X
Forum

Forum

Externí moduly na z...
 
Notifications
Clear all

Externí moduly na zvýšení počtu vstupů/výstupů

453 Posts
40 Users
42 Likes
84.7 K Views
(@radek-k)
Active Member
Joined: 5 years ago
Posts: 10
 

Moc diky za odpovedi. V podstate budu rad za jakoukoli variantu, ale lepsi jiz osazene, at se s tim nemusim trapit. Pisnu vam soukromou zpravu a nejak se domluvime.


   
ReplyQuote
(@pitrsonek)
Trusted Member
Joined: 4 years ago
Posts: 46
 

@budulinek Jak to dopadlo toto bastleni? Je nekde nejaky zdokumentovany vysledek, zkusenosti se stabilitou, foto atd.? Moc dekuji


   
ReplyQuote
(@budulinek)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 355
 

@pitrsonek

Bastlení dopadlo výborně.

Vypínače -> 24V -> "Optocoupler Isolation Board" -> 5V -> MCP23017 -> I2C (5V) -> Arduino Nano -> Ethernet Shield -> UDP -> Loxone

Celkem mám dvě desky https://www.aliexpress.com/item/33006430917.html (tj. 32 vstupů), zrovna minulý týden mi z Ali došla třetí 🙂 Ještě čekám na sloupky, abych to poskládal do hezčího tvaru, zatím mám dvě desky naštosované nahrubo přes vruty.... Nahoře je 5V, dole je 24V. Jak vidíš, dalo trochu práce pospojovat ty desky s MCP23017 (dva kusy MCP23017 vidíš  vpravo, naštosované na sobě).

IMG 20210118 181425791

 

Funguje to na 100%, za víc jak rok jsem nemusel nic řešit (no, kromě jednoho špatně připevněného kabelu). Používám normálně na vypínače. Rychlost odezvy super, dvojkliky fungují, vše OK.

Napojeno na Arduino Nano:

IMG 20210118 181952474

Na tom samém Arduinu mám tyhle funkcionality:

  • digitální vstupy přes MCP23017 moduly
  • LED výstupy přes PCA9685 moduly (na LED signalizaci ve vypínačích, nastavitelná intenzita LED pomocí PWM)
  • buzzer (na zvukovou signalizaci ve vypínačích)

Pokud by byl zájem, můžu hodit můj aktuální skeč.


   
ReplyQuote
skybor
(@skybor)
Trusted Member
Joined: 3 years ago
Posts: 74
 

Ahoj všem.

Já testuji už delší dobu tyto čínské DI/DO moduly Gecon, které podporují MODBUS přes RS485 i Ethernet.

https://www.aliexpress.com/item/32763794666.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.27424c4d0PCM9k

https://www.aliexpress.com/item/32762961432.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.27424c4d9yHZzd

https://www.aliexpress.com/item/33058253066.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.27424c4d0PCM9k

Zdají se mi cenově přijatelné a v mých laboratorních podmínkách to šlape na 1. Ale protože se to chystám integrovat do nového domku někdy na jaře, tak by mne zajímalo jestli někdo nemáte zkušenosti s realným provozem? Tak abych ještě měl čas to nějak dořešit předem.

BTW: Jen pro upřesnění nejedu na Loxone, ale na Siemens LOGO!8, ale to asi není až tak podstatné.


   
ReplyQuote
(@smotek7)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1896
 

@skybor ze ides na LOGO je podstatne.
Loxone Modbus obmerzil na 5s.
Takze jedine iny protokol.


   
ReplyQuote
(@pitrsonek)
Trusted Member
Joined: 4 years ago
Posts: 46
 

@skybor Take jsem ho mel na testovani objednany z AL. Je to nepouzitelne pro bezny provoz, viz Loxone Modbus obmerzil na 5s. Nebo si to zprovoznil s lepsi latenci? 


   
ReplyQuote
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1504
 

Omezení Modbus jednou za 5s zůstává i na MS2? Osobní tip: myslím že zůstává.


   
ReplyQuote
skybor
(@skybor)
Trusted Member
Joined: 3 years ago
Posts: 74
 

Aha, takže u MODBUS I/O modulů asi s radou u Loxoňáků nepochodím 🤨 

BTW: Nevíte jaký byl reálný důvod k tomuto omezení MODBUS provozu?

Já tyto I/O moduly stejně plánuju použít na nekritické periferie a hlavně OUT, takže ten MODBUS provoz bude minimální.

Na kritické I/O (světla apod.) použiju originál Siemens LOGO Extensions (spojené přímo s hlavní jednotkou po interní sběrnici).


   
ReplyQuote
(@budulinek)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 355
 
Posted by: @skybor

BTW: Nevíte jaký byl reálný důvod k tomuto omezení MODBUS provozu?

1) Souvisí to s vlastnostmi Modbus protokolu (ať již RTU nebo TCP). Jedná se o master-slave komunikaci. Master posílá dotazy na slave, ten odpovídá. Slave nikdy neposílá (nereportuje) změnu stavu (např. změnu teplotního čidla nebo změnu na digitálním vstupu) sám od sebe. Aby se master dozvěděl o tom, že slave změnil svůj stav, musí periodicky posílat dotazy na slave. Čím častější dotazy, tím vyšší zatížení mastera i samotné komunikační linky. To je první důvod, proč Loxone omezil frekvenci Modbus dotazů. S tímhle se budeš ale potýkat i ty. Aby včas zachytil změnu na DI na tom čínském modulu (slave), bude muset tvůj Siemens (master) posílat dotazy o poměrně vysoké frekvenci. To je důvod, proč se Modbus obecně nedoporučuje na digitální vstupy.

2) Druhý důvod: Loxone chtěl omezit konnkurenci. Loxone zákazníci začali používat modbus zařízení jiných výrobců, místo předražených DI/DO modulů Loxonu.


   
ReplyQuote
(@_petr_)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 491
 

Zkoušel podobný modul (jen výstupy) a jako největší největší problém jsem viděl realizaci inicializace po restartu/výpadku napájení, resp. synchronizaci stavů, aby se nestalo, že si modul myslí něco jiného než řídící systém. Matně si taky vzpomínám, že ten můj modul navíc při startu udělal někdy něco náhodného, ale už to neumím popsat.


   
ReplyQuote
(@budulinek)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 355
 
Posted by: @_petr_

Matně si taky vzpomínám, že ten můj modul navíc při startu udělal někdy něco náhodného, ale už to neumím popsat.

Hmm, to je další problém těchto čínských Modbus modulů. Nevidíš do nich a nevíš, co od nich můžeš čekat.

@skybor

Pokud už chceš použít Modbus, doporučuju Railduino ( https://sedtronic.eu/cs/4-railduino ). Je to Čech, který je sice dražší, než Číňan, ale pořád levnější, než Němec (nebo Rakušák).

Railduino je postavené na Arduinu, takže v případě potřeby se můžeš podívat dovnitř a upravit program. Program v Railduinu je dobrý a srozumitelný (sám jsem ho využil jako základ pro svoje projekty).

Railduino komunikuje přes Modbus TCP, ale pokud v budoucnu opustíš Siemens a přejdeš na něco jiného, bude se ti hodit i možnost komunikace přes UDP.


   
ReplyQuote
skybor
(@skybor)
Trusted Member
Joined: 3 years ago
Posts: 74
 

@budulinek Díky za info ...

ad 1) Tohle je mi jasné. Proto u mne přes modbus nepůjdou dotazy na stavy spínačů a podobné periferie kde je důležité zjištění stavu v co nejkratším čase. Na DI budou připojeny jen čidla oken apod. (prostě jen DI, kde se budu dotazovat třeba jen za x sekund nebo minut). Takže by mi vlastně asi ani tohle omezení Loxone tak moc nevadilo 😀 

ad 2) Tak tohle je právě jeden z důvodů proč jsem upustil od řešení pomoci Loxone. Ta uzavřenost systému a závislost na jednom dodavateli, i když jak to tady studuju, tak vše se dá nějak vyřešit. Ale ten SW od Loxone se mi sakra líbí a ten vám závidím. To je asi jiná práce než to dělat v SoftComfortu od Siemensu.


   
ReplyQuote
skybor
(@skybor)
Trusted Member
Joined: 3 years ago
Posts: 74
 

OK, odzkouším v provozu a uvidíme. Když tak jsou tady ty další možnosti. Přejít na vzpomínáne Railduino anebo něco jiného (možná spolehlivějšího).

@_petr_ Ten modul co jsi zkoušel byl taky od firmy Gecon nebo od někoho jiného ?


   
ReplyQuote
(@pitrsonek)
Trusted Member
Joined: 4 years ago
Posts: 46
 

@budulinek

Jako kdybys měl chvilku a chuť tak by nebylo špatné to sepsat dohromady:

  • odkazy na čipy
  • základní nákres propojení
  • sketch
  • loxone config atd.
  • a cokoliv si myslíš že je užitečné pro někoho kdo by to dělal

Děkuji


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

@pitrsonek Podla mna je to zbytocna praca, komplet schemy a nakreslene plosaky odomna su na githube a easyeda. Netreba objednavat z ciny rozne komponenty a spajat to spletou dratov.


   
ReplyQuote
Page 23 / 31
Share: