X
Forum

Forum

Externí moduly na z...
 
Notifications
Clear all

Externí moduly na zvýšení počtu vstupů/výstupů

453 Posts
40 Users
42 Likes
85.1 K Views
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Posted by: @smotek7

Input = modbus ....

hm?

 


   
ReplyQuote
(@smotek7)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1898
 

@dusanmsk ja to chapem, tiez by som zato plnu cenu nedal.
DI su priestorovo v pohode.
Ked by si prechadzal na ine riesenie vymenis to, ale este 10rokov to vydrzi.
Co zostane predas na bazare.
P.S. pohrab sa v poste, pamatas na moje riesenie? Ja som nemal energiu doriesit flash tvojeho SW. 
Vyrobav cine nieje "problem", je to len o poctoch, 10ks da sa ale neoplati sa, 100 jak tak, ale zacina to na 1000+ 
Mam dokonceny HW na modbus GW (USB na flash, POE) som zvedavy na aku sa dostanem cenu , ale tusim ze bude neakcetovatelna, musel by som ich dat vyrobit 1000ks.
A to treba ofrezovat krabicky, navrhnut vyrobit stitky.....


   
ReplyQuote
(@smotek7)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1898
 

Posted by: @dusanmsk

Posted by: @smotek7

Input = modbus ....

hm?

 

Na vstupy modbus neries. Aktualne je rozumna cesta len UDP.

 


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Ja to uz mam prakticky hotove, skreslil som to pred par rokmi, ked som sa rozhodol, ze sucasne s prechodom na esp32 nechcem uz tahat ploche kable s i2c, ale chcem to mat proste allinone na jednom boarde. Podla mna to uz ani nepotrebuje nejak vela prace a je to takto asi aj zadatelne do vyroby, ale aby som si bol 100% isty, tak musim:

  • dat vyrobit len ciste pcb pre istotu
  • skusobne si rucne osadit par ks a nasadit u mna doma na doladenie
  • finalne doladit BOM pred odoslanim do ciny
  • dat to vyrobit

Problem moze nastat v bode 2, ak zistim, ze mam na plosaku chybu (zatial to tak vzdy bolo), preto nemam odvahu to zadat do vyroby 10ks hned naslepo (aj ked by to bolo len par jednotiek tisic kc vyhodenych z okna, ale skoda ich). Problem moze nastat v bode 3, pretoze nie vzdy vsetko zrovna maju a dost sa meni co maju na paskach do masin zrovna k dispozicii.

No a k tomu ten cas. Rok a pol staviam FVE, do ktorej som uz dal stovky tisic a furt ju nemam zapojenu. Pokial mi to pride tuto zimu niekto dokoncit, tak ja do jari dorobim tie dosky.


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

@smotek7 Ja by som ale necital tie vstupy modbusom v loxone, to viem ze je cesta uplne zabita. Moja otazka znela, ked zoberem tie horelinkovane 485 inputboardy a pripojim sa na ne mikrokontrolerom a-la arduino/esp32 s max485, ci viem tie inputy citat v rozumnom intervale. Do loxone by sa to posielalo klasicky - udp-ckom.

O modbus toho vela neviem, ale podla mna by to bolo len nieco ako read-register, v lepsom pripade by odpoved bola 32bit integer a co bit to vstup. Toto si dokazem predstavit byt schopny citat desiatky krat za sekundu aj na 9k6 linke s prehladom. Ale odskusane to nemam, na modbus mam len rele na zavlahu.


   
ReplyQuote
(@poklutom)
Active Member
Joined: 7 years ago
Posts: 12
 

Posted by: @dusanmsk

Posted by: @smotek7

Ak si zratete ten cas co tomu venujete, hladanim a bastlenim SW a HW tak sa to neoplati. 

 

To je bez debaty, ten cas tomu co som venoval * moja MD rate a som v hroznych cislach. Lenze neoplati sa to voci comu? Ja by som si nenakupil pokokot loxone modulov ani keby stali polovicu a to z dvoch dovodov - priestorovych a ideovych. Ideovych v tom zmysle, ze neplanujem na loxone zostat a pravdepodobne by uz bol davno vyhodeny z rozvadzaca a nahradeny inym riesenim, keby som na to mal trochu casu. A to by mi potom zostal plny rozvadzac loxone DI modulov, ktore by mi boli k nicomu (resp. ktore by som musel naopak bridgeovat na to ine riesenie automatizacie).

 

 

@msk - já jsme moc rád za čas, který jsi tomu tehdy věnoval. Už 6 let mi jedou ve 2 rozvaděčích tvoje 4 master boardy + 11 Input a 6 Output boardu a maximální spokojenost. V té době bylo pro mě tvoje řešení spása, protože za rozumný peníz jsme se nemusel omezovat se vstupy a výstupy. Takže pokud někdy doděláš Relayduino ESP32, budu hned upgradovat.

 


   
ReplyQuote
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1505
 

Jsem na tom stejně, jedu na Dušanovo output boardech k naprosté spokojenosti 👍 

Kdyby byla možnost přejít na all in one řešení jdu do toho.


   
ReplyQuote
(@budulinek)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 355
 

Posted by: @dusanmsk

@budulinek mas vyskusane ako rychlo sa da cez modbus dotazovat na povedzme 32 inputov? Inak izolovane input boardy s i2c existuju, len si ich musis sam osadit 😀

 

Ad rychlost. Předpokládám, že všechny inputy můžeš vyčíst v jednom dotazu/odpovědi. Při 9600 odhaduju:

  • povinná pauza mezi předchozí příchozí zprávou a tvojím dotazem cca 5ms
  • každý byte odchozí zprávy cca 1ms, celkem zaokrouhluju na 10ms
  • a pak čekáš na odpověď...... (v lepším případě desítky ms)
  • příchozí zpráva 10ms
  • character timout na konci zprávy cca 2ms

Jako teoreticky by se s rychlým koncovým zařízením dal stíhat cyklus cca 100ms. 

Nicméně v návodu na githubu mám: "I would not recommend going bellow 0,5 s." Hlavně proto, že jsem musel těch 5ms zvednout na 150ms, aby vůbec ty TTL-RS485 s HW přepínáním směru toku dat, co používám, stihly přepnout směr toku dat.

Hlavní průser ale IMHO je v tom, že poud máš na RS485 lince víc zařízení (víc IO modulů), tak musíš (teda pokud chceš hrát podle MOdbus pravidel) počkat na odpověď z prvního zařízení a potom teprve poslat dotaz na druhé.

 

Ad izolovane input boardy s i2c:

Ne nemusíš si je osazovat. Blbě se shání, ale existují, viz ty linky, co jsem postoval:

https://vi.aliexpress.com/item/1005004800937273.html

https://vi.aliexpress.com/item/1005003994109209.html

no a potom ještě exituje:

https://www.ereshop.com/shop/digital-inputs-c-143_181.html

https://www.ereshop.com/shop/digital-outputs-c-143_182.html

 

 


   
ReplyQuote
(@smotek7)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1898
 

@dusanmsk mozne by to bolo, ale naco si to komplikotat?
To riesenie co mas je dobre. V podstate sme dvaja spravili paralelne to iste a aj tak isto to skoncilo v sufliku.
Teda ja mam osadeny HW.

Otazka je co je rozumna cena za X vstupov/vysupov.
Ja mam verzie 60input, 30 output, 30input(len dosky, neosadene).

image
image

 


.


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

@budulinek ok, tym padom to nedava zmysel

@smotek clovece priznam sa, ze mi to uplne vyfucalo z hlavy. a v akom to mas stave? pokialmje tam esp32 a nemas dorieseny sw, mozem s tym pomoct a nemusim dokoncovat svoj hw. Aka je koncova cena tvojho riesenia?


   
ReplyQuote
(@smotek7)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1898
 

@dusanmsk je tam presne co mas ty ESP32, LAN8720, MCP23017. Asi ine piny pouzite.
SW do 32 in/out mam Espeasy a nemusis nic pisat, len naklikas. 
U mna to skoncilo na chipovej krize. 09/21 som objednaval  MCP23017, prisli 02/23.
Cenu som neratal, objednaval som len dosky.
Navrh dosiek som daval robit a platil som ho, cize volne do obehu to nepojde.
Osadzat to doma je katastrofa. To co vidis hore na doske je aj zospodu, cize spravis jednu stranu a ked robis druhu prva zacne opadavat ked prehrejes 😀 .


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Obojstranne smd je pruda aj vo fabrike nie to este doma. Ja som mal prakticky hotove esp boardy v tht, ale kto to ma kurva rucne pajkovat. Pokial by to odomna este niekto chcel, skoncilo by to ako s prvymi boardami - ze na to jednoducho nemam cas. Preto som to prekreslil do smd, aby to pripadne v nejakom vacsom mnozstve (nizsie desiatky kusov) osadili v cine masiny (ja potom uz len veci co tam nemaju). Cena bude logicky horsi ako pri tisicoch kusov, ale ja to nemam na business, ale pre seba. A ak by to chcel niekto z fora, aby to pre mna bolo co najmenej prace.

Ci to dokoncim neviem, ale chcel by som, lebo doma bezim siestym ci siedmym rokom prvoprototypovu megu (in) a nano (out) co sa obcas seka (nemam silu do toho hrabat, radsej dokoncim to esp).


   
ReplyQuote
(@kudykam)
Honorable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 555
 

Pořídil sem papouch gnome 485 to ethernet, k tomu Waveshare hub 8x a sht40 čidla z aliny:

https://www.aliexpress.com/item/1005006130746633.html

Přes virtualni port na pc se mi to podařilo spojit a data vrací v pořádku rychlost 9600/ databit 8/ stopbit 1 / parity none.

Teploty pak načítám přes read input register, adresa 10, počáteční adresa 2, počet registrů 1

v QmodMaster vše funguje, ale nedaří se mi spojit s loxone.

V modbus monitoru vidím že navázal spojení, ale nevrací žádné hodnoty.

image
image

Netušíte kde může být problém?

Jinak ty čidla asi nic moc. Teploty se rozcházejí o 5°C, po kalibraci tedy drží, ale jakmile se změní teploty (třeba to dýchnu), tak na původní hodnoty se již nevrací, a rozdíl je +- 0,6°C

Vlhkost má odchylku 15% a zkalibrovat lze max o 10%. No co bych chtěl za 60kč/čidlo, asi to nebude originál, ikdyž na chipu je vyraženo SHT40. Nikde jinde sem ale neviděl sht40 čidlo s modbusem. Nevíte o nějakém za rozumnou cenu?

This post was modified 6 months ago by kudykam

   
ReplyQuote
(@smotek7)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1898
 

Na MD2 mam 16 unsigned a bez poradia registrov.


   
ReplyQuote
(@kudykam)
Honorable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 555
 

to sem taky zkusil, bez uspěchu


   
ReplyQuote
Page 30 / 31
Share: