X
Forum

Forum

Co do noveho rodinn...
 
Notifications
Clear all

Co do noveho rodinneho domu ? Loxone Gen 1 alebo Gen 2 ?

88 Posts
20 Users
12 Likes
8,563 Views
 blax
(@blax)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 69
 

@cybermole

toto reseni jsem pouzil a velmi rychle z nej vycouval.

Pouziti miniservru G1 jako KNX extension ma svoje velke ale:

neni to extesion ale  mod Gataway-slave - u nekterych aplikaci tam jde pozorovat velke zpozdeni

Nove jde miniserver propojit s druhym niniserverm pres TREE coz by melo by lepsi jak po ethernetu - ale toto jsem zatim nezkousel a nevim jak se to chova


   
L reacted
ReplyQuote
elpaso
(@elpaso)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 829
 

@L ten konkretni contrib nema podporu https... podobne to asi bude s homebridge loxon pluginem 🙁 coz jsou pro me ted oboje naproste nutnosti

@blax aha to je dobra zprava, ze to pustej na Tree sbernici, mit druhej MS jako GW zavislou na ethernetu je imho krajne nerouzmne


   
ReplyQuote
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1505
 
Posted by: @blax

Pouziti miniservru G1 jako KNX extension ma svoje velke ale:

neni to extesion ale  mod Gataway-slave - u nekterych aplikaci tam jde pozorovat velke zpozdeni

Nove jde miniserver propojit s druhym niniserverm pres TREE coz by melo by lepsi jak po ethernetu - ale toto jsem zatim nezkousel a nevim jak se to chova

Ahoj, nezkoušel jsi už propojení přes TREE? To zpoždění je konkrétně jaké a při čem? Díky.


   
ReplyQuote
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1505
 
Posted by: @vladoksk

@l

a v8 vs. v10 je uz daky markantny rozdiel ?

Posted by: @l

Rozdil v cem? 

Jestli myslis rychlost, tak cca 50x pomalejsi v pripade quido můstku (tzn provozu picoC) 

Jen pro odlehčení, dnes mě pobavil slogan z Loxone mailu:

Díky pravidelným aktualizacím je každá instalace Loxone stále výkonnější – již více než 10 let.

   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2209
 

Ti chodí zajímavé maily. Takový mi ještě neposlali.


   
ReplyQuote
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1505
 

Jsem ti ho přeposlal 😎 


   
ReplyQuote
(@petrp)
Estimable Member
Joined: 5 years ago
Posts: 149
 

Ahoj, určitě MS2 a na všechny důležité vstupy a výstupy do Loxonu kup extension u Loxone. Sice  větší investice, ale odpadnou ti problémy při aktualizacích atd. Pokud máš manželku, nebo ji plánuješ, je spolehlivost systému velice důležitá. Většinou se něco pos.. když člověk není doma a po telefonu to s ní nelze řešit. V Configu je plánovačka, když si tam zadáš co chceš doma mít od Loxone, světla atd., navrhne ti potřebný hardware.

"Pokud chceš opičku, musíš mít i na banány"

Nechci zde podceňovat zkušené kolegy, kteří umí nabídnout zajímavá propojení s jinými I/O moduly, ale dle mého v Loxone pracují aktivně na tom, aby jim to všem znemožnili a kupoval si jenom jejich věci.


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3067
 

Souhlasim s tim, ze dulezite veci proste bud loxone, nebo KNX. Urcite nejit do extremu a nacpat vsechno na Quida. Ty potencionalni problemy tam mohou byt.

Idealni kompromis je imho jadro domu Loxone, a pak to, co lze ovladat treba uz jen pres mobil, dat na Quido ci jinem HW. Vystupy pak ve stejne logice, zavlaha zahrady den/dva pocka, ale rozviceni svetla v kuchyni ne.

To, na cem soudruzi z Loxone pracuji je otazka, staci to ale vyresit neaktualizovanim MS. On totiz moc duvod k aktualizacim po rozbehani celeho domu uz neni a aktualizace veci jen zhorsuji (a maximalne pridvaji nove HW prvky, ktere uz ale v hotovem dome vetsinou nepotrebujes). Ale to je vec kazdeho.

PS: Uplne bych netvrdil, ze kdyz chces opicku, musis mit na banany. Na opicku staci v extremu i levna vodka z tesca ;-))))).

 


   
ReplyQuote
(@_petr_)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 493
 

Oživilo se tu vlákno, ze kterého jsem se dozvěděl, že jsem pacient. Zajímalo by mě, co umí instalace, která zatěžuje MS1 v jednotkách procent. Rozumím tomu tak, že např do 20%, spíš do 15%.

V loxplanu mi chybí možnost deaktivovat některé věci a zároveň je v loxplanu zachovat. Hodilo by sew to jak pro detekci co zatěžuje MS, tak i pro části, které jsou potřeba jen výjimečně.

 


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2209
 
Posted by: @pa-v-el

Jsem ti ho přeposlal 😎 

Děkuji. Musím zjistit, proč mi nepřišel. 


   
ReplyQuote
Richard
(@richard)
Member
Joined: 6 years ago
Posts: 1199
 

stejne jako @cybermole me napadlo spojit MS1 k MS2 a tim by clovez ziskal vstupy, vystupy atd... a ted uz jsou a mozna i budou dostupne, ale ten hacek, ze slave bude pomaly jsem necekal 🙁

  • 8x digitálních vstupů 8VDC – 24VDC
  • 4x analogové vstupy 0-10V
  • 4x analogové výstupy 0-10V (max. 20mA)
  • 8 digitálních výstupů (relé) 250VAC 5A
  • KNX/EIB rozhraní

ale to bylo jen jako uvaha, v mem pripade potrebuju hlavne vstupy (uz jsem 3x i Papoucha udolal, kdyz na nem je 27 wattmetru a najednou v sobotu rano jede cerpadlo, varna deska, varna konvice, mikrovlnka a trouba, nevim jestli nebezel bojler a mycka. Pak to neudycha a vzda se - prosim nebrat jako kritiku! 🙃 )

 


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3067
 

@richard ja myslim, ze jako slave by rychlost nevadila. Problem je (osobne to vyzkousene nemam), ze se s tim pry nejak spatne pracuje. A kazdy kdo to zkusil od toho nakonec upustil. Nevim, jestli je to pak cele oddelene a musi se spravovat 2 configy, nebo kde byl zakopany pes.


   
ReplyQuote
elpaso
(@elpaso)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 829
 

snad neprileju benzin do ohne 🙂 ale cejtim touhu se k tomu vsemu vyjadrit... a uz dopredu vim, ze dostanu kamenem...

1. 100% souhlasim, ze kdo chce opici musi mit na banany

2. ANO mel jsem quida, ale uz rok nemam a vse je ruzove, neda smysl delat stabilni domaci automatizaci za usetreti par desitek tisic... v rozpoctu milionu na barak

3. ANO bojim se manzelky, a beru to jako alfu-omegu cele domaci automatizace... vse kriticke proste MUSI byt na (v nasem pripade zde tady na foru) v LOXONU / KNX naprimo

4. kdo nema 20k na digitalni vstupy nemel by loxone IMHO vubec delat

5. nemyslete si, ze nemam naintegrovane VSECHNO SE VSIM pres 3 instance node-red a 2 instance HB 🙂 mam! ale jsou to veci, bez kterych se objedu v ramci nekolika tydnu

 

AD MS1 jako slave -> tento config jsem delal svagrovi, kterej ma MS1 jako slave na ethernetu v zahradnim domku/saune -> bezi to cca 6 mesicu a nemel jedinej problem, ani s padanim ani s vyvkonem ani s delayem. zadne 2 configy se nenosi... proste se v configu objevi dalsi MS a hotovo

 

rozdhone je to stabilnejsi a mene problemove, nez quido mustek a strach z updatu a podobnejch vopicarem (znovu... kvuli drobnejm v radu desitek tisic korun). bohuzel dependence na ethernetu je neprijemna, ale skrz tree resitelna (opet ale za nejakou cenu)

 

pro @L -> moc prosim neber to jako utok na quida, ja ho 2 roky mel, ale tech problemu bylo tolik, ze to prestalo davat smysl. presto si tve prace na tom vazim a vim, ze problemy jsou tam kvuli loxonu ne mustku a ze tvoje prace je v poradku!!! coz ale nemeni nic na vysledku 🙂

jedinej smysl quida byl ze zacatku kdy jse se jako kazdej kdo stavi/opravuje dum snazil (NAPROSTO TUPE A HLOUPE) minimalizovat naklady 🙂 byla to chyba a nenavidim se za to (obecne za setreni) - ne vsechno se da lehce vymenit jako quido<>loxon DI extension.


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3067
 

hehe ;-). Nene, zadny utok to neberu a je to jen o pristupu. Pokud mas "neomezeny" budget, je urcite lepsi vse postavit na KNX, nebo Loxone (ale tam uz to z me strany neni jen o penezich, ale proste o tom, ze je nemam tak rad 😉 ).

Za sebe mam vetsinu kritickych veci na Loxone, na quidu mam elektromery (bacha, je to v8, kde to v klidu dava, ne shit v11), tlacitka na zaluzie, okeni senzory (poze na signalizaci, ne zabezpecovacku), atd. Proste veci, ktere stejne clovek skoro nepouziva. Zaluzie funguji vetsinou sami, senzory uz stejne nikdo moc nekontroluje, max kdyz sme pryc, atd.

Jadro domu bych na tom nestavel, navic, jadro domu poterbuje jednotky/desitky vstupu max. Ja sel do quida proto, ze tlacitek na zaluzie mam mraky a jen ty tlacitka by daly na 2 nebo 3 extensions, dalsich 16 bylo okenich kontaktu a dalsich 20 elektromeru. Vetsina je na hrani, ne na jadro fungovani domu. Tam se mi libi pomer cena/vykon quida.  Kdyz sem to tenkrat resil, bylo to bud 5 nebo 6 extensions, coz uz je docela raketa.

Ohledne loxone master-slave, jestli to takto funguje, tak je to pecka. V tom pripade nechapu, proc lide psali, ze je to nepouzitelne. Zkusim to nekde najit, kdo to psal. Vychazel sem z jejich zkusenosti.

Btw, jen na zaver. Jsou lide a instalace, ktere proste maji s quidem problem. Ne vzdy je to o rukach toho uzivatele, ale treba i kusu miniserveru. a pak jsou lide, co quido zapoji, jede nekolik let a vubec o nem nevis. Sam sem na quido nesahl nekolik let, stejne tak spousta dalsich lidi. Ale pak jsou proste opravdu jednotky pripadu, kdy to neni laska na prvni pohled, ale je to na rozchod. 


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3067
 

A jeste prihodim jednu vec. Dost casto sem se s tim setkaval behem stavby a ted ten argument pouzivas ty:

"...nema smysl delat stabilni domaci automatizaci za usetreti par desitek tisic... v rozpoctu milionu na barak..."

Bez urazky, ale tohle je imho naprosto dementni argument, pouzivany vetsinou obchodakem daneho produktu (nerikam, ze ty si, jen ze sem to vzdy od nich slysel).

Kdyz resis podlahy, slysis, ze stavis barak za miliony a tak nemas davat plovoucku, kterou je ti jedno ze vyhodis po detech, ale rovnou vinyl za 300k. resis tepelne cerpadlo, slysis, ze nemas davat acond za 60k, ale mas dat xxxx za 500k, protoze stavis dum za miliony a potrebujes kvalitu. Resis okna, slysis, ze mas dat okna za 2mil, prootze je tu kurva pasivni barak za mliony a ne nejaka levna bouda, tak nemas setrit. atd. atd.

A takhle se da pokracovat. V kazdem kroku sem tohle od nekoho slysel. Od chvile, kdy sem se rozhodl stavet svepomoci, kdy sem to resil sam, kdy sem smlouval kazdeho dodavatele, kdy sem peclive vybiral pomer cena vykon.

Diky tomu mam postaveny barak za 50%-70% oproti polozkovemu rozpoctu a jeste vice levneji oproti dodavce na klic.

Ty argumentujes tim, ze pokud nemas na banany v automatizaci, mas se na to vykaslat. Jenze takhle se da argumentovat se vsim, takze vlastne bud budes bydlet v garzonce, nebo ve vile za 100mil.

To jen na zamysleni.


   
ReplyQuote
Page 2 / 6
Share: