X
Forum

Forum

Notifications
Clear all

Přepěťová ochrana

17 Posts
4 Users
0 Likes
1,483 Views
(@franta)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 67
Topic starter  

Ahoj,

chci si doplnit do rozvaděče přepěťovou ochranu, ale moc tomu nerozumím, tak budu rád za rady.

Důležité je asi zmínit, že mám byt (né dům) a hlavní jistič 3x20A.

Vybral jsem si tento: OEZ Svodič SVBC-12,5-4-MZ protože mám v rozvaděči vše od OEZ, ale revizák mi doporučoval například tento: SALTEK Svodič FLP-12,5 V/3 S ten ale nemá připojení pro N.

 

Co by jste mi doporučili. Díky!


   
Quote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2211
 

A už v tom domě někde v hlavním rozvaděči je přepěťová ochrana?

Aby si neřešil podružný rozvaděč (v bytě) a nechyběla v hlavním rozvaděči.


   
ReplyQuote
(@franta)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 67
Topic starter  

Jde o panelák a je zde pouze něco přímo u hlavního přívodu od PRE. Bohužel to nejsem schopen ovlivnit, ale říkám si, že takto mohu chytnout alespoň zkrat, který vznikne na společném starém hliníkovém vedení v domě. 


   
ReplyQuote
(@honza)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 103
 

Tak samozřejmě to takto nejde říct jednoduše.

Jaký máš přívod do bytu, t.j. jestli TNC nebo TNS, t.j. zda ti tam vede zelenožlutý + fáze, nebo zelenožlutý, modrý, + fáze. Podle toho se musí použít odpovídající chránič.

Nechápu jak píšeš že takto můžeš chytnout alespoň zkrat, který vznikne na společném hliníkovém vedení? To asi není k tomu chrániči.

Dále ještě jedna věc v bytě už máš tedy všude TNS t.j. zelenožlutý , modrý + fáze, bez toho chránič nebude fungovat.


   
ReplyQuote
(@franta)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 67
Topic starter  

@honza

do bytu mám přívod TN-S 3F (přechod z TN-C na TN-S mám na druhé straně kabelu u hl jističe). Celý byt mám pak v soustavě TN-S.

K mému popisu zkratu, blbě jsem to napsal. Měl jsem na mysli, když se vnějším zásahem spojí dvě fáze a následně po kabelu jedné fáze vletí do bytu místo 230V třeba až 400V.


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2211
 

A kde máš tedy PEN přípojnici? U toho hlavního jističe? A kde je bod rozdělení na PE a N?


   
ReplyQuote
(@franta)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 67
Topic starter  

Na chodbě je rozvaděč, kde je jistič -> elektroměr PRE -> přípojnice a toto vše je TN-C a já to na té přípojnici rozděluji (mám do svorky PEN připojen vodič N i PE kabelu který jde do bytu do mého rozvaděče).


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2211
 

To co ti navrhnul revizní technik dej k tomu hlavnímu jističi před rozdělení PEN a bude to ok.


   
ReplyQuote
(@honza)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 103
 

Jo moment, ty o voze a já o koze 🙂 Ok takže už to chápu, já sem si nějak zafixoval proudový chránič že chceš...

 

Ok, takže defakto v tvém případě je to jedno, já bych asi použil nějaký třeba tento, ty co máš vybrané dle mne zbytečně drahé: https://www.elmit.sk/zvodic-prepatia-po-i-b-c-d-3p-280-12-5ka-vymenitelny-modul-81-003 . Jako v tom paneláku, je to malá pravděpodobnost...

 

Ok, každopádně jak chápu tak tam nemáš zapojený proudový chránič, pokud ne tak bych spíše uvažoval na tím. Přepětí pojišťovna uhradí, no život taky v případě životní pojistky, ale to už není tak výhodné.

This post was modified 3 years ago by honza

   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2211
 

Ten Saltek tu mám jeden nový na prodej kdyby byl zájem. Za rozumnou cenu.


   
ReplyQuote
(@honza)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 103
 

Každopádně ještě jedna věc, jako nevím raději bych se poradil z někým kdo má ten dům na starosti. 

Jsou tam stanové nějaká minimální vzdálenosti od jiné ochrany a další podstatné věci, které by bylo dobré dořešit.

 


   
ReplyQuote
(@franta)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 67
Topic starter  

@honza

Chrániče samozřejmě mám, kromě PLC a RACKu na vše 🙂 

obrázek 2021 01 05 125354

@kobra23

hlavní jistič je pod plombou PRE tam se moc dobře nedostanu :(, Jedině udělat rozdělení PEN až v mém rozvaděči.

Za kolik by jsi ten Saltek prodal?


   
ReplyQuote
(@franta)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 67
Topic starter  
Posted by: @honza

Každopádně ještě jedna věc, jako nevím raději bych se poradil z někým kdo má ten dům na starosti. 

Jsou tam stanové nějaká minimální vzdálenosti od jiné ochrany a další podstatné věci, které by bylo dobré dořešit.

 

Ptal jsem se. Prý tam žádnou ochranu nemáme. Rozvody jsou přes 30 let staré a jedině možná PRE v přívodním rozvaděči, který je o 6 vchodů vedle.


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2211
 
Posted by: @honza

Každopádně ještě jedna věc, jako nevím raději bych se poradil z někým kdo má ten dům na starosti. 

Jsou tam stanové nějaká minimální vzdálenosti od jiné ochrany a další podstatné věci, které by bylo dobré dořešit.

 

Tak předpokládám, že ten revizní technik nebyl lama a navrhnul něco co tam má být s ohledem na přeskoky atd. Byl tam a viděl to.


   
ReplyQuote
(@franta)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 67
Topic starter  

Tak to bohužel nebylo. Při revizi mi se mě ptal jestli mám přepěťovou ochranu a když jsem mu řekl že ne a jakou by mi doporučil, tak mi doporučil Saltek a ten konkrétní typ co jsem sem dával jsem vybral já. 😐 


   
ReplyQuote
Page 1 / 2
Share: