Forum

Forum

DMX / LED - podivne...
 
Notifications
Clear all

DMX / LED - podivne chovani

81 Posts
9 Users
2 Likes
4,537 Views
l.adamek
(@l-adamek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 688
 

@cybermole Ano, presne tak se mi to jevi. 

Tim, ze jsou svetla CCT a vsechny sceny jsou vzdy urcitou kombinaci teple a studene bile, navic jeste tlumene, tak vzdy kanaly jedou na PWM (vzdy je tam modulace)

@msk toto jsou zesilovace: https://www.aliexpress.com/item/1005002675266204.html Neni to dmx decoder, ale na vstupu uz to ma kanaly + silnejsi napajeni a na vystup to dava kanaly krmene tim zesilenym vstupem.


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Jo aha, ty moj kokot, takze to su dalsie mosfety budene vysokourovnovym vstupom z dmx dimmeru? To si mal povedat hned na zaciatku, to by som ti napisal nieco v zmysle

"to sa vobec nedivim, ze mas problemy s flicker".

Vsak tam su uplne nezname impedancie medzi dmx dekoderom a tym zosilovacom, plus krmenie z rovnakeho zdroja. Blikaju aj panely priamo za dmx dekoderom, alebo len tie za zosilovacmi? Ak za dekoderom, blikaju aj tie, za ktorymi uz nie je zosilovac?

Aky bol dovod na instalaciu zosilovacov namiesto dalsieho dekoderu na rovnakej adrese?


   
ReplyQuote
l.adamek
(@l-adamek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 688
 

Reseni se zesilovaci mam pouze v 1NP. Od tohoto reseni jsem chtel ustoupit, proto ve 2NP jsem sel do prime zapojeni pres dmx dimmery. 

A problem s blikanim resim prave ve 2NP, kde mam uplne to nejjednodussi zapojeni pomoci 4ch dmx dimmeru.

Pulzovani svetel bohuzel nejde natocit. Kamera na fotaku to skvele "vyzehli". Jinak to pulzuje ve frekvenci neco mezi 2-3Hz.


   
ReplyQuote
(@smotek7)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1896
 

@dusanmsk tie zosilovace su vemi kvalitne, urcitenaju nejake optotrazistori na vstupoch 🤣 🤣 🤣 


   
ReplyQuote
cybermole
(@cybermole)
Ubiquiti hater
Joined: 6 years ago
Posts: 577
 

U těch zesilovačů, co máš, je potřeba říct jedno zásadní ale. Jsou na trhu dva typy, se stejným označením, ale odlišné provedením. Typ, který je podle mě správný má galvanické oddělení + vstupu (řídícího napětí) a + výstupu (napájecího napětí). Druhý typ, asi čínská kopie číny, má + galvanicky spojené a tam je průser a není jeden.

- při použití více zdrojů se potkávají jejich + póly.

- při použití jednoho zdroje, když dojde k přerušení napájecího napětí, tak LED pásek bere 100% proudu z řídícího napětí - pak se taví UTPčka, resp. on ten proud teče přes obě cesty stále, jen díky odporům těch cest to UTPčko neshoří hned.


   
ReplyQuote
l.adamek
(@l-adamek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 688
 

Jeste k predchozimu prispevku.

To je presne rozdil mezi teorii a praxi. Svetla jsem planoval a navrhoval vic jak 3 roky zpatky. To ani tady nebylo zadne funkcni finalni reseni.

A prislo mi jako dobry napad mit dmx dimmery v rozvadeci, protoze jsem predpokladal, ze jejich zivotnost nebude zavratna, tak aby slo problemy rychle diagnostikovat a vadne kusy jednoduse vymenit. U svetel planovane zesilovace vypadaly bytelne a cekal jsem, ze ty budou fungovat bez problemu.

Takze takto:

IMG 20221108 172140

Praxe ale ukazala, ze presne takto to nefunguje, zesilovace odchazi vice nez dimmery. Takze ve 2NP, ktere jsem dodelaval pozdeji, uz jsem chtel svetla resit jako vetsina lidi tady. Ale ani toto reseni mi zatim nefunguje jak bych cekal.

Doma vlastne krom garaze a lustru nad jidelnim stolem nemam svetla na 230V. Celkem mam asi 50 24V CV CCT stmivatelnych svetel. Ted jen doresit funkcni zapojeni.

 

 


   
ReplyQuote
l.adamek
(@l-adamek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 688
 

@cybermole. Jak to chces poznat, kdyz to kupujes z aliny? Navic elektrotechnice zas tak nerozumim, takze vlastne ani nevim, jak poznat spravnou a spatnou kopii.

Kazdopadne zesilovacu se chci zbavit (mam jich doma asi 30, kdyby nekdo chtel) a zapojit to pomoci 4ch dimmeru.

Btw, jak jsem psal hned na zacatku i ty 4ch dimmery mam 2 typy.

Jeden typ od skydance, kde mam pocit, ze kurvi dmx signal i ostatnim dimmerum https://www.aliexpress.com/item/4001208510204.html

a potom ty, co tu pouzivaji vsichni:  https://www.aliexpress.com/item/1005002970145934.html

Kolik jsem v zesilovacich a dimmerech uz utopil penez radsi ani nepocitam.

Samozrejme laborovani je ted zabava, protoze uz to musim resit v reviznich mistech na hotove instalaci. Kde je samozrejme pristup jak k penezum. Na to abych to cele rozjel na stole vcetne svetel a zdroju uz nemam komponenty. Nastesti 2NP jeste plne nevyuzivame, takze kdyz tam neco zku*vim a 2 dny to nesviti, tak se to da prezit.


   
ReplyQuote
cybermole
(@cybermole)
Ubiquiti hater
Joined: 6 years ago
Posts: 577
 

To je riziko, které podstupuješ, protože chceš ušetřit. Zesilovač jde poznat změřením obyčejným multimetrem.


   
ReplyQuote
cybermole
(@cybermole)
Ubiquiti hater
Joined: 6 years ago
Posts: 577
 

Nevím jak ty zesilovače vypadají dnes, ale tenhle typ s tím IO obvodem je ten, který nemá galvanické oddělení řídícího a napájecího obvodu. Ten původní typ, měl optočleny pro každý kanál. Já už je nekupoval víc jak 2 roky, zkuste někdo rozebrat a vyfotit ty novější.

Snímek obrazovky 2022 11 09 111605

 


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 
Posted by: @l-adamek

To je presne rozdil mezi teorii a praxi. Svetla jsem planoval a navrhoval vic jak 3 roky zpatky. To ani tady nebylo zadne funkcni finalni reseni.

Suhlasim, tiez som to v tom case planoval, akurat som odmietal vymienat nejake pasky v paneloch, takze som nakupil normalne panely s tym, ze u nich potom vymenim zdroje za stmievatelne. O hromadach 5x2.5 cyky ktore mam potahane na led pasky kade-tade po dome, kde som s dmx dimmerom chcel zostat v rozvadzaci ani nehovorim.

Chvala bohu som nemal cas/prachy to dotiahnut do finalneho konca. A uz to ani nedotiahnem, ziadne dmx dimery v rozvadzaci nebudu, stmievatelne svetla bude len par kusov na par miestach a led pasky pokial niekedy nejake budu, tak budu na zigbee, pretoze dratovania mam uz plne zuby.

Osobne si myslim ze za toto moze @L, pretoze sme cerpali vsetko od neho, kedze bol jeden z prvych. No a postupom casu sa niektore teorie ukazali ako malo zivotaschopne. To je imho prirodzeny vyvoj.


   
ReplyQuote
l.adamek
(@l-adamek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 688
 
Posted by: @cybermole

To je riziko, které podstupuješ, protože chceš ušetřit. Zesilovač jde poznat změřením obyčejným multimetrem.

Ja si nemyslim, ze jsem chtel usetrit. Spis jsem se snazil navrhnout rozumne, lehce managovatelne reseni.

V dobe kdy, jsem planoval svetla, se tu chvalou na original Loxone DMX rozhodne neplytvalo.


   
ReplyQuote
l.adamek
(@l-adamek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 688
 

Takto vypada ten muj:

IMG 20221110 122419

 


   
ReplyQuote
(@smotek7)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1896
 

Ten vyzera dobre.

By ma zaujimalo co nanom tak moze odist. Max tak tranzistori na pretazenie alebo teplotu.


   
ReplyQuote
l.adamek
(@l-adamek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 688
 

Odchazi tak, ze svetla zacnou pulzovat. Vlastne stejne chovani, jako mam ve 2NP pri zapojeni pomoci 4ch dimmeru.


   
ReplyQuote
(@smotek7)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1896
 

@l-adamek tebe sa to chova nejak divne , ducharina .
Nemas postavene na nejakom byvalom cintorine ?
Inak strasne by som rad vedel co to robi, dufam ze to cim skor najdes.
Ako si daleko odbrna? a ktorym smerom?
Ze by sme sa tam pred "Hospodou" vsetci zisli.
EDIT: vies to umyselne navodit aby to pulzovalo?


   
ReplyQuote
Page 4 / 6
Share: