X
Forum

Forum

Ochrana relé před i...
 
Notifications
Clear all

Ochrana relé před indukční zátěží od žaluzie

6 Posts
4 Users
0 Likes
1,019 Views
HonzaS
(@honzas)
New Member
Joined: 3 years ago
Posts: 2
Topic starter  

Ahoj, vyřešili jste někdo úspěšně, jak spínat žaluzie tak, aby relé mělo maximální životnost?

U sebe v domě ovládám žaluzie skrze relé v UniPi, ale mám obavu nakolik časté spínání motorů žaluzií (např. při polohování lamel) vypaluje relé. 

Na internetu je několik obecných návodů, ale přímo v manuálu Somfy WT406 píší "Kontakty relé nesmějí být přemostěny kondenzátory", což mi trochu bere vítr z plachet, neb jsem tam zamýšlel dát zhášecí kondenzátor.

Nejsem elektrikář, takže si rád nechám poradit - třeba řeším problém, který vlastně ani neexistuje 🙂

Díky, Honza


   
Quote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2212
 

Dej inrush externí relé. Hledej zde na fóru.


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

@kobra23 Motory od zaluzi maju nejake velke narazove prudy? To by bolo nepekne, pretoze mi zrovna teraz vonku montuju zaluzie a ja mam v rozvadzaci tie malinke 5A rele, ktore urcite niesu inrush. A prerabat sa mi to fest nechce.

EDIT - tak tie WEIDMÜLLER zvladaju 20A / 20ms a trvale 6A, takze snad pohoda.


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2212
 

Tak každý motor má nějaký.

Ono když bude vše ok, tak problém nebude, ale co když přimrzne lamela k parapetu? Co když v kastlíku udělají vosy hnízdo? A znáš ženské, ty budou zkoušet stále dokola a pak je průser. 

Pár Loxone relé na žaluziích se odporoučelo, takže bych byl opatrný. 


   
ReplyQuote
(@gisbern)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 161
 
Posted by: @honzas

Ahoj, vyřešili jste někdo úspěšně, jak spínat žaluzie tak, aby relé mělo maximální životnost?

U sebe v domě ovládám žaluzie skrze relé v UniPi, ale mám obavu nakolik časté spínání motorů žaluzií (např. při polohování lamel) vypaluje relé. 

Na internetu je několik obecných návodů, ale přímo v manuálu Somfy WT406 píší "Kontakty relé nesmějí být přemostěny kondenzátory", což mi trochu bere vítr z plachet, neb jsem tam zamýšlel dát zhášecí kondenzátor.

Nejsem elektrikář, takže si rád nechám poradit - třeba řeším problém, který vlastně ani neexistuje 🙂

Díky, Honza

Mozne reseni je tady http://danyk.cz/st_sp_en.html ale jestli chces jednoduche reseni, pak INRUSH. Ja mam normalni slim rele od phoenixe, a zatim se mi to neslepilo, co ja vim, nikdy..


   
ReplyQuote
HonzaS
(@honzas)
New Member
Joined: 3 years ago
Posts: 2
Topic starter  

Já vím, můžu si za to sám - kdybych před koupí UniPi tušil, že to nemá inrush relé, ale "jen" FTR-F3AA024E-HA, tzn. max 5A. A dle manuálu u žaluziových motorů je rozjezdový proud až 9A po dobu 3 ms :/

@gisbern: principielně se mi ten stupňový vypínač líbí, ale potřeboval bych takto ošetřit všech 32 relátek, tzn. buď vymyslím nějaký levný RC člen pro každou větev, nebo budu muset investovat do externích relé. 

@kobra23: díky za tip, pro ostatní: tady je onen seznam doporučených relátek


   
ReplyQuote
Share: