X
Forum

Forum

Arduino moduly na s...
 
Notifications
Clear all

Arduino moduly na spinanie rele

64 Posts
11 Users
3 Likes
12.2 K Views
(@juras)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 306
 

ahojte, trosku mimo mapu, ale pomoze mi niekto s relatkami?

chcem pripojit papoucha a za nim 230v relatka, ktore budu ovladat napr zaluzie alt. spinat el. zasuvky. Kedze nie som elektrikar, nevim uplne co hladat - prikladam obrazok, co som bol schopny vygooglit a co by som si asi predstavoval - ak to teda bude fungovat.

pi61p24vdc

   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
Topic starter  

Pokial o tom fakt nic nevies, zozen si elektrikara co poradi. U rele musis riesit zatazitelnost, narazove prudy, izolacny odpor, ... V skratke - rele na papouchovi nakrmis 24V a tymi budes krmit silove rele. Az tie budu spinat 220V. Na odfotenom rele teda A1 na papoucha, A2 na 24 zem, na 11 fazu a 14 jeden smer motoru zaluzie.


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
Topic starter  

Tak uz ficime 2 tyzdne v produkcii. Zatial absolutne bez problemov, reakcie okamzite, strata packetov ziadna. Raz som si omylom vytiahol utp kabel z arduina a nevsimol si to, tak som chodil nasrany pol hodinu okolo rozvadzaca s multimetrom. Este ze tam mam cervenu ledku, ktora signalizuje stratu spojenia (a ako som sa po pol hodine presvedcil - funguje 😀 😀 )

Mimochodom uvedena zostava momentalne obsluhuje ~80 rele. Spravte to s loxone modulmi na pol din listy 😀

IMG 20170818 113929
IMG 20170818 113939 (1)

   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3067
 

Moc pěkná práce 🙂 Dokážeš už vyčíslit náklady, na kolik tě to nakonec přišlo?


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
Topic starter  

Velmi nahrubo len material (plosaky z ciny zapocitane v cene, bez prace):

- master board cca 300-500 (obsluzi 8 dosiek, k tomu treba arduino mega + ethernet, nejake kable a konektory, dohromady teda dajme tomu ~1000)

- relay board (na 16 rele) cca 300-400

- input board (16 vstupov) cca 500-700

Neratam do toho x pokusov/omylov, prototypove boardy, cas, co su realne straty/collateral damage (bez straveneho casu) odhadom  10-20 tisic. Ale zas niekto to rozmrda v cigaretach, ja som sa daco naucil.

Vysledne teda zostava na obsluzenie 128 rele a 128 vstupov by bola nejak okolo 2x1000 + 8x400 + 8x700 =~ 10 tisic v materiali + cas niekoho kto to vsetko zapajkuje. 

 

btw kam zmizli tie fotky co som pribalil?


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3067
 

@msk: Zadnej strach, to se jen samo-updatnul plugin wpFora na prilohy a opet mi prepsal muj hack na ukladani dat na Amazon S3 namisto na lokal. A jelikoz to stale neumi nativne, musel sem tam znova tech par radku rucne pridat 😉


   
ReplyQuote
(@killeriq)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 816
 
Posted by: msk

Tak uz ficime 2 tyzdne v produkcii. Zatial absolutne bez problemov, reakcie okamzite, strata packetov ziadna. Raz som si omylom vytiahol utp kabel z arduina a nevsimol si to, tak som chodil nasrany pol hodinu okolo rozvadzaca s multimetrom. Este ze tam mam cervenu ledku, ktora signalizuje stratu spojenia (a ako som sa po pol hodine presvedcil - funguje 😀 😀 )

Mimochodom uvedena zostava momentalne obsluhuje ~80 rele. Spravte to s loxone modulmi na pol din listy 😀

IMG 20170818 113929
IMG 20170818 113939 (1)

Ta zelena doska pod Arduinom je je nejaky extender na PIN vystupy z arduina?

Riesim ako na pevno uchytit kable do arduina, novsie dosky maju uz aj lepsie uchyty kde sa to da "na pevno", ale este to arduino mi robi problem ze su tam na volno len pichnute

https://www.aliexpress.com/item/8-Channel-20A-Relay-Control-Module-for-Arduino-UNO-MEGA2560-R3-Raspberry-Pi/32750915795.html?spm=2114.10010108.1000013.2.46994abbM26Fwp&traffic_analysisId=recommend_2088_1_90158_iswistore&scm=1007.13339.90158.0&pvid=e8535626-6b74-429c-bc34-ba97b1c87f75&tpp=1


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
Topic starter  

Ano aj nie. Nepouzivam piny arduina na spinanie rele tak, ako to ma Sedtronic, ale distribuujem len i2c+napajanie cez tie biele xh konektory.

Input aj output board maju potom na sebe i2c gpio expander. Ale uchyt tej dosky na megu nie je nic moc, vyvinul som novu dosku s arduino nano, kde je to osadenie vyrazne lepsie (nano je zastrcene do dosky, namiesto dosky polozastrcenej do megy).

 

EDIT - pokial si to chces dratovat do toho boardu co linkujes (predpokladam ze to ma TTL vstupy), tak sa robia na ardina screw shieldy, tie by asi sli pouzit. Akurat si over, ci tie vstupy maju pulldown a optoizolatory, aby sa Ti to samovolne nerozkmitalo v pripade blbeho spoja/rusenia. Osobne by mi vyrazne vadili tie nerozpojovatelne svorkovnice, tam sa v pripade poruchy rele z toho poseres to spravne rozpojit a znovu zapojit.


   
ReplyQuote
(@killeriq)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 816
 

i2c ah vlastne ano potom ti stacia tusim2 piny z arduina...

Rele dosky uz mam nejake doma (klasika modre s napichovacimi pinmi), to vyssie som len teraz nove nasiel.

Budem to mat len na zavlazovanie pre sklenik a dalsie rele len na ventily pre zahradu.

Mas niekde vzor toho kodu pre I2C arudino a jako potom na Loxone?

Mam zatial len cez tie UDP cisla rozbehane piny, teploty, vlhkost a ultrazvukovy senzor.

Cez i2c som to este neskusal.

Som myslel ze sa k tomu v zime v klude dostanem vsetko nastavim na jar a prd jar je tu a je to tam kde som to nechal v jeseni 😀

dik


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
Topic starter  

Pokial je to do skleniku, tak pouzi screw shield a prepoj to 'na prasaka' nejakym utp-ckom (nech tam nemas splet dratov).

Zdrojaky tu


   
ReplyQuote
(@killeriq)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 816
 

Ahoj, dik za link a zdrojaky, dostal som sa k tomu az teraz (ked uz je zavlaha vazne treba 😀 )

Zdrojaky asi nebudu pre Arduino IDE ako pozeram...hm to by som musel nastudovat a asi cely system prekopat. tak to asi spravim ako som to mal a pozrem este i2c pre Arduino IDE


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
Topic starter  

Ale hovno, len som debil a neviem pastovat linky. Je to projekt v platformio, ale podstatne veci z kodu mozes vytrhat aj do toho zalostneho arduino ide. De-facto len potrebujes mcp.[h,cpp] a to ostatne je uz len omacka.


   
ReplyQuote
(@killeriq)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 816
 

ozaj co vsetko vies dat cez i2c? len rele?

ci aj senzory Dallas, DHT, ultrazvukovy?


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
Topic starter  

otazke nerozumiem. rozved to.


   
ReplyQuote
(@killeriq)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 816
 

Zapojim Arduino a cez PINy viem pripojit/ovladat/merat RELE, Senzory atd, ale kazde jedno zariadenie potrebuje 1 PIN takze ak mam aj LAN shield niektore su zdielane (PIN4,10-11 myslim) .

Ked si to zapojim cez I2C tak mam 2 kable a potom z tej I2C dosky si zapojim RELE 1-XXX

Mozem tymto sposobom zapoji aj senzory? tj bude z Arduino dosky len 2 PIN pouzite.

 

Hadam je to zrozumitelnejsie 🙂 dik


   
ReplyQuote
Page 2 / 5
Share: