Forum

Forum

Externí moduly na z...
 
Notifications
Clear all

Externí moduly na zvýšení počtu vstupů/výstupů

453 Posts
40 Users
42 Likes
84.5 K Views
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

No já se do budoucna chci zaměřit na trošičku jiné řešení. Samozřejmě "klasický" 4-kanálový dimmer extension už kupovat nebudu ale chci jít pouze cestou DMX a to jak dimmerů tak i relé. To se týká hlavně svítidel nebo zařízení mimo rozvaděč.

Ale existují i DMX relé na din lištu.


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3062
Topic starter  

@Pavel:  Soucasne to nejde, pro kazdy vstup/vystup i modul musi byt samostatny program. Jde o to, ze Loxone neumi asynchroni operace, takze se musi porad naslouchat. A kdyz delal dve veci, tzn naslouchal vstupy a na jinym portu vystupy, tak obcas nekterej paket nezaznamenal (protoze je to nepotvrzovane UDP).

Edit: Jedine, co by teoreticky mohlo fungovat je jeden program na vice vystupu, jenze na to bych musel mit vic quido abych to mohl otestovat/naprogramovat. A imho ta zvysena komplexita za tu usporu uplne nestoji. Uz ted je ten mustek dost hardcore 😉


   
ReplyQuote
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1503
 

Já jsem to asi špatně popsal, jde mi o to zda můžu mít v rozvaděči 1x Quido 100 vstupů a 1x Quido 32 výstupů a oba je ovládat z miniserveru. To by jít mělo, ale každý Quido bude mít svůj /tvůj/ program? Miniserver ty dva SW dá bezproblémů? Šla by třeba i kombinace 1x Quido 100/3 a 2x 2/32?


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3062
Topic starter  

Jj, pro kazdy Quido udelas v Loxone svuj program a pak to zvlada v klidu. Jeden program zere treba 1% cpu a to jeste ne nonstop. Takze neni promlem jich mit vic.

Ta kombinace neni problem. Akorat treba v pripade 1x 100/3 + 2x 2/32 se skoro vyplati spis mit jen 3 programy, jeden na vstupy, 2x na vystpuy. A ty 3 vstupy a 2x 2 vystpupy ozelet, nez kvuli tomu provozovat dalsi 3 programy.


   
ReplyQuote
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1503
 

Tak to je dobrá zpráva 🙂 Ano ty 3výstupy v případě 100/3 a 2vstupy v případě 2/32 neplánuju využívat.

Nebude někdo nakupovat Quida? Zda by nešla domluvit lepší cena při více kusech...


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Tak a skoro hotovo. Vcera mi to zabralo len ..... wait4it ..... 4.5 hodiny. Pretoze som kokot. Najprv som prisiel na to, ze som si zabudol dat vyvrtat diery na din drziaky. Takze vrtacka a podme rucne. Potom som zapajkoval vsetky prepoje medzi vrstvami (cca 15), to bola pohoda. Potom som osadil paticu na arduino, prvy dvojicu DIP16 patic, napajanie a siel som to pokusne ozivit na prvych 7 vystupov.

A tu ako vzdy nastalo "par" "drobnych" problemov.

Zaprve - 100x si na papier napisem - "uz nikdy nedam vyrobit dosku bez toho, aby som si to cele oprototypoval na breadborde ako jeden komplet.". Z nejakeho pohnutia mysle som nahradil mini dc-dc stepdown konvertor za LM7805, vsak to napaja len arduino a par cipov, ze... Hovno! 7805 bola tak horuca, ze sa na nej dala osmazit hranolka. Ok, este ze mam TO220 chladice (z predosleho projektu - mosfet led pwm driveru). No ale hopla - uz sli smazit hranolky 3 :D. Takze som potupne zobral spinany dc-dc konvertor a narval som ho tam cez draty :D.

Super, problem s napajanim a prehrievanim vyrieseny, podme to otestovat. Osadil som arduino do patice, zapol napajanie, arduino sa rozblikalo a vsetko sa zdalo ok. Akurat ze kod, ktory mi siel na breadboarde, nejak moc nerobil to co ma a nespinal to prve darlington pole. Po hodine zurenia a hladania priciny som objavil dovod, preco by sa to mohlo takto debilne chovat - socket pre arduino som mal zrkadlovo otoceny. Vyletelo par p*c a ku**ev a zacal som rozmyslat, co s tym. Doska vyrobena, z casti zapajkovana, proste skoda za par stovak a 2 hodiny casu (aj s tym vrtanim :D). Po pol hodine nez som vychladol som prisiel na to, ze ked to arduino otocim naopak, bude to sediet. Akurat ze ethernet bol hore a napajanie dole, ale co uz, proste aspon vyskusam tu kaskadu seriovych registrov a ked tak to zahodim a spravim znova. Otocil som arduino, nahodil testovaci firmware a ono to kupodivu robilo to, co ma! (az na drobny detail, ze prvym nespravnym otocenim arduina som odpalil pin na ktorom mam zrovna signalizacnu led-ku :D). Tak som teda osadil zvysnych 14 patic, vsetky svorkovnice, prisrouboval din uchytky a znovu otestoval - zda sa, ze funguje. Sice len polovica portov (lebo som si idiot kupil malo darlington poli :D), ale ocakavam ze ta druha bude tiez bez problemov.

Resume - SUCCFAIL. Dosku necham ozivenu a odlozim ako zalohu, dam vyrobit novy kus, kde je uz arduino spravne, prerobil som napajaciu vetvu (a rovno tam dal ten dc-dc konvertor), zvacsil som plochy pod integracmi (je to snad tyzden co mi kolega v praci vravel: "zvacsi si plochy pod integracmi, mam tu skusenost ze ked to zacnes pajkovat, med sa ti odlepi a budes nasrany". No, bol som nasrany :D.

Nabuduce modul v2, uz aj so zapojenymi rele pod zatazkavaciou skuskou (spojim loxone a rele do slucky, loxnone bude spinat rele a rele budu spinat loxone vstupy, takze sa to moze samo testovat par dni v kuse).

End.

IMG 20170422 111642

Doska nacvaknuta na din liste v plastovom rozvadzaci

IMG 20170422 111853

Porovnanie velkosti s sedtronic - mam to o kusok vacsie, ale zase 56 vystupov...

IMG 20170422 111844

 


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3062
Topic starter  

@pavel mluvil jsem s p.Mouchou (majitel papoucha) a ani 50ks není důvod ke slevě.

Zkoušel jsem, ze lidi přes blog by měli treba lepší cenu, ale vůbec. Prodávají zrejme v mnohém větších objemech.

 

@msk neuvěřitelně hustý ale když to čtu, tak přesně proto lanka jako já koupí padoucha. Tohle bych v zivote nezvladl


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Ale zvladol. Netvrdim ze navrhnut (aj ked je to vlastne uplne primitivny obvod), ale urcite vyrobit. Ja nie som elektrotechnik, od strednej skoly elektriku nenavidim - a vidis, funguje to (aj napriek zle navrhnutej doske) na prvy tuk.

Ked budu muchy odladene a podklady komplet na githube, spravi to cvicena opica s pajkovackou v ruke. Pokial to prejde fazou prototypu a u mna na baraku sa to osvedci, a bol by o to od niekoho z Vas zaujem, mozem skusit splasit malovyrobcu. Firma ktora robila plosnak rovno odkazuje na "Pardubicky Hackerspace", co je zjavne nejaka skupina fandov elektrotechnikov, co sa takymto veciam venuju. Skusenej ruke nemoze vyroba zabrat viac ako hodinu (ked to uz bude vo fazi "len osadit" a nebude narazat na chyby v navrhu ako ja teraz). Pripadne zohnat nejakeho stredoskolaka co si to zoberie ako maturitnu pracu (na vyvoji nemusi robit nic, takze moze za odmenu osadit 10-20 dosiek).

BTW neni to pan Poucha? 😀 (Pavel Poucha)


   
ReplyQuote
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1503
 

Tak to asi fakt frčej, když ani 50ks by je neobměkčilo.

@msk dobrá práce, lidi co tohle svedou mají můj obdiv 🙂


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

No, ja toho papoucha vcelku chapem. Sice si nepamatam co ste po nom chceli a nechce sa mi to hladat, ale ja som vyvojom tejto dosky stravil kvadrilion hodin volneho casu. Jasne, profik by to mal vyrazne rychlejsie, lenze by to nerobil takto prasacky a nelepil by do seba "udelatka z ciny", takze by na tom stravil tiez vyssie desiatky hodin. Plus prvy,druhy prototyp robeny rucne, prenasob si to taxou manhour a mas desiatky az stotisice kc v personalnych nakladoch na toho cloveka.

Mne keby niekto zaplatil ten cas co som stravil navrhom tohoto modulu klasickou programatorskou taxou, tak si kupim vsetko od loxone a od kazdeho modulu jeden(dva) do zalohy :D.


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3062
Topic starter  

jojo, imho zakazkovy vyvoj musi byt priserne drahy. Nekolik iteraci vyvoje, pak jeste nejaka optimalizace plosnaku kvuli nakladum, do toho support, servis,...

p. Poucha tusim rikal, ze na zakazku se ceny jedne desky pohybuji tak 100k kc za navrh a pak minimalni serie mam pocit 20ks.


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

No a teraz sa pozri na akukolvek vyplatnu pasku technicky zdatneho cloveka a prestane Ti to byt divne. 100k je 40k cisteho pre elektrotechnika, 40k socanskemu povlu + par drobnych zostane na prevadzku firmy (topeni, najom kancelarie). A musis to stihnut za mesiac, inak je to 200k ...


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3062
Topic starter  

jojo, je to tak. zamestnavat lidi je radost. A to jeste musis zohlednit, ze ten clovek muze udelat chybu a cele se to opakuje, ale vyplatu bude chtit tak jako tak. 


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Tak finalna kalkulacia za modul pre 56 rele. Ceny su priblizne, mix cina/cz. 

nano+ethernet   200
plosak          450
dc-dc           20
n2003a          64
sn74hc595n      64
patica dip16    50
konektory       200
din drziak      25
headery arduino 8
bizuteria       ~50
4 hodiny prace 0
------
sum ~1200

 

4 hodiny za 0 nie je malo, ale nabuduce to snad zvladnem pod 1 hodinu, tak to nebudem pocitat. Ked si zoberiem, ze plosak + konektory su polovica ceny, moze ma nanajvys tak jebnut. Ale co uz ...

 

 


   
Jano reacted
ReplyQuote
(@killeriq)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 816

   
ReplyQuote
Page 9 / 31
Share: