Forum

Forum

Led pásky z číny/EU
 
Notifications
Clear all

Led pásky z číny/EU

60 Posts
15 Users
0 Likes
14.3 K Views
 Bery
(@bery)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 379
Topic starter  

Zdravím,

tak mi to nedalo a začal jsem hledat různé druhy LED pásků, kvůli jejich spotřebě, účinnosti a svítivosti. Třeba to někomu bude užitečné, případně se to tady rozšíří.

Nakoupil jsem dohromady 25m pásků na aliexpressu. Vždy po 5 metrech od různých výrobců. Dá se říct že z aliexpressu neodpovídá ani jeden pásek uváděným hodnotám v nabídce a všechny pásky z ali dosahují mizerné svítivosti.

Testoval jsem to tak, že na hliníkový plech jsem nalepil cca 33cm pásku, plech zavěsil 30cm nad stůl a luxmetrem na telefonu měřil svítivost jednotlivých pásků. Rozhodně to není přesné měření, nicméně na srovnání to stačí. Snažil jsem se obsáhnout co největší množství nejběžnějších čipů. Všechny hodnoty jsou naměřené, ne katalogové.

Většina byla od prodejce: Bosan's Smart World

Jednotlivé typy LED čipů si můžete najít na gůglu, takže je tady nebudu popisovat.

3528 60LED/m 3,6W/m 128Lx

5630 60LED/m 7,2W/m 300Lx

3014 120LED/m 9W/m 300Lx

3014 204LED/m 19,2W/m 450Lx

2835 120 LED/m 12W/m 520Lx (Zajímavost: šířka pouze 5mm)

Následují dva pásky koupené v ČR z firmy t-led:

2835 60LED/m 12W/m 770Lx 170kč/m

2835 120LED/m 20W/m 1300Lx tuším že 299kč/m

Nejvyšší účinnost mají samozřejmě pásky z ČR.

Čínské stáli všechny okolo 1 babky/m. Ale některé (až na ten 5mm široký pásek) spíš topí než svítí.

Zároveň jsem objednal některé COB čipy okolo 10W a jeden 100W od výrobce Retail&Wholesale LED lights. U 100W jsem čekal že výkon bude poloviční, avšak dosáhnul pouze 40W. U 10W kousků už to bylo daleko lepší, výkony 9-10W při deklarovaných 10W. Nejlíp z toho vyšli "tyčinky" o velikosti 200x10mm, výkon 10W a svítivost 1500Lx cena 2 babky/ks (vztaženo na stejnou metodu jako výše s pásky) Uchladí se to malým kouskem plechu a myslím si že do pracovního světla nad ponk je to ideál a určitě by se to dalo integrovat i do nějakého vykuchaného LED panelu.


   
Quote
(@pavka28)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 309
 

@ Bery díky za cenné info


   
ReplyQuote
 Bery
(@bery)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 379
Topic starter  

Večer ještě dodám odkazy, aby byl vidět přesný typ pásku, osobně hledám něco co nebude mít špatnou účinnost a zároveň bude mít nízkou spotřebu. Nechci mít totiž okolo obýváku 250W led pásků. Zatím jsem nenašel a budu hledat dál, takže další budu doplňovat časem.

Jinak pokud někdo má nějaký pásek a ví kde ho koupil a chce ho porovnat, může mi ho poslat pro stejné podmínky měření, samozřejmě ho zase vrátím 🙂


   
ReplyQuote
radek
(@radek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 895
 

Došel jsme s čínskými LED pásky ke stejnému závěru. Jsou levné, na nějaké občasně náladové světlo dobré, ale asi nakonec koupím pásek v ČR.

V Brně jsem našel obchod, kde mi nabídli zajímavé řešení 24V LED pásků (24V byl můj první požadavek), mají k nim i hromadu Al profilů s dělají i montáže.

http://www.valmax.cz/kategorie/led-pasky/bila-barva/

 


   
ReplyQuote
 Bery
(@bery)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 379
Topic starter  

Ono se to u těch čínských čekalo, ale nakonec výsledek toho jednoho pásku nebyl až tak špatný... Otázka je výdrž.

V tom t-led mají AL profily také, resp tam mají snad vše okolo LED pásků i 24V pásky. Já se pokusím obejít bez profilů, budu to po baráku schovávat do různých sádrokartonových konstrukcích.


   
ReplyQuote
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1503
 

Není ten profil také kvůli chlazení? Já také profily nebudu potřebovat, ale přemýšlím na co ty pásky nalepím aby se chladily...


   
ReplyQuote
(@pavka28)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 309
 

Přesně jak píšeš profil plní funkci chladiče...

Kolega měl nalepené jen na sádrokartonu a do půl roku mu odešli.

Ale hodně záleží na tom co je to za pásky a jak moc topí místo sviti


   
ReplyQuote
radek
(@radek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 895
 

Ano, Al profily jsou hlavně z důvodu lepšího odvodu tepla od pásků (především pro pásky od 10W/m výš). Ale druhak mě se to moc líbí, když je v SDK podhledu jen drážka pro Al profil ve kterém je zasazen LED pásek. Vypadá to pěkně a čistě a na první pohled nepoutá pozornost.

Viz. např.

LED

 

Btw neuvažujete někdo o pnutém podhledu - tzv. barisol? Vypadá to hodně efektně je to takové celoplošné světlo. Moc se mi to líbí, ale je do drahý a hlavně to potřebuje min. 10cm výšku mezi LED páskem a tím pnutým podhledem.


   
ReplyQuote
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1503
 

Na Barisol jsem nedávno narazil, moc se mi to líbí, pasovalo by mi to do chodby, měl jsem v plánu tím schovat rozvody VZT, ale nevím jestli by to splnilo a VZT neprosvítala. Nakonec jsem to zavrhnul z důvodu, že když se ti se světlem něco pokazí, tak to musí dolu a pak se to zase musí za tepla napínat..


   
ReplyQuote
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1503
 

I přes to omezení se mi to ale moc líbí...

GEVO 05
Barrisol svetelny strop

   
ReplyQuote
Mira
 Mira
(@mira)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 263
 

Na Barisol jsem poprvé narazil v Izraeli, moc se mi to líbí, brácha to chce dát všude do bungalovu, já jsem střízlivější, protože barák mě už vyšel na takovou raketu že dávat ještě prachy do stropu se mi nechce. navíc u toho barisolu je "nevýhoda", že za každé vykroužení objímky pro světlo si berou strašný peníze.  alternativa je, že to osvětlení schováš nad podhled, ale tam zase musíš volat montéry v případě, že chceš něco vyměnit a zase musíš dobře to osvětlení navrhnout, aby ti ty led pásky nedělaly pruhy.

ovšem nevýhoda je i výhodou - barisol kdykoliv sundáš a natáhneš si kabel kam potřebuješ a zase to vrátíš - to je k nezaplacení.

obava, že bude vidět VZT - co jsem viděl já, tak nebylo vidět nic, jen světlo, když se svítilo, ale trubky vidět nebyly. když o tom teď tak píšu, tak to možná ještě zvážím do přízemí 🙂


   
ReplyQuote
Mira
 Mira
(@mira)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 263
 

Borci, vy jste mě tak rozhodili, že jsem to nechal nacenit do přízemí. tak uvidíme. pak dám vědět, co za to budou chtít.


   
ReplyQuote
 Bery
(@bery)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 379
Topic starter  

Profily budu samozřejmě používat také, ale minimálně. Pro pásky s 5W/m to není potřeba.


   
ReplyQuote
 Bery
(@bery)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 379
Topic starter  

Protože jsem si vzpomněl, že jsem nedodal odkazy na objednané zboží, tak dokládám dodatečně, protože už nejde editování.

Pásek 3528    Pásek 5630    Pásek 3014 120led/m    Pásek 3014 204led/m    Pásek 2835

100W COB    10W kolečko 🙂    10W tyčinka 🙂


   
ReplyQuote
Hvezdic
(@hvezdic)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 144
 

 Ahoj,

trochu OT ale dá se nějak řídit  RGB pásek pomocí Loxone - včetně barev atd. Je to 230v varianta. Určitě nechci tohle řešit přes nějaký ovladač, který bude někde pohozený. Stačí link kde si o tom pročíst 🙂 Bude mi na to stačit RGBW dimmer (tree) od Loxone? Nebo budu potřebovat ještě něco víc? Předpokládám že i když je to tak budu potřebovat pro jednu světelnou scénu další extension?

Nebo vy doma řešíte jen bílé pásky?

Díky


   
ReplyQuote
Page 1 / 4
Share: