X
Forum

Forum

Externí moduly na z...
 
Notifications
Clear all

Externí moduly na zvýšení počtu vstupů/výstupů

471 Posts
43 Users
44 Reactions
94.2 K Views
(@pitrsonek)
Trusted Member
Joined: 5 years ago
Posts: 48
 

@dusanmsk Super diky a to je presne to co me na tom bastleni prudi. Nekdo nekde neco udela, coz je zasluzny cin, ale z jeho pohledu je to jasne. Jenze jak to tam neni poradne zdokumentovane co a jak, tak pak lidi musi hledat a mozna neco najdou nebo musi takto otravovat jako ja. Proto se mi do toho moc nechce .-)


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 8 years ago
Posts: 1911
 

Ano uznavam, ale dokumentaciu som k tomu pisal a niekde tu uverejnoval. Navod na zostavenie aj s fotkami, zoznam komponentov. Ale chapem, nie je to pre kazdeho. Ja to uz "komercne" robit nebudem, lebo nemam cas ani na svoje veci a bude ho este menej, ani k tomu nebudem poskytovat support uplnym lamam (typu 2 dni niekomu robis support mailom, nakoniec ti tie dosky posle lebo si uz zufaly a nevies co tomu je - a prides na to ze ma naopak konektory alebo nieco podobne). Ale kto je aspon trochu zdatny s pajkovackou a multimetrom, ma za nejake 4-6h prace 128 vstupov a 128 vystupov za par korun a na nejekaych 60cm jednej din listy. U mna to bezi tretim rokom a to mam mix arduino nano (to sa obcas sekne *1) a arduino mega (to bezi od nastahovania a nesaham na neho).

*1 - ale vobec neviem aky tam mam firmware, mozno nejaku pokusnu verziu a ani to uz nebudem skumat, moj ciel je prejst na olimex esp32.


   
ReplyQuote
(@pitrsonek)
Trusted Member
Joined: 5 years ago
Posts: 48
 

@dusanmsk Právě je to peklo. Sosni to https://docs.google.com/document/d/e/2PACX-1vSOdixEWbOuOcmpfvbfY8wcW7iuhwVqEHpvM5Xb0_skrJM8KIP_zgCIrV34LF-YPpRhy6Ca4UGce-mB/pub?urp=gmail_link&gxids=7628 a přihoď to k tobě do projektu na github .-) Jinak jako je to pecka, ale kdyby to bylo proste kompletně pěkně zdokumentované, fotky, exporty boardu, atd.. Takto je to velká pátrací akce a otravování lidí na foru .-)


   
ReplyQuote
(@radek-k)
Active Member
Joined: 5 years ago
Posts: 10
 

@dusanmsk jj, detekuje i 5V a funguje paradne 🙂
@pitrsonek kdyby jsi tim chtel napajet nejake chytre veci s vetsim odberem, tak by to asi mohl byt problem, ale na ty tlacitka je to uplne vpohode. Jinak primarne mam taky 24V, ale vsechno jde po FTP kabelech a jen v rozvadeci pripojim bud na 5V nebo 24V.

A jen pro zajimavost, resil jsem sondu do vrtu, ktera prave jede taky na 5V a celkova delka kabelu je 120m. S vyrobcem jsem resil co za kabel se tam dava a jaky je odber sondy no a ztraty vysly zase minimalni. Rika se, ze by nemely byt vice nez 2%, coz nebyly a i vyrobce mi potvrdil, ze mu takhle ty sondy bezi bez problemu.

Takze bych se toho uplne nebal, ale je treba si to propocitat.


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 8 years ago
Posts: 1911
 

@pitrsonek No neni to komplet, bohuzial. Robil som to primarne pre seba a v case ked som zacinal (-5y) som o tom vedel prd a neocakaval som ze to bude fungovat na prvu dobru, nedajboze ze na to 3 roky nesahnem. Ani neboli take moznosti ako su dnes (easyeda). Kapacitu to cele zjednotit a zdokumentovat nemam, takze to zostane bohuzial tak ako to je.


   
ReplyQuote
(@budulinek)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 355
 

@dusanmsk @radek-k

Hezké. Předpokládám, že PCB desky jste si nechali dělat v Číně. Nenapadlo vás nechat si ty desky v Číně rovnou osadit součástkama? Narazil jsem na super článek, který srovnává několik čínských firem, které PCB assembly dělají:

https://blog.squix.org/2019/09/pcb-assembly-service-review.html


   
ReplyQuote
(@budulinek)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 355
 
Posted by: @pitrsonek

Jako kdybys měl chvilku a chuť tak by nebylo špatné to sepsat dohromady:

Digitální vstupy/výstupy přes MCP23017 už tu byly rozebrané.

Tak eště něco k těm LED výstupům přes PCA9685. Bavíme se o ovládání signalizačních LED diod ve vypínačích. Hodí se na ovládání a signalizaci stavu topení v jednotlivých místnostech, stavu alarmu nebo na cokoliv jiného.

PCA9685 je vlastně obdobou MCP23017. Taky se připojuje k Arduinu přes i2c sběrnici, ovšem místo 16 digitálních I/O má 16 PWM výstupů. PCA9685 se běžně používá na ovládání serv, ale dá se krásně použít na ovládání LED diod, páč je umí stmívat pomocí PWM. A to je to, co chceme.

Nákupní seznam:

https://www.aliexpress.com/item/32826668042.html

5mm LED tříbarevná se společnou katodou (tj. záporný pól). Pokud používáte Unica vypínače, můžete si koupit jejich podsvícená tlačítka a vykuchat je. Unica používá 3mm diody, můžete ji jednoduše nahradit vlastní 3mm diodou (bohužel jsem na Ali našel jenom dvoubarevné, trojbarevné 3mm LED diody se asi nedělají) nebo můžete držák na diodu trochu rozvrtat a nacpat tam vlastní 5mm diodu.

https://www.aliexpress.com/item/32638755432.html

PCA9685 modul, s NEpřipájenými piny.

https://www.aliexpress.com/item/33047143170.html

4-pinový terminál s roztečí 2,54mm.

Zapojení:

IMG 20210121 024458252

Naprosto primitivní. Na modulu PCA9685 nastavíte pájkou adresu (pokud máte víc modulů) a připájíte terminály. LED diody se napojují přímo na PCA9685 modul. Nepotřebujete přidávat ani žádný ochranný rezistor, všechno je na desce modulu. Pokud namontujete moduly těsně vedle sebe, můžete je řetězit a propojovat obyčejnými jumpery (jak jsem to udělal já).

Skeč do Arduina. Jak jsem psal, používám jedno Arduino na MCP23017 moduly, PCA9685 moduly a na bzučák. Na PCA9685  používám knihovnu https://github.com/brunnels/PCA9685, která pracuje s upravenými hodnotami jasu (jak je vnímá lidské oko), takže stmívání LED je pěkně plynulé. Knihovna je trochu stará, musíte opravit jeden bug ( https://github.com/brunnels/PCA9685/issues/4).

Ve skeči si nastavíte síťové parametry, pak adresy MCP23017 modulů (inputModulesAddresses), adresy PCA9685 modulů (ledModulesAddresses) a pin(y) na bzučák(y) (buzzerPins).

Příklad UDP příkazu z Loxonu do Arduina:

ardu1 led1-5 127 500

Je to pátá LEDka na prvním PCA9685 modulu. Kde 127 je cílová hodnota jasu (0-255) a 500 je délka stmívání v ms (chápe se to jako doba přechodu z 0 na plný jas).

Použijete normálně UDP výstup ("Virtuální výstup příkazu"), jako "instrukce při zapnutí" dáte

ardu1 led1-5 <v>

Doporučuju nastavit i "interval opakování" na cca 30s.

Samotný jas a délku stmívání pak nastavujte v bloku Status. třeba takto:

01
02

Příklad je jasný. LED bliká, ovšem stmívá a rozsvěcuje se pozvolna. Jas rozsvícení se mění podle toho, jestli je den nebo noc.

Jo a při startu Loxonu pro jistotu do Arduina pošlete příkaz ardu1 rst   aby se vám zresetovaly (vyply) LEDky. Pokud by měla být nějaká rožnutá, tak za 30s naskočí (viz výše).

No a co se týče bzučáku:

https://www.aliexpress.com/item/32957570795.html

Připojuje se přímo na některý z PWM pinů arduina. UDP příkaz:

ardu1 buz1 1000 500

Kde 1000 je frekvence (Hz) a 500 je doba trvání zvuku (ms). Tak přeji úspěšné pípání a bzučení. Nezapomeňte ale na omezení v podobě WAF !!


   
Vladiczek and Jakub reacted
ReplyQuote
(@radek-k)
Active Member
Joined: 5 years ago
Posts: 10
 

@budulinek

Desky jsem si nechal delat v Cine a v podstate me ani nenapadlo si to nechat osadit. EasyEda uz je primo napojeny na vyrobce JLCPCB, ktery ma dobre ceny. Spis platim vic za postu nez za tistaky, takze je lepsi mit pripraveno vicero veci do vyroby. Vim ze delaji i osazeni, ale nezkousel jsem se podivat na cenu. Asi kdybych potreboval osadit nejakou SMD soucastku, tak by mi nic jineho nezbylo, ale takhle s par beznyma soucastkama je to napajet rychlovka (navic me to i bavi).


   
ReplyQuote
(@pitrsonek)
Trusted Member
Joined: 5 years ago
Posts: 48

   
ReplyQuote
l.adamek
(@l-adamek)
Prominent Member
Joined: 8 years ago
Posts: 702
 

@msk a jaka je vyhoda esp32 oproti tvemu soucasnemu reseni postavenem na arduino uno?


   
ReplyQuote
(@pitrsonek)
Trusted Member
Joined: 5 years ago
Posts: 48
 

@l-adamek Co jsem já postřehl, tak hlavně olimex esp32 má již ethernet v sobě, je to malý board a velikost paměti. 


   
ReplyQuote
l.adamek
(@l-adamek)
Prominent Member
Joined: 8 years ago
Posts: 702
 

To jo, ale u tech Dusanovych desek jde tedy spise o kosmetickou upravu, protoze nano je vykonove dostacujici. Jen se teda musi osadit nano + ethernet shield.


   
ReplyQuote
(@budulinek)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 355
 
Posted by: @radek-k

takhle s par beznyma soucastkama je to napajet rychlovka (navic me to i bavi)

Chápu, ale je tu pár lidí, kteří se na to necítí nebo to sice napájí, ale špatně otočí konektory, LEDky..... Ty jsem chtěl upozornit na to, že dneska si to můžete nechat v Číně za rozumnou cenu osadit. Nemusíte nic pájet, nemusíte shánět součástky - Číňan pro vás vše nakoupí podle BOM. Když už stejně platíte za poštovné, proč si nenechat z Číny místo holé PCB poslat rovnou hotovou a osazenou desku?

Já už jsem se vydal cestou těch prefabrikovaných optoizolačních desek z Ali, ale pokud bych se měl rozhodovat teď, nebo pokud by mi nedejbože něco shořelo (třeba můj Neuron s 56 výstupy), tak bych si nechal Dušanovy desky rovnou osadit v Číně. Objednal bych jich 10 a přebytky bez problémů udal tady na fóru....

Akorát bych chtěl moc poprosit @dusanmsk (nebo někoho jiného, kdo umí dělat v KiCADu), aby dokumentaci, BOM a Gerbery (i ve variantě SMD součástek, bez těch velkých patic) naházel někam na jedno místo, aby si mohli lidi (a lamy) jednoduše vzít všechny potřebné soubory a nechat si celou desku osadit na klíč.

Nevím, jak je na tom EasyEda, ale když koukám na Makerfabs, tak na osazení desky na klíč potřebují:

  • PCB Gerber Files,  and the quantity you need and related spec such as color/ pads finish/ layers, etc.
  • BOM Files, some reference links or Digikey/ Farnell parts number would be helpful for our quotation.
  • Files for the soldering such as parts mapping for the pick-n-place machine, or a simple mapping for hand soldering.

 

@pitrsonek

Ty i2c moduly vypadají hezky, ale je to 16-20 éček za modul s 8 vstupy/výstupy.


   
ReplyQuote
(@budulinek)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 355
 

Jo a ještě mě napadla jedna kosmetická úprava k deskám od @dusanmsk . Zatím se všechny I/O desky napojují kabelem na mastera. Na I/O deskách by se hodil ještě druhý konektor na i2c sběrnici. I/O desky by se pak mohly zapojovat za sebe a do mastera by šel už jenom jeden kabel s i2c sběrnicí. Využití:

  • při stackování na sebe by se I/O desky mohly rovnou propojovat přes header piny (vhodné výšky), bez potřeby propojovacích kabelů
  • do Arduina (nebo čehokoliv jiného) by pak šel už jenom jeden kabel s i2c sběrnicí. Ti, kteří si ochranu napájení Arduina řeší sami (nebo ji neřeší vůbec...) by pak ani nepotřebovali Dušanův master board

BTW k čemu je vlastně ten DIP switch na master boardu? To je na nastavování sítě (DHCP/static)?


   
ReplyQuote
l.adamek
(@l-adamek)
Prominent Member
Joined: 8 years ago
Posts: 702
 

Ten DIP switch je z duvodu, ze mas vice masterboardu. Muze se stat, ze ti nebude stacit jeden (128 vstupu/vystupu)


   
ReplyQuote
Page 25 / 32
Share: