Forum

Forum

Externí moduly na z...
 
Notifications
Clear all

Externí moduly na zvýšení počtu vstupů/výstupů

453 Posts
40 Users
42 Likes
84.5 K Views
(@pitrsonek)
Trusted Member
Joined: 4 years ago
Posts: 46
 

@dusanmsk Je to možné, ale pro mě je jednodušší koupit hotové krabičky propojit a nahrát SW. Jak udělám osazené plošňáky atd, to jde mimo mě. Díky


   
ReplyQuote
(@_petr_)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 490
 

@skybor od někoho jiného


   
ReplyQuote
(@radek-k)
Active Member
Joined: 5 years ago
Posts: 10
 

@pitrsonek dusanovo plosnaky muzu doporucit, kdyz si to delas sam, tak s tim neni zas takova prace, navic ten pocet vstupu a vystupu za to fakt stoji. Pred rokem jsem nemel vubec paru co a jak, pajet jsem taky neumel. Ted jsem si na zaklade jeho schemat navrhl vlastni reseni chytre domacnosti. Jeho system, kde pouzival arduino jsem predelal na ESP32, rozsiril jsem to o moduly pro MDX, 1-Wire. Modbus zatim resim donglem v RPi. No a ridici jednotka je RPi s NodeRedem a Grafanou. Komunikace jednotlivych modulu pres MQTT. Delal jsem si i vlastni dotykove vypinace (komunikace pres IO boardy) a senzory (podlaha teplota 1-wire, 1 zasuvkova dira obetovana pro teplotu, vlhkost, co2 senzor, komunikujici pres modbus). Zatim vse funguje, uvidime co to bude delat v realnem provozu. Chystam se stavet letos a kdyz se zadari tak to budu zprovoznovat koncem roku.

Smart

 

This post was modified 3 years ago by radek.k

   
ReplyQuote
(@pitrsonek)
Trusted Member
Joined: 4 years ago
Posts: 46
 

@radek-k Moc pěkné. Já už mám loxone, jen zvažuji si dodělat nějaké rozšiřující moduly. Jakou desku máš s EXP32, koukám, že už má ethernetový port. Díky


   
ReplyQuote
(@smotek7)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1895
 

Vyzera to na Olimex.
Naco je dobre krmit 4ks Olimex? Ked stacilo nano ako to ma MSK.


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

@radek-k Masaker ! Na tie esp-cka si kreslil nove dosky, alebo si ich narval nejak do patice pre arduino a do tych mojich? Z fotky to vypada na tu druhu variantu pomocou nejakej redukcnej dosky, co by bol dalsi masaker 😀

Inak prejst doma v rozvadzaci na esp32 mam v plane snad vyse roka, ale nemam chut sa k tomu dokopat. Mam to vsetko rozvrtane tak na 25% - novy prototyp masterboard-u (de facto to iste, akurat o 2 mikrospinace viac a upravene pre ten olimex esp32), hotovy kus software (staviam to nad mongoose-os). Dokonca som si konecne kupil laboratorny zdroj - no a lezi vedla toho na stole a prasi sa nan 😀

Inak je to presne ako hovoris, tie moje io dosky nie su nic ine len i2c expandery s nejakou bizuteriou okolo (NPN, resp. optoizolatory), takze idu pripojit prakticky k akemukolvek zariadeniu co ma i2c a vie nejak komunikovat s loxone (modbus, udp), alebo s cimkolvek inym (napr. to mqtt). Svojho casu som zvazoval spravit to v smd a dat to do krabicky na DIN, ale lenivost zvitazila (a ani by to zas tolko miesta neusetrilo kvoli velkosti samotnych svorkovnic). Stackujem ich 4 ks na seba identicky ako mas ty pomocou dlhych metrickych sroubov 😀


   
ReplyQuote
(@radek-k)
Active Member
Joined: 5 years ago
Posts: 10
 

@pitrsonek je to Olimex ESP32, nenasel jsem prave zadnou jinou desku s ethernet portem a ty rozsirujici eth desky pro arduino se vzdycky silene prehrivaly, tak jsem k tomu nemel uplne duveru.

@smotek7 daval jsem ESP32 kvuli velikosti kodu, do klasickeho arduina jsem se nedokazal vlezt s kodem. A taky jak pisu vis, eth moduly se silene prehrivaly.

@msk ty dve zelene, jsou klasicky tvuj navrh a udelal jsem si akorat patice, kde jsem namapoval piny. Ty dalsi dva cerne, ty uz jsou primo predelane na Olimex ESP32. Jinak je to ciste okopirovane dle tvych navrhu, bo s elektronikou nejsem uplne kamarad. Takze Vdaka 🙂

1-Wire modul jsem akorat udelal 4 sbernice pres 4 piny, cimz bych mel omezit limitace na pocet pripojenych zarizeni a vzdalenost.

Kdyztak to zkusim nasdilat pres easyedu.

Mongoose neznam, ale koukam ze je to neco vylozene pro IOT, to muze byt zajimave. Jinak ohledne toho stackovani IO boardu, trochu z toho mam strach, kdyz neco budu potrebovat predelat, tak se k tomu budu asi dost slozite dostavat, tak prave zvazuju, ze dam vzdy max dva na sebe a dostatecny rozestup pro manipulaci. Nebo jake jsou tve zkusenosti, kdyz jsi potreboval neco predelat? da se k tomu nejak rozumne dostat?

Jinak ty desky jsem kupoval od nekoho tady na foru a jak jsem to zprovoznoval, tak nejake IO boardy to naslo nejake ne. No nakonec jsem si vsiml, ze tam dotycny clovek napajel naopak konektory pro I2C propojeni 😀 dost casu mi to vzalo, protoze jsem hledal problem spis v softwaru.

Ted jsem jeste koupil hydrostatickou sondu do vrtu, tak mam v planu udelat dalsi desku jen nad arduinem ciste jen pro odecitani hodnot a posilani do RPi. Olimex bohuzel nema analogove piny. Ale to asi jeste pocka, ted na to neni uplne cas.

 


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

@radek-k otocene konektory pre i2c su evergreen. To je jeden z dovodov preco som prestal poskytovat support ludom co si to pajkuju sami, zralo mi to strasne casu.

Stackovanie - za 3 roky co byvam som na tie boardy nesahol, neviem co by si tam chcel predelavat. Raz to osadis na din listu, nastavis tomu i2c adresy dipswitchom, zapojis xh kable, prepojis s masterom a viac na to nesahnes. Len casom pripajas nove draty - a kedze svorkovnice su odpojitelne, tak som nenarazil zatial na ziaden problem. Mam na sebe 4ks, rozostupy su minimalne (on ti rozostup spravia tie svorkovnice, pridas par mm a mas bohate rezervu)

Mongoose som zvolil prave kvoli tomu, ze to riesi hrozne vela lowlevel veci. OTA update, konfiguraciu, i2c, mqtt, ethernet, wifi, factory reset, ... Ale uznavam ze to ma mizernu dokumentaciu a je to casto pokus-omyl alebo hrabanie sa v examploch. Stale si ale myslim ze to za to stoji, pisat si vsetky tie funkcionality sam by som nemal cas. Tu je to easy - chces mqtt? Pridas libu, v konfiguracii nastavis adresu brokera a naprogramujes uz len obsluzny handler na spravy z topicov. A tak.


   
ReplyQuote
(@radek-k)
Active Member
Joined: 5 years ago
Posts: 10
 

Jeste kdyby mel nekdo zajemo plosnaky, tak mam udelane senzory teplota/vlhkost, CO2, komunikace pres modbus. Vsechny moduly jsem chtel vymenitelne, takze se vzdy jen zasunou do patice. Senzory jsem vybral po nejake analyze a srovnani co jsem se kde docetl.

Osazeni je udelane pro livolo zasuvkove moduly. Takze by mozno bylo treba to lehce upravit nebo to proste jen tak hodit do krabky.

senzor1
senzor2

To same potom pro vypinace, kde kapacitni senzor reaguje i pres 5mm drevo napriklad.

vypinac

Tady je jen problem se zakrytovanim, kde si asi necham vyfrezovat dubove desticky jako dotykovou plochu. Uvazoval jsem i o vytisteni na 3D tiskarne, nejaky prototyp jsem udelal s "drevenym" filamentem, ale vzhled me zklamal. Vypada to spis jak kartonova krabice, nez drevo, ale musim zkusit udelat jeste nejaky post-processing.

vypinac2

   
ReplyQuote
(@radek-k)
Active Member
Joined: 5 years ago
Posts: 10
 

@dusanmsk jak pises, tak OTA update, i2c, mqtt, ethernet mam prave taky nastaveno, ale klasicky pres arduino knihovny. Nic jsem nevynalezal odznovu, jen jsem dal kupu knihoven dohromady, obalil to svym kodem a funguje to. Problem byl, ze bylo obcas vyzkouset vicero knihoven, nez jsem nasel nejakou rozumnou a funkcni. Pokud tohle vsechno ale zastituje mongoose, tak to muze byt super.

S tema odpojitelnyma svorkovnicema - to je ta finta, nevedel jsem ze se daji oddelat, v tomhle pripade je to teda vpohode, toho jsem se bal, ze se k nim nejak normalne nedostanu.


   
msk reacted
ReplyQuote
(@pitrsonek)
Trusted Member
Joined: 4 years ago
Posts: 46
 

@radek-k Nebylo by lepší ty tlačítka chystat pro klasickou krabici ku68 a použít třeba https://www.e1.cz/produkt/1238248-schneider-asfora-zaslepny-kryt-bily-eph5600121?gclid=CjwKCAiAxp-ABhALEiwAXm6IyW6LYZzU7uy53-0gwSzOJyENWfyjZ250BPCq5cSP7z-GujyhhTCBkxoCgo4QAvD_BwE&t=popis a dát pod to tlačítka?

Jinak z tlačítek do centrální jednotky to posíláš jak, nebo jak to máš udělané? Protože na tu vzdálenost asi nízké napětí 3-5V nebude stačit ne?

 

Děkuji


   
ReplyQuote
(@radek-k)
Active Member
Joined: 5 years ago
Posts: 10
 

@pitrsonek Ono je to chystane pro klasickou krabici ku68 a jde to prichytit ke kovovemu ramecku stejne, jak je videt u senzoru. Jen jde pak o to zakrytovani a to jsem chtel mit komplet ve dreve takze vyroba ramecku bude ve vlastni rezii (na zakazku).

Co se tyce ztrat na vedeni pri 5V, tak jsou zanedbatelne a nemel by byt zadny problem. Pocital jsem si to, ale ted uz si ty cisla nepamatuju. Kazde jednotlive tlacitko je pripojeno k Input Boardu od @msk. Logika (dlouhe, kratke stistky) potom v NodeRedu.


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Moj inputboard detekuje 5V na vstupe? Priznam sa ze som to nikdy neskusal 😀


   
ReplyQuote
(@pitrsonek)
Trusted Member
Joined: 4 years ago
Posts: 46
 

@radek-k Tak to je fajn. Vsichni me prave odrazovali od nizkeho napeti a rikali ze je potreba resit rizeni minimalne na 12V - 24V po dome, proto jsem si rikal ze delat si vlastni tlacitka nebude sranda (nutnost to v krabicce menit z 24v na 5v tlacitka a zpet).

@msk Jaky editor na ty boardy pouzivate? Chtel jsem si to prohlednout a nic nenasel. Dekuji


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

@pitrsonek Uplne historicke veci na githube som este kreslil v designspark pcb (input,output,mega master), niektore veci potom v KiCAD. Posledny rok kreslim vsetko v easyeda.


   
ReplyQuote
Page 24 / 31
Share: