X
Forum

Forum

Externí moduly na z...
 
Notifications
Clear all

Externí moduly na zvýšení počtu vstupů/výstupů

453 Posts
40 Users
42 Likes
85 K Views
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

@l.adamek - Nano by asi stacilo v pohode, ale mam v plane riesit zavlahu po zahrade, tam budem mat esp32 na wifi. A ked uz som sa do toho pustil, chcem udrzovat len jednu platformu, takze prejdem s masterboardom na esp32 tiez. Je to de-facto len udp->i2c brana, moze to bezat na comkolvek. A s Nanom mam v rozvadzaci problem, obcas mi vytuhne, neskumal som preco, je to tak 2x za rok. Resetnem a ide sa dalej.

@budulinek - ja som nad tym osadenim v cine dumal, ale vykaslal som sa na to. Zaprve mam vsetko v THT, aby to mohla osadit aj lama (to by zas bol asi problem pre cinana) a zadruhe ked som tie dosky robil, este som o tom poriadne nic nevedel. Preco niesu dosky stackovatelne - pretoze ked som ich kreslil nevedel som este ako to bude v rozvadzaci realne vypadat. Keby sa to niekomu chcelo z designspark prekreslit do easyeda a rovno to spravit v smd, moze tam rovno spravit aj to stackovanie, dat tam mensie konektory a tak. Ja to robit nebudem, IO boardy uz mam v rozvadzaci osadene a vymienat ich uz nemam dovod ked funguju. Maximalne tak overim odstrihnutie GND z toho i2c kablu ako uz mesiac slubujem vo vedlajsom vlakne a ked to bude fungovat tak ho preventivne odstrihnem.

DIP na masterboarde urcuje jeho ID-cko - pre pripad ze si niekto nevystaci so 128 portami. Ani neviem ci realne v arduino firmware jeho nacinanie je implementovane :D. V ESP-32 sa to uz bude konfigurovat softwareovo.

Pozeram na tie nemecke dosky, je to prakticky to iste co mam ja, nie je tam co vymysliet, tiez som opajcol existujuce navody a koncepty z webu. Nejaky i2c io expander (MCP), nejake optoizolatory pre vstupy a nejake npn tranzistory na vystupy. Bude to tak mat uplne kazdy, od sedtronicu (ten tam ma megu a nie i2c expandery), cez nemca cez cinana cez papoucha (ten tam ma zilog).


   
ReplyQuote
(@budulinek)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 355
 

@dusanmsk

Hele, jak jsi psal, že ti jednou za čas to Arduino na master boardu zamrzne....

Zkus nakonfigurovat setWireTimeout u I2C sběrnice:

https://www.fpaynter.com/2020/07/i2c-hangup-bug-cured-miracle-of-miracles-film-at-11/


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 
image

resp

image

V tejto chvili implementovane featury:

  • ota
  • kombinovatelnost input a output boardov na jednom masteri (pre mensie instalacie)
  • udp v povodnej forme
  • detailne logovanie - lepsi prehlad co sa deje
  • zakladna konfigrovatelnost za behu bez rekompilacie (udp porty, adresy, typy jednotlivych boardov (input/output), ...

V dohladnej dobe planovane featury:

  • moznost konfigurovat dalsiu hromadu veci, napr. individualny relay-off timeout pri strate spojenia
  • mqtt transport

V hyper vzdialenej buducnosti / mozno nikdy

  • pripojenie priamo na loxlink (tvarilo by sa to ako sada DI ext a Relay ext  - zavisi na zlozitosti portacie existujuceho loxlink kodu z STM32 na ESP32)

 


   
Jakub and budulinek reacted
ReplyQuote
(@pitrsonek)
Trusted Member
Joined: 4 years ago
Posts: 46
 

Parada, primlouvam se za dokumentaci a zdrojaky .-)


   
ReplyQuote
(@budulinek)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 355
 
Hezký!
 
Posted by: @dusanmsk

zakladna konfigrovatelnost za behu bez rekompilacie

To by mě zajímalo. Nějaký webserver?


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Dokumentacia a zdrojaky budu na githube, doska je na easyeda. Zatial je to prealpha, tak si to drzim privatne, ked to bude u mna v rozvadzaci, zverejnim to.

Konfiguracia pomocou toolu z mongoose os, ale ten pouziva existujuce transporty, takze vlastne cez udp,ws,mqtt transport. Casom mozno webui, ale nie som frontendista a html je pre mna sproste slovo. Ono to vlastne len prehadzuje (casti) json hore-dole, takze pohoda.

Prvotne ozivenie a konfiguracia pravdepodobne pripojenim na wifi co vytvori to esp v defaulte, akonahle sa to pripoji do lokalnej siete (wifi alebo ethernet) tak ktorymkolvek nakonfigurovanym transportom z kompu ktory na to dovidi.


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

BTW ked som hladal videa ako doma pajkovat SMD, narazil som na toto: https://www.youtube.com/watch?v=ljOoGyCso8s

To je totalny masaker to vidiet, hlavne ked si clovek zobere, ze za 1 dosku da 10 korun (za co nekupi doma ani holu med) a co ma uplne rozsekalo je kontrola na zaciatku clovekom a elektricka kontrola na konci strojom, kde sa elektricky testuju spoje na tej doske.

No proste kto nevidel, nasadit podbradnik (bryndak) a kliknut na PLAY.


   
ReplyQuote
(@budulinek)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 355
 

@dusanmsk

Hmm, tohle video je další důkaz, že nemá smysl hledat videa, jak doma pájet SMD 🙂

Páč v té samé fabrice ti za pár šupů tu desku i osadí 🙂


   
ReplyQuote
(@smotek7)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1897
 

@dusanmsk to video som videl davno, ano sanka dole.
Na zaklade toho som skusl JLC a spokojnost.
Inak doska paradna, na podobnej robim.
Len mne vzdy vadi na tvojej mechanicke usporiadanie.

@budulinek uz si skusil dat nieco osadit v JLC? Podlamna par kusov sa neoplati, alebo som nepochopil ako sa to rata. 

Ked je clovek zrucny tak osadi doma vsetko, aj BGA s teplovzdusnu.


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

No, zvazim to. Musel by som este par tht komponent vymenit za smd, ale olimex mi v cine neosadia, tak to asi nedava zmysel taka polovicna robota.

Mechanickym usporiadanim myslis co? Tie xh konektory v jednej rade? Mne sa a tym neoplati vyrazne viac patlat, tu xh kabelaz zapojim a vyviazem raz za zivotnost tych dosiek a viac na to nesaham. To je aj dovod, preco som nerobil ziadne na seba stackovatelne dosky spojene konektormi - cas do toho investovany by bol abnormalne neumerny uzitku. Ok, keby som to predaval v desiatkach mesacne, tak mozno. Ja to ale robim pre seba a ak sa niekto chce pridat tak pomozem, ale nedodam na kluc.


   
ReplyQuote
(@smotek7)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1897
 

Jasne to chapem , mne by sa to pacilo pekne na din, to v podstate robim.
Ale ked to robis len preseba tak to je strata casu.
Ked to budem mat hotove tak poslem foto,
Predpokladam ze do tej dosky pojde dat aj tvoj SW.
Mam tam ESP32, lan8720, mcp23017, optotranzistory.


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

@smotek7 ale ja to samozrejme mam na din, akurat to nie je v peknej krabicke. jasne, chcelo by to viac profi, ale ja na to mrdam, bezi mi to takto 3 roky a no problem, nemam cas to nejak vyrazne vypiplavat.


   
ReplyQuote
(@pitrsonek)
Trusted Member
Joined: 4 years ago
Posts: 46
 

@dusanmsk Kde si kupoval olimex ESP32? Neposlal bys mi zatim schema tve desky pro olimex ESP32 chci si s tim zacit hrat a nepoznal jsem z fotky, soucastky. Nebo kdyby se ti chtelo tak i ostatnich desek, ty take chci zkoumat, (vstupy) a osetreni z 24V na 5V. Moc dekuji. 

 

 


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

olimex original u bulharov.

masterboard

ioboardy (stara neudrzovana verzia, kreslene snad este v designspark alebo kicad, nepamatam sa)

EDIT: novy output board (smd)


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Novy input a output board, prekresleny do easyeda, takze dosky objednatelne par klikmi. BOM este doeditujem. V PCB editore je mozne zobrazit 3D dosku, takze osadenie je potom bezproblemove podla obrazku ako pre male deti.

WARNING - este som neobjednal, neosadzoval a netestoval, ale snad tam nie je zadrhel. Kto si pocka, tak v priebehu leta budem osadzat rozvadzac v zahradaku, uz na esp32 a novej verzii io dosiek.

input v2.0
output v2.0


   
pitrsonek reacted
ReplyQuote
Page 26 / 31
Share: