7)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1898
 

Len taky nastrel, posles cislo 256 na analogovy aktor a zapne sa rele, posles 512 a rele sa vypne.


   
ReplyQuote
(@ansuz)
Active Member
Joined: 2 months ago
Posts: 11
 

@smotek7 dávám za pravdu, na podpoře nejdřív začal s digitálním aktorem a pak řek srry jinak... a začal nastavovat analog, tady je tedy shoda v postupu :-).

Ještě koukám do návodu a spojuji si Byt numbers s funkcema co poskytuje Loxone. Analog aktor má např. časování, což je jeden z bytů, digital aktor nemá. Večer ještě zkusim poskládat config. Uvidíme. Ještě nejsem úplně v pochopení čísel jak říkáš 256 jako příkaz ke spuštění. Zatím chápu, že je to (0x01) 1On a (0x01) 2Off. Ale říkám, možná to jen chybně interpretuji, nebo mi chybí další kus znalosti.

Aktualizované po pomoci kolegů níže:
Nastavení
Pouze analog aktor (digi aktor se mi nepoved rozběhat a už jsem ani nezkoušel):
Spuštění relátka je "povel" 01 06 00 01 01 00 D9 9A a takto se to interpretuje v nastavení Loxon Config:

Modbus zařízení
01 SlaveID - Adresa zařízení - 1 (manuál 0x01)

Analog aktor:
00 01 - IO - 1 (manuál 0x0001)
06 - Příkaz - 6 (pro čtení 3) - Preset single register (manuál 0x06)
Datový typ - 16 bez podpisu
01 00 - Testovací příkaz pro zapnutí je číslo 256 (vypnutí 02 00 - 512)
D9 (CRC Check - 217 v desítkové) - sám si získá
9A (CRC Check - 154 v desítkové) - sám si získá

Takto jsme oživili relé, které nyní spínají.

This post was modified 1 month ago by ansuz

   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

No - a to je vyslovene sposob ktorym chces ovladat relatka, ze. Naco nejaky zrozumitelny protokol, napr. "board 2 relay 1 off". Nie, spravne geekovsky to ma byt "zapis cislo 256 do 16 bitoveho registru zariadenia 12 na adresu 24553". Tpc ...


   
ReplyQuote
(@smotek7)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1898
 

Ides nato spravne. Ale ja predpokladam ze prikaz je  01 06 00 01 01 00 D9 9A
Cize 16 bitova hodnota.
01 00 je zapni cize 256 decimal, a 02 00 je vypat cize 512. Mozno sa mylim.
CRC si to vyrata same.
Podobnu vec som riesil pri Modbus TCP pre prevodnik DALI.


   
ReplyQuote
Page 2 / 3
Share: