X
Forum

Forum

Led pásky z číny/EU
 
Notifications
Clear all

Led pásky z číny/EU

60 Posts
15 Users
0 Likes
14.5 K Views
 Bery
(@bery)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 379
Topic starter  

Loxone prodává dmx rgbw dimmer, ale pokud nemáš, tak k němu potřebuješ ještě DMX extension. Podle mě je ale správná cesta ovládání světel přes DMX. Přímo ovladač pro led pásky už můžeš koupit na aliexpressu. A ano Loxone RGBW je vždy pro jeden RGBW pásek. Já doma řeším pouze bílé, barvy mi přijdou dobré na zafrajeření před kamarády a rodiči, když jsou u tebe poprvé na návštěvě. Ale prakticky je to podle mě k ničemu.


   
ReplyQuote
Hvezdic
(@hvezdic)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 144
 

Takhle to  vidím také, ale mě se líbí možnost si zvolit sytost - asi je to blbost a nastavím to jednou na nějakou barvu... Tohle musím ještě promyslet. Každopádně děkuji za navedení jakou cestou.


   
ReplyQuote
Hvezdic
(@hvezdic)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 144
 

Ahoj,

objednal jsem si pro testy pár pásků z T-LED. Našel jsem doma zdroj 20V (starý dell zdroj). Myslíte, že pro otestování mi to bude stačit? Potřebuju otestovat i reálnou svítivost.

 

Díky moc!!


   
ReplyQuote
 Bery
(@bery)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 379
Topic starter  

20V? Ale pásky jsou jen 12, nebo 24. Pokud jste si objednal 24V verze pásků tak při 20V budou svítit sotva na 50%. Pokud 12V tak shoří než řeknete švec 🙂


   
ReplyQuote
Hvezdic
(@hvezdic)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 144
 

O to mi šlo 🙂 Já jsem to chtěl jen otestovat, tak jsem objednal 1m pásky a ptám se, jestli to to 20v trafo utáhne 🙂 Jdu teda najít nějaké 24v. Mám na ten metr pásku (fakt mi jde jen o to si otestovat svítivost) řešit Watáž zdroje? 

Nebo si prostě koupím zdroj na DIN a pak ho použiju v rozvaděči - potom jaký koupit? Pásky mám vybrané 12w-14w-20w. Díky @Bery


   
ReplyQuote
radek
(@radek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 895
 

Zdroj si kup ideálně takový, abys ho pak použil v rozvaděči (třeba pro napájení Loxone) - ať zbytečně nevyhazuješ peníze za něco co potom nepoužiješ.

Jinak obecně na testování ti stačí zdroj, který bude mít jmenovitý proud minimálně stejně (lépe však vyšší), nežli bude odběr LED.


   
ReplyQuote
Hvezdic
(@hvezdic)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 144
 

Trochu OT

No, pokud mám pásek s příkonem 14w/m, okruh který zdroj potáhne je 15m dlouhý, pak 14*15=210w. Pak by měl stačit zdroj 24V a 240w výkon (i s cca 15% rezervou). Jak potom při delším okruhu? Více zdrojů - paralelně, abych zvýšil A, nebo více zdrojů samostatně?

Zdroj si asi koupím z T-LED:

https://www.t-led.cz/p/led-zdroj-24v-240w-na-din-listu-5412

Ten využiju i potom.


   
ReplyQuote
radek
(@radek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 895
 

Ani těch 15m neuděláš v jednom kuse. Musíš rozdělít na víc kratších segmentů.


   
ReplyQuote
Hvezdic
(@hvezdic)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 144
 

No pokud bych to udělal jak píše Bery, tak by to jít mělo. Mají se zapojovat po 5ti metrech, tj vezmu 3x2,5 ze zdroje, pojedu nad páskou, a každých 5m znovu napojím na přívod - spíš mi jde o to jestli to utáhne ten 240w zdroj 🙂


   
ReplyQuote
 Bery
(@bery)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 379
Topic starter  

Je nutno aby sis spocital ubytky napeti na privodu, podle toho zvolis prurez vodice. Az ti ten zdroj prijde, prekontroluj voltmetrem vystupni napeti, da se nastavovat treba az na 28v, tak aby ti pasky za tyden nechcipli. Paralelne zdroje nespojuj, nemuselo by jim to udelat dobre. 😀 


   
ReplyQuote
Hvezdic
(@hvezdic)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 144
 

😀 Ok, na elektrotechniku jsem byl  vždycky trochu levej, tak si tady piluju na vašich nervech 😀 Jak to řešíte vy? Vím že se to tu řešilo ale nejsem sto to najít. Napájíte led pásky z rozvaděče, nebo naopak přímo u pásek v podhledech? Zdroje na DIN jsou poměrně slabé a drahé - jasné, externí zdroje mají větráček a jsou větší. Nechci si koupit něco, co mi pak bude k ničemu.


   
ReplyQuote
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1505
 

Zdroje paralelně spojit lze, původně jsem měl v plánu koupit 2x zdroj Delta a k nim ještě jejich udělátko na paralelní zapojení. Abych se pojistil kdyby jeden zdechl a já si i tak mohl rozsvítit, pak jsem ale narazil na Íbeji  na TDK Lambu 24V 480W z německa skoro zadarmo, tak jsem koupil ten.

EDIT: Ty zdroje Delta by měly být to lepší co se dá pořídit. Měl jsem ještě v merku zdroje Puls, což je asi top, vyrábějí se v Čechách, ale za kvalitu se platí, 24V, 20A zdroj Piano stojí 2890,- bez DPH.

 

EDIT 2: Zdroj ke světlům budu mít v rozvadeči, ke světlům budu tahat CYKY 5x2,5 (dva vodiče jako + a dva jako -) k těm co jsou blíž CYKY 3x2,5


   
ReplyQuote
(@zdenda)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 77
 

Pavle, prosím tě, kde a za kolik jsi koupil ty zdroje TDK Lambu 24V. Jinak místo toho vychytátka pro zapojení dvou zdrojů, můžeš použit pro plus dvě diody v paralelním zapojení např. Schotkyho diody např. duální MBR20100CT . No a mínus je u zdrojů společné (standartně v síti FELV je připojene na PE)   


   
ReplyQuote
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1505
 

TDK Lambda jsem koupil na ebay, vyšel i s dopravou na 34,5€.

http://www.ebay.com/itm/332145700953?_trksid=p2057872.m2749.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT


   
ReplyQuote
 Bery
(@bery)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 379
Topic starter  

Standardně při stejných typech zdrojů a naprosto stejném výstupním napětí, není potřeba řešit paralelní zapojení a je možno je tak zapojit. Problém je ten že laik si tím může přivodit další problémy. Proč a jak to je, vysvětlovat nebudu, je to na obsáhlejší téma. Ten kdo ví co dělá to samozřejmě zvládne, laik raději ne.

Já budu napájet pásky z rozvaděče, a tam odtud je budu i stmívat, mám navrženou tech. místnost ne uplně uprostřed domu, ale nikam to nemám přes "kilometr" délky kabelu. Moje vize je taková, že použiji oddělené zdroje pro různé délky vedení. 1. důvod je stejné napětí na pásku. Rozsvítím pásky na max svítivost, změřím napětí na pásku a zdroj nastavím tak aby na pásku bylo přesně 24V i s úbytkem na vedení, na to ale potřebují být pásky +- zapojeny stejně daleko od zdroje. 2. důvod je ten, že zdroje mají také nějakou klidovou spotřebu, kterou se budu snažit minimalizovat tím, že když nikdo nebude v dané části domu, zdroji se odpojí přívod 230V pomocí Loxone.


   
ReplyQuote
Page 2 / 4
Share: