Forum

Forum

Notifications
Clear all

DMX Triac

133 Posts
27 Users
3 Likes
37.3 K Views
Michael
(@miches)
Eminent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 23
 

Stmívání (fázové řízení) triakem funguje na principu změny efektivní hodnoty proudu. To se děje propuštěním pouze určité části sinusovky. Existuje spínání na náběžné a na sestupné hraně. Spuštění na náběžné hraně se používá pro RL zátěže, jako je žárovka, pro RC zátěže se používá spouštění na sestupné hraně. 

Pro spouštění na náběžné hraně se přivedeným impulsem na řídící elektrodu triaku se triak otevře a triakem prochází proud, při průchodu nulou se zavře. Podobně je to i pro druhý případ, jen obráceně. Triak je zapojen v sérii se zátěží. Na jeden okruh stačí jeden triak, pokud je dostatečně výkonově dimenzován.

U LED zdrojů bych si ověřil, zda jdou fázově stmívat, zdaleka všechny určitě nejdou. To bude záležet na konstrukci zdroje a pokud jsou uvnitř led s napěťovým nebo proudovým buzením.

Pro LED pásky se použije nějaké řízení s PWM regulací. Tam se pak spíná nějaký výkonový tranzistor.

Jen prostá teorie, žádná praxe. Tak popřípadě informace zde s rezervou.


   
ReplyQuote
radek
(@radek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 895
 

Obecne, triak budes pouzivat na spinani - vyhodou proti rele je, ze jde o polovodic, tedy nemuzes to ucvakat jak rele, pocet sepnuti je teorericky neomezeny.

Bezne se prodavaji DMX dimmery ktery umi spinat 230Vac\xA. Tedy muzes to pouzit pro spinani bezneho svetla, ale treba i nejakeho spotrebice (je potreba hlidat max. A).

Na stmivani bys mel pouzit spis dimmer (ve kterem jy myslim pouzit tyristor).


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1870
Topic starter  

Stmieva sa rozne. Triakove stmievace (ako ten na obrazku - prihrejem si polievku - je na predaj vid. bazar) sa zacali pouzivat este v casoch klasickych vlaknovych ziaroviek. Funguju tak, ze prepustia len cast z vlny, takze ziarovka sa nestihne nazhavit na plny osvit. Dnes sa pouzivaju tiez, napriklad na stmievanie stmievatelnych usporiek a LED ziaroviek. Vzhladom na to, ze tieto svetla dnes obsahuju uz nejaku elektroniku, ta musi byt na stmievanie pripravena - tzn. sleduje vstupny 220V signal a pokial v nom vidi nesinusovy signal, povazuje ho za stmievanie a podla toho riadi svetelny tok.

LED pasky sa stmievaju takisto prerusovanim napajania (blikanim), ale na podstatne vyssich frekvenciach - stovky az tisicky Hz. U odporovych LED pasok (klasicke pasky natocene na kotuci na 12 alebo 24V) sa spina tranzistorom napatie medzi zdrojom a paskou. To su tie LED dimmery co sa objavuju tu na fore. U pasok napr. v led paneloch, led cob-och atd..., ktore vyzaduju konstantny prud, sa musi stmievanie riadit uz na zdroji. Funguje to uplne rovnako - stmieva to tranzistor tym, ze pulzuje, ale je to integralna sucast zdroja a nie je mozne to stmievanie realizovat tranzistorom az za zdrojom - potom ten zdroj berie informaciu o urovni bud z modulacie 220V signalu, ktory robi napr. ten DMX triac, alebo ma externy vstup (0-10V, DALI, DMX), ktorym sa zdroju hovori uroven osvitu externe.

Ja som ten DMX triac kupoval prave z dovodu, ze som chcel pouzivat stmievatelne usporky a stmievatelne LED ziarovky - co vo vysledku nebudem, takze je mi naprd.


   
ReplyQuote
kokoumes
(@kokoumes)
Active Member
Joined: 7 years ago
Posts: 5
 

Ahojte,

používám tento triac dimmer z číny a zatím musím říci že dobrý.

Je teda velký rozdíl, jaký světelný zdroj se k tomu připojí. Zatím mám odzkoušené 3:

1) http://www.t-led.cz/led-zarovka-gu10-p7wdim-stmivatelna

2) http://www.ebay.com/itm/151296292124?_trksid=p2057872.m2749.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

3) http://elron.cz/cz/eshop/product-vt-2886-1667-led-zarovka-7w-gu10-bodova-uhel-38-stmivatelna-4500k-denni-bila-550lm-14900

 

V prvním případě se mi teda nelíbí světlo který z toho leze. Nevim proč, ale má nazelenalou barvu. Co se týká stmívání, tak při nízké intezitě má tendence blikat a rozvícení začíná ž někde u 35% a ne vždy to minimum je na stejné hodnotě.

Druhý případ je zatím nejlepší. Krom toho že ta studená je fakt super a opravdu studená, tak stmívání funguje perfektně a plynule.

Třetí případ není špatný. začátek svitu ale oproti druhému případu je také o něco výše. Ale cenově to vychází dobře. Jen škoda, že tam co jsem kupoval nemají i 6000K

Dimmer tedy můžu doporučit a to samé i bodovky z číny


   
ReplyQuote
(@xpumpa)
Eminent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 30
 

mam otazku, dmx sbernice se da tahat do hvezdy nebo musi jit z jednoho do dalsiho ? diky 🙂


   
ReplyQuote
(@vitaddd)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 144
 

Bylo mi řečeno,že hvězda neé, a poslední ukončit odporem, ale třeba má někdo jiné zkušeností 


   
ReplyQuote
(@vitaddd)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 144
 

Jinak co já osobně mám vyzkoušeno- 4 kanálové DMX v rozvaděči, po UTP pouštím signál 12(24) V RGBW  z toho DMX do místa co nejblíže k LED páskám, kde mám RGBW zesilovač a zdroj napajení. 


   
ReplyQuote
(@xpumpa)
Eminent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 30
 

Hmmm, takze leda male okruhy zpet do rozvadece a tam zase dal v serii. Treba spodni a horni patro mit oddelene, nebo nevim. Nebo mit vic dmx extension.


   
ReplyQuote
kokoumes
(@kokoumes)
Active Member
Joined: 7 years ago
Posts: 5
 

Pro rozboceni signálu dmx se dá použít takzvaně dmx splitter


   
ReplyQuote
(@xpumpa)
Eminent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 30
 

tak mozna to jde, ale je potreba pouzit opticky izolator, to kabel do izolatoru, z ktereho muze byt X vystupu jako "samostatne" sbernice.


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

Jestli hvězda nebo sběrnice je celkem jedno. Já má do hvězdy a vše funguje jak má. Pokud jsem narazil na problém, že by dimmer proudově nestačil, udělal jsem to tak, že jsem jednoduše nastavil více dimmerů na stejný kanál a je to. Např při stmívání 8-mi pěti metrových led pásků jsem to tak udělal. Na fotce je první nezdařený pokus - led pásky byly moc blízko k panelu, který měly prosvěcovat. 

Panel jsem musel nakonec posunout o cca 5cm a vše už bylo OK. Led pásky jsem přivrtal k OSB desce, na kterou jsem nalepil střešní fólii. 

DSC00672.JPG

   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

Pásky na OSB desce

DSC00667.JPG

   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

OSB deska se pak zasunula do sádrokartonového panelu.

DSC00670.JPG

   
ReplyQuote
Hvezdic
(@hvezdic)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 144
 

WOW, to vypadá super, co je ten kámen, který to přikrývá? Je tu super designovka! Případně napiš podrobnosti do SZ 🙂


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

Je to ONYX.


   
VitaDDD reacted
ReplyQuote
Page 2 / 9
Share: