X
Forum

Forum

Externí moduly na z...
 
Notifications
Clear all

Externí moduly na zvýšení počtu vstupů/výstupů

453 Posts
40 Users
42 Likes
85 K Views
l.adamek
(@l-adamek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 688
 

Maji nejakou zasadni vyhodu oproti tem puvodnim?

 


   
ReplyQuote
(@pitrsonek)
Trusted Member
Joined: 4 years ago
Posts: 46
 

@dusanmsk To je pecka!!! Moc díky.


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

@l-adamek Nie, je to (skoro) to iste. Tie povodne som kreslil v designspark pred 4 rokmi a uz to ani neviem previest na gerber, nehovoriac o tom aka bola ta schema vyslovene hnusna. No a kedze sa mnozia zase dotazy na dosky, tak som to rovno prekreslil do easyeda nech to mam pokope s ostatnymi projektami a mozem na to ludi odkazat a nemusiet odpovedat na hromady otazok ktore su zo schemy alebo 3d view na prvy pohlad jasne.

Zmeny su tam kozmeticke, ine rozlozenie komponent, xh konektory dvojmo pre jednoduchsie stackovanie, odstranena led-ka (co bola aj tak k hovnu) a na output boarde pribudol jumper odpajajuci zem na xh konektore (riesilo sa to tu pred par mesiacmi, nemam to otestovane na 100%, len na stole, preto som namiesto trvaleho odpojenia zeme radsej dal pre istotu jumper, aby bol fallback).

Povodny plan bol prejst komplet na smd, ale nakoniec som to z roznych dovodov vzdal a ponechal tht layout ako u povodnych dosiek. Neprinasalo to prakticky zasadnu usporu miesta a len by to skomplikovalo rucnu montaz (nechat to osadit v cine som uplne vzdal, to su dalsie dni a dni prace doladit to do takeho stavu).

Este k tomu na githube spisem nejaky rychly pokec ked bude trocha casu a pomaly bude cas zverejnit aj kod pre esp32 (ked pridem na to, preco mi odoslanie udp paketu segfaultne - a bez toho je to tak akosi nepouzitelne 😀 ).

Inak bacha, je to work in progress, este do toho par dni budem asi hrabat, elektricky sa tam uz ale asi nic menit nebude.


   
Jakub and pitrsonek reacted
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Prvy prototyp osadeny. Kazdopadne tych par SMD suciastok je uplne zbytocny oser, v dalsej varke (ak nejaka bude) budem nahradzat za THT.

IMG20210413151118

 


   
ReplyQuote
(@pitrsonek)
Trusted Member
Joined: 4 years ago
Posts: 46
 

@dusanmsk Paráda, nemáš jích víc i na prodej? I output a input boardu.

 

Díky


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Napis mi PM kolko coho chces, ja to hodim vedla susedovi nech to naceni. Ale firmware este nie je hotovy, ladim to postupne ako je cas.


   
ReplyQuote
(@smotek7)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1898
 

Co sa bojis SMD, to pajkujem pistolovou pajkovackov v pohode.


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Bojim nie je spravny vyraz. Chcel som to skusit, myslel som ze mi to usetri cas. Vysledok je ten, ze nez vyberem jeden rezistor z pasky, najdem ho na stole pinzetou, pocinujem plosky, spravne ho otocim a prilozim a pripajkujem ho tam, tak za ten cas mam osadenych 50% dosky v tht. Takze na to prdim, tuto varku mi osadi sused vzduchom a dalsia pojde cisto v tht.


   
ReplyQuote
(@smotek7)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1898
 

Tak to ano. Cas sa tym neda usetrit ked robis taku bizuteriu.


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2209
 
Posted by: @smotek7

Co sa bojis SMD, to pajkujem pistolovou pajkovackov v pohode.

Dokud slouží oči tak je to pohoda, ale jak musí být brýle, lupa atd, tak to stojí za prd. Co jsem přestal dobře vidět na blízko, tak se pájení vyhýbám jak čert kříži a je jedno zda jde o 2 drátky nebo THT součástky.


   
ReplyQuote
(@smotek7)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1898
 

@kobra23 ano, zrak je dolezity pritom.
Ale suciastky sa zmensuju 😀 a zistil som ze mi pomaha 
https://www.conrad.cz/p/eschenbach-hodinarska-lupa-25-mm-10-x-818813
hlavne na kontrolu po  pajkovani.


   
ReplyQuote
(@petr86)
Eminent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 26
 

S SMD se mi osobně pracuje lépe. Přidám tip - pájecí pastu - nanesu na plošky ze stříkačky, pokud je deska s nepájivou maskou (považuji za nutný předpoklad), tak ani nezáleží tolik na přesnosti (pokud je někde pasta přes plošku). Přiložím součástky a přetavím horkovzdušnou stanicí. Např. dvouvývodové R/C ani nemusí být úplně rovně, povrchovými napětími se při přetavení srovnají do správné polohy. Pokud by toho bylo více ks, lze uvažovat o planžetě pro nanášení pasty stěrkou.


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2209
 
Posted by: @smotek7

@kobra23 ano, zrak je dolezity pritom.
Ale suciastky sa zmensuju 😀 a zistil som ze mi pomaha 
https://www.conrad.cz/p/eschenbach-hodinarska-lupa-25-mm-10-x-818813
hlavne na kontrolu po  pajkovani.

To používám  Mám 3 a každá (každý) má jiné zvětšení. 


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Ale ano, keby som mal pastu a horkovzduch, tak to tam naprcam +- autobus a necham to zrovnat samo. Ale aj tak pochybujem, ze za cas, za ktory ulovim pinzetou 1 rezistor (a to som schvalne volil 1206 aby som to este zvladol) bude kratsi nez cas, za ktory mam naohybane a osadene minimalne dalsie 4-6 axialne rezistory.

Ono narovinu - keby som ten navrh robil skutocne tak ako ma byt, tak su tie rezistory z dolnej strany pod esp-ckom, konektory by boli blizsie, napajacia vetva tiez viac natesnana, no a doska by mala o 2-4 cm menej na sirku. No a na to sa mozem pri identickej cene za plosnak vysrat.

THT verzia, rozmerovo uplne identicka:

obrazek

   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Pripravene na prve ozivenie, par dnove testy a naslednu montaz do zahradaku. Pokial bude vsetko ok, vysypem to vsetko na github.

Kombinacia 1 ks in, 1ks out na jeden masterboard (ideal pre mensie instalacie, ono uz 16+16 portov je na zahradak asi az moc 😀 ).

IMG20210507124223
IMG20210507124230

   
fridlik, Pavel, pitrsonek and 1 people reacted
ReplyQuote
Page 27 / 31
Share: