Forum

Forum

Arduino moduly na s...
 
Notifications
Clear all

Arduino moduly na spinanie rele

64 Posts
11 Users
3 Likes
11.9 K Views
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1870
Topic starter  

Kedze sa to tu obcas kuskovito riesi, spisem sem heslovite o com je moj vyvoj arduinovych io modulov k loxone.

  • vyvijam si moduly postavene nad arduinom+ethernet na rozsirenie poctu vstupov a vystupov pre svoju elektroinstalaciu
  • u vystupov vzdy pocitam s externymi rele, moduly ziadne rele neobsahuju, vstupy su 24V tolerant, oddelene optoizolatormi
  • mam to ako skladacku - 1 master board (arduino+ethernet+moj shield) pre 8 extension boardov (16 vstupov alebo vystupov). Integrace davam preventivne do patic, keby to nejak chcipalo aby to slo lahko vymenit
  • cenovo som to este neriesil, pre svoje potreby potrebujem 64 vystupov a 64 vstupov, tzn. 2x arduino, 2 master boardy, 8 out a 8 in extension. Bavime sa odhadom v stokorunach (<500) per doska (v cene aj suciastky), momentalne je ta cena trosku vyssia pretoze si vyrabam prototypy pcb v CR, ktora nedokaze konkurovat cinskym $4 za 10ks dosiek
  • Cena integracov su desatkoruny, takze v pripade nejakej nahlej smrti nie je problem mat v rozvadzaci hodeny sacok s nahradami, takisto budem mat do rezervy nejake tie arduina a ethernet shieldy pre strycka prihodu. Kedze nie som profik elektrotechnik, nedokazem garantovat, ze v zapojeni nie je nejaky problem ktory nevidim a ktory by mohol po nejakej dlhsej dobe robit neplechu. Na druhu stranu je zapojenie tak primitivne jednoduche, ze by som musel byt asi fakt debil. Vystupny rele modul som testoval asi ~50h nonstop bez jedineho problemu, vstupny len nejake vyssie desiatky minut.
  • extension boardy maju uchyty na DIN listu, pre usporu miesta ich mozno distancnymi podlozkami osadim 2-4 na seba. Uchyt master boardu s arduinom som este nevymyslel, asi pouzikem nejaku plastovu zakladnu na DIN a arduino na nu prisroubujem
  • firmware je zjednodusena varianta mojho udp firmware pre railduino, akurat som u vystupneho modulu presiel po chvili laborovania na tcp

Neviem co viac k tomu dodat. Momentalne nemam kapacitu vyrobit viac kusov ako len pre seba, ja osobne to budem nasadzovat na baraku v najblizsich tyzdnoch, ale uz teraz viem, ze to bude kurevsky zdlhavy a bolestivy proces (v zmysle tej hromady kabelaze a rele, nie modulov), takze nejake realne smerodajne vysledky sa daju ocakavat za 2-3 mesiace. Pokial by mi to fungovalo a bol by o to zaujem, mozem skusit poriesit nejaku maloseriovu komunitnu vyrobu, pripadne len zaistit niekoho kto by to za odmenu osadzoval a cele to presmerovat na neho. Kazdopadne je to na dlhsie lakte, pretoze na plosak z ciny sa cakava ~mesiac (pripadne si clovek priplati a je to za 2 tyzdne), konektory a kabelaz detto, takze to treba objednat a vyrobit narazovo hromadne, inak by som sa z toho time managementu asi posral.

Toz tak, pripadne otazky zodpoviem.

IMG 20170624 222609
IMG 20170624 222615
IMG 20170624 222603

   
krata and L reacted
Quote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1870
Topic starter  

Dorazila prva varka master boardov z ciny. Musim povedat, ze sa to pajkovalo skoro samo, najma ako to bolo prekovene a nebolo nutne rucne riesit prechody medzi vrstvami. Na ceste je varka 10 dosiek vstupnych a vystupnych modulov, ale nepredpokladam ze dorazi skor ako za mesiac, takze start baraku bude musiet prebehnut na prototypoch z pardubic.

IMG 20170702 213515

 


   
ReplyQuote
(@killeriq)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 810

   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1870
Topic starter  

Tu by som videl nevyhodu, ze ked chcipne jedno rele (a to skor ci neskor chcipne), bude to oser vymenit (najma ked doska nema rozpojitelne svorkovnice). Ale zas je to cenovo a priestorovo nenarocne.


   
ReplyQuote
(@killeriq)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 810
 

JJ tiez to tak vidim...a ked z tych 16ks nieco odide casom, tak myslim ze uz bude na trhu nejaky dalsi/novsi model. Par mesiacov tieto este nemali mam len tie modre klasiky.

Raz by som sa este spytal na nejake poistky istice pre 5v napatie. Pretoze co mam Arduino UNO system pre sklenik, tak mi odisla doska, hovorim si ok cina asi to lahlo , dal som novu a hned som odpalil aj tu (konkretne ten regulator na napajanie z DC, z USB frcia obidve). Musel som cely system rozobral a skumat kde nastal problem (celkom pracne) ale vyzera to na DHT22 senzor co bol v skleniku tak navlhol kontakty zkorodovali a asi sa to spojilo. Mal som to cez RJ11 konektor spojene.

Nahlady na vymenu male ale skor ta jebacka s tym to hladat a riesit...Rad by som tomu predisiel a mal to nejake osetrene pre Loxone ak by to preletelo tam nebol by som nadseny.

Nasiel som toto  http://www.weidmueller.cz/produkty/maxguard-inovativni-elektronicka-pojistka

Ale tam bude asi vysoka cena...

Nemas k tomu nejaku alternativu? toto je  na ali ale uvadzaju 12v chcem to na tych 5v pre Arduino

2
1

https://www.aliexpress.com/item/12V-DC-power-distribution-9-way-PCB-board-terminal-block-for-switching-power-supply-electricity-current/32741994390.html

https://www.aliexpress.com/item/Panel-Mount-10-Position-Power-Distribution-Fuse-Module-Board-For-AC-DC-5-32V/32812417659.html

Pripadne ako to riesit? dik 


   
ReplyQuote
radek
(@radek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 895
 

Ty Weidmuller elektornické pojistky mají cenu kolem 500Kč / kus - docela drahá sranda.

Jinak u obyčejné trubičkové pojistky na napětí hledět nemusíš, tam je podstatný proud. Ale až něco najdeš (ideál na DIN lištu) tak to sem plls hoď, taky by se mi hodilo.


   
ReplyQuote
(@killeriq)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 810
 

tak tie 2 dosky z Ali, to by slo ne? (nic lepsie som nenasiel) Nejaky drziak na DIN sa da vytlacit na 3D tlaciarni...


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1870
Topic starter  

Dosku na poistky som si robil vlastnu (github), ale budem ju prerabat. Drziaky na DIN som sem uz daval x-krat, pouzivam tieto. DHT-cko si kup trubickove a spoje zaizoluj, ale nechce sa mi zdat, ze by to odpalilo celu dosku/stabilizator. To skor mozno pri skrate max. konkretny pin arduina.


   
ReplyQuote
(@killeriq)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 810
 

tie drziaky tiez mam ale dal som si tlacit drziak + kryt na celu dosku.

Naklady na tu dosku a cas? cca?

 

DHT trubickove? to je ake? mam klasiku s plosakom. 

Mohlo to byt aj nieco ine ale kedze nemam ziadne istice alebo poistky neviem ako na to prist, mozno to bol aj DC stepper moznosti je kopec 😀

Takze ked objednam tu dosku s poistkami aj ked je 12v a zapojim cez to separatne vsetko (senzory, rele, display...) napajanie 5V co ide normalne cez arduino, malo by to chranit? alebo este treba riesit jednotlive poistky pre kolko Amp su?


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1870
Topic starter  

Naklady na dosku myslis tu poistkovu, alebo vystupnu?

Poistkovu som nepocital, pcb tusim okolo 300 kc, konektory poistkove puzdra som mal z ebay v zasobe, nechce sa mi to pocitat. Zapajkovat 30-60 min. Vystupna doska (dosky, jeden masterboard + 1-8 16 portovych dosiek) som cenovo nepocital, dajme tomu 500 master a 500 za 16 port dosku, doba pajkovania 30 min kazda.

DHT-cko sorry, mam pred sebou na stole dallasy (len teplota) tak boli ruky rychlejsie ako mozog.

Poistky - napatie Ta nezaujima *1, len prud. Zmeraj si co tecie do toho arduina typicky a daj o nieco vacsiu poistku.

*1 - napatie ta bude zaujimat u tych dosiek s led-kou, aby si ju neodpraskol, inak samotnej poistke je to fuk.


   
ReplyQuote
(@killeriq)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 810
 

oki takze objednat z ali vyroba sa neoplati...a moj skill s vyrobou plosakov je 0

Tiez ma napadol Dallas senzor , ale hovorim si ze ten nemera vlhkost 🙂

Praveze ja som chcel kazdy jeden senzor zapojit na zvlast poistku - aby som vedel vyclenit ktory robi problem...odber tam bude asi mini 0.1a pre kazdy mozno aj menej.


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1870
Topic starter  

Vystupne moduly nasadene v produkcii ...

https://drive.google.com/open?id=0B_7bCz1jc_1eUTBRRXpWUnBET0E


   
ReplyQuote
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1500
 

@msk, nakonec se zatím bez relátek obejdu, tak čekám zda ty nebo Papouch s novým Quidem. Jak jsem už psal kdybys potřeboval testovat, tak se hlásím, PS: pájku mám 🙂

 


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1870
Topic starter  

Ja uz testujem u seba na baraku, zatial 3 dni a pohoda. Pokial mas o to fakt zaujem, mozem nasypat do sacku vsetky potrebne suciastky a 2 dosky a mozes si to zapajkovat. Priniesol by som ked tak do krcmy, len sa musis pripomenut. Pripadne to mozno do krcmy zapajkujem aj sam a donesiem uz osadene. Potrebujes k tomu arduino mega a jeho ethernet shield, z ciny je to tak mesiac, tak je najvyssi cas to asi objednat.


   
ReplyQuote
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1500
 

Arduino i s shieldem mám 🙂 a zájem taky 🙂 zatím díky, připomenu se.


   
ReplyQuote
Page 1 / 5
Share: