Forum

Forum

Monitorovanie loxon...
 
Notifications
Clear all

Monitorovanie loxone pomocou grafana

202 Posts
29 Users
20 Likes
28.7 K Views
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
Topic starter  

nie, statistiky v loxone som prakticky vobec nepouzival. cca pol roka pokusne, nez chcipla prva karta, potom som nasadil grafanu. 


   
ReplyQuote
Aleq
 Aleq
(@aleq)
Honorable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 442
 

Propojil jsem Loxone s InfluxDB přes iobroker - další způsob, jak plnit Influx. Tentokrát bez jakéhokoliv skriptování, je to pouze klikačka. iobroker je univerzální IoT systém napsaný v nodejs, má pluginy pro integraci všeho možnýho do sebe. Já jsem zatím zkoušel jen Loxone a Influx, ale vím, že se to používá pro ZigBee, MQTT apod.

V iobrokeru stačí nainstalovat z integrované knihovny InfluxDB a Loxone adapter:

Screenshot 27
Screenshot 26

 

Nakonfigurovat je (adresy, loginy):

Screenshot 28
Screenshot 29

Automaticky se načte seznam objektů, které ve vizualizaci vidí nakonfigurovaný Loxone uživatel:

Screenshot 30

U požadovaných elementů kliknete na ikonu klíče, zaškrtnete Enabled a volitelně pojmenujete prvek (pod jakým se má objevovat v InfluxDB)

Screenshot 31

Hotovo.

Screenshot 32

V Grafaně pak:

Screenshot 33

 

 

Celý to pouštím taky v dockeru s docker-compose.

.env

INFLUXDB_USERNAME=admin
INFLUXDB_PASSWORD=<heslo>

GRAFANA_USERNAME=admin
GRAFANA_PASSWORD=<heslo>
GRAFANA_PLUGINS=<dodatečný seznam pluginů oddělený čárkami, VOLITELNÉ>

docker-compose.yml

version: '2'

services:
  influxdb:
    container_name: influxdb
    image: influxdb:latest
    restart: always
    ports:
      - '8086:8086'
    volumes:
      - ./data/influxdb/:/var/lib/influxdb
    environment:
      - INFLUXDB_DB=iobroker
      - INFLUXDB_ADMIN_USER=${INFLUXDB_USERNAME}
      - INFLUXDB_ADMIN_PASSWORD=${INFLUXDB_PASSWORD}
  grafana:
    container_name: grafana
    image: grafana/grafana:latest
    restart: always
    ports:
      - '3000:3000'
    volumes:
      - ./data/grafana/:/var/lib/grafana
      - ./grafana-provisioning/:/etc/grafana/provisioning
    depends_on:
      - influxdb
    environment:
      - GF_SECURITY_ADMIN_USER=${GRAFANA_USERNAME}
      - GF_SECURITY_ADMIN_PASSWORD=${GRAFANA_PASSWORD}
      - GF_INSTALL_PLUGINS=${GRAFANA_PLUGINS}
  iobroker:
    restart: always
    image: buanet/iobroker:latest
    container_name: iobroker
    ports:
      - "28081:8081"
    volumes:
      - './data/iobroker:/opt/iobroker'
    depends_on:
      - influxdb

   
ReplyQuote
l.adamek
(@l-adamek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 688
 

@aleq Dnes jsem si na tvuj popud s IOBroker hral.

S Loxone ve verzi 10 uz je to slabsi. Adapter mi nenacita room a functions.

Navic se mi nepodarilo najit moznost nastaveni intervalu vylivani jednotlivych dat, takze mi vse hrne v defaultnich 30s.


   
ReplyQuote
Aleq
 Aleq
(@aleq)
Honorable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 442
 

Tu 10ku nemůžu ověřit. Těch 30s je jen bufferování zápisu do InfluxDB. Samotný hodnoty v DB vidím po 5s. To mi příjde dobrý. Dokonce to údajně bufferuje po dobu nefunkčního spojení s DB, takže pokud jede iobroker, nic se neztrácí


   
ReplyQuote
l.adamek
(@l-adamek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 688
 

Ja mam hodnoty v db prave po tech 30s. A moznost zmenit to jsem nenasel. Zkusim se trochu ponorit a zjistit, jak funguje a kdo ridi to vycitani.

 


   
ReplyQuote
Aleq
 Aleq
(@aleq)
Honorable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 442
 

No a nejedná se o teplotní čidla, který přes 1w vyčítáš právě v Loxone po 30s?

Nic jsem ohledně času nenastavoval, pokud se nemýlím (jen TTL na nekonečno) a vidím 5s

influx5s

Chtělo by to zkusit i u jinýho prvku a aktualizovat v něm hodnotu ještě častěji, jestli to nebude ukládat ještě častěji...


   
ReplyQuote
l.adamek
(@l-adamek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 688
 

Podivam se a zkusim otestovat i na jinych velicinach nez jdoucich pouze z 1wire.

 

Ale mam jeste dotaz k vykonnosti influxu bezici zejmena na maline.

Pokud dobre pocitam, tak s 5s intervalem to mame za rok cca 6 milionu zaznamu na jednu ukladanou velicinu (12 x 60 x 24 x 365).

Kdyz vezmu cca 50 ukladanych velicin dejme tomu za 5 let dostavame se na miliardu a pul zaznamu. Nad tim nejake pekne agregacni selecty do grafany a ....?

Mate nekdo zkusenosti co (kolik toho) dokaze influx na maline jeste v pohode zvladnout?


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
Topic starter  

Influx u mna zabera ~1GB, logujem tam cca 2 roky uplne vsetko co je vidiet na gui, kadencia odhadom 20 zaznamov/sec. Vobec nic to ale nevypoveda o pocte zapisov a realnom pocte zapisanych dat, to odhadujem na nasobky tohoto cisla. Pokial to rpi nebezis nad ssd/hdd, odmrdas kartu relativne hned.


   
ReplyQuote
Aleq
 Aleq
(@aleq)
Honorable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 442
 

Otázka na ty, co InfluxDB už integrované mají a vyladili si Grafanu. Jak logujete/zobrazujete digitální výstupy v Grafaně? Pouze Discrete-panel?

Snažím se přijít na to, jak nejlépe zobrazovat vliv zapnutého topení (a jiných dig. hodnot) na teplotu. Když vložím do 1 grafu teplotu a dig. výstup topení (True/False) nevidím detail teplot kvůli "zoomu" na teploty

Normálně tedy:

Screenshot 37

po přidání dig. hodnoty:

Screenshot 34

Pokud použiju fixní Y-Min a Y-Max, nevidím zase topení. Zkusil jsem tedy v Loxone udělat novou hodnotu, která přes multiplexor bude mít 0 pokud se netopí, monitorovanou teplotu pokud je topení aktivní. Zbytečná zátěž v Loxone a výsledek je rozpačitý. Opět je potřeba ručně omezovat osu Y a čísla nesedí (to hádám bych ale zvládnul vyřešit v Loxone, byť v nejhorším za cenu dalšího Virtual State).

Screenshot 35

po omezení Y:

Screenshot 36

Nenapadá někoho, jak to elegantně řešit? Úplně nejlepší by bylo měnit barvu linky pokud je veličina z druhé Query na určité hodnotě, ale to asi neumí. Kapacitor by to mohl umět, ale ten je za peníze a na takovouhle drobnost je to zbytečné. 

Jestli bych neměl jít nakonec spíš cestou TimescaleDB (tam mám trochu smůlu, protože tu ioBroker ještě nepodporuje).

Budu vděčný za každou radu, díky


   
ReplyQuote
radek
(@radek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 895
 

Musíš si zapnout 2 samostatný Y-osy (pro každou veličinu 1).


   
ReplyQuote
Aleq
 Aleq
(@aleq)
Honorable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 442
 

@radek

To je ono!

image

Teď už jen proč to nezačíná hned nalevo, nevíte, resp. co s tím?


   
ReplyQuote
(@pavka28)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 309
 

@Aleq

 

taky si asi udělám pár grafů..

jak ukládáš hodnoty topí, netopí ?? 

jak donutím Grafanu aby když nemá data v internvalu - dopnila předchozí hodnotu v DB ??

chci zobrazit topí netopí(1/0)  ale mám zaznamenáno jen změny stavů (takže když dám poslední hodinu nevidím nic 🙁

 

jinak zkouším to na verzi 10

 


   
ReplyQuote
(@killeriq)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 816
 

S tym nodered som nejako nepokrocil , tak som hladal lebo ten loxone sa stava ozaj neprehladny a treba X klikov aby som nieco pozrel...a nasiel som:

@Aleq : tu niekto dal podobny postup https://www.loxwiki.eu/pages/viewpage.action?pageId=67371963

Len ma zaujima ci to vie stiahnut aj stare log data z archivu, alebo len od dna "spustenia" posielania do InfluxDB

 

Toto je tiez zaujimave ale zda sa ze uz 2r to neupdatol, tak neviem ci to este funguje

https://www.loxwiki.eu/display/LOXEN/Loxone+UI+Extension


   
ReplyQuote
Aleq
 Aleq
(@aleq)
Honorable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 442
 

Neumi si to vytahnout stary data, jede to od momentu aktivace.

Loxone UI extension by mel jet, byl aktualizovanej na novou metodu autentizace. Nicmene je to reseni, ktery vyzaduje hromadu vlastni prace (a nejspis i nejaky smysl pro design)

Jeste se muzes mrknout na toto:

https://www.vodnici.net/community/loxone-a-arduino/loxgraph-jednoduche-grafovani-vice-velicin-bez-dalsich-zavislosti-napr-influxdb-grafana/

To jede z loxone statistik, ale s pribyvajicima statistikama se to na zacatku nacita dyl a dyl a dyl...


   
ReplyQuote
Aleq
 Aleq
(@aleq)
Honorable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 442
 
Posted by: @pavka28

@Aleq

 

taky si asi udělám pár grafů..

jak ukládáš hodnoty topí, netopí ?? 

jak donutím Grafanu aby když nemá data v internvalu - dopnila předchozí hodnotu v DB ??

chci zobrazit topí netopí(1/0)  ale mám zaznamenáno jen změny stavů (takže když dám poslední hodinu nevidím nic 🙁

 

jinak zkouším to na verzi 10

 

True/false. Je to pak trochu problem vizualizovat, je to potreba dat na druhou osu, aby 1 bylo nahore a ne proklate nizko u "zeme".

Co se tyce doplnovani predchozi hodnoty - tak to bych taky rad vedel. A kdyz si zapnu prumerovani, tak me stve, ze graf nezacina hned vlevo. Kolikrat si rikam, ze to loxone grafovani az tak blby neni, jen skoda, ze neumi vic hodnot pres sebe.


   
ReplyQuote
Page 2 / 14
Share: