X
Forum

Forum

Monitorovanie loxon...
 
Notifications
Clear all

Monitorovanie loxone pomocou grafana

202 Posts
29 Users
20 Likes
29.1 K Views
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
Topic starter  

Diky za tip, upravim.


   
ReplyQuote
l.adamek
(@l-adamek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 688
 

Chci do grafu promitnout i stav TC. 

Nepodarilo se mi vymyslet idealni zpusob, jak stav ukladat. De facto mi staci u TC 3 stavy (vypnuto, nahrivani podlahy, nahrivani TUV). 

Napadlo me ukladani pomoci celych cisel (0=vypnuto, 1=podlaha, 2=TUV), ale zobrazeni v grafu mi uz nedava moc smysl. Mate uz nekdo reseno?


   
ReplyQuote
(@budulinek)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 355
 

Já nakonec všechny stavové proměnné (i ty, které se vzájemně vylučují - viz ten tvůj příklad) posílám do InfluxDB jako série dvoustavových 0 a 1 (tj. celá čísla).

Ohřev podlahy 0 nebo 1

Ohřev TUV 0 nebo 1

Můžeš si pak v grafaně snadněji zobrazit jenom jeden stav. Ukládat 3 stavy najednou podle mě není ideální. Co když si budeš chtít udělat samostatný graf zachycující, kdy se ohřívala TUV?

BTW, InfluxDB teoreticky umí i boolean, ale nakonec jsem se na to vykašlal, páč by to mohlo dělat problémy v Grafaně.


   
l.adamek reacted
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
Topic starter  

Tiez posielam 0/1, akurat ked nieco chcem zobrazit v jednom grafe spolocne, tak to v selecte nasobim nejakym desatinnym cislom. Select "value" * 1.1 from A, Select "value" * 1.2 from B. Potom to vidim v jednom grafe vyskovo oddelene.

Kto pouziva moj bridge, musi upgradovat a zmigrovat, bo som tam cely cas posielal stringy namiesto cisiel.


   
ReplyQuote
l.adamek
(@l-adamek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 688
 

Narazil jsem, ze se tu nekdo ptal, jak v Grafane v grafu zobrazit posledni hodnotu jako pokracujici (at byla v minulosti jakkoliv daleko)

Chvili mi to zabralo, ale da se to. Dela se to na urovni dotazu nad Influxem pomoci grupovani a funkce last:

SELECT last("value") FROM "heat_pump" WHERE ("state" = 'Heating_floor') AND $timeFilter GROUP BY time($__interval) fill(previous)

Pouzivam to pro to, abych treba nad TC videl krivku bivalence, ktera se spousti jednou za uhersky rok.


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
Topic starter  

diky za tip


   
ReplyQuote
storm8
(@storm8)
Eminent Member
Joined: 5 years ago
Posts: 24
 

Já loguji data z Loxone do InfluxDb přes HomeAssistanta. Je to sice poněkud složité proti UDP řešení, ale chtěl jsem si HA vyzkoušet. Musím říct, že na dashboardy je to moc fajn, ale programovat/nastavovat v tom nějakou logiku je opravdu za trest. Zlatej loxone config :). HA má pluginy pro Loxne i influxDb, takže rozběhnutí není až tak složité, navíc HA má sám o sobě docela hezky vymyšlené statistiky + přímo do HA jdou přidat dashboardy z grafany. Myslím, že to nakonec je docela dobré řešení. 

Co mě nejvíc štvalo byla "nemožnost" dostat skutečný vážený průměr u statistik, které se zaznamenávají nepravidelně, cojávím, třeba sepnutí kotle. Řekněme, že kotel zapnu (1) v 00:01:00; vypnu (0) v 00:02:00; a až do 01:00:00 se nic dalšího neděje. Když si tohle zobrazím v grafaně jako statistiku za 00:00:00-01:00:00 (po hodinách), grafana mi bude tvrdit, že kotel jel na 50% ((0+1)/2), což je samozřejmě blbost, protože reálně jel 1 minutu ze 60. Už jsem myslel, že to celý vyhodim, protože takový statistiky jsou na nic, pak jsem ale přišel na to že můžu udělat subquery. Sice už to nejde v grafaně naklikat přímo, ale alespoň dostávám reálná data 🙂

SELECT mean("value") FROM (
SELECT mean("value") as value
FROM "state"
WHERE ("entity_id" = 'kotel_sepnuti')
AND $timeFilter
GROUP BY time(1s)
fill(previous)
)
GROUP BY time($__interval)
fill(null)

Je tedy potřeba nejdříve si udělat statistiky po vteřinách s fill(previous) aby to byla řada s hodnotami v pravidelných intervalech a až nad tím udělat průměr.

Nebo to dělám zbytečně komplikovaně?

This post was modified 3 years ago by storm8

   
ReplyQuote
radek
(@radek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 895
 

Mě to přijde hodně složitý.

Já používám něco podobnýho (v grafu mám na jedný ose teplotu a na druhý provoz ventilátoru) a všechno jsem si naklikal v UI. Pro zobrazení hodnot 1/0 s "ostrými přechody" stačí zapnout nastavení Staircase v Display menu nastavení Panelu.

grafana

 

 


   
ReplyQuote
Aleq
 Aleq
(@aleq)
Honorable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 445
 

A nevyřešil někdo z vás průměrování hodnot tak, aby graf nezačínal mezerou (stejně dlouhou, jako průměrovací čas)?

image
image

 Díky

This post was modified 3 years ago by Aleq

   
ReplyQuote
storm8
(@storm8)
Eminent Member
Joined: 5 years ago
Posts: 24
 

To by mě také zajímalo. Influxdb bohužel neumí do jednoho dotazu  dotáhnout poslední hodnotu menší, než počátek sledované doby, takže od počátku doby do prvního měření tam je NULL. A neumí ani UNION. Zkoušel jsem všelicos, třeba do fill() napsat subquery, ale nic nefunguje 🙁

 

 


   
ReplyQuote
(@budulinek)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 355
 

@storm8

@aleq

Příslušné issue je otevřené od roku 2016....

https://github.com/influxdata/influxdb/issues/6878

 


   
Aleq reacted
ReplyQuote
Jakub
(@jakub)
Reputable Member
Joined: 5 years ago
Posts: 249
 

@budulinek Postupoval jsem dle tveho navodu zde:

https://www.vodnici.net/community/postid/24897/

A podarilo se mi jako uplnemu novackovi v tomto nainstalovat InfluxDB, Grafanu (take Telegraf, ktery k tomu vsude cpou, ale ve vysledku se nepouziva) a dokazal jsem naladovat do Grafany svuj prvni signal z Loxone pres HTTP. UDP se mi nedari, proste delam neco spatne a Loxone nic neposila.

Kazdopadne mockrat diky za navod, i presto, ze je to jednoduche, jsem nekolik dni tapal, ale prave ted se podarilo (dlouho jsem bojoval s mizerne fungujici instalaci InfluxDB a take jeji verzi 2.0 vs 1.8, hesla atd atp, posledni moji blbosti bylo ponechane odesilani jako binar).

Jeste jednou diky! Mam ted novou hracku 🙂

2021 02 10 224830

   
ReplyQuote
(@budulinek)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 355
 

@jakub

Dík za info a za upozornění.

Můj návod na posílání dat do InfluxDB přes UDP zprávy je dělaný pro InfluxDB 1.8

Nedávno byla vydaná verze InfluxDB 2.0, která je dost předělaná. Já ji zatím nemám, ale co jsem četl, tak nová verze už nemá vestavěný UDP listener, tak na to dávejte pozor.

Pokud chcete posílat UDP zprávy do InfluxDB 2.0, budete potřebovat Telegraf. To znamená další kus SW, z tohoto důvodu zatím zůstávám na InfluxDB 1.8.

@jakub ty si teď na InfluxDB 2.0? HTTP zprávy to tedy přijímá nativně (bez Telegrafu)?


   
ReplyQuote
Jakub
(@jakub)
Reputable Member
Joined: 5 years ago
Posts: 249
 

Ne, mam 1.8. Ve verzi 2.0 jsem nevedel, kam sahnout, protoze i config pro influxdb je graficky (na IP:8086) a vse tam jede pres Telegraf (tot me dojmy jako laika, neco jsem procetl, ale pak si rekl, ze alespon prozatim tudy cesta nepovede). Ani s 1.8 mi nefunguje UDP, nicmene nepochybuji, ze je vina na me strane. I tak jsem stastny jak blecha, tolik veci jsem ted delal poprve (od zprovozneni Proliant gen 8, ESXi, VM az po Grafanu, ktera nekolik dni trpelive hlasila "no data")... 🙂


   
ReplyQuote
Michal Bajer
(@michal-bajer)
Estimable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 107
 

Ahoj,

Potřeboval bych poradit ohledně sběr statistik. Nevím, jak to nastavit, aby mne to taky běželo na iobroker. Stáhl jsem potřebné věci, ale nějak nedokážu to spustit (InfluxDB) pořád na mně svíti žlutě.  Je třeba ještě něco nainstalovat a nebo stačí dle postupu https://www.vodnici.net/community/diy-navody-loxone-arduino/monitorovanie-loxone-pomocou-grafana/paged/2/ od uživatele ,, Aleq“  Předem děkuji za nápovědu a případné nějaký i pěkný postup jak na to.  

Michal.

2021 03 25

 


   
ReplyQuote
Page 8 / 14
Share: